Ev alma konusu

Ben senelerce en üstteydim. Üç sene önce kendi evimize ara kata geçtim ç. Bin pişmanım. Üstenin gürültüsü misafiri yürümesi çekilmiyor.
Bence dediğiniz şartta bir ev kaçmaz. Ben kaçırmazdım. Asansör de olmasın daha iti spor işte.
Bende bu şekilde düşünüyorum, ya alacağım evin üst katında gürültülü bir aile olursa diye. Çünkü şu anda üst katım, yaşlı bir çift oturuyor. Hiç gürültüleri olmuyor. Alışkın değiliz gürültüye, bizde genelde sakiniz

Binanın ne kadar yeni olduğu da fiyatı etkiliyor. Bina eskiymiş.

Ya aslına bakarsanız, bulunduğum semt şehrin ilk yüksek binaya geçiş yerlerinden. Ve bu semtte çoğu bina ya aile apartmanı, ya da oturanların hepsi evlerin ilk sahipleri. Yani çok fazla yeni bina yok. Eski ve sağlam binalar yani.

Bende bu şekilde düşünüyorum, ya alacağım evin üst katında gürültülü bir aile olursa diye. Çünkü şu anda üst katım, yaşlı bir çift oturuyor. Hiç gürültüleri olmuyor. Alışkın değiliz gürültüye, bizde genelde sakiniz

Benim üst katımda çok gürültücü bir aile var. İki ergen kızları var. Tahminimce küçük olan kızı oğlumun üstündeki odada. Tam çocuğu uyutma saatime müzj dinlemeler tepinmeler, bazen flüt çalmalar. Bugün mesela sabah sekizde yere bir şeyi vurup durdu. Dokuzda uyanan çocuğum sekizde uyandı. Bazen 12de mutfağı süpürür annesi oğlumun yan odası zıplayıp uyanıyod yavrum. Bin kere dedim ondan sonra lütfen küçük oda ve mutfakta dikkat edin diyr sanki inadına yapıyor. Hiç sevmezdim tavana vuranları vurur oldum sayelerinde. Konuşmaktan anlamıyor. Yatak odam onun salonu bin kere dedim hala ordan örtü silkeler. Mutfağımızın balkonuna çamaşır asar tek kat. Tüm haftasonu gölgede kalırım sayesinde.
Fıtık etti beni üç senede.
En güzeli üst katmış gerçekten

Yine muhit önemli yalnız. Şu an ben şehrin değerli bir muhitindeyim. Yeni evler bir milyonken bizim evler 400 bin ediyor. Ama şehrin dışında iki üç vasıtayla gelinen muhitlerde 200bine yeni ev alınır.

İşte konu sahibine muhitine göre ucuz gelmiş ya, belki eski olduğundan ucuzdur diyorum. Atıyorum sizin semtteki 400 binlik eve ucuz demek gibi. Aslında ucuz değil de ederi o oluyor.

Muhit daha önemli. Ayrancıda oturdum beş katlı asansörsüz bina. Çıkarken ölürdüm en son kata. Evin üç sene önce değeri 500bindi.
Keçiören bağlumda o fiyata asansörlü teras kat alırsın iki kat büyüklükte.
değerini belirleyen muhitidir binanın.
Asansörlü kötü muhittensen iyi bir muhitte asansörsüz ev güldürür.

Evet haklısınız muhitte önemli ama asansörsüz 5. Katta yaşamış birisi olarak uzun vadede sıkıntı ki bizim ev yaşadığımız şehirde en merkezi yerlerden birindeydi. İnan’ın ekmek almaya gitmek istemiyorduk. Bunun hamileliği yaşlılığı var.

Nasıl yani satarken, evinizin olumsuz yanlarını sakladınız mı?biz ev bakmaya benim arabamla gittik, adam benim aracı çok beğendi tam aile arabasıymış, bu araçlar takas yapabiliriz dedi. Benim aracım Biz hiç araştırmadan aldık, aldığımız kişi tanıdıkdı, güvendik. Sonra öğrendikki, ağır hasar kaydı varmış. Ve o kadar üzülmüştüm ki, aracı aldığımız fiyatın biraz daha düşüğüne bile satamıyoruz, çok mağdur olduk, ve aracı aldığımız insana çok sinirlendik, adama ilk söylediğim şey:
Biz de aracı alırken bilmiyorduk ama, araçta ağır hasar kaydı var, kazaya karışmış, dedim. Adam bi şaşırdı. X bey ticarette dürüstlük önemlidir benim için dedim. Sonra da evin tüm olumsuz yanlarını sıraladı bize.
Evimi satarken cok sicak oluyor yazin ve kisin da cok soguk oluyor dogalgaz faturasini yuksek odersiniz mi deseydim pardon?Bunu soylesem o ev satilir mi sizce?Ayrica sicak soguk mevzusu evin ayipli bir olumsuzlugu degildir bu sebeple kendi evimi satilmaz hale mi getirecegim bence siz de ev alirken kimse yogurdum eksi demeyecegi icin cok ta karsi tarafin ifadelerine inanmayip kendi gozlemlerrinize gore karar verin.

Muhit iyi ise ev hesapliysa ben alirdim. Yalitimi iyi yapilmissa hicbir yer akmaz. 10 yillik bir sitenin dubleksindeyim, cati akmiyor, yazin cok sicak, kisin cok soguk olmuyor. Mantolu cunki. Asansorde kadi kizindaki kusur kalsin. Olabildigince pazarlik yapin, krediler bu rakamlarken alin. Sanmiyorum cok uzayabilecegini bu kredi imkanlarinin.

Evimi satarken cok sicak oluyor yazin ve kisin da cok soguk oluyor dogalgaz faturasini yuksek odersiniz mi deseydim pardon?Bunu soylesem o ev satilir mi sizce?Ayrica sicak soguk mevzusu evin ayipli bir olumsuzlugu degildir bu sebeple kendi evimi satilmaz hale mi getirecegim bence siz de ev alirken kimse yogurdum eksi demeyecegi icin cok ta karsi tarafin ifadelerine inanmayip kendi gozlemlerrinize gore karar verin.
Size bunlar soruldu ve siz alan kişileri hayır gayet iyi ısınıyor, yazında çok sıcak olmuyor dediyseniz bana etik gelmedi. Bize evin kışın yalıtım yapıldığından beri iyi ısındık dediler, ama yazları sıcak oluyor klima kullandık dediler. Yoğurdum ekşiye girer mi bilmiyorum🤔

Arkadaşlar son zamanlardaki en büyük derdim, ev almak. Bir miktar birikmişiz var, araba olarak duruyor, ev alma durumunda aracı satıp, üzerine kredi çekip almayı düşünüyorduk. Dün önümüze çok farklı bi fırsat geçti, fırsat mı tam olarak da bilmiyorum. Bizim belirlediğimiz bütçenin çok altında bir ev bulduk. Merkezi konumda, okul, iş, çarşı, pazar yürüme mesafesinde. 3+1, salonu oldukça geniş, diğer odaları normal büyüklükte. Yaşadığım şehrin en gözde semtlerinden, şu anda oturduğum eve yakın mesafede, yani ortam değiştirmeden, aynı çevremle olan ilişkilerime devam ediceğim. Komşuluk ilişkileri güzel, uyumlu ve iyi bir kesimden oluşuyor.(17 hane var binada) En önemlisi nezih ve sakin bir semt. Evin içi fena değil. Şimdi eksi yönlerine geçelim, ev en üst kat,(dış, çatı ve iç yalıtımı geçen sene yapılmış), asansör bina çok eski olmamasına rağmen ne yazıkki yok(şu anda oturduğum ev 2.kat bu zor olcak bizim için), kapalı ve açık otoparkı var(şu andaki evimde en çok yaşadığım problem araba park yeriydi). En büyük avantajı evin değerinin piyasaya göre uygun olması ve bizim çok az bir krediyle borcu kapatmamız(4 sene kredi çekmeyi planlıyoruz burayı alırsak) şimdi size sorum sizce mantıklı mı? En üst katta oturmanın avantajları ve dezavantajları neler?
Yerinizde olsam alirdim. Yatirim gozuyle de bakin. 4 yıl sonra ev sizin olacak. Ondan sonra tekrar bakarsinjz. Daha iyisine gecersiniz biraz daha kredi çekip. Ulke sartları malum. Çok yüksek borca girmektense yavaş yavaş ödemek daha iyi diye düşünüyorum.

X