Ev alma konusu

Diğerlerini bilemeyeceğim asansöre yorum yapayım. Girişi saymazsam 5.katta oturuyorum 11 yıldır. Bu sene asansör olmaması yordu beni(sanırım yaşın etkisi) yoksa bu evde 2 hamilelik geçirdim, biz alışkınız merdivene, tempolu da bir hayatımız var, bazen çocuklar çıkarken söyleniyor ama.

Ama uzun vadede ne olur bilmem, burdan çıkarsam birinci koşulum ek bir oda, ikincisi otopark, üçüncüsü balkon ve dördüncüsü asansör olacak(demek asansörsüz de yapılıyormuş sona attığıma göre, ya da evimde çok eksik var ona sıra gelmedi🤣)
Aslında bende 4+1 ev çok istiyordum, ama ne yazıkki burası 3+1 yinede hayallerimin çok otesi değil. Otopark, hem kapalı, hem açık 2 tane var. Balkon 3 tane var ne yazıkki (ne yazıkki diyorum çünkü şu andaki evimde de 3 balkon var. Yarım günüm balkon temizliği ile geçiyor, ilerde birisini kiler şeklinde kapatabilirim belki) . Açıkcası en fazla 5 dakika sürecek olan bir merdiven maceramı, bütçeme göre bu kadar ucuz bulmuşken kaybetmek istemiyorum gibi.

Arkadaşlar son zamanlardaki en büyük derdim, ev almak. Bir miktar birikmişiz var, araba olarak duruyor, ev alma durumunda aracı satıp, üzerine kredi çekip almayı düşünüyorduk. Dün önümüze çok farklı bi fırsat geçti, fırsat mı tam olarak da bilmiyorum. Bizim belirlediğimiz bütçenin çok altında bir ev bulduk. Merkezi konumda, okul, iş, çarşı, pazar yürüme mesafesinde. 3+1, salonu oldukça geniş, diğer odaları normal büyüklükte. Yaşadığım şehrin en gözde semtlerinden, şu anda oturduğum eve yakın mesafede, yani ortam değiştirmeden, aynı çevremle olan ilişkilerime devam ediceğim. Komşuluk ilişkileri güzel, uyumlu ve iyi bir kesimden oluşuyor.(17 hane var binada) En önemlisi nezih ve sakin bir semt. Evin içi fena değil. Şimdi eksi yönlerine geçelim, ev en üst kat,(dış, çatı ve iç yalıtımı geçen sene yapılmış), asansör bina çok eski olmamasına rağmen ne yazıkki yok(şu anda oturduğum ev 2.kat bu zor olcak bizim için), kapalı ve açık otoparkı var(şu andaki evimde en çok yaşadığım problem araba park yeriydi). En büyük avantajı evin değerinin piyasaya göre uygun olması ve bizim çok az bir krediyle borcu kapatmamız(4 sene kredi çekmeyi planlıyoruz burayı alırsak) şimdi size sorum sizce mantıklı mı? En üst katta oturmanın avantajları ve dezavantajları neler?

Yalıtımı güzelse dert etmeyin bence. Diğer bütün yönleri artı gibi gözüküyor çünkü yazdıklarınızdan.

Belirlediğiniz limitin çok aşağısında ise alın derim. Asansör mevzusu sıkıntı sadece. Misafiri falan geçtin de alışveriş yaptığın zaman falan zor olur. Ama ben olsam alırdım gönlüme göreyse. Bir de fiyat farkı çoksa

Belirlediğiniz limitin çok aşağısında ise alın derim. Asansör mevzusu sıkıntı sadece. Misafiri falan geçtin de alışveriş yaptığın zaman falan zor olur. Ama ben olsam alırdım gönlüme göreyse. Bir de fiyat farkı çoksa
Fiyatı piyasaya göre gerçekten çok uygun, belki en üst katın ve asansörsüz oluşunun da dez avantajıylada olabilir. Şahsen içime sindi gnel durumu, en üst kat değilde, bir alt katı olsa düşünmezdim bile. Asansörde problem değil, spor olur iner çıkarız 😂 ama çatı akarsa felan diye evham yaptım. Ben çok kararsız ve evhamlı bir insanımdır, böyle bir insana, böyle ciddi bir kararı bıraktı eşim. Hayırlısı tabiki, nasipse olur

Fiyatı piyasaya göre gerçekten çok uygun, belki en üst katın ve asansörsüz oluşunun da dez avantajıylada olabilir. Şahsen içime sindi gnel durumu, en üst kat değilde, bir alt katı olsa düşünmezdim bile. Asansörde problem değil, spor olur iner çıkarız 😂 ama çatı akarsa felan diye evham yaptım. Ben çok kararsız ve evhamlı bir insanımdır, böyle bir insana, böyle ciddi bir kararı bıraktı eşim. Hayırlısı tabiki, nasipse olur
Aynen hayırlısı tabi. Çatıya bir usta götürüp baktırabilirsiniz aslında tanıdık biri varsa. Nasıl olduğu belli olur en azından anlar onlar. Ama sağlam yapılınca çatı hiç sorun olmuyor.

Biz de evimizi satarken yazin hic sicak olmuyor kisin da dunya dogalgaz faturasi odemiyormusuz gibi sattik :) Son kat ve zeminden uzak durun derim.Asansorsuz yuksek katlar almayin hastalik esya tasima vs de cok yorulursunuz.Kar edelim derken pisman olmayin
Nasıl yani satarken, evinizin olumsuz yanlarını sakladınız mı?biz ev bakmaya benim arabamla gittik, adam benim aracı çok beğendi tam aile arabasıymış, bu araçlar takas yapabiliriz dedi. Benim aracım Biz hiç araştırmadan aldık, aldığımız kişi tanıdıkdı, güvendik. Sonra öğrendikki, ağır hasar kaydı varmış. Ve o kadar üzülmüştüm ki, aracı aldığımız fiyatın biraz daha düşüğüne bile satamıyoruz, çok mağdur olduk, ve aracı aldığımız insana çok sinirlendik, adama ilk söylediğim şey:
Biz de aracı alırken bilmiyorduk ama, araçta ağır hasar kaydı var, kazaya karışmış, dedim. Adam bi şaşırdı. X bey ticarette dürüstlük önemlidir benim için dedim. Sonra da evin tüm olumsuz yanlarını sıraladı bize.

4 sene sonra satarsın başka bir ev alırsın.. hem ev kredi parasını cıkartmıs olur ? Değeri artar eminim..

En büyük artısı üst kattan gürültü gelmemesi ve sürekli birseylerin silkelenmemesi.( Bu kısmı algıda seçicilik.)
En kötü yönü ise asansör olmaması.
İdare ederiz derseniz sıkıntı yok.
Alacağınız şehre göre sıcaklık soğukluk kısmına siz karar vereceksiniz.
Üstte kiremitler sağlamsa akıntı olmaz.
İzocam dosenmisse catiyla sizin aranıza çok soğuk ya da çok sıcak da olmaz.
Bunları araştırın.

Ztn asansör olmadığı için fiyatı uygun. Pişman olacaksınız. Birgün satmaya kalktığınızda siz de ucuza satacaksınız ablam sırf bu yüzden 5+2 koskoca teraslı güzel evini değerinden de altına vermesine rağmen ne kiralayabiliyor ne satabiliyor. İyi düşünün derim. Daha önce biz de çok merkezi bi yerdeki evimizi ucuza sattık en üst kat asansörsüzdü.

Ben senelerce en üstteydim. Üç sene önce kendi evimize ara kata geçtim ç. Bin pişmanım. Üstenin gürültüsü misafiri yürümesi çekilmiyor.
Bence dediğiniz şartta bir ev kaçmaz. Ben kaçırmazdım. Asansör de olmasın daha iti spor işte.

Ztn asansör olmadığı için fiyatı uygun. Pişman olacaksınız. Birgün satmaya kalktığınızda siz de ucuza satacaksınız ablam sırf bu yüzden 5+2 koskoca teraslı güzel evini değerinden de altına vermesine rağmen ne kiralayabiliyor ne satabiliyor. İyi düşünün derim. Daha önce biz de çok merkezi bi yerdeki evimizi ucuza sattık en üst kat asansörsüzdü.

Muhit daha önemli. Ayrancıda oturdum beş katlı asansörsüz bina. Çıkarken ölürdüm en son kata. Evin üç sene önce değeri 500bindi.
Keçiören bağlumda o fiyata asansörlü teras kat alırsın iki kat büyüklükte.
değerini belirleyen muhitidir binanın.
Asansörlü kötü muhittensen iyi bir muhitte asansörsüz ev güldürür.

Muhit daha önemli. Ayrancıda oturdum beş katlı asansörsüz bina. Çıkarken ölürdüm en son kata. Evin üç sene önce değeri 500bindi.
Kesinlikle muhit çok önemli, başka bir semt olsaydı düşünmezdim bile. Ama her yere yürüme mesafesi olan bir evi, sırf asansörü yok diye, almamak mantıklı ı acaba.

Binanın ne kadar yeni olduğu da fiyatı etkiliyor. Bina eskiymiş.

X