Ev alma konusu

Hangi şehirdesiniz? Sıcak bir yerdeyseniz en üst kat epey sıcak oluyor yalıtım olsa dahi. Çatıda olacak bir problem (su aktı, kiremit kırıldı vs) direkt size yansıyor, alt katlarda oturanlar umursamıyor. Anten takacağız bahanesiyle tepenizde insanlar geziniyor. Asansör olmaması yaş ilerledikçe eziyet olacak. Gençken sıkıntı yok. Ama çok sıcak havalarda sizi de bunaltacak. Ufak çocuk, bebek vs varsa indir çıkar arabasını taşı problem. Şu an kiradaysanız, başka eviniz yoksa ilerde değiştirmek üzere düşünülebilir. Otoparkı olması çooook güzel avantaj bence.
çok sıcak bi şehirde yaşamıyorum, klima var evde. Çocuklarım kendisi çıkabilecek yaştalar. Anten sıkıntısı olmaz merkezi, çatı yeni yapılmış, öncesinde de akma problemi yokmuş, dış yalıtım yapılırken yaptırmış lar.

çatı katı, ne yaparsan yap 1-2 yıl içinde mutlaka tekrar akıyor...ucuz olması çatı kat olmasından zaten...çatı ve girişler, arakat dairelerden ucuz gider..sürekli al sat yapmaktansa, içine sineni al bence...ayrıca gözün ilanlarda olsun, acil satılıklar oluyor, onları takip et...
Sürekli takipteyim, aslında asansör ve en üst kat olması dışında içime sindi. Ama bunlarda önemli ayrıntılar

Çocuklarım kendi kendilerine çıkabilecek yaştalar. Bende şu anda en çok tepeden bişeyler çırpılması yüzünden en üst kata bi nevi sıcak baktım, asansör kavramı Bira düşünürse de
Hani 3-4 katlı bir apartmansa ve çocuklar kendi kendilerine çıkabiliyorlarsa, soğuk ve sıcağın çaresi var aslında, bir klimaya bakar. Ama daha yüksek bir binaysa, hareketli bir hayatınız varsa, iyi düşünün derim. Hayırlısı olsun, umarım içinize sinecek şekilde olur.

Hani 3-4 katlı bir apartmansa ve çocuklar kendi kendilerine çıkabiliyorlarsa, soğuk ve sıcağın çaresi var aslında, bir klimaya bakar. Ama daha yüksek bir binaysa, hareketli bir hayatınız varsa, iyi düşünün derim. Hayırlısı olsun, umarım içinize sinecek şekilde olur.
Apartman 5 katlı, kotu da var. Bina yüksekten giriliyor aslında çokta merdiven çıkmıyoruz. Bir de merdivenler dar ve yüksek değil, geniş ve kolay çıkılıyor Klima evde hali hazır da var.

Apartman 5 katlı, kotu da var. Bina yüksekten giriliyor aslında çokta merdiven çıkmıyoruz. Bir de merdivenler dar ve yüksek değil, geniş ve kolay çıkılıyor Klima evde hali hazır da var.
Güzelmiş o zaman. Aklıma başka olumsuz bir şey gelmiyor. Ben de çatı katlarını seviyorum, asıl sebebim de deprem muhabbeti yüzünden. Çatı katları daha güvenilir geliyor.

Eksi yönleri ;
Yazın çatı olduğu için çok sıcak oluyor.
Kışın da ısıtması imkansız oluyor.
Alışveriş yaptığınız zaman poşetleri nasıl çıkartacaksınız ? Asansörünün olmaması çok daha eksi bir durum.
Olumlu yönü ise bana yok.

Bende ev tutarken çatı katı vardı. Ben tercih etmedim. Çünkü bana göre tek bir artısı yok.
Sizi fiyatı cezbediyor ama 4 değil de 6 yıl öderim ama daha konforlu bir ev alırım.
Şu anda oğlumu ilk okulda, orta okulda koleje vermeyi planlıyoruz. Tam kredinin bitişiyle aynı ana denk gelmesi cezbeden taraf aslında. Tabiki fiyatta çok önemli bir oran.

Güzelmiş o zaman. Aklıma başka olumsuz bir şey gelmiyor. Ben de çatı katlarını seviyorum, asıl sebebim de deprem muhabbeti yüzünden. Çatı katları daha güvenilir geliyor.
😂Deprem fikri hiç aklıma gelmemişti, işte bir art yön daha almak için. Aslında biraz da bütçeye bakıyor bu işler. Gönül neler istiyor ama imkanlar olanak vermiyor. Sonuçta bura da oturanlar da insan ve onlar oturabiliyorsa biz de oturabiliriz diye düşündüm. Evin satan kişi ilk sahibi, 3 çocuk büyütmüş o evde. Şimdi emekli olmuş, burayı satıp başka bi yerden almak istiyormuş

😂Deprem fikri hiç aklıma gelmemişti, işte bir art yön daha almak için. Aslında biraz da bütçeye bakıyor bu işler. Gönül neler istiyor ama imkanlar olanak vermiyor. Sonuçta bura da oturanlar da insan ve onlar oturabiliyorsa biz de oturabiliriz diye düşündüm. Evin satan kişi ilk sahibi, 3 çocuk büyütmüş o evde. Şimdi emekli olmuş, burayı satıp başka bi yerden almak istiyormuş
İnsan mecbur kalınca çadırda da yaşıyor. =) Aslında şuan gayet lüks şeylerden bahsediyoruz da farkında değiliz. =) İşte seçme şansımız olunca, aç ve açıkta da değilsek, elimizdekini en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz. En önemlisi sizin hayat standardınızı düşürmemesi, çok zorlayıcı olmaması... Bu konularda kafanızda çok büyük soru işaretleri yoksa, olur tabi, neden olmasın?

Annemler en üst katta oturuyor, 10katlı bir bina da. Akma falan yok. Yazın sıcak değil öyle, kışın da üstte ısıcam var sorun yaşamadılar hiç

Ben doğumdan 19 yaşına kadar hep en üst katta yaşadım. Ilk 8 sene olan kendi evimizdi 6.kattı. Kışın soğuktu,surekli akiyordu,yazın yaniyordu. Şuan kiracı var ve neredeyse her sene tamir ettirmelerine rağmen bir sorun çıkıyor çatıyla ilgili.Babam geçen sene satışa koydu satılmıyor da.
8 yaşından 19 yaşına kadarda 4.kat en üst katta kiradaydik. O evde sıkıntı yaşamadık mis gibi evdi.19 yaşında da babamlar bina yaptı,bahçe katı arakat en üst kat diye sırasıyla hepsinde yasadik:) Son evde de en üst kat sıkıntı. Annemin üst katı boş daire,benim aynı bina arakat. Kışın evlerimizin sicakligi ve fatura tutarlarımız o kadar farklı ki.Annem cok yakip cok oduyor ve evi bize gore buz.
Ek olarak, bütün evlerde merdiven sıkıntısı yaşamadık,yorulma anlamında yani. Ama bana sorarsan ben en üst kat ve bahçe katı ev almam. Arakat en iyisi,biraz fazla verin arakat ve asansörlü daire alın.

İnsan mecbur kalınca çadırda da yaşıyor. =) Aslında şuan gayet lüks şeylerden bahsediyoruz da farkında değiliz. =) İşte seçme şansımız olunca, aç ve açıkta da değilsek, elimizdekini en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz. En önemlisi sizin hayat standardınızı düşürmemesi, çok zorlayıcı olmaması... Bu konularda kafanızda çok büyük soru işaretleri yoksa, olur tabi, neden olmasın?
Çok haklısınız, hakkımızda hayırlısı olsun. Önemli olan huzur ve mutlu olabileceğimiz bir yer olması, gerisi teferruat

Ben doğumdan 19 yaşına kadar hep en üst katta yaşadım. Ilk 8 sene olan kendi evimizdi 6.kattı. Kışın soğuktu,surekli akiyordu,yazın yaniyordu. Şuan kiracı var ve neredeyse her sene tamir ettirmelerine rağmen bir sorun çıkıyor çatıyla ilgili.Babam geçen sene satışa koydu satılmıyor da.
8 yaşından 19 yaşına kadarda 4.kat en üst katta kiradaydik. O evde sıkıntı yaşamadık mis gibi evdi.19 yaşında da babamlar bina yaptı,bahçe katı arakat en üst kat diye sırasıyla hepsinde yasadik:) Son evde de en üst kat sıkıntı. Annemin üst katı boş daire,benim aynı bina arakat. Kışın evlerimizin sicakligi ve fatura tutarlarımız o kadar farklı ki.Annem cok yakip cok oduyor ve evi bize gore buz.
Ek olarak, bütün evlerde merdiven sıkıntısı yaşamadık,yorulma anlamında yani. Ama bana sorarsan ben en üst kat ve bahçe katı ev almam. Arakat en iyisi,biraz fazla verin arakat ve asansörlü daire alın.
Ya işde en korktuğum şey evden kar yapıyoruz derken, asıl parayı çatıya gömmeyelim. Aslında görünürde tavanda hiç akma, rutubet felan yoktu. Eşim bana bıraktı, çok büyük sorumluluk alıyorum gibime geliyor

En üst kat yazın çok sıcak kışında soguk olur ama en üst katta oturmanın şöyle bir avantajı var tepende ses yapan yada çöp sirkeleyen olmaz yani üst komşu derdi yaşamazsınız.

Diğerlerini bilemeyeceğim asansöre yorum yapayım. Girişi saymazsam 5.katta oturuyorum 11 yıldır. Bu sene asansör olmaması yordu beni(sanırım yaşın etkisi) yoksa bu evde 2 hamilelik geçirdim, biz alışkınız merdivene, tempolu da bir hayatımız var, bazen çocuklar çıkarken söyleniyor ama.

Ama uzun vadede ne olur bilmem, burdan çıkarsam birinci koşulum ek bir oda, ikincisi otopark, üçüncüsü balkon ve dördüncüsü asansör olacak(demek asansörsüz de yapılıyormuş sona attığıma göre, ya da evimde çok eksik var ona sıra gelmedi🤣)

Arkadaşlar son zamanlardaki en büyük derdim, ev almak. Bir miktar birikmişiz var, araba olarak duruyor, ev alma durumunda aracı satıp, üzerine kredi çekip almayı düşünüyorduk. Dün önümüze çok farklı bi fırsat geçti, fırsat mı tam olarak da bilmiyorum. Bizim belirlediğimiz bütçenin çok altında bir ev bulduk. Merkezi konumda, okul, iş, çarşı, pazar yürüme mesafesinde. 3+1, salonu oldukça geniş, diğer odaları normal büyüklükte. Yaşadığım şehrin en gözde semtlerinden, şu anda oturduğum eve yakın mesafede, yani ortam değiştirmeden, aynı çevremle olan ilişkilerime devam ediceğim. Komşuluk ilişkileri güzel, uyumlu ve iyi bir kesimden oluşuyor.(17 hane var binada) En önemlisi nezih ve sakin bir semt. Evin içi fena değil. Şimdi eksi yönlerine geçelim, ev en üst kat,(dış, çatı ve iç yalıtımı geçen sene yapılmış), asansör bina çok eski olmamasına rağmen ne yazıkki yok(şu anda oturduğum ev 2.kat bu zor olcak bizim için), kapalı ve açık otoparkı var(şu andaki evimde en çok yaşadığım problem araba park yeriydi). En büyük avantajı evin değerinin piyasaya göre uygun olması ve bizim çok az bir krediyle borcu kapatmamız(4 sene kredi çekmeyi planlıyoruz burayı alırsak) şimdi size sorum sizce mantıklı mı? En üst katta oturmanın avantajları ve dezavantajları neler?
Üst katta oturuyorum zeminle 15.kat çok aşırı sıcak bir şehir olmasına ragmen yazın serin kışında soğuk değil akma damlama derdi yok olmadı olsada zaten site olduğu için yönetim yaptırır.

Asansör yok ise almayın derim çok zor olur inip çıkarken alışverişte yada gelen misafirler için zor olur.

Biz de evimizi satarken yazin hic sicak olmuyor kisin da dunya dogalgaz faturasi odemiyormusuz gibi sattik :) Son kat ve zeminden uzak durun derim.Asansorsuz yuksek katlar almayin hastalik esya tasima vs de cok yorulursunuz.Kar edelim derken pisman olmayin

Annem 20 senedir 5.katta oturuyor daha önce 10 sene 1.katta oturdu. Sonra dedemler evi bölünce koşa koşa yukarı çıktı. Ev çok sıcak durulmuyor buhran geçiriyorlar resmen. Asansörde yok yaşlandım çıkamıyorum diyor 50 yaşında bu arada, alt kattan kiraya çıkayım diyor Ama babam kendi evi var diye çıkmıyor. Hemen hemen her gün tartışma. Bende 5.katta oturuyorum kiracıyım evim küçük olmasına rağmen seviyorum ama alacak olsam almam çıkması çok zor geliyor. Hamileliğimde böyle olmamıştım ama 1 yaşındaki bebeğimle çıkmak çok zor geliyor. Bi dahaki yaz taşınalım diyoruz alt katlardan bulup.
Kayınvalidem de 4.katta oturuyor dubleks ev aldı bi hevesle yeni daire ama asansör yok daha 5 yıl oldu ama o da satmayı düşünüyor, zorlanıyor.
En üst katlar bi yandan güzel ama asansörsüz çok zor oluyor.
Genel olarak eksi yönleri asansörsüz bence ı ıh. Fiyat uygun olunca cezbediyor ama uzun vadede çok zor.

X