Eşimle garip bir haldeyiz

çocuğum benle etkinlik yapma, babasıyla oyun oynama şeklinde zaman geçiriyor. Bu konuda bilgi vereyim.

Sabah 7 de kalkıyoruz, eşim işe gidiyor, ben de çocuğu hazırlayıp kendim hazırlanıp onu okula bırakıp işe geçiyorum.
Akşam 5 te alıp 5.30 da evde oluyorum. eşim de benden 15 dk sonra geliyor.
ben o sırada çamaşırları makineye atma gibi işler yaparken eşim yemeği hazırlıyor. (başka bir ev işi yapmıyor)
yemeği yiyince kızımla 1 saat odasında etkinlik yapıyorum.
saat 7 oluyor
biraz mutfağı topluyorum, çamaşırları katlayıp yerleştiriyorum. eşim bu sırada playstation oynuyor, film izliyor.
sonra biraz sohbet ediyoruz ya da üçümüz oyun oynuyoruz.
saat 9 da kızımı uyutmaya geçiyorum. sonrasında eşim de 9.30-10 gibi uyuyor. ben de eğer yetiştirmem gereken bir şey varsa 10-12 arası herkes uyurken ona çalışıp öyle atıyorum.
günü ben mi yetiştiremiyorum, bilmiyorum ki.
eşim işimde yükselmemi benden çok istiyor bunun için de sürekli makale yazmam, proje yapmam bişeyler yapmam gerekiyor.
ama bu defa da hadi git işini yap senin çok işin vardır diye laf çarpıyor.
Bana adil bir iş bölümü var gibi geldi. İhmal etmiş gibi durmuyorsunuz.
Sizi eskiden beri biliyorum. Siz onun kariyerini çok desteklediniz. Senelerce. Siz olmasanız şimdiki işi eğitimi olmazdı.
Kariyere destek kısmı ona gelince neden sitem ediyor ki? Aynı desteği göstermesi lazım bence

arkadaşlar çok yanlış bir imaj çizdim galiba
eve girip hani yemeğim diyip yemeği yiyip odaya çekilip ders çalışmıyorum :)

eşim yemeği yapıyorsa ben mutfağı topluyorum.
çocuğumla her akşam 1 saat odasında etkinlik yapıyorum.
çamaşırlar, evin toplanması, çocuğun kıyafetleri, temizliği zaten bende.

çamaşır katlayıp yerleştirmeye gittiğimde "öff gene mi çamaşır" diyor
ama sonra temiz tshirtüm kalmamış diyor.

ha şöyle bi sorun var elim biraz ağır. hani belki sizin 30 dk lık işinizi ben 45 dk da yapıyorum.

Eğer siz de onu zamanında desteklediyseniz o da sizi desteklemeli, adil bir iş bölümü yapabilirsiniz karşılıklı konuşup. Size küsmüş eşiniz kıskanmış bir de. Muhtemelen çalıştığınız arkadaşlarınızdan birinden hoşlanmamıştır. Kişisel algılamayın eşiniz sizin hareketlerinizden değil çalışma arkadaşlarınızdan rahatsız olmuş olabilir. O insanlar da iyi olabilir neden kıskandı diye sebep aramayın bence. Kızınızı ve eşinizi ihmal etmiyorsanız bir sorun yok.

Ya konu sahibini herkes neden bu kadar gömmüş?
Yemekleri adam yapıyormuş vah vah ya. Evde yemek yapmaktan başka iş yok mu?

Erkekler mesaiye kalır, çok çalışır, gerekirse sehir dışında, yurtdisinda çalışır kimse da yadirgamaz. Ama bir kadın kariyer odaklı diye vurun abalıya.
Yani zaten 100 evlilikten 70inde erkeklerin işi on planda. 25inde belki denge vardır hem aile hem iş yaşamını iki tarafın da yürüttüğü. Şimdi 3-5 kadın da erkekler kadar iş odaklı olunca herkesten tepki geliyor.
Eş kişisi 9.30-10da uyumasın mesela tavuk gibi. Yarım saat 1 saat eşiyle vakit geçirsin madem.
Ay valla aşırı sinir oldum.

ha şöyle bi sorun var elim biraz ağır. hani belki sizin 30 dk lık işinizi ben 45 dk da yapıyorum.

Şimdi başka konuda sorsak ooo evin isi bitmez diye saydırırız hepimiz. Burda adam yemek yapıyor diye diğer işler buhar oldu uçtu nedense.

Bana adil bir iş bölümü var gibi geldi. İhmal etmiş gibi durmuyorsunuz.
Sizi eskiden beri biliyorum. Siz onun kariyerini çok desteklediniz. Senelerce. Siz olmasanız şimdiki işi eğitimi olmazdı.
Kariyere destek kısmı ona gelince neden sitem ediyor ki? Aynı desteği göstermesi lazım bence

evet çok uzamasın diye bu bilgileri vermedim.
eşim evlendikten sonra 4 sene kadar iş problemi yaşadı.
sonra atandı.
uzaktan üniversite de okudu evliyken. staj raporlarına kadar hazırladım.
yıllar sonra maddi durumumuz toparlanmış, evimizi, arabamızı almışız. düzenli işimize gidip geliyoruz.
üstümde bin tane sorumluluk var.
iş yerinde yükselmedikçe hem derse giriyorum hem evrak işlerini yapıyorum hem de akademik çalışmaları yürütmeye çalışıyorum.
aile iş dengesini onun istediği gibi kuramıyor olabilirim ama benim sürekli işim var diyip kenara çekildiğimi de düşünmüyorum.

başbaşa zaman asla geçirmiyoruz (uyurken bile çocuk da bizim odada), çünkü çocuğumu bırakacağımız biri yok.
6 senedir hep 3 kişiyiz. bundan bunalmış olabilir. ama ben de bunalıyorum aynı durumdan.

inanın anlamaya çalışıyorum ama bana ilişkimiz yeterince doyurucu geliyor.
yani çok zorluklar atlattık 19 senedir (eşimin iş vs sebepleri, ailelerimizle ilgili sorunlar)
şu an rutin bana o kadar iyi geliyor ki

şimdi işimize gidiyoruz evimize geliyoruz. iki sohbet edip kahvemizi içiyoruz. çocuğumuzla zaman geçirip yorulup yatıyoruz.
akşam 6 dan 9-10 a kadar ne yapılabilir ki başka?
güleryüzlü heyecanlı sevecen biriyim. gün içinde yaşadıklarımı eşime heyecanla anlatırım. onu güldürürüm falan.

yanlış anlamayın. illa ki böyledir demiyorum ama ben bazı doktorayı tamamlayabilmiş hanım arkadaşlarımın partnerleri ile karşılaştığı zorluklardan bahsetmek istiyorum.
birisi, doktorayı tamamlaması artık ufukta görünmeye başladığında eşi de son derece eğitimli ve kültürlü bir bey olmasına karşın kendisi eğitim olarak ondan bir parça geride kaldığını hissettiğinden garip bir halet-i ruhiye içerisine girmişti. sürekli olarak gerek eşinin yanında gerekse bizlerin yanında şakayla da olsa "sen benim için çok fazlasın" diyordu. şaka dahi olsa içinde bazı muhasebelere giriştiği belliydi ve muhasebesinin sonucunda evde çok alakasız konulardan gerginlik yaratmayı uygun görmüştü.
yine bu şekilde gerginlik çıkartan başka bir arkadaşımızın eşinin ise maalesef boşandıktan sonra kendi iş yerindeki diğer beylerin etmiş olduğu saçma sapan lafların etkisi altında kaldığını itiraf etmişti. erkekler duygularını ve düşüncelerini özellikle evliliği ve eşi ile ilgiliyse paylaşmaktan imtina eder ama söz gelince -hepimiz biliyoruz- mangalda kül bırakmazlar. eşinin nasıl davranması ya da kendisine ne kadar zaman ayırmasına dair tavsiyeleri bu sohbetlerden alıp evliliğini dinamitlemişti.
sizde de bunların yaşandığına dair kesin kanıtlar ya da benim güçlü iddialarım yok ama en azından sürecinizin ne kadar zorlu ve dolambaçlı olduğunu bilen biri olarak sakinliğinizi koruyup bir süreliğine çalışmalarınızı rölantiye alıp eşinize yönelirken incelemenizi tavsiye ederim.

Sabah 7 de kalkıyoruz, eşim işe gidiyor, ben de çocuğu hazırlayıp kendim hazırlanıp onu okula bırakıp işe geçiyorum.
Akşam 5 te alıp 5.30 da evde oluyorum. eşim de benden 15 dk sonra geliyor.
ben o sırada çamaşırları makineye atma gibi işler yaparken eşim yemeği hazırlıyor. (başka bir ev işi yapmıyor)
yemeği yiyince kızımla 1 saat odasında etkinlik yapıyorum.
saat 7 oluyor
biraz mutfağı topluyorum, çamaşırları katlayıp yerleştiriyorum. eşim bu sırada playstation oynuyor, film izliyor.
sonra biraz sohbet ediyoruz ya da üçümüz oyun oynuyoruz.
saat 9 da kızımı uyutmaya geçiyorum. sonrasında eşim de 9.30-10 gibi uyuyor. ben de eğer yetiştirmem gereken bir şey varsa 10-12 arası herkes uyurken ona çalışıp öyle atıyorum.

Niye o kadar erken yatıyorsunuz ki?
Biz de sabah 6.30/7.30 arası kalkıyoruz bebek+çocukluyuz. Yatışımız 1'den önce olmuyor. Tv alışkanlığımız yok balkonda sohbet ediyoruz. Kış geliyor şimdi belki 1 2 günü televizyonlu olur anca.

Çocuğunuzla etkinlik kısmını aile ile bir şey yapmaya alın. Ödev olur, ailece oynamak olur vs. Akşam da daha geç yatıp birbirinize vakit ayırın bence.

Evet o haklı
Yemekleri mesela artık siz mi yapsanız
Nasıl oluyorda ısınız cocugunuzdan daha onemlı hale geliyor cocugunuzu da esınızın ustunden almanızın vakti gelmiş bence
Artık siz ılgılenmelısınız, buradan eksık gorunuyorsunuz
niye ki? adamin isi daha az yogun, mutfagi da seviyor. bunca isin arasinda niye adamin elinden o sorumluluğu alsin ki?
bence dogru yolda. sadece yapmasi gereken belli bir saatten sonra telefonu bir kenara kaldirmasi ve bakmamasi. ya da bazi telefonlarda olam uygulama interneti kapatmasi (yani is arkadaslarinla kullandığın uygulamanin,whatsappin,gmailin wifi ile baglanmamasi ayarini yapsin)
is saatinde bakar, ilgilenir,yazacagini da yazar. eve is getirmeye hic gerek yok. kim olsa stres olur her gun her gun eve is getiren insandan.
ayrica ozur dileyecek bir şey yok. "cocugunu sevmiyorsun" falan cok gereksiz suclayici ve kirici ifadeler. neden ozur dileyesin ki?
yerinde olsam aksam saatlerinde telefonu elime almazdim ve guzel bir animizda dusununce hak verdigimi, bundan sonra aksam saatlerinde isle ilgili cok fazla zaman gecirmemeye gayret edeceğimi ama islerimin 24 saatlik isler oldugu icin soz veremeyecegimi, yine de elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağımı söyler operdim öyle tatliya baglardim ozur dilemektensw

Ya konu sahibini herkes neden bu kadar gömmüş?
Yemekleri adam yapıyormuş vah vah ya. Evde yemek yapmaktan başka iş yok mu?

Erkekler mesaiye kalır, çok çalışır, gerekirse sehir dışında, yurtdisinda çalışır kimse da yadirgamaz. Ama bir kadın kariyer odaklı diye vurun abalıya.
Yani zaten 100 evlilikten 70inde erkeklerin işi on planda. 25inde belki denge vardır hem aile hem iş yaşamını iki tarafın da yürüttüğü. Şimdi 3-5 kadın da erkekler kadar iş odaklı olunca herkesten tepki geliyor.
Eş kişisi 9.30-10da uyumasın mesela tavuk gibi. Yarım saat 1 saat eşiyle vakit geçirsin madem.
Ay valla aşırı sinir oldum.

ben de bi şok oldum çok mu kötü bi eşim diye :KK70:
kabul eşin yemek yapması konforlu bir şey
zaten bu adam askerliğini 1 sene boyunca aşçı olarak yaptı :)
yemek yapmayı seviyorum diyor. sürekli yapınca bıkmıştır da zaten dolma sarma yapmıyor :)
güzel yemek yapar, benim yemeklerim de malesef lezzetsiz. ama ben de sıfır değil yani pizzadır, hamur işleridir, çorbadır yapıyorum.
üstüne diğer ev işlerinden bir şey yapmıyor gerçekten. (eskiden yapardı şimdi yemek onda diye diğerlerini ben üstlendim)

Biz de sabah 6.30/7.30 arası kalkıyoruz bebek+çocukluyuz. Yatışımız 1'den önce olmuyor. Tv alışkanlığımız yok balkonda sohbet ediyoruz. Kış geliyor şimdi belki 1 2 günü televizyonlu olur anca.
hakikaten 9.30da cocuklar yatar bence de. cocugu yatirdiktan sonra uyumasin beyefendi kari koca saati yapin bari bir saat falan, bir sarap bir muzik acik, sohbet edin.

Açıklamanız sadece bu benim işim, iş bu, hep yaptığım iş yıllardır yaptığım iş açıklamanız bile sadece işe odaklı. Evet herkesin işi gücü meşguliyetleri var mutlaka. Ama görünüşe göre eşiniz ailenize yeterince zaman ayırmadığınızı düşünüyor. Küçük bir hediye alıp ve küçük bir açıklama yapıp, belki yeterince vakit ayıramıyorum ama bizim için yapıyorum vs vs diyerek tek odağınızın iş olmadığını ona hatırlatabilirsiniz

Eşiniz kendini ihmal edilmiş hissediyor.
Aile olarak önceliğinizin o ve kızınız olmasını istiyor.
Sürekli elinizde telefon, bilgisayar bir şeyler ile uğraşıyorsunuz anladığım üzere. Tamam işiniz yoğun olabilir ama bu dengeyi siz kurmak zorundasınız. Gerekirse belli bir saatten sonra iş ile alakalı hiçbir şey yapmamalısın. Kızınız bir şey sorduğunda "bir saniye işim var vs" dediğiniz anda resmen çocuğun yüzü gözümde canlandı...
Birlikte kaliteli zaman sürelerinizi arttırmanız lazım.
Romantizm nerede? Birbirinize küçük süprizler yapın. İster 19 yıllık ister, 9 aylık evli olun.
İlişki her zaman emek ve özveri ister. Ev temiz, huzurumuz yerinde ile bitmiyor ki...
Sizin sevginize ve tutkunuza ihtiyacı var eşinizin. O whatsapp fotoğrafı ile alakalı yorum yapması bile çift olarak daha fazla ilgi istediğini gösteriyor...
Yemekleri o yapıyormuş. Bugün siz yapın, güzel bir masa hazırlayın. Mum yakın,süslenin. Ona sahip olduğunuz için ne kadar şanslı hissettiğinizi söyleyin, sevdiğinizi söyleyin. Öpün, koklayın. Adam pamuk gibi olacak bence.

İlk anlatımınızda gerçekten böyle bir imaj çizdiniz :KK70: Sonradan eklediğiniz bilgilere göre gayet normal bir iş dağılımınız var. Eşinizin belki sorunu sadece sizinle alakalı değildir. Orta yaş bunalımları olabilir.

Başta ihmal ediyorsun yazacaktım konu sahibesi ama sonra yazdıklarını okudum ihmal etmiyorsun.

bence eşin yeni çevren olmasını da işinde yükseliyor olmanı da çekememiş. Vaktiyle sen destek olmuşsun adam iyi yere gelmiş, şimdi sıra onda o destek olacak tabi ki. Bu işler sırayla. Belli ki adam çilekeş, hayatını erkeğine adamış Anadolu kadını istiyor içten içe. Tribal enfeksiyona yakalanmış yani. İstiyorsan güzel bir yere akşam yemeğine davet et kibarca sor neyden hoşnutsuz olduğunu, sonra da yine kibarca senin onun kariyerine verdiğin yılları hatırlat :halay:

Bu tarz durumlar bana o kadar ters ki. Bana göre öncelik her zaman aile olmalı. Siz işinizi çok fazla ön planda tutuyorsunuz. Eşiniz çok haklı tüm iş yükünü sırtlanmış resmen. Sevgisiz ve ilgisiz hissetmesi çok normal. Koskoca adam böyle hissediyorsa kızınızı sis düşünün! Eşiniz yemeği yapıyor çocuğa bakıyor. Biraz sizde ailenize ve evinize zaman mı ayırsanız? Kızınız göz açıp kapayıncaya kadar büyüyecek ve siz bir daha onun bu cıvıl cıvıl hallerini göremeyeceksiniz. Neden doyasıya oynamıyorsunuz, zaman ayırmıyorsunuz, ona güzel bir çocukluk hatırası bırakmıyorsunuz? Hayatı işten ibaret olanlar insanları hiçbir zaman anlayamayacağım gerçekten..

yanlış anlamayın. illa ki böyledir demiyorum ama ben bazı doktorayı tamamlayabilmiş hanım arkadaşlarımın partnerleri ile karşılaştığı zorluklardan bahsetmek istiyorum.
birisi, doktorayı tamamlaması artık ufukta görünmeye başladığında eşi de son derece eğitimli ve kültürlü bir bey olmasına karşın kendisi eğitim olarak ondan bir parça geride kaldığını hissettiğinden garip bir halet-i ruhiye içerisine girmişti. sürekli olarak gerek eşinin yanında gerekse bizlerin yanında şakayla da olsa "sen benim için çok fazlasın" diyordu. şaka dahi olsa içinde bazı muhasebelere giriştiği belliydi ve muhasebesinin sonucunda evde çok alakasız konulardan gerginlik yaratmayı uygun görmüştü.
yine bu şekilde gerginlik çıkartan başka bir arkadaşımızın eşinin ise maalesef boşandıktan sonra kendi iş yerindeki diğer beylerin etmiş olduğu saçma sapan lafların etkisi altında kaldığını itiraf etmişti. erkekler duygularını ve düşüncelerini özellikle evliliği ve eşi ile ilgiliyse paylaşmaktan imtina eder ama söz gelince -hepimiz biliyoruz- mangalda kül bırakmazlar. eşinin nasıl davranması ya da kendisine ne kadar zaman ayırmasına dair tavsiyeleri bu sohbetlerden alıp evliliğini dinamitlemişti.
sizde de bunların yaşandığına dair kesin kanıtlar ya da benim güçlü iddialarım yok ama en azından sürecinizin ne kadar zorlu ve dolambaçlı olduğunu bilen biri olarak sakinliğinizi koruyup bir süreliğine çalışmalarınızı rölantiye alıp eşinize yönelirken incelemenizi tavsiye ederim.

Çocuğunuzla etkinlik kısmını aile ile bir şey yapmaya alın. Ödev olur, ailece oynamak olur vs. Akşam da daha geç yatıp birbirinize vakit ayırın bence.

niye ki? adamin isi daha az yogun, mutfagi da seviyor. bunca isin arasinda niye adamin elinden o sorumluluğu alsin ki?
bence dogru yolda. sadece yapmasi gereken belli bir saatten sonra telefonu bir kenara kaldirmasi ve bakmamasi. ya da bazi telefonlarda olam uygulama interneti kapatmasi (yani is arkadaslarinla kullandığın uygulamanin,whatsappin,gmailin wifi ile baglanmamasi ayarini yapsin)
is saatinde bakar, ilgilenir,yazacagini da yazar. eve is getirmeye hic gerek yok. kim olsa stres olur her gun her gun eve is getiren insandan.
ayrica ozur dileyecek bir şey yok. "cocugunu sevmiyorsun" falan cok gereksiz suclayici ve kirici ifadeler. neden ozur dileyesin ki?
yerinde olsam aksam saatlerinde telefonu elime almazdim ve guzel bir animizda dusununce hak verdigimi, bundan sonra aksam saatlerinde isle ilgili cok fazla zaman gecirmemeye gayret edeceğimi ama islerimin 24 saatlik isler oldugu icin soz veremeyecegimi, yine de elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağımı söyler operdim öyle tatliya baglardim ozur dilemektensw

bu telefon işini bırakmam gerektiğinin farkındayım.
bu konuda daha önce sitem etti
ben de 1 sene boyunca teknoloji bağımlısı olduğumu düşündüğüm için psikolog desteği aldım.
ama onun elinde de sürekli telefon gördükçe kimi zaman yapabildim kimi zaman yapamadım.
bu dediklerin çok mantıklı yengenc teşekkür ederim

hakikaten 9.30da cocuklar yatar bence de. cocugu yatirdiktan sonra uyumasin beyefendi kari koca saati yapin bari bir saat falan, bir sarap bir muzik acik, sohbet edin.
çok erken uyuyoruz, eşimin işi dönem dönem yorucu. bedensel olarak çalıştığı günler oluyor. çocuğu uyuturken uyuyakalıyorum genelde ben de. ama bunu düzeltmeye çalışacağım.

Açıklamanız sadece bu benim işim, iş bu, hep yaptığım iş yıllardır yaptığım iş açıklamanız bile sadece işe odaklı. Evet herkesin işi gücü meşguliyetleri var mutlaka. Ama görünüşe göre eşiniz ailenize yeterince zaman ayırmadığınızı düşünüyor. Küçük bir hediye alıp ve küçük bir açıklama yapıp, belki yeterince vakit ayıramıyorum ama bizim için yapıyorum vs vs diyerek tek odağınızın iş olmadığını ona hatırlatabilirsiniz

evlendiğimizde ben öğretmendim, işim de açıkçası rahattı.
evlendikten sonra bu iş fırsatı çıkınca istifa edip bu işe geçmemi eşim de istedi.
ikimiz de böyle yoğun olmasını beklemiyorduk bence ama evlilik sürecinin içinde gerçekleşti bunlar, adapte olmamız gerekmez mi? çünkü muhtemelen emekli olana kadar bu işte süreç böyle.
haftasonu genelde işle ilgili bişey yapmamaya çalışıyorum. ama eve iş götürmek kaçınılmaz benim için.
aile saatinden çalmamak için gece çalışmaya çalışıyorum sıkışınca.
bazen de haftasonu bi kaç saat çalışıyorum.
teşekkür ederim. eşimin bakış açısından yorumlara ihtiyacım vardı. düzeltmeye çalışacağım.

ama kalkıp evden çıkarken uğurluyorum yüzüme bakmıyor, çocuğumuzla çok iyi konuşuyor gülüyor bana tek kelime etmiyor, ters ters bakıyor. ağırıma gidiyor bu da yani.

Tamı tamına bu, adam bu kadının sayesinde şimdiki kaymak işine kavuştu madem o zaman yemeği de yapmalı boş zamanında. Konu sahibesi staj raporuna kadar yazdım diyor. Ben olsam asla yazmazdım, kocam da olsa başka bir yetişkinin işini falan üstlenmem yapsın kendi işinin. Raporunu maporunu yazacağım tek kişi var aynı anne babadan olduğum kardeşim.

Son düzenleme:
ama kalkıp evden çıkarken uğurluyorum yüzüme bakmıyor, çocuğumuzla çok iyi konuşuyor gülüyor bana tek kelime etmiyor, ters ters bakıyor. ağırıma gidiyor bu da yani.

Vayyy be insanoğlu ne nankör, raporunu ödevini kadına yaptır, sırtından gecin bitini kanlandır sonra da surat yap...:110:Valla kanka arpası fazla gelmiş kocanın açıkça yazayım, al karşına sayemde olduğun yere geldin, bey oldun adam oldun de o zaman gör suratı. Nankör herif!

Son düzenleme:
X