Eşimin aileme olan soğukluğu

zeynep1993

Guru
Kayıtlı Üye
27 Ağustos 2012
247
5
Selam kızlar

Size bir süredir içinde bulundugum bir sıkıntımdan bahsetmek istiyorum.

Benim 12.06.24 sezeryanla bir kızım oldu, çok sükür. Bu arada bebeğim prematüre doğdu (34+1).
33 haftalikken plasentadan kanama oldugu icin 1 hafta boyunca hastanede sırt üstü yattim ve tekrar kanamam oldugu icin sezeryana girmek zorunda kaldim. Dogumdan sonrada 3 hafta hastanede kaldik, cocugum kuvezde oldugu icin ve benim tansiyon problemim oldugu icin. Yani toplan 1 ay sonra ciktik.

Asıl gelelim meseleye...
Ben hastaneye yattigimda annem yanimda kalmak istedi, esimin pek gönlu olmadi, annem vazgecti. Annem ve kardeslerim (3 kisi) hastaneye her ziyarete geldiklerinde esimin surati hep asıktı.
Annemle dogumdan once hep diyorduk, dogumdan sonra yanimda kalirsin biraz diye.. buda gerceklesmedi. Yani hastaneden ciktigimizda ne annem kalmak istiyorum diyebildi, nede ben esime annem gelsin biraz kalsin diyebildim.
Bu arada esimle ben hastanede kaldigimiz muddetce bircok sey ogrendik. Kisaca acemiligimiz gitmisti.
Esim cok iyi bir baba, 12 yil sonra cocugumuz oldu ve kizindan hic ayri kalmak istemiyor. Nerdeyse ișe gitmeyecek, o derece!
Sonradan kiz kardesimden duydum ki, annem hastaneden ciktigimizda birkac gun aglamis ve kirilmis, cunku cok heves etmis kizima ve torunuma bakacam, hic birsey olmasada yemegini yapardim diye.
Yalan degil 3-4 gun annemi aramadim degil, yemegimi yapsaydi hic yoktan yükümu alirdi azda olsa.
Esimin ailesi turkiyede yasiyor, biz avrupada yasiyoruz. Kendi ailesi goremediginden dolayi mi boyle davraniyor bilemedim.
Esim surekli dogdugundan beri her saniye ailesine tek tek resim gonderiyor. Buda en dogal hakki tabiki. Ama bilemedim cok sogukkanli aileme karsi.

Suan kizim 2 aylik oldu, annem bize gelmeyecekmisiniz artik dedi birsey diyemedim, cunku esim bu konuda hic yorum dahi yapmiyor. Ne gidelim diyor ne goturelim diyor, suan tek plani turkiyeye ailesinin yanina goturmek.

Annem ve kardeslerim kizimi gormeye esimin ise gittigi saatte geliyorlar ve gelmeden gidiyorlar, babasi gelince kizini sevsin biz rahatsizlik vermeyelim diye.
Yani resmen kaciyorlar gibi hissediyorum.
3-4 günde bir geliyorlar ve ben esime soyluyorum bugun burdalardi diye.
Ve gecen yine geldiklerinde birsey demedim ama farkettigi an morali bozuldu gibi. Sessizlesti ve konusmadi fazla.

Yani arkadaslar bilemiyorum...
Bana bir akil verin. Sizce annem abartmis mi kalmak istemekle ve esim hakli mi? Yoksa esimin yaptigi yanlis, annemin gelmek istemesi normal mi?

Bu arada ben bobrek nakilliyim, bu yuzden dogumdan sonra kendime gelmem biraz zaman aldi.

Eşiniz haklı mı sizce? Buna o yüzü siz vermişsiniz kim oluyor da ailenizle görüşmenize karışabiliyor? Bi surat asmaya mı yaptınız tüm bunları? İstediği kadar assın gelseydi anneniz keşke. Anneye en ihtiyaç duyulan zaman bence lohusalık. Anneniz üzülmekte çok haklı. ‘Bugün anneme gidelim’ diyemediğiniz birine neden eşim diyorsunuz ve neden çocuk doğurdunuz kendisinden? Hadsiz adam, aşırı pısırıksınız kusura bakmayın.

Eşinin yaptığı yanlış bence ya ne hakla ya… tamam hasret çekip özenmesi çok doğal ama seni ailenden uzak tutmaya çalışması, bozulması çok hadsizce. Gelsinler siz de gidin kendi gelmek zorunda değil alışmasın kendi kendine soğusun bozulsun dursun boşverin bence hiiiç üzerine düşüp şımartmayın.

Bebiskoo hayirli olsun 🥰 esinizin soyledigi net bisey yada bi davranis yok siz sadece yuz ifadesini yorumluyorsunuz bence alin karsiniza bize anlattiginiz gibi tane tane anlatin konusun bi bakalim onun rahatsiz oldugu bisey varsa ogrenirsiniz boyle düşünce gucuyle olacak is degil...bide ailesine her saniyeyi atiyor dediniz atacak tabi hakki falan diyorsunuz ama bu icten ice bi kizmaya başladığınizi gosteriyor..bu duygunuz tavan yapmadan esinizle konusmanizi tavsiye ederim

Yani sizin tavrınız belirleyici rol olucaktır ama anladığım pasif ve sessiz kalmanız bi aksiyon alamamanız iletişim kuramamanız ve eşinizinde otoriter baskın bi eş figürü olduğunu hissettim. Bi sıkıntı var bunu bence eşinle konuşmalısınız benim fikrim ise eşim bana bunu ima bile edemez ne münasebet benim yedi aylık ikizlerim var canım annem olmazsa ben hiç toparlanamazdım bu süreçte yardım istemeniz gayet normal

Eşinizin tavrına ayrı şaşırdım. Sizin sakinliğinize ayrı şaşırdım. Bir de acaba hangisi haklı diyorsunuz… sonuna kadar annen haklı. Ne olursa olsun. Her kadının doğumdan sonra yanında annesi kalır ekstrem bir şey yoksa tabi… çocuk kaç aylık olmuş hala götürmemişsiniz. Benim ailem başka şehirde. Bebek 10 günlükken de aldım götürdüm. 40 uçurmaya da götürdüm. Her ay illa ki götürdüm yani… belki ben fazla gittim bilmiyorum kalabalık bir ailede büyüdüm ve çocukla tek kalmak kötü hissettirmişti. Ben de fırsat buldukça hep gittim… eşinin ailesi aynı şehirde olsa sence sürekli fotoğraf atan adam, benim annem de gelmesin der miydi ? Kesinlikle demezdi. Bir narşistlik sezdim niyeyse eşinizde. Annenize de çok üzüldüm ayrıca. Yakınken uzak olmak onu gerçekten yıpratmış olmalı

Eşinize neden böyle davrandığını sorsaydiniz, belki bunlar yaşanmazdı. Belki eşiniz ve annaniz arasında yanlış anlaşılma olmuş
Bence kıskanıyor bariz belli kendi ailesi yanında olsaydı karısını zzzorlaa seve seve mecbur bırakırdı onlara, götürürdü onlar bunlardan çıkmazdı bebek bahanesine eşim bozulmuş kızışmış sıkılmışş hiç umursamazdı. Bencil bir eşi var her ne yaşanmış olursa olsun ne çok ihtiyacı olduğu anda ailesinden ayıramaz kadını ayıp yani.

Bu davarlari Türkiye den neden ithal ediyorsunuz? Size ve annenize haksızlık etmiş.Ben bu kadarina cildirirdim lohusa halimle.Siz niye sakinsiniz.Vallahi ben olsam sadecebir kez insan gibi konusurum.Sonra aynisini ben de ailesine yaparım.Tatile gittiğimde burnundan getiririm.Bu kadar empati yoksunu bir insan anlamaz ama belki cikarlarini düşünür

Selam kızlar

Size bir süredir içinde bulundugum bir sıkıntımdan bahsetmek istiyorum.

Benim 12.06.24 sezeryanla bir kızım oldu, çok sükür. Bu arada bebeğim prematüre doğdu (34+1).
33 haftalikken plasentadan kanama oldugu icin 1 hafta boyunca hastanede sırt üstü yattim ve tekrar kanamam oldugu icin sezeryana girmek zorunda kaldim. Dogumdan sonrada 3 hafta hastanede kaldik, cocugum kuvezde oldugu icin ve benim tansiyon problemim oldugu icin. Yani toplan 1 ay sonra ciktik.

Asıl gelelim meseleye...
Ben hastaneye yattigimda annem yanimda kalmak istedi, esimin pek gönlu olmadi, annem vazgecti. Annem ve kardeslerim (3 kisi) hastaneye her ziyarete geldiklerinde esimin surati hep asıktı.
Annemle dogumdan once hep diyorduk, dogumdan sonra yanimda kalirsin biraz diye.. buda gerceklesmedi. Yani hastaneden ciktigimizda ne annem kalmak istiyorum diyebildi, nede ben esime annem gelsin biraz kalsin diyebildim.
Bu arada esimle ben hastanede kaldigimiz muddetce bircok sey ogrendik. Kisaca acemiligimiz gitmisti.
Esim cok iyi bir baba, 12 yil sonra cocugumuz oldu ve kizindan hic ayri kalmak istemiyor. Nerdeyse ișe gitmeyecek, o derece!
Sonradan kiz kardesimden duydum ki, annem hastaneden ciktigimizda birkac gun aglamis ve kirilmis, cunku cok heves etmis kizima ve torunuma bakacam, hic birsey olmasada yemegini yapardim diye.
Yalan degil 3-4 gun annemi aramadim degil, yemegimi yapsaydi hic yoktan yükümu alirdi azda olsa.
Esimin ailesi turkiyede yasiyor, biz avrupada yasiyoruz. Kendi ailesi goremediginden dolayi mi boyle davraniyor bilemedim.
Esim surekli dogdugundan beri her saniye ailesine tek tek resim gonderiyor. Buda en dogal hakki tabiki. Ama bilemedim cok sogukkanli aileme karsi.

Suan kizim 2 aylik oldu, annem bize gelmeyecekmisiniz artik dedi birsey diyemedim, cunku esim bu konuda hic yorum dahi yapmiyor. Ne gidelim diyor ne goturelim diyor, suan tek plani turkiyeye ailesinin yanina goturmek.

Annem ve kardeslerim kizimi gormeye esimin ise gittigi saatte geliyorlar ve gelmeden gidiyorlar, babasi gelince kizini sevsin biz rahatsizlik vermeyelim diye.
Yani resmen kaciyorlar gibi hissediyorum.
3-4 günde bir geliyorlar ve ben esime soyluyorum bugun burdalardi diye.
Ve gecen yine geldiklerinde birsey demedim ama farkettigi an morali bozuldu gibi. Sessizlesti ve konusmadi fazla.

Yani arkadaslar bilemiyorum...
Bana bir akil verin. Sizce annem abartmis mi kalmak istemekle ve esim hakli mi? Yoksa esimin yaptigi yanlis, annemin gelmek istemesi normal mi?

Bu arada ben bobrek nakilliyim, bu yuzden dogumdan sonra kendime gelmem biraz zaman aldi.
Anladığım kadarıyla eşinizle bu konu hiç konuşulmamış. Sizin yaptığınız sadece çıkarım. Eşinizle konuşsanız.

Neden böyle davrandığını sorsanız güzel bir şekilde? Tekrarı olmayan zamanlarda sizi neler ile uğraştırmış. Keşke ilk baştan bu kadar çekimser kalmasaydınız. Ortada ne olduğu belli değil.

Kocanız haksız tabiki kadına niye böyle davranıyor nasıl sabrettiniz taş olsa çatlar ne oluyor der. Konuşun bakalım bi derdi neymiş. Hemde kendinize eziyet etmişsiniz desteksiz çocuk büyütmek çok zor hele ki ilk ay.

Annenizin bi kötülüğü lafı mı oldu ? E ailesi yokmuş zaten bari sizinki destek olsun.

Bu kadar alttan almayın. Bi höt deme Zamanı gelmiş. He tabi önce güzellikle konuşun ihtiyacım var deyin aileme. Hayır ne oluyor sanki kadının ne zararı var.

Uzun zaman sonra bebek sahibi olmuşsunuz sanırım fazla sevgiden kıskanıyor bebeği paylaşmak istemiyor. Konuşun derim

Eşiniz haklı mı sizce? Buna o yüzü siz vermişsiniz kim oluyor da ailenizle görüşmenize karışabiliyor? Bi surat asmaya mı yaptınız tüm bunları? İstediği kadar assın gelseydi anneniz keşke. Anneye en ihtiyaç duyulan zaman bence lohusalık. Anneniz üzülmekte çok haklı. ‘Bugün anneme gidelim’ diyemediğiniz birine neden eşim diyorsunuz ve neden çocuk doğurdunuz kendisinden? Hadsiz adam, aşırı pısırıksınız kusura bakmayın.
Annem bizde kaldiginda surat yapsin istemedim. Ne anlami kalacakki ozaman?

Bebiskoo hayirli olsun 🥰 esinizin soyledigi net bisey yada bi davranis yok siz sadece yuz ifadesini yorumluyorsunuz bence alin karsiniza bize anlattiginiz gibi tane tane anlatin konusun bi bakalim onun rahatsiz oldugu bisey varsa ogrenirsiniz boyle düşünce gucuyle olacak is degil...bide ailesine her saniyeyi atiyor dediniz atacak tabi hakki falan diyorsunuz ama bu icten ice bi kizmaya başladığınizi gosteriyor..bu duygunuz tavan yapmadan esinizle konusmanizi tavsiye ederim
Cünku sadece surat asiyor. Onlar geldiginde hep surati asik. Ne bi soru soruyor nede sohbet ediyor. Hep kisa cevaplar veriyor.

Bu durumu kac defa soyledim. Neden boyle davrandigini sordum. Boyle birsey yaptigini kabullenmiyor ve bana ne nadar "yorgunum farkinda degilmisin" gibi seyler soyluyor.

Bu arada annesiyle en son 1 ay once konustum. Bizi surekli arayan ve soran kadin birden aramamaya basladi. Yani esimle konusuyor diye tahmin ediyorum. Bunun sebebide hastaneden ciktigimiz gun ben zar zor yemek hazirladim tam yiyecekken goruntulu sohbet etmek istemesiydi ve benimde fazla gonlum olmadi cunku uykusuzdum, yorgundum, açtım.. bir an evvel yemegimizi yiyip yatmak istiyordum. Bilmiyorum buna mi kirildi da aramiyor cözemedim.

Yani bunu bile dert yapiyorum kendime..🤦‍♀️

X