eşime kırgınım, haklı mıyım??

Öğretmenim... hasta olan ilkokul, ortaokul çocuklarının okula gönderilmesi taraftarı değilim. 9 yaşındaki 2. Sınıf öğrencisi yeğenim de hasta olduğunda, küçücük bir kırgınlığı olduğunda okula yollamayın derim. Geçen gün dinlemediler yolladılar akşam ateşlendi. Neyse o farklı bir konu.
Çocuklara ve ergenlere bakış açım böyleyken, minicik bir bebeğin yarışa bu kadar erken sokulması ve sabahın köründe kulağı ağrırken, psikolojik olarak hazır değilken kreşe yollanmasını doğru bulmadım. Bu çıtkırıldım olmak değildir. O daha bebek, güvene ilgiye ihtiyacı var. Kreşe alışsın niyetinizi anlıyorum ancak bu hazır olma durumu çocuk tamamen sağlıklıyken olacak şeydir. Madem anneannesini özledi keşke onlarla bıraksaydınız. Duygusal ihtiyaçları da önemli çocuğunuzun.

Eşinize ne tepki vereceğinize gelirsek, eşler arasında her zaman yaşanacak bir şey. Kırgınlığınızı belirtin ve hayatınıza devam edin. Büyütülecek bir şey değil.

öğretmen değilim ama aynı şeyleri yazacaktım :)

meraba arkadaşlar. öncelikli ricam lütfen konumda tartışmaya dönecek sözler sarfedilmemesi. konum kendiliğinden değil de ben istediğim için kapatılsın istiyorum.

ben eşim ve oğlum olarak 3 kişi yaşıyoruz. bulunduğum il kendi memleketimiz ama adam akıllı çocuğuma baktıracağım kimse yok. mecbur kreşe gidiyor. ve 2 hafta olmasına rağmen hastalıkların biri bitip diğeri başlıyor. bağışıklık kazansın hep mecbur diye ilaç da kullanmıyorum. antibiyotikten çok korkuyorum.

bu kısa açıklamadan sonra konuma geçeyim. annem ve 2 kardeşim var. babam rahmetli oldu. kardeşimin biri başka bir ilde okuyor diğeri başka bir ilin köyünde görev yapıyor annem de yanında tek kalamıyor çünkü. şu an sömestr olduğundan memleketteler. neyse dün beni aradılar müsaitseniz size gelelim diye. ben de olur olur dedim hemen. zaten özledim, oğlum deseniz aşık onlara. eşim iş çıkışı oğlanı aldı geldi. bizimkilerde yanıma geldi. oğlandan sonra eşim bizi aldı eve geçtik.

evim her çocuklu evler gibi darma duman. annem hemen temizliğe girişti. yemek yedik, çay içtik. kadın sen çalışıyorsun otur diye bütün bulaşığı halletti solsun. çayı içtik, pasta yedik. bunları neden anlatıyorum tıka basa doluyuz. sonra eşimin telefonu çaldı ee sizi bekliyoruz diye. meğer arkadaşı çaya davet etmiş eşimde unutmuş! çalışan kadın bir sürü hazırlık yapmış. zaten doluyuz. misafirin tabağı dolu dolu bırakması ayrı bir terbiyesizlik. (ki kusana kadar yedik ne yapalım.) hadi kalk gidelim dedi. ben de kaş gözle hayır diyorum. ama bir yandan da o kadının yerinde olsam çıldırırım çok ayıp çok! neyse biz kalktık gittik. annemler de gidin falan dedi ama acayip üzüldüm. eşimin ailesi bizde olsa böyle davranmayabilirdi. bunu sorucam bugün. oğlan da gelmek istemedi. en sevdikleri var çünkü. gittiğimiz evin kızı hayal kırıklığına uğradı. arkadaş arkadaş diye oğlumu bekliyormuş kuzum meğer.

neyse geldik eve 12 falan. oğlanı yatırdım. sabah 5 de çocuk kalktı bir ağlıyor bir ağlıyor. anneanne gitme, teyze gitme diye. rüyasında gittiklerini gördü herhalde dedik. ama yok . onların yanına götürdüm tepki gene aynı. kulağını tutuyor anladık kulağı ağrıyor. eşim hemen eczaneye gitti geldi ilaç almış. ben de çocuğun kreş çantasını hazırlıyordum. gördü beni bir azarladı bu halde çocuğu kreşe mi yollayacaksın diye. dedim ki annemler bakacak biraz öğlene doğru da kreşe götür ki soğumasın çocuk zaten yeni başladı. haftasonu da geldi. tabi beni azarladı izin al diye. ben de sen izin al o zaman dedim. sürekli izin almaktan müdürü aramaya utandım. tabi tabi benim işimde zaten izin verirler diye azarladı yine. bu işten başka ek işi var. oğlan az kırgın olunca derdim bugün o ek işe gitme, senin kendi işin zaten. hemen işte bugün şunu yapmalıyım bugün bunu yapmalıyım der. ben de bunu dedim. onun içinde lafı çarptı. oğlanda ağladı beni arkadaşa gidicem diye götürdü kreşe. sonra da hiçbir şey olmamış gibi aradı. ciddi anlamda çok kırgınım. ben zaten çocuğumu düşünürüm. o Allah korusun ciddi hasta ise gitmem işe de. ama bu hafif bir kulak ağrısıydı yani başka da birşeyi yok çok şükür. kaldı ki kreş çocukları hep hastalar. birbirlerine bulaşıyor. biraz bağışıklık kazanması gerek. yani ben kırılmakta haksız mıyım arkadaşlar?? halıysam akşam konuyu açmak niyetindeyim. o bir şey yokmuş gibi davranıyor çünkü. nasıl tepki vereceğimi bilemiyorum.
destan olmuş kusura bakmayın.

Canım ben seni haksız buldum.

Bana şuan dişin mi ağrısın kulağın mı deseler valla
dişim ağrısın derim
O ağrı hiç bir şeye benzemez ve mutlaka doktor görmeliydi.

Ben hasta olmasaydı bile
sırf annemlerle zaman geçirsin diye yollamazdım.

Her evde çocuk hasta kreşe gitsin girmesin tartışması olur ayrıca demek ki eşinizin de ii varmış olamaz mı ayrıca anneniz daha sizde kalmayacak mıydı annenize bıraksaydınız çok büyütülecek bir şey yok tartışmalar olur böyle daha ne konusu açacaksınız. Sonuçta göndermişsiniz kreşe çocuk iyiymiş. Telefonda da eşiniz konuyu unutmuş normal konuşmuş bence büyütmeyin belki de çocuğunuz anneanneyle kalmak için de öyle yapmış olabilir. Ayrıca kreşlerde tatile girmedi mi?

anneannesi biz de kalmıyor. sadece bir gecelik kaldı. evi var burda. özel kreşler tatil değil.

antibiyotik verecek diye üzülüyordum. şimdi iyiymiş kreşle konuştum. bakalım gün içinde en ufak bir problem olursa arayacaklar. evet kızgınım. hiç unutulacak bir şey değil. ayıp yani. evet herkesin işine saygısı olmalı bu kesin. ama eşim iş konusunu abartıp çıktı. sürekli tel elinde konuşma halinde sinirimi bozuyor.
Bazı durumlarda antibiyotik tabiki kullanılmalı,özellikle kulakta enfeksiyon varsa,ihmal durumunda sonuç sağırlıga kadar varabilir Allah korusun.

Öğretmenim... hasta olan ilkokul, ortaokul çocuklarının okula gönderilmesi taraftarı değilim. 9 yaşındaki 2. Sınıf öğrencisi yeğenim de hasta olduğunda, küçücük bir kırgınlığı olduğunda okula yollamayın derim. Geçen gün dinlemediler yolladılar akşam ateşlendi. Neyse o farklı bir konu.
Çocuklara ve ergenlere bakış açım böyleyken, minicik bir bebeğin yarışa bu kadar erken sokulması ve sabahın köründe kulağı ağrırken, psikolojik olarak hazır değilken kreşe yollanmasını doğru bulmadım. Bu çıtkırıldım olmak değildir. O daha bebek, güvene ilgiye ihtiyacı var. Kreşe alışsın niyetinizi anlıyorum ancak bu hazır olma durumu çocuk tamamen sağlıklıyken olacak şeydir. Madem anneannesini özledi keşke onlarla bıraksaydınız. Duygusal ihtiyaçları da önemli çocuğunuzun.

Eşinize ne tepki vereceğinize gelirsek, eşler arasında her zaman yaşanacak bir şey. Kırgınlığınızı belirtin ve hayatınıza devam edin. Büyütülecek bir şey değil.

çocuğu kreşe vermesem ben nasıl işe gelebilirim?? önce bunu cevaplarsanız gerçekten ben ve benim gibi anneler size dua eder. ha bakıcı derseniz bakıcı mı asla. kötü tecrübelerim var. üstelik eltim ücretiyle bakarken.

ikincisi annem biz de kalmadı. yani bizim arkamızdan gitti.

üçüncüsü de kreş çocukları genel olarak hastalar. şöyle ki 1 ayın 3 haftası çocuk hasta. bunu baya derin araştırdım. hasta ola ola bağışıklık kazanacak başka da çare yok.

Canım ben seni haksız buldum.

Bana şuan dişin mi ağrısın kulağın mı deseler valla
dişim ağrısın derim
O ağrı hiç bir şeye benzemez ve mutlaka doktor görmeliydi.

Ben hasta olmasaydı bile
sırf annemlerle zaman geçirsin diye yollamazdım.

ama ben bunu yazdım. annem bakmak istemiyor. yani halsizim yorgunum işim var gibi. zaten bizim ardımızdan çıkmış onlarda. benim başka çarem yoktu maalesef. eşim izin al sen bak diyor. ama ben sürekli izin alamam ki. ben de ona dedim ki sen izin al o zaman. konu bu yani. ve son hali iyi çok şükür bir sıkıntısı yokmuş. ağrısı olsa durmazdı zaten.

Bence konuyu dallandirmaya gerek yok. Ama sanki sen daha çok annelerle fazla vakit geçiremedin diye kirildin dogrumu?

yok sabah ki tartışmaya kırıldım daha çok. yani ne olsa sen izin al diyor eşim. ama ben müdür aramaya utanıyorum. mesela gece çalıştığı zaman ben 8 mesaime 9 da geliyorum. farklı bir şey çıksa işte yarım gün izin al gibi. evet müdürüm Allah razı olsun beni mağdur etmiyor ama artık suiistimal gibi oluyor.

ama ben bunu yazdım. annem bakmak istemiyor. yani halsizim yorgunum işim var gibi. zaten bizim ardımızdan çıkmış onlarda. benim başka çarem yoktu maalesef. eşim izin al sen bak diyor. ama ben sürekli izin alamam ki. ben de ona dedim ki sen izin al o zaman. konu bu yani. ve son hali iyi çok şükür bir sıkıntısı yokmuş. ağrısı olsa durmazdı zaten.

aaa ben annenler sizde biraz kalacaklar diye düşündüm
birlikte olmak için gönülleri yoksa zaten bırakmaman doğru olmuş.

Siz eşinize sormadan çocuğu kreşe götürme kararı aldınız. Eşiniz de size sormadan kararlar verdi. İkiniz de haksızsınız bana göre.

iyi de ben çocuğu kreşe götürmesem eşim kalıp bakmayacaktı ki. bana sen izin al diyor. yani ne olsa ben müdürü arayıp izin almak zorunda kalıyorum. keşke öyle olsa ben zaten bırakırdım babasına.

Aslında yaşadıkların küçük şeyler ama insan bazen en ufak şeyi takıyor kırılıyor işte .. :) Bence o bişey yokmuş gibi yaptıysa sende öyle yap boşver takılma ya aile huzurunuzu bozma zaten kırılıyorsun bir saat sonra düşündükçe geçiyor yavaş yavaş içinde az da olsa kırıntısı kalıyor ama cidden değmez huzurunu bozmaya ha yeri gelir ben sana bu şekilde kırılmıştım diye dile getirebilirsin ama annenleri karıştırma sakın sen onları bırakıp misafire gittiğiniz için kırılmışsın biraz çocuk kreşi olayı da tuzu biberi olmuş , sonuçta arkadaşına söz verdiğini sen bilmiyordun o da senin annenlerin geleceğini bilmiyordu (ben öyle anlamışta olabilirm bilmiyorum) :)) kırmadan söyle içimde kalmasın diyorsan da :)

o annemlerin geleceğini biliyordu. zaten bu konu da çok takılı kalmadım. kreş hastalık konusu hepsini bastırdı. akşama kadar sakinleşirim inş. saolun :KK66:

antibiyotikten neden bu kadar öcüüüü gibi korkuyorsunuz bende merak ettim
Allah korusun orta kulak iltihabı ise mecbur içecek benim 2 kızım da virüs enfeksiyon mikrobik durumlarda hep içiyorlar

bu arada eşiniz evde annelerinizin oluşuna güvenmiş çocuğu ya göndermeyin ya da bişey olursa anneniz kardeşiniz alsın diye beklemiş

bişey olmaz.. boşverin.. (eşinizle alakalı diyorum) uzatmayın bence

oğlum 20 aylıkken kreşe başladı. 1 ayın 3 haftası hastaydı. hangi doktora gitsem antibiyotik dayıyordu. yani ayda 3 kutu. sonra bazı arkadaşlar özellikle burdan ve dr olan kardeşim antibiyotik vermeyeceksin dedi. antibiyotik bağışıklık sistemini çökertiyor başka birşeye de yaramıyor dedi. kendisi haftalarca hasta olur içmez. der ki doktorlar yazıyor ama hiç içmezler yani. ama işte iltihap durumu varsa da kulak da şart. artık onu da gün içinde durumundan anlayacağım.

İzin al bak dediğinde eşin haksız da

Madem annenler de çocuğa düşkün vs bir gün bakıverselermiş

Onlara söyleseydin

Anladığım kadarı ile kardeşin de öğretmen

Bir gün çocuk baksalar olurdu daha kötü olursa seni çağırırlardı

Eşin bu teklif gelmediği için bozulmuş

Ayrıca kreş yaşındaki çocuk gece 12 ye kadar oturmaz

Vücut dinlenemezse iyileşmez ki o Zaman da hep hasta denir

Anneanne var diye istisna olsa bile 10.30 sonrası işkence çocuğa

İzin al bak dediğinde eşin haksız da

Madem annenler de çocuğa düşkün vs bir gün bakıverselermiş

Onlara söyleseydin

Anladığım kadarı ile kardeşin de öğretmen

Bir gün çocuk baksalar olurdu daha kötü olursa seni çağırırlardı

Eşin bu teklif gelmediği için bozulmuş

Ayrıca kreş yaşındaki çocuk gece 12 ye kadar oturmaz

Vücut dinlenemezse iyileşmez ki o Zaman da hep hasta denir

Anneanne var diye istisna olsa bile 10.30 sonrası işkence çocuğa

benim oğlum ha deyince uyumaz maalesef. dövüş vuruş tabiri caizse uyuyoruz. biz olmayınca da sapıtmış uyumamış zaten.
genel olarak 21.30 da uyuturum illa ki. evet istisnaydı dün. yani hastalığı uykusuzlukla ilişkili değil. 5 te kalktı uyumadı da bir daha.
ya annem 20 ay baktı Allah razı olsun. ama ondan sonra bakmıyor bakmak istemedi. yani ben teklif edip bozulmak istemiyorum sonucunda.

benim oğlum ha deyince uyumaz maalesef. dövüş vuruş tabiri caizse uyuyoruz. biz olmayınca da sapıtmış uyumamış zaten.
genel olarak 21.30 da uyuturum illa ki. evet istisnaydı dün. yani hastalığı uykusuzlukla ilişkili değil. 5 te kalktı uyumadı da bir daha.
ya annem 20 ay baktı Allah razı olsun. ama ondan sonra bakmıyor bakmak istemedi. yani ben teklif edip bozulmak istemiyorum sonucunda.

Bakın 20 ay hergün bakmak ayrı

Anneanne diye ağlayan çocuğa bir güncük bakmak ayrı

Yani bir gün sizde otursa olurdu ha kendi evinde ha sizde oturmuş

Bu arada akşam iş çıkışı gelip temizlik vs yapmadı da ilginç geldi valla bana

Tatilin ortası geldi şimdiye kadar gelmeli torunu ve sizi görmeliydi sanki

Yani en az 3-4 gündür memlekette ve sıra size yeni mi geldi

Bir de eşiniz size sormadan neden çay teklifine olur diyor anında arayıp sormalıydı

Annenizin olup olmaması değil çay davetinin baştan söylenmemesi de sorun

meraba arkadaşlar. öniltihabiyla mucadele ediyirum dr li ricam lütfen konumda tartışmaya dönecek sözler sarfedilmemesi. konum kendiliğinden değil de ben istediğim için kapatılsın istiyorum.

ben eşim ve oğlum olarak 3 kişi yaşıyoruz. bulunduğum il kendi memleketimiz ama adam akıllı çocuğuma baktıracağım kimse yok. mecbur kreşe gidiyor. ve 2 hafta olmasına rağmen hastalıkların biri bitip diğeri başlıyor. bağışıklık kazansın hep mecbur diye ilaç da kullanmıyorum. antibiyotikten çok korkuyorum.

bu kısa açıklamadan sonra konuma geçeyim. annem ve 2 kardeşim var. babam rahmetli oldu. kardeşimin biri başka bir ilde okuyor diğeri başka bir ilin köyünde görev yapıyor annem de yanında tek kalamıyor çünkü. şu an sömestr olduğundan memleketteler. neyse dün beni aradılar müsaitseniz size gelelim diye. ben de olur olur dedim hemen. zaten özledim, oğlum deseniz aşık onlara. eşim iş çıkışı oğlanı aldı geldi. bizimkilerde yanıma geldi. oğlandan sonra eşim bizi aldı eve geçtik.

evim her çocuklu evler gibi darma duman. annem hemen temizliğe girişti. yemek yedik, çay içtik. kadın sen çalışıyorsun otur diye bütün bulaşığı halletti solsun. çayı içtik, pasta yedik. bunları neden anlatıyorum tıka basa doluyuz. sonra eşimin telefonu çaldı ee sizi bekliyoruz diye. meğer arkadaşı çaya davet etmiş eşimde unutmuş! çalışan kadın bir sürü hazırlık yapmış. zaten doluyuz. misafirin tabağı dolu dolu bırakması ayrı bir terbiyesizlik. (ki kusana kadar yedik ne yapalım.) hadi kalk gidelim dedi. ben de kaş gözle hayır diyorum. ama bir yandan da o kadının yerinde olsam çıldırırım çok ayıp çok! neyse biz kalktık gittik. annemler de gidin falan dedi ama acayip üzüldüm. eşimin ailesi bizde olsa böyle davranmayabilirdi. bunu sorucam bugün. oğlan da gelmek istemedi. en sevdikleri var çünkü. gittiğimiz evin kızı hayal kırıklığına uğradı. arkadaş arkadaş diye oğlumu bekliyormuş kuzum meğer.

neyse geldik eve 12 falan. oğlanı yatırdım. sabah 5 de çocuk kalktı bir ağlıyor bir ağlıyor. anneanne gitme, teyze gitme diye. rüyasında gittiklerini gördü herhalde dedik. ama yok . onların yanına götürdüm tepki gene aynı. kulağını tutuyor anladık kulağı ağrıyor. eşim hemen eczaneye gitti geldi ilaç almış. ben de çocuğun kreş çantasını hazırlıyordum. gördü beni bir azarladı bu halde çocuğu kreşe mi yollayacaksın diye. dedim ki annemler bakacak biraz öğlene doğru da kreşe götür ki soğumasın çocuk zaten yeni başladı. haftasonu da geldi. tabi beni azarladı izin al diye. ben de sen izin al o zaman dedim. sürekli izin almaktan müdürü aramaya utandım. tabi tabi benim işimde zaten izin verirler diye azarladı yine. bu işten başka ek işi var. oğlan az kırgın olunca derdim bugün o ek işe gitme, senin kendi işin zaten. hemen işte bugün şunu yapmalıyım bugün bunu yapmalıyım der. ben de bunu dedim. onun içinde lafı çarptı. oğlanda ağladı beni arkadaşa gidicem diye götürdü kreşe. sonra da hiçbir şey olmamış gibi aradı. ciddi anlamda çok kırgınım. ben zaten çocuğumu düşünürüm. o Allah korusun ciddi hasta ise gitmem işe de. ama bu hafif bir kulak ağrısıydı yani başka da birşeyi yok çok şükür. kaldı ki kreş çocukları hep hastalar. birbirlerine bulaşıyor. biraz bağışıklık kazanması gerek. yani ben kırılmakta haksız mıyım arkadaşlar?? halıysam akşam konuyu açmak niyetindeyim. o bir şey yokmuş gibi davranıyor çünkü. nasıl tepki vereceğimi bilemiyorum.
destan olmuş kusura bakmayın.
Kulak agrisi ihmale gelmez bağışıklık la alakasi yok ben 10 yildir kulak iltihabı yaşarım ara ara bir Dr a goturun ve evde kalsin bi iki gün

Iste burda annenizin fedakarlik yapmasi siz isinize gidin biz gelene kadar bakariz demesi gerekirdi

iyi de ben çocuğu kreşe götürmesem eşim kalıp bakmayacaktı ki. bana sen izin al diyor. yani ne olsa ben müdürü arayıp izin almak zorunda kalıyorum. keşke öyle olsa ben zaten bırakırdım babasına.

Ne yapsak çocuk hasta gidebilir mi evde kalsa bırakacak kimse yok ne yapalım? Diye sorabilirdiniz. O da size izin alın derdi, siz de alamayacağınızı söylerdiniz vs vs. daha sağlıklı bir iletişim kurabilirdiniz belki

Bakın 20 ay hergün bakmak ayrı

Anneanne diye ağlayan çocuğa bir güncük bakmak ayrı

Yani bir gün sizde otursa olurdu ha kendi evinde ha sizde oturmuş

Bu arada akşam iş çıkışı gelip temizlik vs yapmadı da ilginç geldi valla bana

Tatilin ortası geldi şimdiye kadar gelmeli torunu ve sizi görmeliydi sanki

Yani en az 3-4 gündür memlekette ve sıra size yeni mi geldi

Bir de eşiniz size sormadan neden çay teklifine olur diyor anında arayıp sormalıydı

Annenizin olup olmaması değil çay davetinin baştan söylenmemesi de sorun

yani annem çok gezen bir tip değil. hani geldiğinde biz gittik onlara 2 kere falan o da bir gün geldi. bilmiyorum annem tamam bakayım demezdi. kendince sebepler sunardı zaten bakacak olsa kızım ben bakarım derdi yani. bunu açık açık yaşamak istemedim. o yüzden dedim ki birkaç saat sen bak uyusun dinlensin sonra kreşe bırakmak için geliriz. ona bile gönülsüz hıı gibi birşey dedi. eşimde normalde arayıp söyler . ama bu defa demedi. şöyle ki biz hergün denk gelmiyoruz birbirimize ara ara denk geliyoruz. bir de çay teklifinde bulunan adamla da ara ara denk geliyorlar. üçümüzün ortak paydasını bulmuşlar ok demiş. zaten ben sorun etmezdim de işte ben de bilmeden annemleri buyur edip kendine dedim o da tamam dedi. ta ki arkadaşı arayınca hatırladı durumu.
zaten hepsini de geçtim ama izin al diye beni azarlaması saçma bir tepki oldu.

X