Eşime haksızlık mı ediyorum?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
düşünmezdi çünkü o zaman "davul dengi dengine"
evliliklerde denkliğin neden önemli olduğunu insanlar bas bas bağırıp duruyor.
burada insanların yaygın yaptığı hatalardan birisi statü, sınıf ve finansal güç gibi kavramları birbirine karıştırmak. daha iki sayfa önce birisi, statü dendiğinde bunu kazanılan par aile hesap etmeye çalıştı. hayır, efendim. burada da tipik örneğini görüyoruz. kadın mühendis ve belli ki dengi olmayan bir adamla evlendiği için hayatı kendi hakedişleri üzerinden yakalama konusunda güçlük çekiyor.
Evet ve zaten 10 senedir eşinin yanında durmuş atandığı sene ev araba bir sürü şey alabilir borca girebilirdi, tayin istemiş düzen değişmiş daha ne yapabilirdi? Gerçekten merak ediyorum daha üst ne yapabilir bir kadın maddi manevi yanında durmuş çocuk yapmamış. En başta kendi dengiyle evlenmeliydi yada eşi bu süreçte patron olacam diye kasmamalıydı hiçbir şey tek taraflı değil

Yahu defarca iş yeri açıp kapatmış adam ne kadar zarar etti kimbilir her insan ticaret yapamaz herkesin harcı değil işte bunca zaman bu ısrar neden. Fabrikada işçide olabilirdi bunca zaman iki maaşlı birikim yapabilir bi şeyler elde edebilirlerdi. Meslek hayatının büyük bir bölümünü eşinin iş toplaması iş kurması ile geçirmiş kadın hala yok bencil yok eşini hak etmiyosun bilmem ne diyosunuz. Eşi ev hanımı biriyle olsa bu kadar deneyebilcek miydi acaba geçinmek için ısrarla kendi işim diyebilcek miydi? Paşa paşa giricekti birinin yanına çalışacaktı. Ben burada konu sahibine aferin iyi ego kastın haklısın demiyorum, yorumlarda kadında bencilsin şöylesin böylesin denmesine anlam veremiyorum.
Öyle bir yazılıyor ki eşinin işinden utanma isterse şu olsun bu olsun bende bunda okeyim ama kimse kadının yürüdüğü yolları yaptığı fedakarlığı geçen seneleri düşünmüyor asıl bencilce olan bu.
Sabahtandir anlatmaya çalışıyorum ama kimse anlamıyor sonunda benim gibi düşünen biri..Bu konu sahibine egolu bencil diyenler eşinin mesleklerini kazançlarını yazsınlar da ona göre bakalım samimi yorumlar mı,bekara boşanma kolay olayı mı?

Sabahtandir anlatmaya çalışıyorum ama kimse anlamıyor sonunda benim gibi düşünen biri..Bu konu sahibine egolu bencil diyenler eşinin mesleklerini kazançlarını yazsınlar da ona göre bakalım samimi yorumlar mı,bekara boşanma kolay olayı mı?
Eşim esnaf patron , maaşı belirsiz gideri de var geliri de…

Bugün iflas edip limon satacak olsa yine utanmam 😌

Mesele kocasının bir iş sahibi olamaması değil kocasından utanması ama bu utanma kendi civarında kargoculuk yapacakken olması…

Sizin mesai arkadaşlarınız rahat yaşayan evi arabası olan memur çiftlermiş ya siz ondan etkilenmişsiniz.
Ama kendiniz de belirtmişsiniz ki yaşını başını almış insanlarmış.
Gençsiniz daha, gün doğmadan neler doğar.
Eşinizde ticari zeka da var, çalışma azmi de var, siz de o yaşlara geldiğinizde çoktan mal mülk edinmiş olursunuz zaten.
Çalışan adamdan utanılmaz.
İş yok diye evde pinekleyip sırtını size yaslasa saygı duyabilecek miydiniz?
Başka insanların hayatlarını bırakın,eşinizin çabasına değer verin ve gönlünü alın bence.
Tam tersi de olabilirdi.

Mesele kocasının bir iş sahibi olamaması değil kocasından utanması ama bu utanma kendi civarında kargoculuk yapacakken olması…
İflas edip limon satmaya başladığında bunu sizin iş yerinize gelerek de yapmaya çalıştığında ve 10 yıl boyunca siz bu durumu idare ettikten sonra konuşalım:)

İflas edip limon satmaya başladığında bunu sizin iş yerinize gelerek de yapmaya çalıştığında ve 10 yıl boyunca siz bu durumu idare ettikten sonra konuşalım:)

Keşke simülasyona girip bunu denesek beybi, karakterimin çamurdan olmadığını biliyorum…
Üç günlük dünya zaten ne olacağımız belli değil…
Hayat arkadaşından utanıyorsa, boşansın.

Ya boş boş dram yapıyorlar eşinin işinden utanma bilmem ne yahu mesele o mu. Bu kadın eşim kargocu, fabrikada işçi bilmem kaç senedir bu işteyiz vs diye konuya giremiyor ki herkes evini arabasını almış belli seviyeye gelmiş kendi bakıyor kocası iş batırsın kursun habire borç harç düzen yok bu yani. Burada doktor arkadaşımın eşi usta mesela ilk zamanlar çırakken kendini geliştirmiş bir sürü mal mülk tatiller her şeyi yapmışlar burada doktor-marangoz aa denk değil durumu yok senelerce kocasının arkasına toplasa finaldede yine bi şey olamasa esas adam bi durup düşünsün ben bu kadını hak ediyor muyum diye? Sanki 1-2 seneden bahseder gibi sanki dümdüz memur gibi kadını aşağılıyorlar birde.

Keşke simülasyona girip bunu denesek beybi, karakterimin çamurdan olmadığını biliyorum…
Üç günlük dünya zaten ne olacağımız belli değil…
Hayat arkadaşından utanıyorsa, boşansın.
Ya bu utanmak değil,Anlık böyle insani bir duyguya kapılmış olabilir,eşi için şehir değiştirmiş,düzen değiştirmiş 10 yıl batmış çıkmış idare etmiş,ne oldu bunca yılın emeğini hiç ettiniz,Bu kadar insafsız olmayın,Yargılamak için gerçekten o ayakkabıyı giyip o yoldan yürümek,o yılları yaşamak lazım.

Yıllarca idare ettiği kocası kendi civarında kargocu olacağı zaman mı güçlük geçtiğini anladı?

Bu konu eşim böyle böyle yapıyor bir baltaya sap olamıyor boşanmak istiyorum dese bile hak veririm ama utanma konusu bende elektrik çarpıntısı yapar…

Evet ve zaten 10 senedir eşinin yanında durmuş atandığı sene ev araba bir sürü şey alabilir borca girebilirdi, tayin istemiş düzen değişmiş daha ne yapabilirdi? Gerçekten merak ediyorum daha üst ne yapabilir bir kadın maddi manevi yanında durmuş çocuk yapmamış. En başta kendi dengiyle evlenmeliydi yada eşi bu süreçte patron olacam diye kasmamalıydı hiçbir şey tek taraflı değil

yaptığının doğru olduğunu söylemiyorum ama belki de en başından evlilğe dair tercihlerini farklı yapabilirdi çünkü bu denksizlik eninde sonunda bi yerden patlak verir.
denklik, dendiğinde maalesef finansal sermaye açısından denklik üzerinden konuşuluyor ama bunun kültürel ve sosyal yönleri de var.

Merhaba arkadaşlar.
Konuya nasıl başlayacağımı bilmiyorum. İçimden geldiği gibi yazacağım.
Sürçü lisan olursa affola.
10 yıllık evliyim, severek evlendik.
Çocuk yok.
Eşim esnaf. Ben memurum.
Yıllar içinde bozulan ekonomi ve düşen alım gücü ile çok işyeri açıp kapadık.
İnternet alışverişinin öne geçmesi ile küçük esnaf olarak başa çıkamadık.
Defalarca iş değiştirdik.
Her seferinde maddi manevi eşimin yanında oldum.
Hep yeniden bi şeyler denedik.
İkimizde yıprandık.
Milyon nüfuslu büyükşehirde yaşıyorduk ve eşim son yıllarda bana küçük bi İl’e geçmemiz gerektiğini artık bir değişim yapmamızın şart olduğunu söyleyip tayin istemem için ikna etmeye çalışıyordu.
Sonunda bende ikna oldum ve tayin istedim. Oldu.
Daha küçük bir İl’e istedim ama istediğim il’in 20 bin nufüslü ilçesine tayin oldum.
Yaşadığımız yerden tam 500 küsür km uzaklıkta bir sahil kasabasına geldik.
İl hayali ile yaparım dediği şeyleri bu küçük ilçede maalesef yapamadık.
Hiç iş bulamadı.
Geleli 3 ay oldu.
Diğer taraftan çalıştığım yer 30 kişilik bir devlet kurumu bünyesi.
Herkes yaşını başını almış çoğunluğu memur çiftlerinden oluşan ve son ekonomik uçurumlar hariç öncesinde evlerini arabalarını almış durumu iyi olan insanlar.
Yani şöyle diyeyim maaşlarından her ay 500 Euro günlerine girebilen daha rahat insanlar.
Burası bir sahil kasabası her yer yeşillik, deniz.
Haftabaşı konuşulan şeyler ; kim haftasonu nerede ne yaptı ne yedi ?

Gelelim konumuzun beni düşündüren kısmına.

Eşimin ticari bir arabası var. Kendi arabası ile kargo dağıtımı yapma fikri oluştu ve araştırdı, istedi ve başvurdu.
Yanıt olumlu geldi.
Küçük sahil kasabası dediğim yerde bir kargo potansiyeli varmış ki akıllara zarar.
Hiç beklemiyorduk.
Şuan deneme aşamasında ama yakında başlayacak.
Ve verildiği bölge bizim kurumunda içinde olduğu yer.🙈
Rızk nasip meselesi tabii her seferinde olumsuzluklar olmasına rağmen koşturması takdire şayan gerçekten gurur duyuyorum.
Evde oturup iş yok diyebilirdi,demedi araştırdı.

Ama işte kuruma kargocu olarak gelecek olması beni rahatsız etti :KK43:
Neden bilmiyorum rahatsız oldum.
Muadil dönemimdeyim ondan mı bilmiyorum ama bu şekilde muhatap olmasını istemezdim.

Sizce yanlış mı düşünüyorum yoksa siz olsanız sizde rahatsız olur muydunuz?
Bunu da eşime belli ettim biraz ve modu düştü😓
Lütfen kırıcı yorum yapmayalım gerçekten üzülüyorum.

Kesinlikle haksızlık ediyorsunuz.
Eşinizin yerinde olsam sizden ciddi derecede soğurum.

yaptığının doğru olduğunu söylemiyorum ama belki de en başından evlilğe dair tercihlerini farklı yapabilirdi çünkü bu denksizlik eninde sonunda bi yerden patlak verir.
denklik, dendiğinde maalesef finansal sermaye açısından denklik üzerinden konuşuluyor ama bunun kültürel ve sosyal yönleri de var.

Aynen öyle…
Evlilik öncesinde bile vazgeçme kararı alsa evet haklı derim, evlendi çabası boşa yine haklı derim…
10 yıl sonrasında kendi civarında olacak diye “utanmak” demezler mi 10 yıl niye çabaladın madem bassaydın tekmeyi?

Yaptığı fedakarlığında önemi kalmıyor bak görmüyor gözümüz…

Ya boş boş dram yapıyorlar eşinin işinden utanma bilmem ne yahu mesele o mu. Bu kadın eşim kargocu, fabrikada işçi bilmem kaç senedir bu işteyiz vs diye konuya giremiyor ki herkes evini arabasını almış belli seviyeye gelmiş kendi bakıyor kocası iş batırsın kursun habire borç harç düzen yok bu yani. Burada doktor arkadaşımın eşi usta mesela ilk zamanlar çırakken kendini geliştirmiş bir sürü mal mülk tatiller her şeyi yapmışlar burada doktor-marangoz aa denk değil durumu yok senelerce kocasının arkasına toplasa finaldede yine bi şey olamasa esas adam bi durup düşünsün ben bu kadını hak ediyor muyum diye? Sanki 1-2 seneden bahseder gibi sanki dümdüz memur gibi kadını aşağılıyorlar birde.
Adam ne yapabilir ki elinden geleni yapmış işleri dikiş tutmamış
Kadın o zaman boşanıp denk birini alsın kendine adamın haberi var mı acaba kadının utanmasından, hayat uzun bir yol herşey var hastalık sağlık yokluk ve varlık, böyle durumlarda zaten belli olmaz mı kim kimin yanında

Siz hala anlamıyosunuz eşiniz bugün batsa yarın limon satsa utanılcak bir şey yok taşı sıktı suyunu çıkardı evine baktı dersiniz. Ama 10 sene boyunca başarısız girişimler ile evini barkını zora soksa ben arkandayım hayatım sen dükkan aç batarsa yine borç öderiz sonra bi daha açarız kaparız senelerce ben bakarım der misiniz? Yoksa olmuyor bi düzenimiz olsun maaşlı iş mi baksan dersiniz?
Kim kimi 10sene boyunca iş denemelerinde finanse eder biliyo musunuz? Fedakar eşini gerçekten seven kadınlar. Bunun aksi olan terk eder yoluna bakar çoluk çocuk yapacam bende tatile gidicem araba alacam o kadar çalışıyorum bir şeyimiz yok der çeker gider.

Sizi anlıyorum.
İş arkadaşlarınıza karşı bir mahcup olma olayı olacak diye düşünüyorsunuz ama hayır ☺️ hiç aklı başında bir insan eşinden hayat arkadaşından utanırmı, maşaAllah ona nasılsa gayretli, karım zaten iyi kazanıyor diye köşeye çekilmemiş. O gurur yapmıyor karım benden çok kazanıyor diye, hem bir erkeğe helalinden kazandığı parayı evine getirmek nasılda yakışıyor ☺️.
Benim eşimde ticaretle uğraşıyor, yeri gelir en lüks markalardan giydiği kıyafetini çıkarır en pis işi yapmak durumunda kalır, bense çıkardığı kıyafetini değil , akıttığı teri görürüm ☺️
Kim ne derse desin, az olsun tatlı olsun , eşiniz size sadık olsun. Siz bunu kompleks haline getirirseniz diğerleride herşeyi söyler, ama siz gururla işte benim eşim derseniz onlarda saygı duyar

Siz hala anlamıyosunuz eşiniz bugün batsa yarın limon satsa utanılcak bir şey yok taşı sıktı suyunu çıkardı evine baktı dersiniz. Ama 10 sene boyunca başarısız girişimler ile evini barkını zora soksa ben arkandayım hayatım sen dükkan aç batarsa yine borç öderiz sonra bi daha açarız kaparız senelerce ben bakarım der misiniz? Yoksa olmuyor bi düzenimiz olsun maaşlı iş mi baksan dersiniz?
Kim kimi 10sene boyunca iş denemelerinde finanse eder biliyo musunuz? Fedakar eşini gerçekten seven kadınlar. Bunun aksi olan terk eder yoluna bakar çoluk çocuk yapacam bende tatile gidicem araba alacam o kadar çalışıyorum bir şeyimiz yok der çeker gider.

Beni 10 sene finanse eden kadının çalıştığı yerde kargocu olmam rahatsız ediyor utanma sebebi ediyorsa keşke 10 yıl önce boşansaydı derim.

Aynen öyle…
Evlilik öncesinde bile vazgeçme kararı alsa evet haklı derim, evlendi çabası boşa yine haklı derim…
10 yıl sonrasında kendi civarında olacak diye “utanmak” demezler mi 10 yıl niye çabaladın madem bassaydın tekmeyi?

Yaptığı fedakarlığında önemi kalmıyor bak görmüyor gözümüz…

daha en başından öngörülebilecek riski alıp da 10 yıl sonra hüsranla sonuçlanan bir hal aldıysa eşini ve kendini örselemek yerine bu evliliğe nokta koymak gerekiyor. çünkü yazık. kendisine olduğu kadar eşine de yazık. utanç içerisinde kaçak göçek yaşamaktansa bir an önce nokta koyup herkesin yoluna bakıp hayatını kurması gerekiyor.
şu anda burada sadece şikayetleniyor. öyle ya da böyle oluşmuş bir konfor alanı var evlilikle gelen ve adamdan utansa dahi o konfor alanından çıkmamak için adamı hayatında tutup onun da hayatının içine edecek.

Sizi anlıyorum.
İş arkadaşlarınıza karşı bir mahcup olma olayı olacak diye düşünüyorsunuz ama hayır ☺️ hiç aklı başında bir insan eşinden hayat arkadaşından utanırmı, maşaAllah ona nasılsa gayretli, karım zaten iyi kazanıyor diye köşeye çekilmemiş. O gurur yapmıyor karım benden çok kazanıyor diye, hem bir erkeğe helalinden kazandığı parayı evine getirmek nasılda yakışıyor ☺️.
Benim eşimde ticaretle uğraşıyor, yeri gelir en lüks markalardan giydiği kıyafetini çıkarır en pis işi yapmak durumunda kalır, bense çıkardığı kıyafetini değil , akıttığı teri görürüm ☺️
Kim ne derse desin, az olsun tatlı olsun , eşiniz size sadık olsun. Siz bunu kompleks haline getirirseniz diğerleride herşeyi söyler, ama siz gururla işte benim eşim derseniz onlarda saygı duyar
Bu durumu nasıl üstü kirlenmesin diye saatlik olarak çıkarılan marka kıyafetle bir tutuyorsunuz o iş bittikten sonra o marka kıyafet giyilip o lüks arabaya binilecek

daha en başından öngörülebilecek riski alıp da 10 yıl sonra hüsranla sonuçlanan bir hal aldıysa eşini ve kendini örselemek yerine bu evliliğe nokta koymak gerekiyor. çünkü yazık. kendisine olduğu kadar eşine de yazık. utanç içerisinde kaçak göçek yaşamaktansa bir an önce nokta koyup herkesin yoluna bakıp hayatını kurması gerekiyor.
şu anda burada sadece şikayetleniyor. öyle ya da böyle oluşmuş bir konfor alanı var evlilikle gelen ve adamdan utansa dahi o konfor alanından çıkmamak için adamı hayatında tutup onun da hayatının içine edecek.
Kesinlikle öyle adamdan vazgeçmiyor ki 10 senedir beklemiş, sanki zorla 10 sene kadın adamla evli kaldı gibi yorum yapmışlar fedakar diye, ee kendi ailesi değil mi kadının kendi rızasıyla yapmadı mı

Statüye önem verip bunu 10 yıl sonra patlatanı ilk kez görüyorum, sevgililikte olur nişanda olur evlenirsin bir kaç yıl sonra olur 10 yıl sonra neden olur?
Konu sahibine de üzülüyorum emek vermiş hep kocayı idare etmiş…
Konuyu kocamı 10 yıl idare ettim bunaldım diye aç daha haklı çıkardın…

Adam ne yapabilir ki elinden geleni yapmış işleri dikiş tutmamış
Kadın o zaman boşanıp denk birini alsın kendine adamın haberi var mı acaba kadının utanmasından, hayat uzun bir yol herşey var hastalık sağlık yokluk ve varlık, böyle durumlarda zaten belli olmaz mı kim kimin yanında
bende onu diyorum kadın boşanmamış 10sene eşinin yanında durmuş hiç mi önemi yok bunun? Adam elinden geleni sürekli başarısız olduğu alanı zorlayacak yapmış hemde senelerce. Yokluk varlık meselesi hiç değil yani kusura bakmayın benim çevremde dükkan olup zarar eden adamlar hiç senelerce aynı işi denemediler karısını çoluk çocuğu zora sokmamak için girdiler maaşlı işe çalıştılar. Bazı erkeklerde emir altında çalışmama kendi işini yapma hırsı var

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X