Eşim ve özgürlük anlayışı

matilda1

Üye
Kayıtlı Üye
13 Mart 2023
666
429
26
Kızlar merhaba. 10 yıldır tanışıyoruz 6 senedir sevgiliyiz 2 senelik evliyiz. 1 kızımız var 1 yaşında suan . Bebek konusunda ikimizde evlendikten sonra hemen olmasını istedik yani bize supriz olmadı ve korunmadik bilinçli yaptık. Eşimle yaşadığım sorun sürekli özgürlük ve kişisel alan konusunda evlendiğimizden beri birbirimiz haricinde bir hayatımız olması gerektiğini söylüyor ben evcil bir insanım işime gider gelir zamanımı evde geçiriririm zaten kızım küçük olduğu için genelde ona göre yaşarım parka gideriz alışverişe gideriz kızım hava alsın diye çıkarız ama tek başına çıkma huyum pek yoktur. Eşim ise tam tersi sürekli özgürlüğünü kısıtladıgımı söylüyor kendime vakit ayırmak istiyorum diyor bu da beni gerçekten kırıyor 3 aydır bireysel terapi alıyor 1 defa çift terapisine gittik artık düzenli,gideceğiz diye konuştuk ama benim üzüldüğüm nokta henüz 2 senelik evlilikte neden sıkılır bir insan neden bunalır bu kadar. Sizce abartıyor muyum

Evlilik içinde bireylerin özgürlük alanı istemesi garip değil ama sizin eşiniz sizi istememesi biraz garip. Hemen çocuğu bilerek isteyerek yapmışsınız ama sonuçlarını düşünmeden. Evlilik zaten özgürlük kısıtlayıcı bir durum , çocuk olunca iyice kısıtlanıyor. Ama kocanız bu yükün altına girmek istemiyor . Kendi değerli ! vaktini size ve çocuğunuza harcamak istemiyor.
Tavsiyem sizde aynısını yapın, ama çocuğu eşinize bırakın , o baksın siz gezin tozun. Sonra o gezsin tozsun. Eve mi geldi özgürlüğümü yaşamaktan yemek hazırlayamadım deyin. Arkadaşlar edinin, bakalım aynısı ona yapılınca nasıl olacak

Evet abartıyorsun. Adamın kendisine ayrı zaman ayırmak istemesi çok normal. Zaten doğru olan bu. Hiçbir ilişki yapışık ikiz gibi sürdürülemez. Haftanın iki-üç günü, dışarıda üç dört saat saat ayrı ayrı zaman geçirebilirsiniz. İnsan yeri geliyor kafasını dinlemek, yalnız yürüyüş yapmak, dışarıda takılmak gezmek istiyor. Eğer eşin bu isteklerini seni, kızını ihmal edecek şekilde yapmıyorsa sıkıntı. Evli çiftlerin ayrı ayrı tatile çıktığı bile oluyor.

Evcil insan diye kendini tarif etmişsin ama evcil insan olmak bu değil. Siz zaten 10 yıldır tanışıyorsunuz, profilde yaşın doğruysa şuan 26sın eşin o civarda olsa zaten sizin her şeyimizden haberdarsınızdır, tanıdığınız insanlar çevreniz hep aynıdır. Adam belki bu yüzden ayrı bir alan istiyor bile olabilir

Niye karşınızdaki insanı olduğu gibi kabul etmek yerine illa size benzemesini, sizin aynınız olmasını istiyorsunuz?

Neden bu durum sizi kırıyor? Evlilikle beraber hayatlarımızı birleştiriyoruz; fakat hâlâ ayrı bireyler olduğumuzu unutuyoruz. Evlilikte de bireysellik önemlidir. Eşiniz arkadaşlarıyla vakit geçirebilir gayet, bu neden canınızı sıkıyor; arkadaş çevresinden mi hoşlanmıyorsunuz? Kezâ siz de kendi arkadaşlarınızla vakit geçirebilirsiniz, siz yapmıyorsunuz diye; eşinizi bu konuda kısıtlamanız doğru değil. Bence yaptığınız bencillik.

Evlendik diye siyam ikizi mi olmamız gerekiyor. Yukarıdaki yorumları hayretle okuyorum. Evini, bebeği ve sizi ihmal etmiyorsa tabi ki kendisine de vakit ayırsın. Ki bu devirde kaç tane erkek bireysel terapiye gidiyor ? Adamın çözmek istediği kendisiyle ilgili şeyler var demek ki.
Derdiniz guvensizlik değilse dışarıda geçirdiği , kendisine ayırdığı vakit gözünüze batmamalı -bence.

Evet bunu belirtmeyi unutmuşum. Biz zaten yıllarca uzaktan ilişki yaşadık bu süreçte kısıtlama gibi bir davranışım olmadi kendisi işten zaman buldukça çıkar hali sahaya gider ya da arkadaşları ile bir yere otururdu . Evlendikten sonra ise daha ilk haftadan çıkmak istedi yani sadece pazar günümüz varken o pazar günlerini de arkadaş veya hali saha ile değerlendirmek istedi. Ben de tepki gösterdim sonra bebeğimiz erken doğdu ve 6 ay kadar ikimizde evde karantina uygulamak zorunda kaldik çünkü kış mevsimi ve bebeğimiz erken doğup küvezde kaldığı için enfeksiyon kapmaması için dışarıya çıkmadık doktor bu şekilde istedi bahar geldikten sonra ise beraber çok dışarı çıktık tatil beldesinde oturuyoruz zaten her haftasonu denize gittik ama bunları hep beraber yaptık kendisi tek başına hiç gidemedi ben onu hep yanımda görmek istedim ama o artık bunaldığını söylüyor

Ben sizi çok boğucu buldum. Siz evcimensiniz diye ya da kendinizi eve ve eşinize adadınız diye o da bunu yapmak zorunda değil. Bence çiftler bireysel de takılmalı. Hemen çocuk yapmanız da ayrıca bir hata olmuş. Özgürlüğünü seven insan için hemen çocuk yapmak evliliğe dinamit koymaktır.

Peki sizce suan nasıl bir yol izlemeliyim

Özgürlükten kastı nedir mesela bunu bir açmak lazım. Mesela ben çocukları alıp koştur koştur eve geliyorum, yemekti, ortalığı toplamasıydı çocukların ihtiyacı falandı canım çıkıyor. Eşim zırt pırt dışarı çıkmak istediğini söylese, sık sık keyif çatsa, özgürlüğüm de vay kısıtlandım diye mızırdansa aklını alırım. Evli çocuklu adam o kadar da özgür olamaz. Ama arada bir arkadaşlarıyla buluşabiir o ayrı. Ama mızırdanırsa onu da istemem. Böyle şikayetlenmelere çok gıcık oluyorum çünkü.

Tesekkur ederim yorumunuz için

Niye karşınızdaki insanı olduğu gibi kabul etmek yerine illa size benzemesini, sizin aynınız olmasını istiyorsunuz?
Benzemesini istemiyorum aslında sadece uzun süre ayrı şehirlerde yaşadıktan sonra nihayet evlenip bir araya geldik yani benden veya evlilikten sıkıldığını düşünüyorum o böyle konuşunca buna üzülüyorum

Hakli. Bazen sen çocuğu ona birakip tek başına bir şeyler yapacasin bazen de eşin. Sürekli evde dip dibe ben de sıkılıyorum.

İlgileniyor bir annenin yaptığı bakımı yapıyor mama hazirlama banyo yaptırma ek gıda yedirme oyun oynama yani hersey

O halde ikinizde birbirinize özgür bir alan yaratabilirsiniz. Insan ne kadar da esini sevse bazen sadece kendisi icin de birseyler yapmak ister kendi pilini doldurmak icin. Bunu kisisel algilamayin

Ben buna katılmıyorum ya. Türk erkeği öyle karısı için hayatı kolaylaştıran bir tür değil. Hele çocuk varsa özgürlük de özgürlük diye söylenemez. Etrafta fır dönüp karısının da ihtiyaçlarını özellikle duygusal ihtiyaçlarını gözetiyorsa ancak o zaman haklı görebilirim.

Tesekkur ederim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…