Eş ile farklı ülkelerde yaşamak ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ben de eşimle tanıştığımda böyle çalışıyordu. Göze alarak evlendik. Ben bekar hayatıma devam etttm şartım çocuk yapmamaktı. Pandemiden dolayı işi yalan oldu yanıma döndü. Başka işe başladı. Öbür türlüsü daha zevkliymiş 😂
Kadin heyecanlaniyodu kocasi geleceginde😐😂 bizde diyoduk evliligi diri tutmanin yolunu bulmussunuz diye😐😂

Yapacağım tabiki ..Onca yıl okudum atandım ..16 yıldır öğretmenim ne sandınız ..Siz yapmazdınız KESINNNN
Eşinize söyleme anlatma şekliniz çok yanlış. Sözleşme yapalım ayrılırsak 1000 euro lafı maddiyatçı, gözünüzün parada olduğunu, eşinizi pek sevmediğinizi gösteriyor. Eşim bana böyle dese ben eşime güvenmez ayrılırdım.

Şer gördüğümüz hayır, hayır bildiğimiz şer çıkabilir. Her şerde bir hayır vardır. Eşinizle ilişkinizi gözden geçirip ona göre karar verin.

Devlet memuru olmak, öğretmen olup atanmak çok da kolay değil. Bir çok insanın hayali. Ülkenin şartları şuan çok çok zor. Kendinize ait bir eviniz varsa, çocuğunuzu özel okulda değil de devlet okulunda okuturum, benim için yurtdışında okuması önemli değil, kıtkanaat türkiyede tek maaşla yaşarım senede 1 kez babasını görse yeter diyorsanız, eşimle evlilik hayatım çok da önemli değil. İşim eşimden daha önemli, eş bulurum iş bulamam diyorsanız ayrılın.

İşte olan çocuğa olacak. Kaliteli eğitim alma hakkını elinden alacak annesi her halükarda.

Yani ben soyle dusundum, durup dururken 1000 euro istenen adamin maasi gayet hostur.

Türkiyede de az da olsa kaliteli kurumlar hala var. Full almanca egitim verip liseden itibaren istenen sınıfta direkt almanya veya avusturyadaki okullara yerlestirme garantili bir okula gidiyor bizim iki cocuk.
Suanki kurda ikisi toplam 360 euro.

1000 euro belki yollamaz ama bunu da karsilar herhalde baba 😶

Gelip duzen kurmak icin aldatilmayi beklemek cok cok ilginc.

Ben eşimden ayrı kalmazdim ya. Yani şöyle eğer işimden vazgeçemiyorsam yurt dışına çıkmasını istemezdim. Yok illaki gitti peşinden ben de giderdim. Babam yurt dışında çalışıyordu, yılda bir aylığına gelirdi, bazen onu da gelmezdi. Hatta düğünümde bile bulunmadı izin alamadığı için. Baba figürü sadece telefondaki bir ses, bir süreliğine gelen bir misafirdi. Bu insana çok ağır gelen bir şey. Ben çocuklarıma bunu yaşatmak istemezdim.
Kesinlikle katılıyorum. İllaki gidecekse de ne olursa olsun, eşime güveniyorsam, aldatma gibi bi durum da yoksa giderdim işimi bırakıp. Çok zor bir durum. Çocuk için de çok zor olur. Ana ayrı baba ayrı.

Merhaba arkadaşlar ..Daha önce de konu açmıştım ücretsiz izindeyim eşimin işi dolayısıyla Avrupa’da bir ülkeye geldik ..Ben 16 yıllık öğretmenim ve 12 yaşında bir oğlum var.oğlum burada özel uluslar arası okula başladı ama çok pahalı..Ev kirasi diğer masraflar deyince anca yetiyor para .Aslında size danışmak istediğim bu değil .Burada işe başlasam ,eşimle ayrılsak o para benim burada geçinmeme yetecek para olmayacak sadece kiralar 1500 benim en fazla alacağım 2000 olur .yani mümkün değil yetmez.Ben öğretmenlikten emekli olsam taaa 61 yaşı beklemem lazım ki o da erkenden emeklilik olduğu için para bile olmayacak (daha emeklilik konusunda da emin değilim belki de olmuyordur)Yani demem o ki ben dönmeye karar verdim.Evde ki bulgurdan olmak istemiyorum.Hazır orada belli düzeyde gelirim var ,devlet güvencem ..Eşim zaten uzaktan çalışıyor ama ülkede kalması lazım vergilerden dolayı Tr den çalışamıyor ama izin alıp aralarda gelir ,oğlumla biz tatillerde babasının yanına gelir gideriz ..Sizce çok mu kötü fikir ya kafayı yemek üzereyim.
Bana buralar çok kötü her şey çok pahalı falan demeyin ,burada yaşamak tek maaşla benim ölümüm olur ..
Ha ilaveten eşime ayrılırsak falan diye evlilik sözleşmesi imzalayalım her ay 1000 Euro yatırırsın sonuçta senin için işimi bırakacağım dedim sonuç hiç sıcak bakmadı 🤥
Kocadan vazgeçiyorsan gel bacımm 👍

Emeklilik boşanma orada yalnız kalma her şeyi hesap etmişsiniz. siz neden evlisiniz? Boşanıp donersiniz yolunuza bakarsınız. İki ülke arası evlilik yürütme için çabalayacaginiza

Şimdi konu sahibesi sanırım az bir süre önce taşıdınız. Şu şekilde buhran kapılmanız gayet normal, inanın. Yetişkin olarak yurtdışına taşınmak çok çok zordur eminim. Ben eğitim için taşındım gençtim ama daha sonra eşiyle/eşi için gelen çok insan tanıdım. Şunu söyleyeyim acele etmeyin.

Öncelikle dil bilmiyorsunuz, arkadaşınız yok, işiniz yok evde oturuyorsunuz bunlar zaten hep bir anda gelince ağır oluyor. Size ilk tavsiyem arkadaş bulmanız, Türk de olur yabancı da olur. Facebook ta göçmen kadın grupları oluyor, expat ladies in [sizin şehir] yazarsanız çıkar bence.

İkinci olarak yerel dili öğrenmeye başlayın, sosyal hayata karışın.

3.olarak para konusunda dediklerinize katılıyorum tabi ki, Avrupada hayat ucuzdur ve maaşlar genelde düşüktür. 3000-4000euroya çalışan tonla mühendis var, ucu ucuna geçindiklerini düşünüyorum😂 Ben maaş artışını her zaman iş değiştirirken yaşadım. Sizin koca da 1 yıl şimdiki işyerinde çalışsın, sonra yeni iş baksın daha çok paraya konsun.

4.olarak mutlaka spor yapın. Avrupanın sunup bizim ülkemizin sunmadığı en önemli şey açık havada spor bence. Mutlaka yürüyüş/koşu yapmalısınız. Ben jogging yapıyorum, Türkiyeye geldiğimde fellik fellik yer arıyorum koşacak ama bulamıyorum. Bir de spor salonuna yazılın derim, çok güzel dersler oluyor zumbasıydı, yogasıydı her şey var. İyi dersleri olan bir salon bakın derim.

O sırada evde oturmayın, haftasonu çıkın gezin mutlaka. Çok sayıda doğal park, orman, göl, kale var, Christmasmarkt var, her haftasonu birini görmeye gidin mesela. Gezme=para Avrupada doğru değil asla, az para koyarak da gayet gezebilirsiniz.

Kısacası 1 yıl direnin ve bakın bir. Şimdi hem işsiz kaldınız, hem kültür şoku var demoralize olmanız normal. Acele karar vermeyin. Ücretsiz izin için zaten 1 yılınız varmış. Eşinizle de konuşun, 1 yıl bakalım nasıl olcek diyin.

Merhaba arkadaşlar ..Daha önce de konu açmıştım ücretsiz izindeyim eşimin işi dolayısıyla Avrupa’da bir ülkeye geldik ..Ben 16 yıllık öğretmenim ve 12 yaşında bir oğlum var.oğlum burada özel uluslar arası okula başladı ama çok pahalı..Ev kirasi diğer masraflar deyince anca yetiyor para .Aslında size danışmak istediğim bu değil .Burada işe başlasam ,eşimle ayrılsak o para benim burada geçinmeme yetecek para olmayacak sadece kiralar 1500 benim en fazla alacağım 2000 olur .yani mümkün değil yetmez.Ben öğretmenlikten emekli olsam taaa 61 yaşı beklemem lazım ki o da erkenden emeklilik olduğu için para bile olmayacak (daha emeklilik konusunda da emin değilim belki de olmuyordur)Yani demem o ki ben dönmeye karar verdim.Evde ki bulgurdan olmak istemiyorum.Hazır orada belli düzeyde gelirim var ,devlet güvencem ..Eşim zaten uzaktan çalışıyor ama ülkede kalması lazım vergilerden dolayı Tr den çalışamıyor ama izin alıp aralarda gelir ,oğlumla biz tatillerde babasının yanına gelir gideriz ..Sizce çok mu kötü fikir ya kafayı yemek üzereyim.
Bana buralar çok kötü her şey çok pahalı falan demeyin ,burada yaşamak tek maaşla benim ölümüm olur ..
Ha ilaveten eşime ayrılırsak falan diye evlilik sözleşmesi imzalayalım her ay 1000 Euro yatırırsın sonuçta senin için işimi bırakacağım dedim sonuç hiç sıcak bakmadı 🤥
Benim anladığım kadarıyla zaten evliliğiniz çok sağlam temellere sahip değil. Siz de bunu dert ediyorsunuz. Ayrılma ihtimalim var eşimle ama onun için işimi bırakıp yurtdışına geldim, burada çalışma şartlarım hayat idamemi karşılamayacak ne yapmalıyım deseydiniz çok daha farklı cevaplar alırdınız. Bence anlatım şeklinizden dolayı tepki gördünüz.

Benim anladığım kadarıyla zaten evliliğiniz çok sağlam temellere sahip değil. Siz de bunu dert ediyorsunuz. Ayrılma ihtimalim var eşimle ama onun için işimi bırakıp yurtdışına geldim, burada çalışma şartlarım hayat idamemi karşılamayacak ne yapmalıyım deseydiniz çok daha farklı cevaplar alırdınız. Bence anlatım şeklinizden dolayı tepki gördünüz.
Ne alakası var ya evliliğim mükemmel üzgünüm sizi üzdüğüm için ve geleceğim hakkında endişelerimi de sizinle bu kadar ayrıntılı olarak paylaştığım için de çok pişmanım ..Sadece hayatta her şey bizim için olursa Tr ye dönersem dımdızlak kalırım diye fikir almak istedim konu nerelere geldi ..Lütfen daha fazla cevap yazmayın rica ediyorum ….

Eşinize söyleme anlatma şekliniz çok yanlış. Sözleşme yapalım ayrılırsak 1000 euro lafı maddiyatçı, gözünüzün parada olduğunu, eşinizi pek sevmediğinizi gösteriyor. Eşim bana böyle dese ben eşime güvenmez ayrılırdım.

Şer gördüğümüz hayır, hayır bildiğimiz şer çıkabilir. Her şerde bir hayır vardır. Eşinizle ilişkinizi gözden geçirip ona göre karar verin.

Devlet memuru olmak, öğretmen olup atanmak çok da kolay değil. Bir çok insanın hayali. Ülkenin şartları şuan çok çok zor. Kendinize ait bir eviniz varsa, çocuğunuzu özel okulda değil de devlet okulunda okuturum, benim için yurtdışında okuması önemli değil, kıtkanaat türkiyede tek maaşla yaşarım senede 1 kez babasını görse yeter diyorsanız, eşimle evlilik hayatım çok da önemli değil. İşim eşimden daha önemli, eş bulurum iş bulamam diyorsanız ayrılın.
Eş tarafından bakıldığında sözleriniz doğru ama çocuk annesiyle kalacaksa babası olarak zaten eşin söylemesine ihtiyaç duymadan vermek zorunda parayı. Kurlar bu haldeyken çocuğu niye kıt kanaat geçinsin adamın. Ayrılsada eşinden ayrılacak, babalıktan değil. Çocuk özel okulda da okur, istediği gibi yer-içer, istediğini giyer.

Kadin heyecanlaniyodu kocasi geleceginde😐😂 bizde diyoduk evliligi diri tutmanin yolunu bulmussunuz diye😐😂

Evet bir de geldiğinde mesela 1-2 hafta evde boş boş oturuyor. Ben eve geldiğimde yemek hazırlamış oluyor ya da dışarı çıkıyoruz. Veya ben izin alıyorum hemen bir yerlere kaçıyoruz. Hep bir hareket halindeydik. O 2 haftayı en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyorduk. Gerçekten heyecanlı zamanlardı. Böylesi çok monotonmuş 😂

İşinizi bırakmak istememekte haklısınız ama uzak mesafede de bu evlilik nasıl yürür bilemem. Ben olsam işimi bırakıp kazandığım paranın masraflarımı karşılamayacağı bir ülkeye taşınmam

Ne alakası var ya evliliğim mükemmel üzgünüm sizi üzdüğüm için ve geleceğim hakkında endişelerimi de sizinle bu kadar ayrıntılı olarak paylaştığım için de çok pişmanım ..Sadece hayatta her şey bizim için olursa Tr ye dönersem dımdızlak kalırım diye fikir almak istedim konu nerelere geldi ..Lütfen daha fazla cevap yazmayın rica ediyorum ….

Ben açıkçası yazdığınız şeylerin neden bu kadar tepki çektiğini anlayamadım😐 İnsanoğlu çiğ süt emmiş, hele ki Türk erkekleri hamamböceği sütü emmiş😂😂 Gayet iyi baba, koca olan adamlar bakıyorum boşanırken rezilleşiyor, her türlü mal kaçırmayı yapıyor. Karşı taraf güveni hak eden biriyse tabi ki güvenmek gerek ama dünyanın binbir türlü hali var insanın kendi geliri ve güvencesi de olmalı. Siz emekli sandığına 16 yıl para koydum diyorsunuz, bundan koca için vazgeçeceksiniz tabi ki koca da bir güvence sunmalı. Sadece 1000euro biraz fazla olmuş sanki, özellikle memleketteki emekli aylıklarının 2000-3000tl olduğunu düşünürsek🤭🤦‍♀️🙋‍♀️

Bu arada tabi ki ayrı yaşamamalısınız. Ne olursa olsun ortak karar verin. Yurtdışı konularında düzgün iletişim ve açık olmak çok önemli bence
Dediğim gibi 1 yıl bakın, belki ısınacaksınız. Olmazsa da ben burda mutsuzum dersiniz belki başka ülkeye taşınırsınız, belki dönersiniz. Tanıdığım bir abi Almanyada usandı İspanyaya taşındı şimdi keyfi gıcır orda🥰

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X