Erken doğum yapıp sonraki hamilelikte serklaj olmayanlar

Ebru4230

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
11 Haziran 2019
41
49
33
Merhaba. İlk hamileliğimde 20. haftada 2 cm açıklık olmuştu ve hastaneye yatmıştım. İki hafta sonra tam açıklık olmuştu. 24. Haftada da doğum gerçekleşmişti. Bebeğimiz 32 gün yaşayabilmişti. Şimdi ikinci hamileliğim. 12 Haftalıkken riskli gebelik bölümünde muayene oldum rahim ağzı ölçümü yapıldı 55 mm çıktı rahim ağzı dikişine gerek yok diye karar aldılar. Sonuçları başka doktora da söyledim o da gerek yok dedi. Benim endişem ya aniden açıklık olursa yine erken doğum olursa? Riskli değil mi dikiş atılmaması? Hamileliğimde hiç bir problem yoktu bebekte sağlıklıydı ama rahim ağzı birden açıldı ve erken doğum gerçekleşti. İkinci kez aynı şeyleri yaşamaktan korkuyorum. Benim gibi olan var mı yani erken doğum yapmış ama sonraki gebelikte dikiş olmayan?

Özel de de bi kaç doktora gözükün . Devlet hastanesinde duruma göre eğer 2 erken doğumunuz varsa atıyorlar . Maalesef doktorlara göre çok basit . Yada tamamen yatarak geçirirseniz dikiş atmama durumu olabilir . Benim özelde gittiğim 2 doktor da dikiş atalım yatağa bağımlı olmaktan kurtul demişti .

Ankara şehir hastanesinde ölçtürdüm durumumu ayrıntılı anlattım orda gerek yok dediler. Ben trabzon medikal parkta muayene oluyordum hep. İlk hamileliğimde herşeyimi biliyor doktorum ona rağmen gerek yok dedi. Hatta aynı hastanede başka doktora da söyledim sonuçları o da gerek yok dedi. Ama benim içime sinmiyor işte. Ya yine aniden açılırsa ya dikiş için geç kalınırsa.. öncekinde dikiş atamayız rahim ağzına çok yakın plasenta demişti.. dikiş oldunuz o zaman siz anladığım kadarıyla? Nasıl oluyor o süreç bahseder misiniz?

Genel anestezi ile yapılıyor . Hiç bir şey hissetmiyorsun 1-2 gün belki idrar yaparken hafif sızı gibi bir şey hissediyorsun sonrasında normal dikiş olduğunu bile anlamıyorsun . Dikişten sonra bol su içerek temizliğine ve enfeksiyonuna dikkat ederek geçiyor sürekli yatanlar sadece tuvalete kalkanlar var ben yavaş yavaş yemeğimi çamaşırımı ütü mü yapıyorum . Kendimi çok yormadan dışarı pek çıkmıyorum öyle geçiriyorum inşallah böyle devam eder . Dikişten sonra bile korkular geçmiyor benimde dikişe rağmen açılırsa enfeksiyon kaparsam gibilerinden korkularım epey var ama Allah’a teslim olup beklemekten başka çaremiz yok

Sizin nasıl oldu peki benim 20. Haftada açıklık oldu önceden tespit edilemedi falan. Sizin hikayenizi de merak ettim sakıncası yoksa paylaşır mısınız? Bir de dikişten önce ve sonra progestan kullandınız mı hala kullanıyor musunuz?

Benim 21. Haftada aniden oldu açıklık 1 hafta hastanede yattım tuvalete bile kalkmadan ama sonra suyum gelmiş doğuma aldılar beni . Hastaneye yatmadan 2 gün önce de detaylı ultrasona girmiştim hiçbir Açıklık yoktu . Zaten ağrım falanda olmadı . İlişkiden sonra 1-2 damla kan gibi bişey geldi doktora söyledim ertesi gün önemli de olabilir önemsizde dedi gel bakalım dedi . Öyle baktığında açıklık varmış dikiş atamayız kesen patlar dedi geri giderse atarız dedi ben o zaman dikiş ne açıklık ne hiç bişey bilmiyordum tabi . Sonradan forumdan okuyarak herşeyi öğrendim . Ben dikişsiz hem psikolojim olarak duramazdım içimde keşke keşke attırsaydım diye daha fazla korku olurdu . Tabi dikişli olmasına rağmen kaybedenlerde var dikiş garanti değil ama benim içim rahat etmezdi

Sabah akşam progestan kullanıyorum fitil olarak dikişten önce kullanmadım .

Sabah akşam progestan kullanıyorum fitil olarak dikişten önce kullanmadım .
Benimde bir hafta önce detaylı yaptırmıştım herşey yolundaydı kan gelince hemen gittim ve açıklık olduğunu öğrendim... şimdiki hamileliğimde de beş haftalıkken beş gün kanamam oldu o günden beri progestan kullanıyorum. Dikiş yerine de progestan verdi. Hiç istemiyorum o ilacı.. şuan 13+4 evde ağır kaldırmak dışında bir çok iş yapıyorum bol bol dinleniyorumda. Bende dikiş istiyorum benimde içime sinmeyecek çünkü aynı şeyleri yaşamayı göze alamam ben bir ay hastanede yattım kendini bezlemek temizlemek serum acıları hatırlamak bile istemiyorum üstüne bu hamileliğim hep bulantılı geçiyor yediğimden içtiğimden zevk almıyorum sonuca ulaşmadan başa sarmak çok kötü.. inşallah sağlıkla vaktiyle doğum nasip olur bu sefer ikimiz içinde.

Amin amin inşallah gerçekten çok zor süreçler rabbim bir daha yaşatmasın

Merhaba burda yeni olduğum için nasıl cevap yazacağımı bilmiyordum o yüzden özelden mesaj yazdım burdan da yazıyım dedim. Şimdi durumunuz nasıl inşaallah bı sıkıntı yoktur. Neye karar verdiniz serklaj mı oldunuz yoksa progestan mı kullaniyorsunuz cevaplarsaniz cok mutlu olurum

Merhaba. 22 haftada kontrole gittiğimde rahim ağzı açılmaya başlamıştı 9 mm ölçtü doktor acilen serklaj yapıldı. Şuan 33 haftadan gidiyorum. Serklaj nasıl diye çok merak ederdim çok basit rahat bir operasyonmuş çok şükür herşey yolunda gidiyor üstelik korkmadan rahat hareket edebiliyorum ama dikkatliyim tabi

progestan 32 haftada bıraktık günde iki kere vajinal aldım. Serklajdan sonra bana nidicard verdi doktor günde 4 kere. Onu da 34 te bırakacaz. Magosit magnezyumda kullanıyorum. Bugünlere şükürler olsun. Sizin durumunuz nedir?

Çok sevindim iyi gidiyor olmasına. Rabbim 37 leri görmeyi nasip etsin. Benim de doktorum uzun süreli progestan ve prulutonla da gebeliğin ilerlemesi mumkun dikişle ayni etkiye sahip falan demişti. O yüzden araştırdım ve buraya yazdım. Sağolsun burdan bir arkadaş beni bir foruma etiketkedi oradaki herkes serklajliymis. Sorup merak ettiklerimi öğrendim ve üç hafta önce serklaj oldum ben de. İnşaallah sağlıklı ve zamanında bir doğum yapmak nasip olur hepimize

Sürekli yatiyorsunuz sanırım şimdi değil mi? Serklaj öncesinde sürekli yatıyor muydunuz peki?

Sürekli yatiyorsunuz sanırım şimdi değil mi? Serklaj öncesinde sürekli yatıyor muydunuz peki?

Merhabalar, bende 22. Hafta serklaj oldum 32. Hafta erken dogum yaptim cok cok sukur kizim 9 aylik oldu hersey yolunda. Allaha emanet edin, dikkatli olun allah ne derse vakti zamanini ne zaman yazdiysa o zaman doguyor. Doktorum iyi bile dayandi dedi 28. Haftayi atlatmakti hedefimiz cok kisalma olmustu benim bir anda 10 mm altiydi son raddeydi artik.

Bana serklaj yapmıyolardı ben ısrarla istemiştim ama gerek yok dedi özeldeki doktor. Devlet hastanesi zaten yapmıyor en az iki düşük olması lazımmış serklaj kararı için. Özeldeki iki haftada bir kontrol edecez dedi kısalma olursa o zaman serklaj yaparız dedi. Serklajdan önce bol bol yatıyodum sadece ihtiyaç için kalkıyodum. İyi ki de öyle yapmışım 23 haftada açılmaya başladı (ilkinde 20+6 iken 2 cm açıktı rahim ağzı) Serklajdan sonra iki hafta dikkat ettim. Sonra rahat hareket ediyorum artık. Doktor dedi ki dikiş ipine hiç bişe olmaz senin ordaki dokularından daha güçlü. Dokuların parçalanır ama ipe bişe olmaz dedi. Ağırlık zorlama olmadan rahatça bişeler yapıyorum. Öyle işte bugünlere şükürler olsun bu haftalara geldiğime inanamıyorum. Rahim ağzı yetmezliği olanlar kesinlikle serklaj olmalı. Bu arada ben kilolu gebeyim kilolu olmama rağmen serklaj sayesinde rahat bir gebelik yaşıyorum yatağa bağımlı kalmadım çok çok şükür. Allah hepimizin yavrularını bağışlasın.

Devlet hastanelerinin yaptığı şey çok saçma ya. Ne demek iki düşük? Denek miyiz biz. Valla canım dedigim gibi benim de doktorum ilaçla diyordu sonra araştırdım ilk senin yazdıklarını gördüm yazdım sen uzun süre girmeyince baska bir forumda başka arkadaşlara sordum. İlaçla tedavi olup yine kayıp yaşayanlara varmış. Ben de kesin kararımı verdim. Serklaji da bu teşhisi koyan doktora yaptirdum hiçbir zorluk çıkarmadı sağolsun çok da iyi bir doktor. Bende de şimdilik bı sıkı ti yok çok şükür. Bazı arkadaşlar wc dışında kalkmiyoruz yazmışlar. Ben biraz daha rahat davraniyorum. Senin de dediğin gibi zorlamicak işleri yapıyorum ama korkuyorum bı taraftan da. Sağolsun eşim her işi yapiyor ama illa el atmam gereken seyelr oluyor. İnşaallah sağlıklı bı sekilde 37. haftaları görürüz canım. Bu konuda sıkıntı yasayan herkes inşaallah. Allaha emanet

Haklısınız. Allah bağışlasın yavrunuzu. Sağlıkla büyütün inşaallah

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…