Aile Planlaması Erkeklere 'doğum kontrol' aşısı

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

Adivar

Guru
Kayıtlı Üye
27 Haziran 2007
6.169
49
Doğum kontrol hapı icat edildiğinden bu yana neredeyse sadece kadınların görevi gibi görülen 'korunma' konusunda erkeklerin bahanesi kalmıyor. Erkekler için doğum kontrol aşısı geliştiriliyor

Doğum kontrol yöntemi uygulamasını daha çok eşine bırakan erkeklere "beş yıla kadar etkili" doğum kontrol aşısı geliyor. Çocuk istemeyen ancak prezervatif de kullanmayan erkekler, bir, iki, üç aylık ile bir - beş yıllık aşılarla korunabilecek.
Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) 20 yıldır üzerinde çalıştığı aşının beş yıl içinde kullanıma girmesi bekleniyor.
Erkeklerin de istenmeyen gebeliklere karşı ürememe hakkına sahip olduğunu hatırlatan Türkiye Aile Planlaması Derneği Başkanı Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu, dokuzuncusu İstanbul'da düzenlenen Avrupa Kontrasepsiyon Derneği Kongresi'nde bu konunun da gündeme geleceğini söyledi. Erkeklere aile planlaması yapmaları konusunda tavsiyede bulunan Şatıroğlu, "Erkekler eşlerine doğum kontrolü konusunda yasak getirmiyor. Eğer erkek çocuk istemiyorsa aşı sayesinde gerektiğinde ipler kendi elinde olacak" dedi.

'Yan etkisi yok'
Aşının en önemli özelliğinin erkeğe karar verme özgürlüğü getirmesi olduğunu vurgulayan Şatıroğlu, "Çocuklarla ilgili karar vermek erkeklerin de hakkı değil mi? Doğum kontrol hapları kadınlara karar verme özgürlüğü getirdi. Aynı karar verme özgürlüğünü erkeklere aşılar sağlayacak" diye konuştu.
Doğum kontrol aşısının etki mekanizması-nın aynı tetanos aşısı gibi olduğunu anlatan Şatıroğlu, şunları söyledi:
"Aşı, spermin üzerindeki yumurtaya tutunan duyargaları belli bir süreyle kapatıyor. Üç ay kapat diyorsunuz, üç ay kapatıyor. Aşının etki süresi bittikten sonra yine bu duyargalar açılıyor. Ya açılmazsa diye korkmaya gerek yok. Güvenlik çalışmaları tamamlandı. Alınan sonuçlar çok umut verici ve ortaya çıkan bir yan etkisi yok."

SÜper bıŞeymıŞ hep kadınlarmı korunacak canım erkeklerde bu sorumluluĞu Üstlensınler

Ne güzel bir haber bu.Doğrusu çok sevindim.Her ay coz coz iğne olmaktan bıktım valla.

çıksın hemen yapalım bıktım ilaç içmekten. bide doğum yapan kadınları düşünün daha zor ne ilaç ne spral kurtulucaz yanii hihoyyytkaydirigubbakcemile5

çok iyi bir haber..
artık kadınların korunma çilesi bitsin..kaydirigubbakcemile
birazda onlar tedirgin olsun..ay bu ay iğnemi olmadım .delikafadulden.
acaba karımı hamilemi bıraktım diye beyinlerini yesinler.delikafadulden.

hatta erkek arkadaşlarını arayıp iğnemi geç oldum mehmet hamilelik olurmu çok tedirginim ...diyerek birbirlerinden akıl alsınlar..:roflol::roflol:

çıksın valla hep bizmi düşüncez her ay olcammı olmucammı insan kafayı yiyo aldığımız hormonlarda cabası

wawwwwwww süper bişey bu ya,keşke hemen çıksa,biraz da onlar düşünsün di mikaydirigubbakcemile3hele bir de bizim yerimize hamile kalmayı başarırlarsa süper olur valla:roflol::roflol:

çok iyi bir haber..
artık kadınların korunma çilesi bitsin..kaydirigubbakcemile
birazda onlar tedirgin olsun..ay bu ay iğnemi olmadım .delikafadulden.
acaba karımı hamilemi bıraktım diye beyinlerini yesinler.delikafadulden.

hatta erkek arkadaşlarını arayıp iğnemi geç oldum mehmet hamilelik olurmu çok tedirginim ...diyerek birbirlerinden akıl alsınlar..:roflol::roflol:

:lepi::lepi:

koptum ya deli seniii:KK70::teytey::CüvCüv:

Çok güzel ama birde bunu kullanmaya ikna edebilirsek çok daha güzel olur :))

ya bu aşı çıktımı uygulanıyormu şuan çok merak ettim valla süpermiş sıra onlarda bence ben bayıldım bu fikre :) erkek arkadaşıma bahsettim varsa öyle bişey yaptıralım dedi :)

X