Erkek olursa Tahrik; kız olursa Rıza olsun!

Sahiple ilgili cevap verdim de türkiyede yaşamadığını ama tr gerçeklerini bildiğini iddia ediyor. Biz ne biliyoruz ki o bilsin.

Halam geldi diye bi film var. Herkese tavsiye ederim. Sahip erkekleri anlatıyor.
agladim o filmde ve lanet ettim o düsüncedekilere
hele filmin sonunda olay kibrista gectigi icin ya hic ceza almadilar yada cok az ceza aldilar cok üzülmüstüm...
ama yaniliyorsun o adamlar kizlarinin sahipleri degildi sadece cobanlariydi!!!!!
kizlari onlara göre semirince sattilar para karsiligi!

yok artik!
samimiyetle soruyorum, gercekten bu anlamimi cikardiniz adamin söylediklerinden?
Ne cikartmaliydim? Sizin kole tarifinizde yazdiginiz gibi "benim kocam ise git diyemez, ben istersem calisirim, istemezsem calismam, hic birseyime karisamaz, mutfakta yardim eder, evi toplar, oyle ise bu adam da kole demekle adam her istedigini yaptirir demek istememistir" gibi ker alaka bir aciklama, bir tarif mi? Ben de bir koleyim, Isilak haklidir, kole olarak da kocamin bana yaklasimi bu diyorsunuz.. Yani bu yasima geldim, kolelige boyle bir anlam yukleyen, bu sekilde tarif eden ilk sizi gordum.. Kadin kole her istedigini yapar, kocasi karisamaz demek istemis Isilak, he mi?

benim çevrede kocasını kaybeden onca kadın varki,çocuklarına kol kanat geren hayatını erkek olmadan idame ettiren..sahip olmak,erkek tek elinde değildir..nice kadınlar kocalarına sahip çıkıyor
benim esimin anneside üc cocukla dul kalmis suan 50 yasinda ve fabrikada calisip cocuklarini üniversitede okutuyor!
mecbur kalinca tabikide kadin kendine sahip cikar! ama yaninda esin yada baban varken sahip cikilmaktan gocunmak neden? ben bunu anlamiyorum. bana asiri bir güven veriyor böyle olmasi

gece gece hiç güleceğim yoktu

beim eşim her zaman benim varlığıma çok alışma gün gelir hakkın rahmetine kaavuşursam..(rabbim korusun)kendine güven,kndini geliştir vs..hep bu tarz yaklaşmıştır..ama doğru olan bu..insanlar kendine güvenmeli,kadınlar kendine güvenmeli,isterlerse herşeyin üstesinden gelebilirler..

siz hicmi mecaz konusmassiniz? hicmi sarki dinlemiyorsunuz? kulun oldum kölen oldum laflari havada ucar! gercekten köle mi oluyorlar yoksa cok iyi davrandiklarini isteklerini karsiladiklarini ona kötülük yapmadiklarini mi anlatmak istiyorlar??

benim rahmetlik kayınvalidem eşi almanyaya gittiğinde 4 çocukla kalakalmış..sonra tekel tütün fabrikasına girmiş,hiç bir erkek yok başında 4 çocuk okutmuş,kayın pederim onun ssk sıyla muaynesini oluyordu oda rahmetli oldu..

tabiki de öyle. bende yan gelip yatmasini bilirim ama hem bosuna okumadim hemde yarinin ne getirecegini bilemeyiz o yuzden calisiyorum. hanlarim hamamlarim da olsa yinede basim sikisinca bir erkegin beni kosulsuz sartsiz savunacagini bilmek yinede güven veriyor diyorum

belki sizde eşinizi savunursunuz yeri gelince

belki sizde eşinizi savunursunuz yeri gelince
elbette neden olmasin? ama esimin beni savunmasiyla benim onu savunmam bir degil ki!
bdv de okuyoruz mesela esim beni ezdiriyor diye ne kadar modern de olsak ekonomik özgürlügümüzde olsa iste bazen tikaniyoruz ve karsimizdakine kendimizin söyledigi seyler icimizi sogutmadigi icin esimizin bizim yerimize konusmasini yada bizi ezdirmemesini istiyoruz bu sekilde mesela kv ye agzinin payini verdi esim diye rahatliyoruz halbuki onun söylediginin kirk katini biz söylesek karnimizin sisi inmez

Siz Isilak'in roportajini izlediniz mi? Yoksa sadece okudugunuz bir makaleyi mi tartisiyorsunuz? Dinlemediyseniz dinleyin, ne dedigi gayet acik, oyle mecaz anlami ile filan da degil. Gercek anlami ile "Kadin erkege meftun olur, kolesi haline gelir" diyor. Halbuki erkek de kadina meftun olabilir, Ferhat gibi daglar delebilir, ama Isilakin lugatinda buna yer yok. Adam tek tarafli sahiplikten dem vuruyor. Kadin onun lugatinda sahip olunan kole, sadece ait olma duygusu var, tek tarafli sahiplik soz konusu yani.. "Kadinlar bunu anlamiyor ve karisikliga sebep oluyorlar" diyor. Karisikliga kim sebep olur? Erkeginin de kendine ait olduguna inanan kiskanc karisi, bu kadar basit..

Iste kadinin en büyük düsmani, baska kadindir diye bosuna dememisler ne yazikki. Bu tür düsünceler ilk önce kadinlarda sökülmesi lazim. Sonuçta kadin anne oluyor, gelecegin nesilini büyütüyor, egitiyor. Aslinda kadinlarda o kadar güç var ki, ne yazikki ya kendileri bilmiyorlar, yada güçlü olmak istemiyorlar, sadece erkekleri güçlü bilip, onlara muhtaç kalmak istyorlar..

Bu o kadar kolay sökülüp atılacak bir düşünce değil Kökleri eskiye dayanıyor, ben çok eski nesil sayılmam ama ben dahi bu düşünceyle yetiştirildim, bu Düşüncenin Hatalı olduğunun farkında olmasaydım, kızımı da öyle yetiştirirdim, belki ilerde kızımda kendi kızını bu şekilde yetiştirirdi.
Yani nesilden nesile aktarılıyor bu fikir, zinciri kırmak zor, siz kırmak isteseniz toplum baskılamaya çalışıyor, tek başınıza bir Düşünceye karşı durabilmek kolay değil, farklı görülüyor ve dışlanıyorsunuz, bazen olmadık ithamlara göğüs germeniz gerekiyor, kendi adıma mücadele ettim ve en azından kızımı çok daha Özgür düşünceli yetiştirdim, hakkını anne babasına karşı bile korumayı öğrettim çok şükür.

Kadınlar belki bedenen erkek kadar güçlü değildir, ki ben erkek kadar güçlü olduklarını düşünüyorum ya neyse ama zeka olarak kesinlikle üstünüz lakin potansiyelimizin farkında değiliz.

Bir ülkede tatile çıkmak başka,orada yaşamak başka... Çok çok başka hem de. Bir kere size herkes turist muamelesi çekeceği için üstünüzde mahalle baskısı olmaz tatile gittiğinizde. Siz de bunu çok iyi biliyorsunuz. Tatile her ülke güzel...

Yukarıda aynı şeyi dedim milena.

Ne kolay dimi istanbulda yaşayıp ekonomik özgürlüğün varken eşimin beni koruyup kollamasını istiyorum demek :)
Ne İstanbulu... Arkadaş Avusturyada yaşıyor.

Yüksek ihtimal kadının erkeğin himayesine girmesinden de tek anladığı erkeğin hesabı ödemesi, yolda biri karısına laf attığında "Benim namusuna kimse laf atamaz!!!" demesi falan. Yeşilçam usulü. Ataerkil yapıya bu kadar toz pembe bakabilmek için zaten Türkiyede doğup büyümemek gerek. Biz senle o treni kaçırdık.
Düşlerimizi kirletitti bu ülke bizim.

ya evet toz pembe bakiyorumm o yüzden lanetliyorum töre cinayetlerini kücük kiz cocuklarinin zorla evlendirilmesini kadinlarin okutulmayip erkege mahkum edilmesini ve o yüzden kendim iki cocukla hemde ihtiyacim olmadigi halde calisiyorum...benim adima da konusmazsan iyi olur cunku yazdigimi yine dogru anlamamissin(gerci artik sasirmiyorum sadece sinirleniyorum) ve sadece benim düsünmemi istedigin yada düsündügümü sandigin düsünceleri benimmis gibi yansitiyorsun!! bu yaptiginin dogru olmadigini sende biliyorsun ama camur at izi kalsin degil mi ???

Arkadaşım sen de ısrarla benim demek istediklerimi anlamıyorsun. Senin kafandaki ataerkil sistemle ortalama bir Türk insanının kafasındaki çoook farklı. Sen bu tip demeçler vererek yukarıda saydığın kadına uygulanan insanlık dışı muameleyi körüklersin. Bunu anlamak için sosyolog olmaya gerek yok. Bir dahaki Türkiye ziyaretinde yolda bir insan çevir ve şu adamın sözlerini aktar ve bu sözden ne anladığını sor olur mu?
Sen ilk önce Türk halkını eğit, sonra de bunları. Cahil bir halka söylenecek şeyler değil bunlar.

Yğur ışılak sahip derken bunu demedi biliyorum. Sizin de tabirinizle şehir hayatında kadına aidiyet duygusu veren erkeklerden bahsetti. Ama bu ülkenin de böyle bir gerçeği var..

Çoban sahip diye kelime oyunu yapmaya gerek yok. Babası sahipti kıza sattı. Öğretmen koruyup kollamalıydı sattı. Kocası sahip olmaya çalıştı kıza tak etti ve kendine sahip çıktı..

Ya milena başımdan o kadar şey geçti ki evlenmeden önce. O kadar fazla ailevi şeyle mücadele ettim ki. Benim çok ağrıma giden onca olay. Amcamın bile gideceğim okula karışma çabaları. Tr nin en iyi lisesini kazanmışım. O okula gidenler erkeklerle kucak kucağa oturuyomuş kız lisesine gitsem nolurmuş alt tarafı liseymiş. 14 yaşımda bile bu aptallıklarla mğcadele ettim. Bugün benim kendine sahip aklı başında olduğumı yeni anlamş babam öZür diledi de ne fayda. Ben kendimi sahiplikten kurtardın zar zor kurtardım. O yüzden kaldıramıyorum. Hele benden daha ağır tecavüz evlilik gibi problemlerle uğraşanları düşündükçe..

işte hep bunlar bunu savunan zihniyetlerin kadınlara öğrettiği yanlışlar. ataerkil düşünceden doloayı öğretilmiş davranışlarda ondan.

beni savundu desede olur. kadında kocayı savunur gerektiğinde çünkü....
benim yanımda durdu da diyebilir mesela.
,ama beni ezdirmedi ,işte öğretilmiş geleneklerin ağızlarda pelesenk olmasının bir örneği.
ha bunun terside yokmu. kadın annesiinin eşine yaptoğı davranış için konuşabilir,ağzının payınıda verebilir..
kısaca bu verdiğiniz örnekler bu konuda geçersiz kalıyor

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…