Erkek anneleri 3 yaşına girecek oğlumu nasıl oyalayabilirim enerjisini nasıl atabilir. Fikirlerinizi istiyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Eskiden bende bezin çıkıp bir daha takılmaması gerektiğini düşünürdüm ta ki Hollandalıların wc eğitimini görene kadar. 2 yaş civarı lazımlığa çiş yapmak ister misin ile başlıyorlar yavaş yavaş hiç acele etmeden sürece yayıyorlar. Çocuk her lazımlığa oturduğunda sözel pekiştireç veriliyor aferin iyi denemeydi gibi gibi… her çişini kakasını yaptığında ödüllendiriliyor genellikle stiker ile. Bütün bu süreçte çocuk lazımlıktan ya da klozetten kalktığında bezi tekrar bağlanıyor. Çocuğu korkutmadan, strese sokmadan gerekirse bir yıl bu şekilde ilerliyorlar çocuk tamamen hazır olduğunda, çişim geldi kakam geldi diyip WC’ye gidip kendi yapmaya başladığında bez çıkıyor. Tuvalet eğitimi yetişkinlikteki kişiliği karakteri doğrudan etkileyen, bakım verenin müthiş sabırlı ve sakin yaklaşması gereken bir eğitim süreci.

Maşallah babasına bır tek para ve kumar olsun kendınden başka kımseyı sevmez babası kaynatam ölmüş onu hıc tanımadım annesı ıyı niyetli saf kalplı kadın bir de çok evhamlı herseyı çok cıddıye alıyor. genclıgınde calısmamıs oğluna kumar borclarını kapatması ıcın yaslı baslı kadın işe gıdıyor cılek ayıklamaya ya da tarlaya çok nadir eltimin kızı köye gıderse oğlumu gönderiyorum onun çocuğu 8 aylık yıne bile bakıyor sağolsun köyde çocuk çok bahcelı ev gelen geçen uğruyor bize de ıyı gelıyor bır de benım çocuk yemek yemeye karşı gıbı hazır köfte ekmek vs sevıyor her yemegı sevmıyor öğürüyor bir, şey yedıremıyoruz dıye de evham ediyorlar.

Sizi cok iyi anliyorum. Insan calismak zorundaysa ve alternatifi yoksa cocugun bakiminda yapilan yanlislari gormezden gelmek zorunda kalıyor.
Oglen 2 kez uyuyor ya, bunu degistirmeniz gerekiyor. Yillik izin hakkiniz var mi? Cok zorlanacaksiniz ama oglen 12de uyutup 1de uyandirirsiniz. Gece de erkenden yatar zaten, tabi uyku duzeni degistirme kismi sancili olacak maalesef yazdigim kadar kolay olmayacak.

Keske babasida biraz sorumluluk alsa

Sorma sen bırakmışlar çocuğu Caretta caretta lar gibi yönünü bulmaya çalışıyor.
Erken yaşta olgunlaşıyor garibim napsın hepımız hayat mucadelesındeyız ben tek çocuğum benım oğlumda tek cocuk kaderi bu insanlar tutunmuş ikinciye evlen dıye benım işim basımdan askın bır kez daha başımı yakmamı bekliyorlar dertsiz tasasız etrafımdakı insanlara herşey çok basıt geliyor. arkadaslarım gün yapıyor ben gırmıyorum hem vaktım yok hem çocuğumla gecırecegım her sanıye benım ıcın kıymetlı gelıyor . Onların kocaları iyi ilgileniyor calısanlar eve gidince ya ailesine yemeğe gıdıyor ya kayınvalidelerıne sorumlulukları çok yok çocukları da büyük onlar rahata ermısken ben hayata geç basladım

Valla herkes sınanmadığı derdin laf cambazı olmuş. Bende çocuklarım uyurken işlerimi yapıyorum ki onlar uyanınca oyun oynayayım diye. Amacım konforlu bir alan sunmak. Annelik zor ama bu dünyada bir kadının başına gelen en güzel şey

Anneannesi dayıyordur abur cuburu sussun diye kesin

Ya keşke bu kadar sistemli ve planlı gidebilsek.

Anneannesi dayıyordur abur cuburu sussun diye kesin
Benımkı abur cubur da sevmıyor yemeyen çocuk zor komşumun çocuğu var benımkınden 6 ay büyük o cocukta süreklı yemek ıstıyor kadın bıktım artık dıyor benımkının ıkı katı kılosu ne yapacagımı sasırıyorum, ne yedireceğimi bilemiyorum dıyor çocuk oynarken yemek dıye ağlamaya başlıyor süreklı agzında birşey olacak ... Senınkı zor benımkı de zor dıyor

Sizin en önceliğiniz tuvalet eğitimi olsun benim yeğenim 2 yaşında öğrendi kardeşi 1 yaşında ona eğitim veren olmadı ablasından göre göre çiş gelince şşş diyip gösteriyor ya da geçip perde arkasında yapıyor sonra bezi getiriyor. Gerçekten çok ihmal yani anneniz hasta olabilir ama bu bahane değil. Kreş yoksa gündüz bakacak birini bulun 2-3 saat. Olmadı eve zıplayacak bir şey alın. Yıllık izin alıp uyku tuvalet konusunda üstüne düşün bence

Yazık çocuk gece gündüz bilmiyor. Aile bilmiyor , yemek düzeni yok uyku kesik kesik , bez bır bağlanıyor bir baglanmiyor , televizyonda vardır . Belkide TV karsisinda bayılıp uyuyor çocuk. Yemek hep dışardan çok üzüldüm. İnşallah bir düzene sokmaya çalışırsınız geç olmadan. Aslında bütün sorun uyku düzeni ve TV. Bu 3 yaşındaki bir çocuk için çok sağlıksız. Kreş tek çareniz . Uygun kreşin olduğu yere taşının ailenizle . Oturduğunuz ev kendinizin mi?k Satın daha merkezi bir yere taşının. Kiraysa da tasinin. İmkanları zorlayın. Çocuğunuz için gerçekten çok üzücü. Sizinle geçirdiği bir kaç saat ona nekadar mutluluk veriyordur gece uyumak istememesi belkide ondan .

Çocuğun yeme düzeni yok, uyku duzeni yok, tuvalet eğitimi karman çorman bunların hepsini " erkek" olmasına bağlamasaniz mi?
Sürekli koşması da normal gelmedi bana.
Sorulmuş ama çocuğunuz için doktora gittiniz mi?
Babadan hayır yokmuş, hayatınız kolay değil belli ki ama bazı şeyler için geç kalırsanız daha da zor olur her şey. Çocuğunuza da yazık olur.

Kaydırak var evde bir sürü oyuncakları var sıkılıyor oyun parkına götürüyorum zıplamıyor sadece koşmayı sevıyor kaydıragın etrafında kostuyoruz yaylalar şarkısını acıp bır de benımkı içecek çok sevıyor su içmiyor sevmiyor suyu babasıda su ıcmezdı süreklı kola ıcerdı su sevmıyorum derdı ona cekmıs bende meyve hoşafı yapıyorum sürekli içmek ıstıyor bu defa bol bol çişi gelıyor . . Tuvalet eğitimi zor arkadaslarımın çocukları benden büyük durumları bızden ıyı muzıklı klozet bıle aldılar bakanlar da, genç saglıklılar yıne bıle yapmıyor zamanı var demekkı diyorlar en, azından, benımleyken baglamıyorum altını koştura koştura banyoya tuvalete gıdıyoruz beze bay bay yapıyoruz sokaga, cıktıgımzda elımde kapla çıkıyorum roman aıle var burda kadın çok genc 3 çocuğu var dun baktım çocuğu sokağa çıplak salıyor tuvalet egıtımını böyle veriyorlar ben araba çarpacak dıye korkuyorum çok araba gecıyor onlarda o korku yok benımkınden küçük cocuk sokakta altı çıplak oynuyor alısıyorlar öyle baktım bende yedek, alt alıyorum yanıma öyle çıkarıyorum belkı bızde de işe yarar.. Rol model de çok onemlı teşekkür ederim yorumun ıcın

Doktor a gıttık normal dıyor herkesın yemek yeme kapasıtesı aynı olmaz çocuğunuz sağlıklı bır çocuk dıyor.. Süreklı derken oyuncaktan çok fızıksel aktıvıtelı oyunlar oynamayı sevıyor mesela sadece koşmuyoruz spor da yapıyorz onunla evde .. Aslında benım ıstedıgım daha fazla nasıl meşgul edebılırım ne oyunlar oynayabılırım parktan sıkılıyor bellı bır süre değişiklik ıstıyor oyun bulmakta zorlanıyorum tv telefon ızlemeyı seven çocuk degıl boya kalemlerı aldım boya kıtabı yap boz aldım manyetik harfler ve sayılar hepsını ogrendı bır süre sonra sıkılıyor yetmıyor...

Sizin eski konulara baktım epilasyon aleti alıyorsunuz Philips hemde . İnternetten bilezik almayı düşünüyorsunuz. Ama ufacık çocuğun kresine para veremiyorsunuz . Gerçekten herkes anne olmamalı. Yazık çocuğa. Aldıklarından çok sağlıklı bir düzene ihtiyacı var ..

Ya hareketli cocuk gerçekten zor benim yeğenim de öyledir kız çocuğu daha az yaramaz olur derler ama yok bir yere tutunsun tırmanır 7-8 aylık balkonda otururken birden kalktı balkona tırmanmaya çalışmış sürekli bi şeylerin tepesinde. O da gece yatar sabah ezanından önce kalkar. Bir de şimdi yalan söylemeye başladı mesela yengem uzmana götürmüş sıkıntı yok demiş. Bize gelip annem beni dövüyor diyor bir de anlatış şekli şu annem poposuyla kafama oturdu kafam ağrıdı annem kaşığı burnuma soktu annem karnıma ayağıyla vurdu kafama vurdu diye.... Babasına da gidip babannem beni buzdolabına kapattı demiş. Gerçekten çocuk bakmak çok zor. Kreşe gidince biraz rahatladı. O da sürekli parka gitmek istiyor ve eve girmek istemiyor. Kreşe gitmek istemiyor almaya gidince saklanıyor gitmek istemiyor

Televızyon izleyen bır çocuk degıl annem acmıyor bıle televızyonu yap boz manyetık harfler boya kalemlerı bır sürü oyuncagı var onlar ile vakıt geçiriyor babam 72 yasında o gezdiriyor parka götürüyor camıye çocukların yanına götürüyor havuzlu çay bahcesıne gidiyorlar bazen tarlaya gidiyor süreklı evde duran bır çocuk degıl.. Maddı anlamda yetısemem ev kendımızın işimden de memnunum 9 yıl oldu çalısmaya baslayalı... Aslında benım ıstedıgım şey daha fazla nasıl aktıvıteler olusturabılırım ağustos sonunda 3 yasına gırecek şimdiden harfleri bılıyor sayıları biliyor sekılleri biliyor annem yerınden kıpırdayamıyor fakat bır çok şey öğretiyor.. Kreş 4 yaş altı alan yer yok bır tane var o da çok pahalı onu karşılayacak durumum yok

Sizin sorunu çözmeden kenarından dolaşma derdindesiniz.
Siz oyun oynatarak çözemezsiniz bu sorunu önce bir onu anlayın
Bu çocuk günde 6-7 saat uyursa odaklanamaz, huysuz olur, gelişemez.
Bu sorunu çözmeden her gün at bindirip yüzmeye götürseniz de olmaz.
Çocuklar düzen sever sizde düzen yok.
Ayrıca yemiyor diye sadece köfte kıymalı pideyle çocuk mu büyür?
Benim oğlum da yemek sevmiyordu bıraktım. Yemek seçmek yok dedim. Ne varsa yenecek dedim. Bugün mesela homurdansa da kızsa da fasülye bulgur pilavı yedi. 7 yaşında birden sebze yemeye başlamadı. Ekgıdaya geçtim geçeli taviz vermedim. Aç uyuttum. Açım muz ver diye ağladığını bilirim. Sabah kahvaltını yaparsın dedim. Düzen olmadan ulvi bir şekilde gökten sorunlar çözülmüyor.

Son düzenleme:
Benim anlamadığım herkes her yorumda bırada size üzülerek cevap veriyor çocuğun durumu için ama siz sürekli yok şunun çocuğu şöyle yok bunun çpcuğu böyle diyip gülüyorsunuz. Siz bence çocuğunuzun gelişimini ciddiye almıyorsunuz.
Çocuğunuz bu uyku düzeninde gelişemez.
Bu yeme şekliyle düzelemez.
Çpcuğunuz dışarıdan köfteye veya pideye nasıl alıştı ? Demekki sürekli bu şekilde aldınız evde yapmadınız oda bunlara alıştı.
Yok bilmemnenin çocuğu çıplakmışta salıomuş çocuğu bir onu yapmadığınız kalmış zaten.
Çok üzüldüm çocuğun durumuna çocuk dediğin akşam 9 da yatar öğlen uykusu yapıyorsada 12-1 gibi yapar.

Çocuğunuzun ilk önce uykusunu düzene sokun. Dah sonrada adam akıllı bir tuvalet eğitimi verin etrafta saçma sapan gördüğünüz insanlar gibi değilde daha düzgününü. Ve aonrada beslenmesini düzeltin. Çalışıyorumlar annem bakmıyorlar bahane değil isteyen insan her türlü yapar. Çocuğu dılarıdan pis şeyler yedirmekle önüne bir sürü oyuncak almkla olmuyor bu işler.

Almayın her gün hazır köfte bırakın yemesin diyeceğim ama kıyamayacaksınız değil mi
Kırılmazsanız açık konuşayım.
Siz zor günler geçiriyorsunuz geçirmişsiniz. Bu esnada çocuğunuzla ilgili bir şeyleri atlamışsınız. Farkında olmadan veya mecburen olmuş bir şekilde.
Yakın arkadaşım var o da eşinden boşandı. Benzer şekilde geçiyor düzeni. Anlattığınız yaşam şekli o yüzden çok tanıdık geldi.
Tamam her çocuğun mizacı farklı katılıyorum. Benimkinde de abuk sabuk şeyler var. Yine de 3 yaştan sonra uyku konusu büyük ölçüde hallolmuş oluyor. Evde bir yardımcınız olsa gündüz uykuları max 1 saatle sınırlandırabilseniz rahatlardınız geceleri biraz daha. Yok olmuyorsa gerekirse gündüz hiç uyumayacak artık. 2 haftada alışır yemi biyolojik saate. Ama dediğiniz gibi annenizle onu oturtmanız zor.
Yemek düzeni için de geç değil hala..

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…