Endometriosis (Çikolata kisti)

şimdi doktorum ameliyat diyor çikolata kistim 7,5 cm olmuş çok kararsızım ne yapacağımı şaşırdım allahım nedir bu böyle diyorum...ameliyatlardan hep korkmuşumdur,8 yıldır çocuk için uğraşıyorum son 1 yıldır bu kist çıktı nerden çıktı anlamıyorum ameliyattan sonra dr'um tüp bebek yada aşılama dedi üff ne yapmalıyım ameliyatı ne zaman yapar doktor yani adet döneminin ortasında filan mı allahım sen büyüksün yol göster ben ve benim gibilere

Merhaba arkadaşlar. uzun zamandır ben de bu konuda yaşadıklarımı paylaşmak istiyordum, nasip uykusuz geçen bu geceyeymiş. 2,5 yıl önce şiddetli(ama çok şiddetli) karın ağrısıyla bir günde gittiğim 3 farklı hastaneden aldığım 3 farklı teşhis sonrasında nihayet gün görmüş bir doktorun doğru tespitiyle kanama yapmış bir çikolata kistim olduğunu öğrendim. bu yüzden bu kistin varlığından daha önce haberdar olanların daha şanslı olduklarını söylemek isterim. benim jinekolojik hiç bir problemim yoktu,bir kere adetimin sektiğini bilmem ki kistim bu sırada sinsice 9 x7 cm ye ulaşmayı başarmış. hemen gittiğimiz eğitim araştırma hastanesinde daha ne olduğunu anlamadan açık ameliyata alınmam bir oldu çünkü kistim patlamıştı. sol yumurtalığım da bu patlamadan sağ kurtulamadı.
o zaman bekardım, erkek arkadaşımla henüz 2 aydır çıkıyorduk. buradan ve farklı sitelerden okuduklarım moralimi çok bozuyordu. ablamın doktor olan erkek arkadaşı (neyseki ayrıldı) bu rahatsızlığın kısırlığa yol açacağını,nitekim kendi yeğeninin bu yüzden eşinden ayrıldığını söylüyordu. olumlu şeyler söyleyenleri hiç duymuyor, hep kötü senaryoya odaklanıp duruyordum. üstüne kadın kuruntuları bilirsiniz, çok yeşilçam izlemekten kaynaklanan sürekli acılı senaryolar üretiyordum.
bu süreçte o zamanki erkek arkadaşım şu anki eşim bana çok destek oldu. ben kendisinden ayrılmak için doğru kelimeleri bulma sancısı içinde kıvranıyorken o benden önce atlayıp çocukları çok sevdiğini ama beni daha çok sevdiğini söyledi. hemen evlenme kararı aldık nitekim ameliyattan 6 ay sonra evlendim. (evlenene kadar ilk 3 ay lucrin depot vuruldum. sonra dk hapı)
ilginçtir eşim kadar bana moral veren diğer kişi kayınvalidem oldu. kendisi daha 4 aylık evliyken benim gibi apar topar kist ameliyatı olmuş, ona da çevresinden ilk söylenen çocuğunun olmayacağıymış, halbuki ameliyatı olduğu sıra zaten eşime hamileymiş!
evlendikten sonra hiç korunmadım, 6 ay sonra gebe kaldım ama 7 haftalıkken düştü (bhcg hormanlarım düzensiz ve az artış göstermiş.bozulmuş gebelik dediler) 3 ay mecburen korunduk. sonraki 9 ay boyunca gebe kalamadım. kist tekrarlarsa diye tüp bebek deneyelim dedik ve bir arkadaşın tavsiyesiyle bir yerle görüşmeye gittik. nitekim tek yumurtalık, şiddetli endometriosiz raporlarımı gören doktor hemen aşılamaya başlamalıyız, keşke daha önce gelseydiniz dedi. ama biz bir daha gitmedik. eşim spermiogram yaptırdı ben de hsg filmi için adet olmayı bekledim ama bir türlü adetim başlamadı. meğer gebeymişim:)
şimdi 30+2 haftalık gebeyim, bin şükür şu ana kadar bir problem yaşamadım. oğlum içimde kıpır kıpır hareket ediyor. zamanımı tembel tembel yine bu siteden bebek alışverişinde hanımların neler tavsiye ettiğini okumayla geçiriyorum.
kistim tekrar etmedi çok şükür,her hangi bir diyet ya da kür de yapmadım. çok güzel bir gebelik geçiriyorum. sanki 2,5 sene önce yaşadıklarımı hiç yaşamamış gibiyim ( ki detaya girmedim kızlar,patlamış kist, ameliyat sonrası yapılan bir dizi yanlışlık, 1 hafta sonra tekrar ameliyat olmam gibi anılar )
çok uzun yazdım, umarım sıkmamışımdır. ama endo her zaman kısırlık demek değildir. yüksek moral, sevdiklerimizin desteği, olumlu koşullanma ile daha sağlıklı olabiliriz. zaten endo sorunu olmayanların bile gebe kalamaması çoğunlukla stres yüzünden. kendimize kötü senaryolar üretmeyelim, Allah'ın izniyle hepimiz sağlıklı bebişlerimize kavuşacağız. selamlar

senin yazını okuduktan sonra inan içime su serpildi allah bebeğini sana kavuştursun canım...belkide gerçekten stresten olmuyordur bende 8 yıllık evliyim ama normal yolla olmadı gerçi anormal yollada olmadı ama allahtan ümit kesmemek gerektiğini bir kez daha senin yazdıklarınla anlamış oldum...ameliyat beni çok korkutuyor sonra diyorum tüp bebek ya olmazsa( zaten insan zamanla kötü senarist oluyor moral çok önemli inşallah ben ve benim gibi babak bekleyen tüm kadınlarımızın duasını allahım duyar ve bir an önce bizleri bebeklerimize kavuşturur...
ameliyattan sonra ne yapmak gerekiyor yani ne yemeli ne içmeliyim? doktorum bana 1 ay dinlendireceğiz seni dedi sonra tüp bebek bunları düşünmekten gece gözlerime uyku girmiyor hayattan zevk alamıyorum

ESTER, ameliyatın ne zaman yapılacağını doktorun çok daha iyi bilir, sen düşünme böyle şeyleri. ameliyattan korkmanı gerektirecek hiç bir şey yok, genel anestezi olduğu için hayatının o saatlerini hiç yaşamıyor gibi oluyorsun sıfır anı,yatağında uyandırıyorlar.ameliyat sonrası toparlanma süreci de hiç sıkıntılı değil. samatya eğitim araştırmada beni 6 günde taburcu ettiler, sıkıntıdan patladım. gaz çıkarmadan salmıyorlar malesef:) benimle aynı zamanlarda ameliyat olan bir koğuş dolusu hatunla sürekli laklak yaparak, koridorda volta atıp durduk. eğitim araştırmaların farkı da bu olsa gerek, öyle oda arkadaşları geliyor, öyle hikayeler dinliyorsunki, haline bin şükür ediyorsun.
taburcu olduktan 2 gün sonraki muayenede dikiş yerimden problemim varmış, hemen bir ameliyat daha oldum. aynı yeri 2 kere açtılar anlayacağın. ne mi oldu? hastaneden çıkar çıkmaz şimdiki eşimle gezmeye gittik. ağır kaldırmadığın, belini koruduğun sürece bedensel sıkıntın olmaz Allah'ın izniyle. ama aslolan kafadaki ağırlıktan, korkulardan kurtulmak. inan o zaman bedenin kendini hemen tamir ediyor.
ameliyat sonrası ben hala şaşkındım, tüm bunlar başıma niye geldi diye. 28 yılda insan bir kere kadın doğumcuya gitmez mi diye kendime kızdım bir müddet. soğan kürünü söyledi arkadaşım, kaynattım soğanları ama içemedim. kırmızı etten uzak durmaya çalıştım ama doğulu biri olarak bu da çok zor oldu. ne kür ne diyet hiç bir şey yapmadım. 1 ay içinde göbeğimin altındaki kesikle de barıştım. zaten o sıralar ayaklarım yere değmiyordu:)
bizimle aynı aşamalardan geçmiş o kadar çok kadın varki şaşarsın. kime halimden yakınmak istesem ben de kadın hastalığından ameliyat oldum diyor.memleketteki tüm kadınlar kesilmiş sanki.senin anlayacağın çok da özel bir durumumuz yok.kafanı boşalt, kendini önce Allah'a sonra güvendiğin doktorlara emanet et, ameliyat sonrası da fazla nazlanıp kendini dinleme, bir bakmışsın herşey geçmiş bitmiş.
tüp bebek sürecini bilmiyorum, Allah en doğru zamanda, hayırlı, ahlaklı ve sağlıklı bebekler nasip etsin hepimize. sevgiler.

gülyc,burada bizlere iyi örnek verip rahatlatan sen ve senin gibi arkadaşlardan allah razı olsun...ben henüz nasıl bir ameliyat olmam gerektiğini bilmiyorum dr'um 5 ay boyunca beni bekletti bu şekildede hamile kalabilirsin ameliyat iyi bir şey değil dedi ;ama ben bu süre zarfında hamile kalamadığım gibi kistide büyüttüğüm için artık hızlandırmak istiyor bana kalsa yine olmam ama artık mecburum galiba allah şifamızı versin.bende et'ten uzak kalamam benimde bir tarafım doğuya uzanıyor ve etsiz bir yemek de düşünemiyorum zaten.hayırlısı olsun sende sevgi ve sağlıkla kal canım

merhaba, ben de 10 ayönce ameliyat oldum 1 ay önce 6 cm çpında bir daha oluşmuş kistim. soğan kürü uyguladım ... ve ilk kez ağrısız bir regl geçirdim. ve doktora gittiğimde kistimin 2 cm daha küçüldüğünü söyledi ve direkt tüpbebek önerdi.önce ameliyat mı yoksa direkt tüpbebek mi kararını önümüzdeki hafta gideceğim tüp bebekmerkezi belirleyecek. allah hepimizin yardımcısı olsun arkadaşlar.....

Merhaba arkadaşalr

bende yaklaşık 1 senedir bu hastalıkla uğraşıyorum.bende babamı kaybettikten sonra çıktı bu kistler..

Bir süre doğum kontrol hapı kullandım,geçici menapoza sokuldum.sonrasında klomen ile bir başarısız denememiz oldu.

Doktorum aşılama dedi ama eşim yaklaşmadı.2 ay doktora gitmedim ama regl döneminde çok ağrım olması üzerine tekrar doktoruma

gittiğimde sol yumurtalığımda 8 cm lik kist ortaya çıktı ve laparoskopi oldum.yumurtalığım alınmadı,tüplerim açık.

Ameliyat sonrası moralim bayağı yerine gelmişti,ameliyat sonrası gebelik şansının arttığını duymuştum çünkü.

Ama maalesef böyle olmadı,bu kez sağda 4 cmlik bir kist ve solda da ufak bir oluşum başladı.(ameliyattan daha 15 gün geçmişti )

şimdi yasmin kullanıyorum ve doktorum tüp bebek diyor.ama eşime söyleyemiyorum bile..aşılamaya hayır diyen insan tüp bebeğe evet

demez çünkü..yasmin bitince soğan kürü kullanacağım.beslenme şeklime dikkat ediyorum.(bir de sigarayı bırakabilsem)

yazılanlar umut oluyor bana da...bu kist ve bu hastalık bir hayat şekli oldu neredeyse..

Ama yine de isyan etmiyorum,vardır allah'ın bir bildiği.

Bu arada 32 yaşında ve 2 yıllık evliyim..bekliyorum bir mucize

arkadaşlar sağ yumurtalıgımda 9cm çikolata kisti vardı..2 farklı doktora gittim dogum kontrolhapıyla eritmeye çalıştılar hiç etki göstermedi..son gittigim doktor bu eriyen cinsten deil dedi hatta farklı küçük bir kistim daha çıktı ama o renk yapı itibariyle hapla erir dedi (diger doktorlar o kisti görmemiş /.neyse hemen operasyon önerdi riskleri de anlatınca yumurtalıgımla dip dibe öyle bir şeyle yaşamayı göze alamadım ..operasyonda tam narkoz aldım başarılı geçtigini kistin yerini yaktıgından bahsetti..5. günüm bugün hala göbegim agrıyo sag ve solda iki küçük delik daha var çok korkutucu deil arkadaşlar tavsiye ederim..narkozdan ayıkmak biraz kasıyor çok kustum ama içim rahat şükürler olsun diyorum riske atmaya degmez patlarsa tüpleri tıkayabilecegini büyürse yumurtalıgı iptal edebilecegini kısırlıga kadar gittiginden bahsedince doktor önemini anladım bide bende kasılmalar yapıyordu dışkılamada da kasıyordu..şimdi iyileşmeyi bekliyorum stajıma gittim hayatıma devam ettim yani katlanacagınız 1 gece bi sıkıntı ..işaallah allahım bu durumdaki herkese şifa verir

bende laparoskopi oldum,ameliyat sonrası uyandığımdaki ağrı gibi bir ağrıyı hayatımda hiç çekmedim diyebilirim.3 gün hastanede yattım,ilk 2 gün hep uyuttular yani verdikleri ilaçlarla uyudum.açık ameliyata göre iyileşmesi daha kolay..21 eylül'de 3 ay olacak ameliyat olalı,benim kist hemen tekrarladı maalesef Bir de şu dikişler bir düşse :44:

selam kızlar bende şimdi dr.dan geldim bu arada sol overde 4 cm kist var. 10 aydır korunmuyorum başarısız bir klomenim var. şimdi hormon testleri için kendi dr.umada değilde fakülteye gitmiştim dr.la görüştüm bana iki yaklaşımdan söz etti. birincisi önce lap. sonra aşılama diğeride lap.ın rezerve vereceği zararın etkisinden dolayı önce aşılama sonra lap.
bu ay hsg çektireceğim. tüpler tıkalıysa zaten aşılama şansı yok direk lap. olacak ama açıksa aşılama deneyeceğiz. kendi dr.um da ısrarla 6 ay daha beklemem gerektiğini düşünüyor. doğal yoldan gebelik bekliyor. durumum bu benimde.

ben de bir kaç gun önce laparoskopi ile kistlerden kurtuldum. sadece kist de değil miyom da var mış yok yok yani...
ilerlemiş bir vaka imiş doktorum tekrarlayabilir dedi
İnşallah tekrarlamaz lukrin kullanacağım adetin ilk üç gununde alınıyormuş sanırım lukrın kullanan var mı?
bir kaç ay sonra tüp bebek tedavisine başlayacağız inşallah...

merhB RKdŞLr,

2 yıllık evliyim , haziran ayında bebek çalışmalarına başladık ilk ay smear de iltihap çıktı fitil kullandım ama hamile kalamadım temmuzda smear testim yenilendi ve temiz çıktı , adetlerim gayte düzenlidir 28 ya da 29 günde bir olurum ancak geçen ay 24 gün ara ile oldum yani ayda iki kere adet gördüm ilk adetim gayet normaldi ancak ikinci adette ik gün kahverengi akıntıdan sonra şiddetli ve sancılı bir adet yaşadım , bu ay 28 günü doldurunca adet gördüm ancak yine kahverengi akıntı ile baişladı ve 3.günde sökülebildim ve çok sancılı aşırı kanamalı bir adet geçirmekteyim ağrı kesici kullanıyorum..doktorum adetim bittikten sonra gelmemi istedi, 14 ay eşimle geri çekilme yöntemini kullanarak korunduk doğumkontrol hapını sadece ilk 3 ay kullandım, sizce benim rahmim gebeliğe mi hazırlanıyor yoksa bende gerçekten bir sorun mu var doktora gidene kadar kendi kendimi yiyip bitireceğime eminim belki burada bi cevap alırım, internette araştırdım çikolata kisti belirtisi olarak gözükmekte aşırı sancı belirtsi oluyormuş ya da bilmiyorum ya da yumurtlayamadım mı bir sürü soru kafamda uçuşuyor... son olarak şu bilgiyi veriyim bu ay adet olmadan önce ki son 10 gün kasık ve karın ağrısı çok yaşadım adet olmadan 3 gün önce aşırı bir akıntı geldi ve sonrasında kasık ağrım kesildi, kızlar bana yardımcı olun lütfen neyim var bilmiyorum ve çok tedirginim

gulyc büyük bir çoğunlukla hikayelerimiz benziyor.Allah hayırlısıyla bebeğini kucağına almayı nasip etsin.aynen gulyc arkadaşımın dediği gibi bu hastalık kısırlık nedeni değil.bende ameliyattan 4 ay sonra hamile kalmıştım ama düşmüştü.şimdi bende hamileyim çok şükür.ikiz bebeklerim olacak inşallah.

Belirtilerin benimkisiyle aynı. 28 günde adet görürdüm sancılı geçerdi hep benimki ama normal kanamam olurdu. Bir gün öyle bir sancıyla adet gördüm ki hiç o zamana kadar öle bir adet dönemi geçirmemiştim. Doktora gittik tüm karın tarandı yumurtalıklar ve rahim de dahil olmak üzere. Hiçbir şey çıkmadı sevinmiştim ama 1 ay sonra meme ultrasonu çektirdiğim sırada son adetimden bahsettim radyoloji uzmanına. Yumrtalığıma baktı ve basit kist olduğunu söyledi tabi kabusum o gün başladı. Jinekoloğa gittim. Tahlildi ultrasondu bi sonraki adeti bekle derken teşhis çikolata kisti oldu malesef.Devamında sağ yumurtalığım 5,5 cm kistle birlikte alındı.1 yıl bebek için bekle dediler doktorlar bekledim olmadı. Testler faladı filandı eşimde varikosel çıktı. Hadi bir de tüp filmi dediler bu defada tüpler tıkalıymış.Kasım ayında tüp bebek için düşüncelerimiz vardı ama gene kısmet olmayacak trafik kazası geçirdim.Kemiklerim beni bile zor taşıyor şu anda ki bebeği de kaldıramaz herhalde. Yani sana diyeceğim teşhisin belli olmadan kendini yıpratma.Bu haldeyken bile umudumu hala kaybetmedim.Bir gün olacak ama zamanı malesef belli değil. Çikolata kisti olsa bile korkma. Cerrahi müdahele ile çıkartıyorlar önemli olan iyi bir doktor bulmak ki kistin odaklarını iyice temizlesin ve tekrar etmesin. Umarım çikolata kisti değildir. Hatta ve hatta hiçbir kist değildir. Şansın bol olsun Bu arada eşini de mutlaka doktora götür.

3 ay önce soldan 6 cm. sağdan 4 cm. kist laparoskopiyle alındı. sol tüp %100 sağ &50 kapalıydı ve omentuma yapışıktı kist. Ameliyattan 3 ay geçti. Amh 0,2 fsh 18 çıktı. Yani yumurtlıkm rezervi tükenmiş. Acil tüp bebek dediler. O da tutarsa..Bu ameliyatı olanlar hormonlarına baktırsın ve rezervlerini öğrensin.. Zamanla yarısıyorsunuz. Anne olmak için çok geç olabilr

Benim kistim 9 cm civarındaydı.3 ay ilaçla adetim duruduruldu.küçülme olmadı doğal olarak ameliyat oldum kapalı.2 ay kadar daha adet olmadım.sonraki
2.adet dönemimde 2 tanede daha nur topu gibi kistim oldu.3 ay daha adetim durduruldu.şimdilik hastalığı bastırdık dedi doktorum.bayrama adetle başladım.bu çok zor bi hastalık aslında saatli bombayla yaşıyoruz sanki.benim 2 kere patladı.ailemdeki hiçbir kadında bu hastalık yok.o yüzden beni çok anlamıyorlar.ben ruhen çok etkileniyorum.benim gibi hisseden var mı bilmiyorum.içtiğim ilaçta beni kötü yapıyordu.adet olamamak sıkıyor ister istemez.kı
zım bi kardeşim olsun diye ağlıyor.ben ameliyat oldğumda bana ablam baktı hastanede.kızıma bi kardeş verebilmeyi istiyorum.ilk hastalığımı duyduğumuzda kanser zannettik ölürüm diye korktum.çünkü ca19 ca 125 tahillerim 500 ye yakındı buda bizi telaşlandırdı.kızım eşim onları yalnız bırakmak beni korkuttu.onun için ameliyattan sonra bi daha bebek istemem diye düşünmüştüm.işte bunları yazmak istedim sadece.

adetle birlikte gelen yoğun kahverengi akıntı çikolata kisti belirtisi midir.benim adetim kısa sürer 2 gün kanama olur bu 2 gün ve bundan sonra 3gün de kahverengi akıntı.acaba kist belirtisi olabilir mi???

adetle birlikte gelen yoğun kahverengi akıntı çikolata kisti belirtisi midir.benim adetim kısa sürer 2 gün kanama olur bu 2 gün ve bundan sonra 3gün de kahverengi akıntı.acaba kist belirtisi olabilir mi???

benimde adetim 1-2 gün geç gelirdi.korunmadığımız için ha oldu ha olacak diye bir buçuk sene kadar oyalandık.dok.a gitmedik.çünkü bi sorun yoktu muayenede bebek deneyin dedi dok.adetim az sürdü.sancım çok oldu.en son adet olmadım.kist varmış 9 cm bütün adet kanı oraya galiba bi dok.a git bence

merhaba kistzede arkadaşlarım,
bende 4 ay önce düşük yaptım 6 haftalık bebeğimi kaybettim.
3 ay korunduktan sonra tekrar denemelere başlamışken şiddetli kasık ağrısı ile acile gittim
apandisit sandılar ve ameliyata alıyolardı ki annem ve eşim engel oldu, neyse kadın doğuma gittim ve ultrason / mr / ca125 vs. testlerin ardından sağ yumurtalığımda 4 cm çapında kist olduğu, yumurtalığın alınabileceğini riskli bir ameliyat olduğunu vs . söledi doktor.
daha sonra ankara ali ayhan hocaya gittim.laparoskopi olmanda fayda var dedi.ben de tam olmaya karar vermişken burda okuduklarım açıkçası beni kaygılandırdı.
lap. den sonra çoğu kişinin kisti tekrarlamış ve lap.dan sonra hamile kalan çok azmış gibi geldi bana.
acaba hiç gitmesem de normal yolla bikaç ay çocuk denemelerine devammı etsem diyorum :44:
diğer yandan da ali ayhana çok güveniyorum :44:
benim hikayem de bu ne diyosunuz?

Merhaba Arkadaşlar;
bende aranıza yeni katıldım sayılır...
yaklaşık bir sene önce patlayan çikolata kistimden ameliyat oldum.Laparoskopi ameliyatı diye girmiştim ameliyata fakat patladığını ameliyat sırasında anladıkları için açık ameliyata dönmüşler
ameliyat sonrası 3 ay kadar korunmamı daha sonra da biran önce hamile kalmamı istedi dr.
fakat 2 ay önce rutin kontrollere gittiğimde öğrendim ki yumurtalığımda tekrar kist oluşmuş
ve bugün tekrar gidicem kontrol için çook korkuyorum yaa
Acayip bi gerginilk var
bana dua edin olur mu...:'(

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…