Endometriosis (Çikolata kisti)

merhaba canım
dün ali ayhan hocaya laparoskopi günü almak için gittim
3-5 ay daha denesek lap.dan önce die sordum.
o da yumurtalığın zarar görebilir ama yaşın genç 3 aydan da bişey olmaz tarzında cevap verince laparoskopiyi 3 ay erteledik.
tabi bu arada hamile kalırsam ballı lokma tatlısı :)kalamazsam laparoskopi kaçınılmaz.
olmama sebebime gelince; korktuğumdan değil de burda herkesin lap.dan sonra kistinin tekrar etmiş olması.
öyle ise neden bıçak altına yatayım ki

mrb arkadaşlar.bende bundan yaklaşık 1 ay önce çikolata kistim olduğunu ögrendim.5\6 cm büyüklügünde.sağ yumurtalıktaymış.2 farklı doktora gıttım ıkısıde ameliyat(kapalı amelyat)onerdıler.yaklasık bır hafta once oldum.amelıyatım basarılı gectı.yumurtalıkta veye tüplerde herhangı bır sorun olmadan basarıyla tamamlanmıs amelıyat.yalnız bu amelıyatta doktor cok onemlı ben fakultede oldum ve doktorum yrd.doç tu.ve endometriosis uzmanlık alanıydı.ona cok guvendım.allaha sukur ıyı gectı.sımdı bana 6 ay surelı hızlandırlımış çocuk tedavisi uygulayacaklar.ve hamile kalmam saglanacak.kalamzsam kısırlık tedavsınıe baslarız dedıler.bakalım sımdı cocuk olmasını beklıcez.allah herkesın yardımcısı olsun.

mrb arkadaşlar.bende bundan yaklaşık 1 ay önce çikolata kistim olduğunu ögrendim.5\6 cm büyüklügünde.sağ yumurtalıktaymış.2 farklı doktora gıttım ıkısıde ameliyat(kapalı amelyat)onerdıler.yaklasık bır hafta once oldum.amelıyatım basarılı gectı.yumurtalıkta veye tüplerde herhangı bır sorun olmadan basarıyla tamamlanmıs amelıyat.yalnız bu amelıyatta doktor cok onemlı ben fakultede oldum ve doktorum yrd.doç tu.ve endometriosis uzmanlık alanıydı.ona cok guvendım.allaha sukur ıyı gectı.sımdı bana 6 ay surelı hızlandırlımış çocuk tedavisi uygulayacaklar.ve hamile kalmam saglanacak.kalamzsam kısırlık tedavsınıe baslarız dedıler.bakalım sımdı cocuk olmasını beklıcez.allah herkesın yardımcısı olsun.

acaba hangi şehir de oturuyorsunuz?

Merhaba Arkadaşlar, bende kendi hikayemi paylaşmak istedim. Biraz uzun yazacağım ancak bu hastalıkla boğuşmuş ve sonunda galip gelmiş bir anne adayı olarak anlatacaklarım umarım sizlere de yardımcı olur. Yaklaşık 1,5 sene önce sağ yumurtalıkta 6,5 cm sol yumurtalıkta 4,5 cmlik iki kist tespit edilmişti. O zamanlar Bursada yaşıyordum Medikal Park hastanesinde ilk muayene olduğum doktor "açık ameliyat yaparacağım ve sağ yumurtalığını almam gerekecek çünkü bu büyüklükteki bir kist yumurtalığa zarar vermiştir" demişti ve ben odasından ağlayarak çıkmıştım. Sonrasında 6-7 tane doktora gittim ki bunların arasında prof da vardı hepsinin söylediği şey "acilinden laparoskopi " oldu. Kistlerle hamile kalma şansımın %10 olduğunu söyleyerek şartlandırdılar. Bu arada yaşım 33tü 3 senelik evliydim ve henüz çocuğum yoktu. Çok araştırdım, sonrasında tekrar oluşması ve yapışıklığa dair okuduklarım yüzünden laparoskopiyi inatla reddettim. Forumlarda insanlar bir macunda bahsediyordu. Araştırdım ilgilisine ulaştım uzun bir tel görüşmesinden sonra macunu denemeye karar verdim. Macunun iki etkisi olduğu söylenmişti. Ya adet kanamasında kistleri eritiyor ve küçültüp vücuttan atıyor. Ya da hamile kalmanı sağlıyor. 2 ay kadar kullandıktan sonra ne kistlerimde bir küçülme oldu ne de gebe kaldım tam ümidimi kesmişken 3. kullanmamda hoop gebe kalmışım. Tarih 2011 Mart ayıydı. O gün ne kadar sevindiğimi anlatamam. Çünkü ben hep gebe kalacağım ve kistlerimden kurtulacağım diye kodlamıştım kendimi. Ancak sevincim kısa sürdü çünkü 7.haftada kesenin boş olduğu tescillendi. Kürtaj olmam gerekiyordu ve kistlerimde olduğu gibi duruyordu. Tahmin edersiniz ki çok can sıkıcıydı. 4 ay önce Ankaraya taşınmıştık ve hangi doktora gideceğimi bilmiyordum artık sıkılmıştım ve laparoskopi olacaktım. Bir arkadaş HRS hastanesinden bir doktoru önerdi ona gittim. Baktı ve dediki "sıkma canını kistlerini kürtaj la beraber alırız" ancak ben hemen laparoskopi olmak konusunda kararsız olduğumu söylediğimde "tek yöntem bu değil uyguladığım ve başarılı sonuçlar elde ettiğimiz bir yöntem var adı transvajinal kist aspirasyonu"dedi. İlk defa gitmiş olduğum bir doktor olmasına rağmen çok güven verdi hemen o an tamam dedim. Ve ertesi sabah hem boş kese alındı hemde yumurtalıklarıma aspirasyon yapıldı. Bu arada 6,5 cm lik kistimin arkasında kocaman bir kist daha varmış. Yani toplamda 3 kistim varmış. Hoca bu büyüklükte kistler için 2 tekrar gerekebilir genelde demişti ancak çok şükür ki buna gerek kalmadı. Nisan ayında yaptırdım Mayısdan Temmuza kadar da ilaçla baskılama yapıldı. Ağustosta son kontrole gittiğimde iki yumurtalığım da tertemizdi ve ölçümler yapıldı yumurtlamanda hiç bir sıkıntı yok dedi doktorum. Kendisi de zaten kapalıda olsa açıkda olsa yumurtalık rezervleri ameliyatta zarar görebiliyor demişti. Herkesin durumu tabiki farklı ancak bu problemi yaşayanların aklına hemen kapalı yada açık ameliyat gelmesin arkadaşlar. Bu yöntem hakkında nette çok bilgi yoktu ben baktığımda yumurtalıklardan kist şırınga yöntemiyle çekiliyor sonrada ilaç enjekte ediliyor baskılaması için. Asıl bombayı patlatmadım hastalıktan tamamen kurtulduktan 2 ay sonra doğahamile kaldım şu anda 8 haftalık hamileyim çok şükür herşey çok iyi gidiyor. Oldukça detaylı yazmaya gayret ettim eğer daha fazla detay isteyen olursa özelden yazabilir. Sevgiyle kalın..

arkadaşlar merhaba,

ben de sizler gibi bu topiği hep okuyordum. 1,5 yıllık evliyim . hastalıkla evlendikten 4 ay sonra tanıştım. acilde öğrendim hastaığımı. doktorlar hemen ameliyat dediler. açık ameliyatla tam 5 adet kist çıkarıldı. doktorlar çocuk yapmamızı söylediler biz de istiyorduk zaten. 10 ay kadar normal yolla denedk olmadı. 10. ayın sonunda regl 5 gün gecikti tabi ben de kan testi yaptırdım koca bir sıfır ile eve döndüm, hamile değildim.

doktorumdan hemen randevu aldım içim içimi yedi, kistler tekrarladı mı diye korktum ve korktuğum başıma geldi, sol tarafta yaklaşık 6 cm lik kist, sağda da 1,5 cm lik kist tespit edildi. doktrum önce laparoskopi sonra tüp bebek dedi, bu sırada önce benim sağlığım önemli olduğu için mr ve doubler derken sonuçlar derken ben bu arara 2 ay soğan kürü uyguladım. doktora tekrar gittiğimde doktor kistimin küçüldüğünü ve direkt tüp bebeğe başlamamı önerdi.

tüp bebek merkezindeki doktorum da kist ile tedavye başlayabilecğimizi belirtti. doğum kontrol hapı verdiler ilk ay, iğnelere başladığımda kistim yaklaşık 2,5 cm e kadar gerilemişti.

yumurta toplam transfer derken bayramın birinci günü ( transferimin 10. günü) dayanamayıp kan testi yaptırdım daha önce bir kaç yaptırdığım ve 0 çıkan beta hcg bu kez 77 idi ve ben hamileydim, bayram şekerim benimleydi.

henüz bebeğimin kesesini görmedim kalp atışlarını duymadım daha yolun çok başındayız. ama hamileyimmmm....

bu satırları bu hastalıkla mücadele eden arkadaşlarıma umut olsun diye yazdım.... lütfen moralinizi bozmayın ve umudunuzu kaybetmeyin .... en kısa sürede rabbim isteyen herkese nasip etsin bu duyguyu yaşamayı...

ben 4cm kistle normal yolla hamile kalmayı deniyorum. var mı ben gibi laparoskopi/ameliyattan kaçaaannnnnnnnn
nerdesiniz kızlaaar çikolata ksitlileerr

ben 4cm kistle normal yolla hamile kalmayı deniyorum. var mı ben gibi laparoskopi/ameliyattan kaçaaannnnnnnnn
inş. canım en kısa sürede normal yolla hamile kalırsın yoksa aşılama yaptırırsın benimde kistim vardı ameliyat oldum şimdi tekrarladı.
bu ay normal yolla hamile kalmayı denicez yoksa doktor aşılama dedi...

Benim bundan önceki sayfada yazdıklarımı okuyabilirsin. Ameliyat olmadan bu kistlerden kurtuldum ve şu an 9 haftalık hamileyim.

Yeni ameliyat olmuş biri olarak yaşadıklarımı yazmak istedim.Sağ kasığıma anıden gıren bır sancı nedenıyle apandisit korkusuyla doktora gidip sonrasında 10 cm. e yakın bir kistim olduğunu öğrendım.Bu sitedeki yazılanları dikkatlice incelerken bir yandan da iyi bir doktor aradım kısa sürede buldum şükürler olsun.Bu ayın 2 sinde laparoskopi oldum.Kistim çıkarıldı onun yanında 1 cm lik küçük bir kist varmış o da alındı.3-4 gün sonra kendi işimi yapabilir hale geldim.Araştırmalarım sonucunda kist ufalırmı dıye beklerken büyüme riskininde olduğunu okuduğum için hızlı bir şekilde ameliyat oldum.Şu an tek duam tekrarlamaması.Doktorumun dediğine gore herşey çok temız görünüyormuş ameliyattan sonra .Bu ameliyatlarda doktor çok önemli bence umarım herkesin karşısına işinin ehli bir doktor çıkar ve hayırlısıyla herkes sağlığına kavuşur ben bu konuda şanslı olduğumu düşünüyorum.Dediğim gibi umarım bir daha tekrarlamaz ve doktorumun dediği gibi kısa sürede Allahın izniye hamile kalabilirim.

amiin canım inşallah
kafam çok karışık hamile kalayım die çabalarken daha da büyürse yumurtalığım işlevini tamamen yitirirse die korkmuyor değilim.
ama 3 ay gibi kısa bi sürede de bu kadar riski yoktur diyorum
çalışmalara devam :KK19:

yeni ameliyat olmuş biri olarak yaşadıklarımı yazmak istedim.sağ kasığıma anıden gıren bır sancı nedenıyle apandisit korkusuyla doktora gidip sonrasında 10 cm. E yakın bir kistim olduğunu öğrendım.bu sitedeki yazılanları dikkatlice incelerken bir yandan da iyi bir doktor aradım kısa sürede buldum şükürler olsun.bu ayın 2 sinde laparoskopi oldum.kistim çıkarıldı onun yanında 1 cm lik küçük bir kist varmış o da alındı.3-4 gün sonra kendi işimi yapabilir hale geldim.araştırmalarım sonucunda kist ufalırmı dıye beklerken büyüme riskininde olduğunu okuduğum için hızlı bir şekilde ameliyat oldum.şu an tek duam tekrarlamaması.doktorumun dediğine gore herşey çok temız görünüyormuş ameliyattan sonra .bu ameliyatlarda doktor çok önemli bence umarım herkesin karşısına işinin ehli bir doktor çıkar ve hayırlısıyla herkes sağlığına kavuşur ben bu konuda şanslı olduğumu düşünüyorum.dediğim gibi umarım bir daha tekrarlamaz ve doktorumun dediği gibi kısa sürede allahın izniye hamile kalabilirim.

bende ameliyat olacağım doktor araştırıyorum. Nerde oturuyorsunuz acaba?

Ameliyattan kaçtım kaçtım 4,5cm olan 1 tane kisti,beklete beklete 3 taneye cıkardım.

8,5 cm kistim olmuştu,dayanılmaz ağrıyla acile kaldırıldığımda gerçeklerle yüzleştim ve

çok acil ameliyat olmam gerekıyordu...

Laparoskopi yapamadılar;çok sayıda kist bulunmus ve etrafındada bir kaç tane küçük kist olduğundan dolayı.

ameliyatımı yapan prof;eğer amelıyatını bıraz daha erteleseydın muhtemenel kistin patlayacak ve sen farketmıycek belkide yaşamını yitirecektin dedi.

Bence erteleme canım,kistin eridiğide yok,hamile kalıncada problem yaratıp yaratmayacagı mechul.

İnsallah saglıgına kavusursun...

Hoş ben çikolata kıstınden kurtuldum dıye çok sevinmiştim 6 ay sonra PKO olduğunu öğrendim şimdi mücadele ediyorum 1 yıldır bebek memek yok olmuyor:KK31:

geçmiş olsun canım umarım en kısa zamanda bebek haberini alırsın,alırım alırızzz inaşallllaaah
okadar çok araştırdım,okudum ki vardığım sonuç şu şekilde;
-laparoskopi / açık ameliyat kesin çözüm değil,çoğu kişinin kisti tekrarlamış.
-laparoskopi / açık ameliyattan sonra yumurta rezervleri azalıyor hamile kalmak sandığımız kadar basit olmuyor,tabi doğal yolla hamile kalan da varken,çoğu tüp bebek tedavisine geçiyor.
-kistle hamile kalınabiliyor (düşük bir olasılık)

bense 3.yü deneyenlerdenim.

X