Endometriosis (Çikolata kisti)

yaklaşık bir sene önce ben de çikolata kisti ameliyatı olmuştum.daha bir aylık evliyken baya sancım olmuştu .o şekilde doktora gittim .ve her iki yumurtalıkta da kistlerin olduğunu söyledi en büyüğü 5 cm miş.evlenmeden önce patlama riski daha azmış evlendikten sonra patlama riski daha fazla dedi.o yüzden hemen ameliyata girdim.ve doktorun dediği en önemli şey kesinlikle senin gibi daha hiç çocuğu olmayan biri açık ameliyat olamaz sana laparoskopi yapıcaz yumurtalıklarına zarar vermiycez dedi.o yüzden daha bekar yada hiç çocuğu olmayan arkadaşlara kapalı ameliyatı yani laparoskopiyi öneriyorum.açık ameliyat artık çok eskide kalmış.ve şunu da söylemek istiyorum bu ameliyatı çok çok iyi tecrübeli doktorların yapması gerekiyor.eğer tecrübesiz biri yaparsa tam anlamıyla temizliyemediğinden yumurtalığı kısa sürede tekrarlıyor çikolata kisti.doktorum bu işte çok uzmandı.benim şimdilik yok Allaha şükür.bir sene oldu.doktor ameliyattan sonra 2 ay korunmamı söyledi.ve korundum.korunmayı bıraktıktan sonra hamile kaldım hemen.çikolata kistiyle alakası yok düşükle sonuçlandı hamileleğim mağlesef.benim biraz kendime dikkat etmemem yüzünden.düşükten sonra yumurtalıkta yapışıklık oluşmuş o yüzden ilaç sıktı doktor yumurtalığa açıldı dedi.üç ay içinde hamile kalacağını düşünüyorum dedi.olmassan tekrar gel dedi.hayırlısı inşallah.kadınların bu kadın hastalıkları bir türlü bitmiyor Allah herkesin gönlüne göre versin.

ben de ameliyat oldum ama tekrarladı.Sen kime gidiyorsun özelden yazar mısın?

mrb arkadaşlar hepimize geçmiş olsun bende bu illet hastalıgın pençesine düşmüş birisiyim 2amaliyat geçirdim 2amaliyatımı olalı 4ay oldu çok zor bir amaliyattı endometriozis tüplerimi çürütmüş tüplerimin 2sininde almak zorunda kalmış doktorum benim için ve doktorum için çok zor bir amaliyattı en kısa zamanda tüp bebek yapmamızı önerdi maddi durumdan dolayı 11aya karar verdik tüp bebege kadar doktorum beni dogum kontrol hapı desoleet ile geçici menopoza soktu ilk başlarda çok zorlandım 5 ayımdayım ilaca devam ama arada bazen okadar şiddetli agrım oluyorki sanki yumurtalıklarım şişmiş patlamak üzere bir kaç gün sonra geçiyor rabbim epimizin yardımcısı olsun inanın ben okadar acılar çektimki artık çocuguda unuttum agrılarımdan sancılarımdan kurtulayım başka birşey istemiyorum bu hastalıgında tedavisi yaa çocuk doguracakmışsın veya menopoza girecekmişsin doktorum bana çocugun olsaydı komple alacaktım dedi benim endom aşırı şekilde ilerlemiş tüplerim çürümüş bagırsaklarıma yapışmış ben sürekli kabız oluyordum rabbim herkese çeşitli hastalıklar vermiş..... amaliyat olupta agrıları geçmeyen arkadaşlar varmı acaba sadece tek benmiyim hepimize büyük geçmiş olsun şu mubarek ayda rabbim hepimizin yüzünü güldürsün agrı acı vermesin(ALLAHA EMANET OLUN ARKADAŞLAR)

Ben de Aralık ayında kapalı ameliyat oldum.4 ay sonra tekrarladı.Aynı zamanda yumurtalarım da büyümüyor.Çok uğraştım ama bir türlü olmadı ben de bir süreliğine ara verdim.Şimdi ne yapmam gerektiği konusunda kararsızım.Bu ayki adetimin ilk gününde dayanılmaz ağrılmarım oldu yerimden kalkamadım.
Kimi doktor tüp bebek diyor,kimisi gel aşılama yapalım,kimi ilaçla tedavi diyor.Kime neye inanacağımı şaşırdım.Kisti olup hamile kalan ne yöntemle hangi doktor eşliğinde kaldığını paylaşırsa bize de umut ışığı olur.İnşşallah bir an önce bebişlerimiz gelir.Yaş geçiyor çünkü....

çok sevindim inan senin adına, o umutsuz bekleyişleri çok iyi biliyorum çünkü..aman nazar değmesin :nazar:

Allah'ım inşallah bizede o duyguyu nasip eder...

senin yaptığın özel birşey oldu mu? böyle soğan kürü yada vitamin takviyesi gibi.. bide yumurtalıklarına bi zarar gelmedi herhalde senin ameliyatta?

AMİN CANIM, EN CANI GÖNÜLDEN DİLİYORUM, nasıl birşey olduğunu çok iyi biliyorum, amilyat basarılı geçmiş, ben çok korkuyordum.. girmeden önce amh (yumurta rezervim) 4,4 idi, sonrada %70-80'i duruyordur dedi dr. ilk 6 ay altın çağın cocuk istiyosan 6 hafta sonra denemelere basla dedi..sadece omega 3 kullandım çok kısa bir süre onun dışında herahngi birşey yapmadım.

Ben de Aralık ayında kapalı ameliyat oldum.4 ay sonra tekrarladı.Aynı zamanda yumurtalarım da büyümüyor.Çok uğraştım ama bir türlü olmadı ben de bir süreliğine ara verdim.Şimdi ne yapmam gerektiği konusunda kararsızım.Bu ayki adetimin ilk gününde dayanılmaz ağrılmarım oldu yerimden kalkamadım.
Kimi doktor tüp bebek diyor,kimisi gel aşılama yapalım,kimi ilaçla tedavi diyor.Kime neye inanacağımı şaşırdım.Kisti olup hamile kalan ne yöntemle hangi doktor eşliğinde kaldığını paylaşırsa bize de umut ışığı olur.İnşşallah bir an önce bebişlerimiz gelir.Yaş geçiyor çünkü....

merhaba, bu hastalığı olanlar için tüp bebek aşılamaya göre daha mantıklı çünkü tutma sansı %50 (yaşa bağlı tabi) ama aşılama %11 fln ve aldığımız hormon iğnelerinden dolayı (tüp bebek yada aşılama için kullanılan) kistlerin büyümesi büyük bir olasılık o yuzden tejk atışlık belkide şansımız oluyor, işi şansa bırakmamak lazım oluğuna inanıyorum, o yuzden yumurtalar toplanıp döllenip dondurulması ve en azından sans varsa 2-3 transfer olabilir. ben bu konuda brüksel tüp bebek merkezine ve yücel karamana çok güveniyorum. herkesin açık amilyat yaparım dediği amilyatımı kapalı yaptı ve çocuğun olmaz tüp bebek olur diyenlere ibret olsun amilyattan sonraki ay hamileyim. Allahım yücel hocaya uzun ömürler versin.

arkadaslar merhaba ben annem icin bi soru sorucam. annem yaklasik 1 senedir ayda 3-4 kez adet görüyor. menapoz olmadigi söylendi. kiste baktilar yok dediler. almanyadan kalktik istanbula geldik acibademe gittik 200 lira muayne ücreti aldilar annemin adeti bitmemisti yani adetliydi muayne olurken igrendiler bakmadilar bile. kadin 1 haftadir sancilar icinde kivraniyor. adamlar bakmadilar. parca parca akiyor kan daha cok kahverengi ve sürekli agrisi var dogum sancisi gibi diyor. muayne sirasinda alet sokulurken de cok aci cektigi icin acisi 2ye katlandi.
arkadaslar lütfen önerebileceginiz bu isin uzmani bir doktor var mi artik korkuyorum kötü bisey var ve bulamiyorlarsa resmen caresiziz :KK43:

arkadaslar merhaba ben annem icin bi soru sorucam. annem yaklasik 1 senedir ayda 3-4 kez adet görüyor. menapoz olmadigi söylendi. kiste baktilar yok dediler. almanyadan kalktik istanbula geldik acibademe gittik 200 lira muayne ücreti aldilar annemin adeti bitmemisti yani adetliydi muayne olurken igrendiler bakmadilar bile. kadin 1 haftadir sancilar icinde kivraniyor. adamlar bakmadilar. parca parca akiyor kan daha cok kahverengi ve sürekli agrisi var dogum sancisi gibi diyor. muayne sirasinda alet sokulurken de cok aci cektigi icin acisi 2ye katlandi.
arkadaslar lütfen önerebileceginiz bu isin uzmani bir doktor var mi artik korkuyorum kötü bisey var ve bulamiyorlarsa resmen caresiziz :KK43:

Kesinlikle prof dr yucel karaman a gidin, asil uzmanlik alani budur. Visitesi biraz pahalidir ama kesin sonuc alirsiniz

bu sabah kanamam başladı.. bir bekleyişin daha sonu kısacası bugün... :KK59:

benim ameliyatımı prof.dr cemil akgül yapmıştı. sağolsun o da çok ilgilendi ama olmadı işte.. tabi bünyeden bünyeye değişiyor belkide işler.. tüp bebek uygulamasınıda o yapmıştı... şimdi eylül'ün başında istanbula gideceğiz tekrar bikaç günlüğüne.. acaba doktorumu değiştirip yücel beye mi gitsem? ne kadar önceden randevu almak lazım ?
muayene ücreti ne kadar oluyor peki bir bilginiz var mı?
cemil bey 300 alıyordu hep :KK59:

artık o kadar sıkıldım ki, soğan kürüne başlayalı 6 gün oldu bu sabah onuda içemedim ağrıdan.. çalışma yerime geldim şimdi... ne yapıcam, hangi doktor bende bilemiyorum inanın...

:KK50:

benim ameliyatımı prof.dr cemil akgül yapmıştı. sağolsun o da çok ilgilendi ama olmadı işte.. tabi bünyeden bünyeye değişiyor belkide işler.. tüp bebek uygulamasınıda o yapmıştı... şimdi eylül'ün başında istanbula gideceğiz tekrar bikaç günlüğüne.. acaba doktorumu değiştirip yücel beye mi gitsem? ne kadar önceden randevu almak lazım ?

artık o kadar sıkıldım ki, soğan kürüne başlayalı 6 gün oldu bu sabah onuda içemedim ağrıdan.. çalışma yerime geldim şimdi... ne yapıcam, hangi doktor bende bilemiyorum inanın...

Ben çok memnun oldum yucel Bey'den kesinlikle direk soruna iniyor en sevdiğim özelliği buydu... Bı topik var daha fazla okumak istersen hakkında
http://www.kadinlarkulubu.com/tup-b...-yucel-karaman-bruksel-tup-bebek-merkezi.html
Vizitesi 350 tlydi ama benden aynı ay icinde gittiğimde bidaha ücret almadı..belki amilyat oldugumdandir bilmiyorum. 1 haftası Brüksel'de oldugundan onceden aramanda fayda var..umarım bebeğine bianonce kavuşursun canim:)))

eşimlede konuştum galiba bu sefer yücel beye gidicez.. ama uzun süre kalamayacağız ist.da.. =( en azından sadece muayene olsam bile belki bir fikir verir diye düşünüyorum.. teşekkür ederim bu bilgi için gerçekten.. :KK61:

peki antalyada var mı tanıdığın böyle bir doktor :KK1: yücel beyi antalyaya getirsek :82:

ne zormuş doktor bulmak...

bu arada son cümlen çok hoşuma gitti.. ne güzel demişsin öyle.. teşekkür ederim :KK69: inşallah kavuşurum bir an önce ona.. artık çok ihtiyacım var onun varlığına..

eşimlede konuştum galiba bu sefer yücel beye gidicez.. ama uzun süre kalamayacağız ist.da.. =( en azından sadece muayene olsam bile belki bir fikir verir diye düşünüyorum.. teşekkür ederim bu bilgi için gerçekten.. :KK61:

peki antalyada var mı tanıdığın böyle bir doktor :KK1: yücel beyi antalyaya getirsek :82:

ne zormuş doktor bulmak...

ne yazkki antalyada yok, ama bir yücel beyle görüşün yardımcı olaağına inanıyorumm

:KK50:

merve senin adına çok üzüldüm.inşallah doktor değişikliğinin sana faydası olur.

arkadaslar, 3 sedne once 3.5 cm olan kıstım 8 ay oncesınde 1.5 cm e gerıleyen kıstım bugun 5 cm oldugunu ogrendım. esımdede varıkosel var ılerı hareketlılık degerı az cıktı. hala 2. sperm testımı yapıp oyle bakarız dıyor. cok moralımı bozdu. 5 cm olmasıda cabası, kuculmesı yada buyumemesı ıcın ne yapabılırım

merhaba arkadaslar,öncelikle hepinize geçmiş olsun diyorum.benim sizlere sormak istediğim birşey var.östrojen hapı çikolata kisti ameliyatı sonrası mı kullanılır.cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

merhaba arkadaslar,öncelikle hepinize geçmiş olsun diyorum.benim sizlere sormak istediğim birşey var.östrojen hapı çikolata kisti ameliyatı sonrası mı kullanılır.cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

açıkcası ben böyle bişeyin kullanıldığını bilmiyorum.bir sene önce ameliyat oldum ama doktor sadece yasmin doğum kontrol ilacı vermişti.

ben ameliyat sonrasında lucrin depot diye bir iğne kullandım.. ameliyattan sonra 3 aylık bir iğne... normalde 2 sefer yani 6 aylık yapılırmış.. ama ben tek sefer olmuştum... ama keşke şu iğneleri olmayıp hemen normal yolla deneseymişiz diyorum.. şansımız daha çok olurmuş ameliyattan sonra...

şimdi doktorum ameliyat diyor çikolata kistim 7,5 cm olmuş çok kararsızım ne yapacağımı şaşırdım allahım nedir bu böyle diyorum...ameliyatlardan hep korkmuşumdur,8 yıldır çocuk için uğraşıyorum son 1 yıldır bu kist çıktı nerden çıktı anlamıyorum:KK43: ameliyattan sonra dr'um tüp bebek yada aşılama dedi üff ne yapmalıyım ameliyatı ne zaman yapar doktor yani adet döneminin ortasında filan mı allahım sen büyüksün yol göster ben ve benim gibilere

X