Endometriosis (Çikolata kisti)

ne çok kişi varmış meğer :KK43: hepimize geçmişler olsun..

bende geçen sene ağustosta ameliyat oldum, üstelik benim kistim tam 13.5 cm.di :KK50: sene içinde hep ağrılarım olmuştu kaç kere doktora gittim ama inanırnısmısınız hep gaz dediler ve ultrason istemediler bile. hastanelerde ağrılarım için serumlar mı yemedim, ilaçlar mı içmedim .. bizde hep gaz zannettik böyle bir hastalıktan haberimiz olmadığı için. en son tekrar şiddetli ağrılarla başka bir doktora daha gittiğimde bana yine gaz için reçete yazarken , ben ultrason istiyorum dememle bakıldı (üstelik bunu özel hastenelerde yapıyor :KK50: ) ve kocaman bir kist olduğu o zaman ortaya çıktı. ameliyat oldum tabi... neyse uzatmayayım tekrarlamaması için iğneler ilaçlar ... bir sürü tadavi süreci. zor dönemlerdi. hala da bitmedi =( o kadar büyükmüşki laparoskopiyle olmasına rağmen yumurtalığımın biri alınmak zorunda kalındı. =( üstelik diğerinindede kistler varmış onlarda temizlendi =( 2 senelik evliyim ve tüm bunların üzerine normal yollarla bebeğimiz olmadı.
istanbuldaki doktorum , bu hastalığı gerileten en önemli yöntemin gebelik olduğunu söyledi. zaten bizde bir bebek istiyorduk. kistimde yavaş yavaş tekrar büyümeye başladığı için mayıs ayında tüp bebek denedik.. tuttu fakat maalesef 10. günde düşük yaptım =(((
insanın moralini bozan illet bir hastalık bu.
geçtiğimiz ay ultrasonla bakıldı 4 cm. olmuş.. ilaç kullanmıyorum fakat daha fazla büyümesindende çok korkuyorum... en yakın zmanda tekrar doktora gidip ultrasonla baktırıcam. ağrılarım yeniden başladı.

bu hastalığa rağmen çocuk sahibi olanlar var mıdır acaba? gün geçtikçe umudum tükenmeye başladı...

çok geçmiş olsun senin durumun da zormuş Allah şifa versin.kist ameliyatından ne kadar sonra tekrar kistin çıktı peki bunu merak ettim.bana doktorum kist olursa hamile kalman zorlaşır demişti.o yüzden hemen ameliyat oldum ameliyattan sonra hamile kalabildim.ama işte üstte yazdığım gibi çok iyi doktorların yapması gerekiyor ameliyatı sonra çabucak tekrarlamaması açısından.tekrar kistin çıkması üzücü olmuş.birde soğan kürünü dene bence çok faydasını gördüm ben.birde yumurtalıkta yapışıklık olabilir doktorlar ona da baksınlar.bu ameliyatı olanlarda genelde yapışıklık oluyor.oda çocuk olmasını engelliyor mağlesef.

gerçekten kabus gibi bir hastalık bıktım inanınki doktora gitmekten bıktım bayadır doktora gitmiyorum kistim sol taraftaydı 3 aydır sağ tarafımdada var ve çok ağrıyor 2 yıl oldu hala hamile kalamadım denediğim şeylerin haddi hesabı yok bilmiyorum ne olacak artık sadece sağlık istiyorum vazgeçtim bebek düşüncesinden herşeyde bir hayır vardı doktorlara gidipte tüp bebek yaptıracak maddi imkanımda yok düşünmüyorum zaten bu hastalık keşke kendiliğinden bitse gitse hepinizi çok iyi anlıyorum endometriomalı bir bayan olarak Allah hepimize kolaylık versin

teşekkür ederim zeynepp.. inşallah Allah bu durumda olan herkese şifa verir.
ben ameliyattan sonra 3 aylık lucrin depot diye bir iğne oldum, menopoza sokuyor iğne kistin tekrarlamamsı içinmiş.. 3 ay zaten kanamam olmadı kistte yoktu. bu sıralarda hep kontroller oldu. 3ay sonra iğnenin etkisi geçmeye başladı derken kanamamın başlaması 1 ay ı buldu.. sonrada biz artık çocuk istiyoruz diye başka ilaç kullanmadık bir süre.yaklaşık 3 yada 4 ay sonrada kist oluştuğu görüldü. yanii ameliyattan 6-7 ay kadar sonra tekrar kist oluştu =( bizde tüp bebeğe karar verdik , o da kısmet olmadı..

tüp bebekten sonrada ilaç kullanmadım, dünde antalyada bir doktor buldum sağolsun çok ilgilendi iyi bir doktor gibi. 4 cm dedi. yağışıklık yokmuş, şimdi bir sonraki kanam dönemi beklenecekmiş, kist küçülüo mu diye bakılacak. küçülmezse tekrar doğum kontrol hapları kullanılmaya başlanacakmış =(

herhalde o haplarlada küçülmezse tekrar ameliyat olucam. bilemiyorum, o kadar karışık ki kafam...

soğan kürünü duydum, onu hemen bugün denemeye başlıcam. peki ilaç kullanmaya başlarsam, ilaçla beraberde yapılır dimi soğan kürü? bi zararı olmaz herhalde.

nevinbal, geçmiş olsun sanada..
ya tüp bebek için devlet destek verio galiba. tam bilmiyorum ne yapılması gerekli ama keşke denesen.. kendinizi öyle bırakmayın nolur.
hem dün doktorum dedi, bu ameliyatı olan bir hastası varmış,birçok şey denenmiş ondada ama 3 sene sonunda kendiliğinden hamile kalmış. kısmet bir yerde..

soğan kürünün hiç bir zararı olacağını düşünmüyorum merve.hiç zararını duymadım..çok düzenli olarak içersen mutlaka yardımı olacaktır.benim küçülmüştü içtiğimde.umutsuz olan arkadaşlara söylemek istiyorum.bu hastalıkta dediğim gibi en önemli şey doktor.doktorunuzu iyi seçin her doktora gitmeyin bence bu işte tecrübe çok önemli.çikolata kisti iyi temizlenmediği için hemen yeniden tekrarlıyor.ben doktordan çok şanslıydım.bir sene oldu hiç çıkmadı kist.ve şu an da hamileyim yeni öğrendim.hemde ikiz bebek bekliyorum.birde çok kafanıza takmayın.ben bu ay hiç hamile kalmayı aklıma getirmedim.hamile kalmışım çok şaşırdım.mağlesefki çocuk isteniyorsa para da gözden çıkartılması gerekiyor.ameliyata 1 milyar 25 gün öncede yumurtalıktaki yapışıklık için bir sürü para verdik özel doktorlara.ama şimdi hamile kaldığım için hiç pişman değilim verdiğim paralardan.inşallah en kısa zamanda sizlerinde olur ben olacağına inanıyorum.tüp bebekten önce aşılama yaptırabilirsiniz.oda faydalı olabilir.

soğan kürünün tarifini aldım hemen işten döndüğümde yapıcam..

doktor konusunda çook ama çoook haklısın cnm ya, çünkü ben ameliyat olmadan önce yani ağrıları hissettiğim andan itibaren farklı farklı doktorlara gittim neden bu ağrılar diye. hepside muayene yapıp gaz dedi :KK50: hatta bir keresinde ankaradayken eşimle ağrıdan hastaneye kaldırdılar acile serum verdiler saatlerce ağrım geçsin diye.. hiç kimsenin nasıl aklına gelmedi bir ultrasonla bakmak şimdi anlayamıyorum ??? en son antalyada gittiğimiz doktor yine gaz giderici ilaçları yazarken reçeteye ben kendim istedim ultrasonumu =(( öyle ortaya çıktı.. hemde bunu özel hastanedeki bi doktor yaptı.. kime güveneceğimi şaşırdım açıkçası..

senin doktorun kim acaba? ben antalyada yaşıyorum, normalde istanbuldan buraya taşındım ama bazen istanbula gidip geliorum ailem orada olduğu için.

inşallah biz de senin gibi hamile kalırız birdenbire :KK69:

hayırlı olsun cnm, sağlıklı bir şekilde kucağına alırsın inşallah bebekciklerini :KK71: dua et bize bol bol nolur :KK69:

Son düzenleme:
Bende normalde Ankarada oturuyordum.ama bir yıl önce evlenince eşimin işi yüzünden yozgattayız.yozgattaki doktor bana kistin var ameliyat olman gerekiyor dediğinde ben doktora güvenemedim.ankaraya gittim.ikimizinde ailesi ankarada olduğu için sorun olmuyo gitmek.Ankarada gazi hastanesinde Çağatay Taşkıran var bu işte çok iyi olduğunu duymuştum ona gittim.şehir dışından geldiğimi söyleyince beni hemen ameliyata aldı sağolsun ertesi gün hemen.hiç beklemedim.şimdi de iyiyim Allaha şükür.
inşallah en kısa zamanda alırsınız kucaklarınıza bebeklerinizi.dua ederim tabi.kontrolleri aksatmassanız bence bu hastalıkta normal şekilde hamile kalabilirsiniz sorun olmaz inşallah.sende doktor kurbanı olmussun biraz merve mağlesef Allah şifanı verir inşallah.

benim eşimin ailesi yozgatlı =) ama ankarada yaşıyorlar, belki yolumuz ankaraya düşer bende muayene olabilirim senin gittiğin doktora..
tek doktora güvenmemekle çok iyi yapmışsın, bende yaşadıklarımdan dolayı güven zorluğu çekiyorum işte.. teşekkürler iyi dileklerin için. dua için ayrıca teşekkürler.. içimde ufakta olsa her ay bir umut var... şimdide kanamam olacak mı diye beklemedeyim..

bu arada bişey daha sorcam :KK61: soğan kürünü illa günde 2 defa mı yapmak lazım? ben öğlenleri yapamıyorum çalıştığım için. sadece akşam yapsam yeterli olur mu ? ayrıca aç karnına mı içmek lazım illa?:44:

bizde tam tersi merve ankaralıyız ama yozgatta yaşıyoruz istemesekte. :KK1: o zaman ankaraya gidince bigün olursun inşallah muayene.ben o doktorun sana da yardımı dokunacağına çok inanıyorum.soğan kürünü günde iki kere 3 hafta düzenli yapman gerekiyor düzenli yapmayınca fayda etmeyebilir.sadece aç karnına değil birde yemekten iki saat sonra da içebiliyorsun.ben evde olduğum için düzenli içtim.sen çalıyosan biraz zorlanırsın.son zamanlarda yapmaktan usanmıştım.inşallah sende hamile çıkarsın bu ay merve Allah yardımcın olsun.inşallah çektiğin bu kadar zorluğun karşılığını alırsın en yakın zamanda.biraz da kafana takma oluruna bırak boşver birazda taktıkça olmuyor çünkü.şu zamanda öyle teknoloji ilerlediki olmadı aşılama olursun olmadı tüp bebek denersin.

ahh zeynepcim ah ne güzel dedin de tüp bebekte olmadı ki =(
inşallah bu güzel dileklerin gerçekleşir... bende buradan duyururum hamileliğimi :KK61:

o zaman bu soğan kürünü bir sabah evden çıkmadan yaparım birde eve dönünce akşam.. yani inşallah yapabilirim :97:

çok teşekkürler verdiğin bilgiler için.. seninde bebeklerinin sağlıklı fotolarını görürüz inşallah :emir_bebek: :emir_bebek:

tüp bebek denedinizmi? bu hastalığı bende yaşadığım için zorluklarını biliyorum.o yüzden çok iyi anlıyorum seni.inşallah Allahtan bişey olmassa düşük falan gibi tabi resimlerini koyarım bebeklerin. bir atlatıyım şu günleri inşallah.

denedik cnm , tam oluyor diye sevinirken 10. günde düşük yaptım maalesef =((

Allah korusun, kötü düşünme artık ... inşallah sağlıkla kucağına alacaksın bebeklerini.. :nazar:

hadi ya çok üzüldüm .neyse bidaha denersiniz.bidakine olur inşallah.sen kaç yıllık evlisinki.ben seni yeni evli sanıyordum.

2 yıl olacak bizim ... bakalım artık, inşallah olur bir şekilde.. bu ay daha hastalanmadım , umut dünyası işte..

Son düzenleme:
aslında çokda olmamış evleneli olur inşallah daha fazla bir zaman sayılmaz.inşallah hamilesindir şimdi merve hadi bakalım.

merhaba kızlar,

29 yaşındayım ve 3,5 ay önce laparoskopi ile kistlerimi aldırdım, ve bu kistler çıkmadan önce rutin kontrollerimde tertemizdi, 5 ay içerisinde 6+5+3cm çift taraflı, bir kısmıda yırtılmış ve karına kanama olmuştu. amh değerim 4,4 idi, amilyatımı yücel karamana oldum, doktorum erkekte bir sıkıntı yoksa 6 ay içinde hamile kalırsın demişti, 1 ay ilişki yok dedi, tabii bende uzun zamandır hamile kalamadığım için inanmıyordum, sonra 1 ay geçtiki hamileyim:):):nazar::nazar::nazar:

dilerimki tüm çikolata kisti olupta yada tedavi sonrasında Allahım isteyenlere bebişlerini versin:):)

çok sevindim inan senin adına, o umutsuz bekleyişleri çok iyi biliyorum çünkü..aman nazar değmesin :nazar:

Allah'ım inşallah bizede o duyguyu nasip eder...

senin yaptığın özel birşey oldu mu? böyle soğan kürü yada vitamin takvisyesi gibi.. bide yumurtalıklarına bi zarar gelmedi herhalde senin ameliyatta?

çok sevindim inan senin adına, o umutsuz bekleyişleri çok iyi biliyorum çünkü..aman nazar değmesin :nazar:

Allah'ım inşallah bizede o duyguyu nasip eder...

senin yaptığın özel birşey oldu mu? böyle soğan kürü yada vitamin takviyesi gibi.. bide yumurtalıklarına bi zarar gelmedi herhalde senin ameliyatta?

X