Endometriosis (Çikolata kisti)

Çok geçmiş olsun..Evet ben bu kistten amelyat olmuş biri olarak konuşabilirim sanırım =))) Malesef çikolata kisti gebe kalmayı engelleyen bir kist 3 cm de olsa 5 cm de olsa engelliyor ilaç ile ancak büyümesi engellenebiliyor yani kadın doğ. kont. hapı ile erimiyor..Amelyat sonrasında genelde bu ilaçlardan biri veriliyor ben yazz kullanmıştım..Daha az yan etkisi var die biliyorum..Yalnız menapoz kısmını anlamadım ? ve evet amelyattan sonra 6 -8 ay sonra tüplerin yapışma olasılığı çok yüksek olduğu için tüp bebek diyorlar..

ay kuzum yaa bende napacamı bilemedim solda 3 cm çikolata kistim var dr biri ameliyat dedi diğeri ise sakın ameliyat olma tüp bebek dene dedi şimdi beklemedeyim kafam çok karışım tüp bebek daha olumlu gibi geliyo ama bilemiyorum herşeyin hayırlısı tatlım

Ama erken yaşta menapoz olur ise de bunda da tehlike var bünyenin beklemediği hazır olmadığı bişeye yönlendirmeleri ne kadar sağlıklı düşündürücü doğrusu..Bence iyice araştırın ne olur ne olmaz..Kadın doğ. kont. hapı kullanılıyor amelyattan sonra düzenliyici olarak..Evet risk var ama Rabbim ol dedikten sonra bana da neler neler dediler ama bugün 26. haftamın içindeyim :KK49: Rabbim isteyen herkese nasip eder inş.

Ben laparoskopi oldum ve solda 8 cm sağda 3 cm çikolata kistlerim alındı. Bu kistler nedeniyle benim tüpler çok zarar görmüş hatta biri işe yaramaz hale gelmiş. Çocuk da istediğimizden bir kaç ay doğal yollardan hamile kalmaya çalışacağım sonrası tüp bebek:KK43:
Bunu niye yazdım? Bu hastalığa yakalanan arkadaşlar ameliyattan korkup kaçmasın hemen tedavilerini olsunlar diye. Bu süreci uzattıkça kistlerin üreme organlarınıza verdiği zararlar da artıyor. Ben şimdi çocuk düşünmüyorum deseniz bile siz çocuk sahibi olmaya karar verinceye kadar o kistler orda uslu uslu oturmuyor maalesef:KK43:(Bu arada ameliyattan önce ödüm kopuyordu ama hiç de tahmin ettiğim kadar zor değilmiş. Bir haftada tam anlamıyla ayağa kalktım ben. Şimdiden herkese geçmiş olsun.

canım evet tedavi şart ama ameliyata dr yumurta rezervi için sakıncalı diyolar direk tüp bebek öneriyolar artık bende 2-3 ay daha kendim hamile kalmayı denicem yoksada olmuyosada tüp bebek denicem sanırım

bi numara buldumda daha aramadım.gönderdiğin kişiler memnun kaldımı bari?

Evet biri amelyat oldu..Diğeri de tedavi başladı..

ay kuzum yaa bende napacamı bilemedim solda 3 cm çikolata kistim var dr biri ameliyat dedi diğeri ise sakın ameliyat olma tüp bebek dene dedi şimdi beklemedeyim kafam çok karışım tüp bebek daha olumlu gibi geliyo ama bilemiyorum herşeyin hayırlısı tatlım

canım evet tedavi şart ama ameliyata dr yumurta rezervi için sakıncalı diyolar direk tüp bebek öneriyolar artık bende 2-3 ay daha kendim hamile kalmayı denicem yoksada olmuyosada tüp bebek denicem sanırım

Lakaroskopi ile amelyat olabilirsin..Çünkü kistin boyutu küçük..Bence iyice araştır..Ama 2. bir bebek istediğinde de kist sana engel olacaktır..Rabbim hayırlısı nasip etsin inş. canım ama araştır derim Çikolata kisti diğerleri gibi eriyip yok olan bir kist değil..

Ankarada Başkent Üniversitesi Hastanesinde Prof.Ali Ayhan var, kadın doğum konusunda uzman.Netten de araştırabilirsiniz.Rahim kanseri olan bir kadının bile bebek sahibi olmasını sağlamış.Türkiyenin heryerinden yurtdışından bile hastaları geliyor sürekli.Yumurtalıklara zarar vermemek için elinden geleni yapıyor ameliyatta.Ben ona ameliyat olmuştum buradaki dr.un gönderdi beni oraya ,burda ameliyat olursan zarar verebiliriz yumurtalıklarına demişti...Belki bir öneri olur arkadaşlar yazmak istedim

prof. ali ayhan hakkında bana bilgi verebilirmisin benim kardeşimide onun yanına göndermek istiyoruz

3 ay önce dr. gittiğimde hibirşey yoktu ve 3 ay sonra gittiğimde sol tarafta 4 cm lik çikolata kisti oluşmuş. ben zaten bebek için denemeler yapıyordum fakat malum gebe kalamadım. doktorum 3 ay klomenle deneyelim olmazsa laroskopi dedi. yumurtalıklara zarar verirmi dediğimde açık ameliyat verebilir henüz çocuğun yok kapalı yaparız dedi.

merhaba arkadaşlar bende çikolata kistten ameliyat olan biriyim daha öncede yazmıştım çoğunuzun yazdıklarınıda okudum galiba her doktorun bilgisi ve yöntemi farklı ama adı güzel olupta kendisi kötü olan bu hastalık malesef bizi anne olmaya zorluyor tabii buda allahın takdiri 38 yaşındayım 2010 nisan ayında açık ameliyat oldum 6,5 cm bir çikolata kistim vardı sol yumurtalığım alındı diyer yumurtalığı bulaşmasın diye 6 ay suni menopaz ignesi uyguladı bu 6 ay dönem içinde sadece bana kan tahlileri yapıldı 6 ay bitiminde normal yolla hamile kalabileceğimi söyleyerek bize 3 ay müsade verdi hatta biz 1 aydaha bekledik ancak doktoruma 4 ay sonra gittiğimde ameliyatın başından beri yaptığı ağır tedaviyi ozamanda uyguladı yani sanki hiç acelesi yokmuş gibi davrandı ben nekadar acele etsemde ve yaşımın ilerlemiş olduğundan dolayı daha önce izmirde gittiğim doktora gittim.Beni muayene edip tahlillerime baktıktan sonra sol yumurtalığımın boşu boşuna alınmış olduğunu söyledi ve başımdan kaynar sular döküldü :KK43: psikolojim alt üst oldu bana rahim filmi çekilip çekilmediğini sordu ve çekilmemişti direk tüp bebek uygulamasına geçilecek bu perşembe rahim filmi çekilecek inş. iyi çıkar ve cuma günü tekrar izmire kontrole gideceğim temmuz ayındada tüp bebek uygulaması yapılacak ben burdaki tüm anne adaylarına ve anne olacaklara dilerim allahtan en kısa zaman bebişleri kucaklarına almasını :KK19::KK19::KK19: umarım yazdıklarımla sizi sıkmamışımtır lütfen benim için dua edin ve bilgilerimiz paylaşalım

merhaba arkadaşlar bende çikolata kistten ameliyat olan biriyim daha öncede yazmıştım çoğunuzun yazdıklarınıda okudum galiba her doktorun bilgisi ve yöntemi farklı ama adı güzel olupta kendisi kötü olan bu hastalık malesef bizi anne olmaya zorluyor tabii buda allahın takdiri 38 yaşındayım 2010 nisan ayında açık ameliyat oldum 6,5 cm bir çikolata kistim vardı sol yumurtalığım alındı diyer yumurtalığı bulaşmasın diye 6 ay suni menopaz ignesi uyguladı bu 6 ay dönem içinde sadece bana kan tahlileri yapıldı 6 ay bitiminde normal yolla hamile kalabileceğimi söyleyerek bize 3 ay müsade verdi hatta biz 1 aydaha bekledik ancak doktoruma 4 ay sonra gittiğimde ameliyatın başından beri yaptığı ağır tedaviyi ozamanda uyguladı yani sanki hiç acelesi yokmuş gibi davrandı ben nekadar acele etsemde ve yaşımın ilerlemiş olduğundan dolayı daha önce izmirde gittiğim doktora gittim.Beni muayene edip tahlillerime baktıktan sonra sol yumurtalığımın boşu boşuna alınmış olduğunu söyledi ve başımdan kaynar sular döküldü :KK43: psikolojim alt üst oldu bana rahim filmi çekilip çekilmediğini sordu ve çekilmemişti direk tüp bebek uygulamasına geçilecek bu perşembe rahim filmi çekilecek inş. iyi çıkar ve cuma günü tekrar izmire kontrole gideceğim temmuz ayındada tüp bebek uygulaması yapılacak ben burdaki tüm anne adaylarına ve anne olacaklara dilerim allahtan en kısa zaman bebişleri kucaklarına almasını :KK19::KK19::KK19: umarım yazdıklarımla sizi sıkmamışımtır lütfen benim için dua edin ve bilgilerimiz paylaşalım

canım çok geçmiş olsun bende yanlış yöntemden çok korkuyorum. benim dr.um açık amleliyatı sana öneremem henüz çocuğun yok derken bazı yorumlarda tam tersini okuyorum. bende tıp fak. bi prof.a görünmeye karar verdim. bir dr.la kalmak pek iyi bir fikir gibi görünmüyor

öncelikle merhaba arkadaşlar...bende çikolata kistiyle 1 hafta önce tanıştım,,karnımda ağrı vardı ve bir sertlik hissetmiştim,,ben dahiliyeye gittim belki gazdır falan,doktor ultrason istedi ve kist çıktı,doktoruma gittim ameliyat dedi,,benim 2 tane oğlm var biri 4 yaşında diğeri daha 9 aylık..2 doğumumda sezeryan o nedenle doktorum laparoskopi önerdi ve beni fakülteye gönderdi kendisi yapamazmış yakın arkadaşı olan doktora yönlendirdi,,mr ektirdim normal mr ve ilaçlı mr. mr da 4.5-5 cm büyüklüğünde çikolata kisti olduğu kesinlik kazandı...ayriyetten 3 doktora gittim hepsi ameliyat dedi,,korkuyorum daha 9 ay önce sezeryan oldum tekrar ameliyat olmak düşüncesi çok kötü hele birde tekrarladığını öğrenince çok kötü oldum..rabbim yardımcımız olsun...benim size sorum ameliyat nasıl geçiyor,açık ameliyatmı yoksa laparoskopimi daha uygun,,ben bebek düşünmüyorum zaten 2 oğlum var bu durumda bana nasıl bir tedavi yöntemi uygularlar..şimdiden teşekkürler acil şifalar arkadaşlar..

canım çok geçmiş olsun bende yanlış yöntemden çok korkuyorum. benim dr.um açık amleliyatı sana öneremem henüz çocuğun yok derken bazı yorumlarda tam tersini okuyorum. bende tıp fak. bi prof.a görünmeye karar verdim. bir dr.la kalmak pek iyi bir fikir gibi görünmüyor

merhaba alya mesajın için teşekkür ederim yanlış yöntemden dolayı korkunu anlıyorum sana söylebileceğim tekşey dua etki karşına iyi bir doktor çıksın bende bazı yorumları okudukça kafam çok karışıyor çok iyi araştır benim izmirde çok iyi bir profesör doktorum var şimdi tedaviye onunla başladık sana da tavsiye edebilir inş. en kısa zamanda bebişlerimizi kuçağımıza alırız :emir_bebek:

öncelikle verdiğin bilgiler için teşekkür ederim bu şekilde mutlu sonuclar duyunca çok mutlu oluyorum ve inşallah bende deneyeceğim uğur bey ile görüştüm dediğiniz gibi facebook tada var inşallah bu macun banada derman olur.....ve burda arkadaşlar sonucları bende paylasacağım.

slm. Acaba o macunu kullandınızmı faydası oldumu?

Merhaba

Bende 19 yaşında iken çikolata kisti ameliyatı oldum. İlk kist çıktıgında 3 4 cm civarında oldugunu söylediler doğum kontrol hapı kullanırsan parçalanabilir demişti doktor. Ben büyük bir eşşeklik ederek kullanmadım. yaşım da küçüktü aradan 2 yıl kadar geçti.Karnım ağrıyor diye acile gittim. Kist 11 cm olmuş ve acil ameliyt olman gerekiyor dediler. Genel anestezi oldum. başta laparoskopi ile alacaklarını en fazla yarım saat sürer dediler. Ama keserek aldılar. . 4 saatten fazla sürdü. Ameliyat sonrası kesilen yerde olan direni çıkartırken dr dikişlerimi patlattı ve kötü bir yara izi kaldı. Daha sonra doğum kontrol hapı kullandım bir süre yenilememsi adetimin düzene girmesi için. Dr iki yumurtalığımında sağlıklı oldugunu söylemişti. Ama anneme çocuk yapmak için fazla gecikmesin demiş. Ben o sıralar farkında değildim . 3 4 defa kontrole gittim bir sorun olmadıgını söylediler. Evli değilim ultrasonla muayene olmustum. Forumda yazıları okuyorum. Çocuğum olmazsa diye çok korkuyorum. Acaba nasıl öğrenebilirim.

arkadaşlar merhaba,

ben de 10 ay önce çikolata kisti ameliyatı oldum, sol overde 8,5 , 3.5 ve 4.5 3 tane idiler. evlendikten 4 ay sonra sancı sonrası acilde öğrendim. benim ilaç ile tedavim mümkün değildi bu nedenle açık ameliyat oldum. sağolsun doktorlar çocuğum olmadığı için yumurtalığımıkurtarabildiler. şimdi son iki aya aya girdik çocuk için.... sonrasında hcg çekilecek ve duruma göre tedavşye başlayacağım, tekrarlmasından bu illetin ben de çok korkuyorum, allah hepimize acil şifalar versin

arkadaşlar merhaba,

ben de 10 ay önce çikolata kisti ameliyatı oldum, sol overde 8,5 , 3.5 ve 4.5 3 tane idiler. evlendikten 4 ay sonra sancı sonrası acilde öğrendim. benim ilaç ile tedavim mümkün değildi bu nedenle açık ameliyat oldum. sağolsun doktorlar çocuğum olmadığı için yumurtalığımıkurtarabildiler. şimdi son iki aya aya girdik çocuk için.... sonrasında hcgk çekilecek ve duruma göre tedavşye başlayacağım, tekrarlmasından bu illetin ben de çok korkuyorum, allah hepimize acil şifalar versin
şu an tedavi görmüyosun sanırım doğal yolla deniyosnuz de mi bende iki kez laparoskopi geçirdim 2. si 11 cm
di.daha 1 sene geçti üzerinden yine 5 cmlik kist oluşmuş yine çok kötü bozuldu moralim dr doğal yolla dene 1 sene geçince olmazsa tedaviye gel dedi
korunmasız 3 ay geçti bakalım ne olcak kist varken gebe kalacağımı sanmıyorum ama deniyoruz bu arada soğan kürü yapıorum kist büyümesin diye doğum kontrol hapı kullanmadığım için.soğan kürü yap mutlaka faydası var bence kürü yaptığımdan beri akıntılarım oldu ağrım azaldı

Merhaba

Bende 19 yaşında iken çikolata kisti ameliyatı oldum. İlk kist çıktıgında 3 4 cm civarında oldugunu söylediler doğum kontrol hapı kullanırsan parçalanabilir demişti doktor. Ben büyük bir eşşeklik ederek kullanmadım. yaşım da küçüktü aradan 2 yıl kadar geçti.Karnım ağrıyor diye acile gittim. Kist 11 cm olmuş ve acil ameliyt olman gerekiyor dediler. Genel anestezi oldum. başta laparoskopi ile alacaklarını en fazla yarım saat sürer dediler. Ama keserek aldılar. . 4 saatten fazla sürdü. Ameliyat sonrası kesilen yerde olan direni çıkartırken dr dikişlerimi patlattı ve kötü bir yara izi kaldı. Daha sonra doğum kontrol hapı kullandım bir süre yenilememsi adetimin düzene girmesi için. Dr iki yumurtalığımında sağlıklı oldugunu söylemişti. Ama anneme çocuk yapmak için fazla gecikmesin demiş. Ben o sıralar farkında değildim . 3 4 defa kontrole gittim bir sorun olmadıgını söylediler. Evli değilim ultrasonla muayene olmustum. Forumda yazıları okuyorum. Çocuğum olmazsa diye çok korkuyorum. Acaba nasıl öğrenebilirim.
kontrol olmayı ihmal etme en a 6 ayda bir dr a git kistin tekrar etmiş mi büyümüş mü öğrenirsin dr doğum kontrol hapı verdiyse kullan baskılıyomuş ben kullanmadım tekrar etti hap kullanmak istemiyosan soğan kürü yap bu hastalık acayip elinden fazla bişey gelmez emin ol
bu aada benimkide 11cmdi ama laparoskopi oldum hangi yöntem doğru onu bile bilmiyoruz her kafadan bir ses çıkıor allah yardımcımız olsun...

kontrol olmayı ihmal etme en a 6 ayda bir dr a git kistin tekrar etmiş mi büyümüş mü öğrenirsin dr doğum kontrol hapı verdiyse kullan baskılıyomuş ben kullanmadım tekrar etti hap kullanmak istemiyosan soğan kürü yap bu hastalık acayip elinden fazla bişey gelmez emin ol
bu aada benimkide 11cmdi ama laparoskopi oldum hangi yöntem doğru onu bile bilmiyoruz her kafadan bir ses çıkıor allah yardımcımız olsun...

ameliyatınız nasıl geçti acaba? Kaç günde iyileştiniz. Benimde 9 cm patladı patlayacak. Ağrılar sancılar. Artık uykularım bile kalmadı. Ameliyattan çok korkuyorum.

ameliyatınız nasıl geçti acaba? Kaç günde iyileştiniz. Benimde 9 cm patladı patlayacak. Ağrılar sancılar. Artık uykularım bile kalmadı. Ameliyattan çok korkuyorum.
kisti laparoskopi ile aldılar yani kapalı ameliyatla.50 dk falan sürmüş aynı gün eve gittim biraz acı oluyor ama bir hafta olmadan toparlıyosun sadece ameliyata girene kadarki psikolojim kötüydü sonraa atlatıosun korkma önemli olan tekrar etmemesi ama benmki etti umarım güzel bi şekilde atlatırsın hiç korkma iki kez oldum ben geçio bi şekilde ayrıca patlıyacak diye bişey yok şartlandırma kendini rahat ol

Son düzenleme:
arkadaşlar merhaba,

ben de 10 ay önce çikolata kisti ameliyatı oldum, sol overde 8,5 , 3.5 ve 4.5 3 tane idiler. Evlendikten 4 ay sonra sancı sonrası acilde öğrendim. Benim ilaç ile tedavim mümkün değildi bu nedenle açık ameliyat oldum. Sağolsun doktorlar çocuğum olmadığı için yumurtalığımıkurtarabildiler. şimdi son iki aya aya girdik çocuk için.... Sonrasında hcg çekilecek ve duruma göre tedavşye başlayacağım, tekrarlmasından bu illetin ben de çok korkuyorum, allah hepimize acil şifalar versin

canım üzülme derdı veren allahım ıns sıfasını da verecektır. Benımde bır arkadasım bebek ıstıyordu klomen pregnl falan fılan yogun dönemlerı atlattı kızda hıc bır sorun yoktu ama bu tedavıler sonrasında cıkolata kıstı oldugu söylendı sonra amelıyat gecırdı ama hala bebegı olmadı
senın cocugun olmaz dedıler tüp bebege gec o da tüp bebek yaptırdı kızın durumuda kötulestı böbregıne stent takıldı sonunda kız bu ısten bezdı buraktı bebk ıcın canından olacak duruma geldı gecen aylarda hamıle oldugunu duydum hemde doğal yoldan sımdı 5. Ayın ıcınde allahın hıkmetı canım sen umudunu kesme...

yaklaşık bir sene önce ben de çikolata kisti ameliyatı olmuştum.daha bir aylık evliyken baya sancım olmuştu .o şekilde doktora gittim .ve her iki yumurtalıkta da kistlerin olduğunu söyledi en büyüğü 5 cm miş.evlenmeden önce patlama riski daha azmış evlendikten sonra patlama riski daha fazla dedi.o yüzden hemen ameliyata girdim.ve doktorun dediği en önemli şey kesinlikle senin gibi daha hiç çocuğu olmayan biri açık ameliyat olamaz sana laparoskopi yapıcaz yumurtalıklarına zarar vermiycez dedi.o yüzden daha bekar yada hiç çocuğu olmayan arkadaşlara kapalı ameliyatı yani laparoskopiyi öneriyorum.açık ameliyat artık çok eskide kalmış.ve şunu da söylemek istiyorum bu ameliyatı çok çok iyi tecrübeli doktorların yapması gerekiyor.eğer tecrübesiz biri yaparsa tam anlamıyla temizliyemediğinden yumurtalığı kısa sürede tekrarlıyor çikolata kisti.doktorum bu işte çok uzmandı.benim şimdilik yok Allaha şükür.bir sene oldu.doktor ameliyattan sonra 2 ay korunmamı söyledi.ve korundum.korunmayı bıraktıktan sonra hamile kaldım hemen.çikolata kistiyle alakası yok düşükle sonuçlandı hamileleğim mağlesef.benim biraz kendime dikkat etmemem yüzünden.düşükten sonra yumurtalıkta yapışıklık oluşmuş o yüzden ilaç sıktı doktor yumurtalığa açıldı dedi.üç ay içinde hamile kalacağını düşünüyorum dedi.olmassan tekrar gel dedi.hayırlısı inşallah.kadınların bu kadın hastalıkları bir türlü bitmiyor Allah herkesin gönlüne göre versin.

ne çok kişi varmış meğer :KK43: hepimize geçmişler olsun..

bende geçen sene ağustosta ameliyat oldum, üstelik benim kistim tam 13.5 cm.di :KK50: sene içinde hep ağrılarım olmuştu kaç kere doktora gittim ama inanırnısmısınız hep gaz dediler ve ultrason istemediler bile. hastanelerde ağrılarım için serumlar mı yemedim, ilaçlar mı içmedim .. bizde hep gaz zannettik böyle bir hastalıktan haberimiz olmadığı için. en son tekrar şiddetli ağrılarla başka bir doktora daha gittiğimde bana yine gaz için reçete yazarken , ben ultrason istiyorum dememle bakıldı (üstelik bunu özel hastenelerde yapıyor :KK50: ) ve kocaman bir kist olduğu o zaman ortaya çıktı. ameliyat oldum tabi... neyse uzatmayayım tekrarlamaması için iğneler ilaçlar ... bir sürü tadavi süreci. zor dönemlerdi. hala da bitmedi =( o kadar büyükmüşki laparoskopiyle olmasına rağmen yumurtalığımın biri alınmak zorunda kalındı. =( üstelik diğerinindede kistler varmış onlarda temizlendi =( 2 senelik evliyim ve tüm bunların üzerine normal yollarla bebeğimiz olmadı.
istanbuldaki doktorum , bu hastalığı gerileten en önemli yöntemin gebelik olduğunu söyledi. zaten bizde bir bebek istiyorduk. kistimde yavaş yavaş tekrar büyümeye başladığı için mayıs ayında tüp bebek denedik.. tuttu fakat maalesef 10. günde düşük yaptım =(((
insanın moralini bozan illet bir hastalık bu.
geçtiğimiz ay ultrasonla bakıldı 4 cm. olmuş.. ilaç kullanmıyorum fakat daha fazla büyümesindende çok korkuyorum... en yakın zmanda tekrar doktora gidip ultrasonla baktırıcam. ağrılarım yeniden başladı.

bu hastalığa rağmen çocuk sahibi olanlar var mıdır acaba? gün geçtikçe umudum tükenmeye başladı...

X