Endometriosis (Çikolata kisti)

Herkese merhaba,

Endo son derece yaygin ve de onemli bir hastalik aslinda ama KK'da ne kadar az yazi var bu konuda. Bir suredir okuyorum, ama forum kilitlenmis gorunuyor.

Arkadaslar, ben de kisa bir sure once endo'ya sahip oldugumu ogrendim, bir laparoskopi gecirdim, simdi de gecici menopoz tedavisindeyim.

Pisikoloji harap oldu, 36 yasindayim, cocugum yok ve cok korkuyorum bu dunyadan anne olamadan gidicem diye!

Kafam super dolu ve karisik... Hayirlisi hakkimizda. Ooof ki ne offf...

sevgiler.

Çok geçmiş olsun.. Rabbim inş. nasip eder böyle düşünüp dua edelim yine de hakkımızda hayırlısı inş.

bu konuyla ilgili bildiğim en önemli şey kilolu olmamak gerekiyor özellikle karın bölgesi ama ben nedense göbekten kilo veremiyorum ve rahmim bu yüzden ters duruyormuş..

bu konuyla ilgili bildiğim en önemli şey kilolu olmamak gerekiyor özellikle karın bölgesi ama ben nedense göbekten kilo veremiyorum ve rahmim bu yüzden ters duruyormuş..

ilk defa duydum..Hoş benim amelyat zamanında kilo sorunum yoktu çok..ama kabızlık yüzünden 15 kilo aldım ve veremedim..Çok kötü gerçekten..Benim sol overde 15 cm sağ da 5 cm di..Rahim ve bağırsaklar sırtıma yapışmış öyle demişti doktor..

ben ameliyat olmadım hala doktor takibindeyim ama ahim ter dönmüş ve gaz problemi oluyor tuvalette sorun yaşayabiliyorum ginera kullanıyorum.. sağ yumurtalıkta 5 cm kist karın boşluğunda yapışıklıklar var bunun için dar kıyafetler ve kilo problemini yenmem gerekiyor.. rahim doğumdan sonra düzelirmiş ogünlei görebilecekmiyim tabi o da var

Çok geçmiş olsun canım Rabbim inş. şifa verir de bir an önce iyileşirsin..Rabbim inş. nasip eder..

arkadaşlar bende 2008 de çikolata kistinden (endometriosis)laparoskopi yöntemiyle ameliyat olmuştum.hastaneden taburcu olurken hemşire bana'' hemen evlen doğum yap yoksa iki yıla kalmaz tekrar kis ameliyatı olman gerekir demişti''ozamanlar bu hastalığın bukadar ciddi sorunlar yaratacağını bilmediğim için hemşirenin söylediklerini kulak arkası etmiştim.2010'un 6. ayında evlendim.baktım bebeğimiz olmuyor hastaneye gittim bu sefer iki yumurtalığımda birden olmuş.birinde 2,5 cm diğeri 4 cm.hastanedekiler ameliyat dediler.aynı ameliyatı birkez daha geçirmekten korktum.çünkü işkence gibi ve insanın psikolojisi çok bozuluyor hastanede yatarken.özel bi doktora gittim.annemin 35 yıldır gittiği çok güvendiği bi uzman.bir ay önce bana bir ilaç verdi.yirmigün kullan sonra kontrole gel dedi.günde üç tane içiyordum ve her içişimden 1 saat sonra yumurtalıklarımda ağrı oluyordu.bugün kontrole gittim.2.5 cmlik kistim hiç kalmamış 4 cm lik kistimde 2 cm e düşmüş inanılacak gibi değil ilacı üç ayuygulayıp bebek tedavisine geçecekti.bugünkü kontrolden sonra 1 ay daha kullan üçüncü aya gerek yok,bebek tedavine başlarız dedi.kızlar çok mutluyum.bu ilaç kisti küçük olanlarda başarılıymış.ayrıca bazıları süt ve süt ürünleri ,çay kahve vb şeyler çikolata kistini büyütüyormuş diyol doktoruma sordum alakası yok dedi.çikolata kisti adet kanamasının bir kısmının vücuttan atılamayıp yumurtalığa yapışması ve orada katılaşması dedi.kızlar hepinize bol sağlık diliyorum.inşallah hepimiz önce sağlığımıza kavuşuruz ve hayırlısıyla bebeklerimizi kucağımıza alırız.anne olmak istiyorum hepinizi çok seviyorum lütfen umudunuzu asla yitirmeyin herşeyi kendinize dert etmeyin çikolata kisti olupta hamile kalanlar lütfen bize yazın kızlar bye

çikolata kistiyle hamile kalanlar var tabi ama çok sık değil maalesef. kimisi 9 cm lik kistle hamile kalırken kimisi de 3cmlikle kalamıyor. bu tamamen rahime bağlı bir durum sanırım. ben de ameliyat oldum şimdi hamilelik için çalışmalara başladım. hakkında hayırlısı cnm..

tabiki kişiden kişiye değişiyor bazısı hamile kalıyor bazısı kalamıyor ama bu sadece kisle de alakalı birşey değil.bazen yumurtalıktaki kisten parçalar kopup kanalı tıkayabiliyormuş.bu durumda kis tedaviile yok olsa bile kanaldaki parça hamilelik için engel.ayrıca yumurta rezervi önemli.ovulasyon döneminde yumurta çatlıyabiliyormu bu çok önemli.bazı kadınlar adet oldukları halde yumurtaları çatlayamıyor.bunların hepsinin tespit edilip gerekli zamanda tedavi edilerek engellerin ortadan kaldırılması lazım.bu arada eşlerimizide unutmamak gerek.bizde kis var kis olanların çocukları olmuyor diye kendimize odaklanıyoruz ama eşlerimizin sağlığıda önemli.örneğin erkekteki en basit bir enfeksiyon bile bebek oluşumunu engelleyebiliyor.çünkü enfeksiyon spermeleri olumsuz etkiliyor.bunun haricinde hormonları,sperm kaliteleri,canlı sperm sayısı vs. bence biz kis tedavisi görürken onlarında bi takım kontrolden geçip bir sorun olmadığından emin olunması yada varsa bisağlık sorunu onlarında bu dönemde tedavilerinin olması bence zaman kaybı açısındanda çok gerekli diye düşünüyorum.biliyorsunuzki bu tür kislerde zaman çok önemli.kis ameliyatla alınsa bile kısa bi serede tekrarlıyor.eşlerin ikiside sağlıklı olursa kis kendini yenilemeden çocuk sahibi olma şansı daha yüksek gibi geliyor bana.bu arada kis ameliyatı oldum demişsin.geçmiş olsun.ben ameliyattan sonra zor bir iyileşme dönemi geçirmiştim.neyse çok yazdım galiba ama neyapıyım tutamıyorum kendimi ,okuduklarımı öğrendiklerimi paylaşmak istiyorumki insanların işine yarasın.hadi bakalım sen benden önce başlamışsın bebek çalışmasına hayırlı haberlerini bekliyorum.allah umutlarımızı boşa çıkarmasın.

arkadaşlar bende bir önceki sayfayada yazdığım gibi sağda 4,5 solda 3 cm kadar kist vardı daha yeni girdiğim usg sonucu bu.adetime 15 gün varken kahverengi akıntılar başladı bende 4 gün sürdü akıntı kesilmedende kanamam başladı 2 gündür çok yoğun kanamam var ben anlamadım. hiç böyle birşey yaşayanınız var mı?dün gittim doktora sol tarafında kist yok sağdaki de 19 mm olmuş dedi ama inanamadım yinede iki hafta içinde kist böyle çabuk erir mi,kistten dolayı akıntın var yada kum döküyosundur dedi ama benim bildiğim kum dökerken idrarda yanma olur.bende yanma falan yok ama bugün kasıklarımda belimde çok ağrılırım oldu.ilk defa adetim dışında böyle kanamam oldu korkuyorumda niye böyle oldu diye.bu tarz bişey tecrübe edeniniz varsa şimdiden teşekkür ediyorum yardımları için...

arkadaşlar birde ben geçen ay doğum kontrol hapı kullanıyordum kist için ama bu ay kullanmadım normal adet zamanımı bekliyordum başlamak için.

dün doktor anlattığım gibi kisin biri yok olmuş diğeri iki cm e düşmüş dedi.ama bende senin anlattığın gibi bişey hiç olmadı.ilaca adetimin üçüncü günü başladım 20 gün kullandım.doktor dün bir hafta ara ver tekrar başla dedi.bakalım adetime bikaçgün kaldı.sendekigibi şeyler olursa yazarım.bu arada kullandığın ilacın adı ne?yazarsan sevinirim.

ben yazz 24+4 ü sadece bir ay kullandım. ilacı şu son 20 gündürde bırakmıştım adet günümü bekliyordum yeniden başlamak için bu ayın 25 inde adet görücektim adetin 5. günü başlamamı söylemişti doktor. şifalı otlardan alıp iki hafta çok düzenli onları kullandım.birde dün başka bir hastanede muayene oldum bu doktorda aynısını söyledi sol tarafımda hiç birşey kalmamış sağdaki de 19 mm yani yaklaşık 2cm miş.buda çocuk sahibi olmana engel değil çocuk tedavine başlayabilirsin dedi çok mutlu oldum.bu mutluluğu Rabbim herkese fazlasıyla yaşatsın anneliği bizlerde tadalım inşallah. kanamamsa hala devam ediyor doktor kesilmesi için ilaç verilibirde kullanma kistin de onlarla beraber akıyodur dedi bana. eğer bitkisel şeyler kullanıyorsan yazarım sana kendi denediklerimi.inşallah sen ve tüm arkadaşlarda en yakın zamanda şifa bulurlar...

senin adına inan çok sevindim.inşallah en kısa zamanda hayırlısıyla hamile kalırsın ve allah devamını hayırlısıyla getirir anne olursun.hamile kalınca yaz tamammı buraya:)bitkisel şeyler tabiki kullanabilirim adlarını ve nasıl kullanmam gerektiğini yazarsan.

tabi ki söylerim en yakın zamanda o güzel haberi burdan vermek nasip olur.senden ve bebek isteyen tüm arkadaşlardanda bu haberi almayı nasip etsin Rabbim innşallah. ben balı ısırgan otu tohumunu ve çörek otunu karıştırıp her sabah aç karna bir yemek kaşığı yedim. katkısız iyi bal çok aradım ama bulamadım o yüzden market balını kullandım.birde öğle ve akşam yemeklerinden önce Aslan pençesi ve civanperçeminden çay yaparak günde iki kez içtim. bende iltihapta olduğu için buna ısırgan otunuda ekledim.özellikle sabah yediğim ballı karışımın faydasını gördüğüme çok inanıyorum.sanada faydası olur ve sağlığına kavuşursun inşallah...

teşekkür ederim en kısa zamanda denicem.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…