Endometriosis (Çikolata kisti)

12.03.2019 günü ameliyatımı oldum kurtuldum🙈🙈 doktorumun dediğine göre ameliyat başarılı geçmiş. Saat 2 de girdim ameliyata 4:30 gibi de çıktım. Tabi uyanmam kendime gelmem filan 6 yı buldu. Doktorum Sol yumurtalığımdaki kistleri aldığını makat ve vajina arasında yapışıklık yapan nodülü aldığını ve bağırsaklarımın üstünde de olan endometriozis odaklarını kürediklerini söyledi. Tüplerimde bir problem yokmuş. Bu ameliyat seni 5 sene götürür dedi😂🙈 sonra tekrar edebilirmiş🤷🏻‍♀️ Bağırsaklarda da işlem yapıldığı için 2 gün hastanede kalmam gerekti. Tabi ilk gün ağrım oldu ilk ayağa kalktığımda tansiyonum düştü midem bulandı maalesef yürüyemedim. Bu tarz ameliyatlardan sonra yürümek çok önemliymiş gaz sancısı sıkıştırınca anladım🙈🙈
Raporu 40 gündem açtım 30 da olur dedim ama 20 den yukarı çıkmadı hoca 20 gün rapor aldım😂😂
Ameliyatın maaliyetine gelince😅😅 Laparoskopik adenomiyozis 9.983 Tl

Sgk adenomiyozis ameliyatını karşılamıyor maalesef

2 gece özel oda 1800tl

Ameliyat esnasında kullanılan ekstra aletler 2000Tl

Toplam 13.600 gibi bi rakama denk geldi tabi ankaraya gidip gelmeler diğer yapılan kolonskopi mr işlemleri hariç. Sağlık için yapacak bişey yok doktoruma çok güvendiğim için başka bir doktorda aramak istemedim. Sadece endometriozis olsaydı bukadar çok tutmayacaktı zaten

Şimdilik doktor kendi halimize bıraktı bi 6 ay deneyin olmazsa bakarız dedi
Burada bilgi konusunda çok fazla arama yapıp bilmediğim şeyleri öğrendiğim için kendi ameliyatımı yazmak istedim merak ettiğiniz bişey olursa seve seve cevaplamak isterim
Ankara da hangi hastane ve doktora gittin

Kistinizin büyüme sebebi neydi kızlar benim klomen 6 cm yapmış benim minik kistimi ya ilaçla erimezmi bu korkuyorum ya patlayabilir dedi dr dikkat edin dedi

Çok geçmiş olsun. Östörojen büyütüyor kistlerimizi.yani kadınlık hormonu. Klomen vb yumurta geliştirip büyüten ileçların hepsi çikolata kistimizi de büyütüyor.

Benim 2.5cmlik kistim aşılama ile 5.5 cm olmuştu. Korkunç günlerdi. Neyseki 2 ay sonra geri eski haline geldi ama eskisinden daha çok ağrım var

Kızlar merhaba, dün smear testi sonucumu aldım. Doktora yarın göstereceğim ama benzer sonuc alanlar nasıl tedavi uygulandı doktorlarınızın görüşleri ve söyledikleri nelerdi vs bilmek istiyorum...:cry:

MİKROSKOPİK BULGULAR
Materyalde süperfisyel hücreler hakimdir. Arada intermediate hücrelerle seyrek parabazal hücreler izlenmektedir. Endoservikal hücreler görülmektedir. Zeminde mukus, polimorf nüveli lökositler ve Doderlein basilleri mevcuttur.

BETHESDA:

Spesimen tipi: 1 adet yayma preparat.
Yeterlilik: Değerlendirme için yeterlidir, transformasyon zonu örneklenmiştir.
Sonuç: İntraepitelyal lezyon ya da malignite yoktur.
Organizmalar: Doderlein basilleri görülmüştür.
Diğer yazanları bilmiyorum ama malignite yoktur diyor için rahat olsun kanser öncüsü bulguya rastlanmamış diğerlerini doktoruna sor enfeksiyon ya da mantar olabilir. Smear testinde enfeksiyon türleri de çıkıyor

Peki bağırsaklarının üstünde de varmış ya onlar sende ameliyattan önce bi belirti yapmış mıydı ?
Bağırsakların üstündekinin bi belirtisi yoktu ama son 3 aydır şiddetli bel ağrım vardı tabi ben kistlerden bi haber olduğum için hiç ona yormamıştım kolonoskopide de bişey çıkmamıştı. Bide regliyken büyük abdestimi yaptıktan sonra sanki hala varmış da tam yapamamış gibi hissediyordum onun nedeni de vajina ve rectum arasındaki nodülmüş.

Bağırsakların üstündekinin bi belirtisi yoktu ama son 3 aydır şiddetli bel ağrım vardı tabi ben kistlerden bi haber olduğum için hiç ona yormamıştım kolonoskopide de bişey çıkmamıştı. Bide regliyken büyük abdestimi yaptıktan sonra sanki hala varmış da tam yapamamış gibi hissediyordum onun nedeni de vajina ve rectum arasındaki nodülmüş.
Çok çok geçmiş olsun canım artık bundan sonrası mutlu haberler alırsın inşallah

12.03.2019 günü ameliyatımı oldum kurtuldum🙈🙈 doktorumun dediğine göre ameliyat başarılı geçmiş. Saat 2 de girdim ameliyata 4:30 gibi de çıktım. Tabi uyanmam kendime gelmem filan 6 yı buldu. Doktorum Sol yumurtalığımdaki kistleri aldığını makat ve vajina arasında yapışıklık yapan nodülü aldığını ve bağırsaklarımın üstünde de olan endometriozis odaklarını kürediklerini söyledi. Tüplerimde bir problem yokmuş. Bu ameliyat seni 5 sene götürür dedi😂🙈 sonra tekrar edebilirmiş🤷🏻‍♀️ Bağırsaklarda da işlem yapıldığı için 2 gün hastanede kalmam gerekti. Tabi ilk gün ağrım oldu ilk ayağa kalktığımda tansiyonum düştü midem bulandı maalesef yürüyemedim. Bu tarz ameliyatlardan sonra yürümek çok önemliymiş gaz sancısı sıkıştırınca anladım🙈🙈
Raporu 40 gündem açtım 30 da olur dedim ama 20 den yukarı çıkmadı hoca 20 gün rapor aldım😂😂
Ameliyatın maaliyetine gelince😅😅 Laparoskopik adenomiyozis 9.983 Tl

Sgk adenomiyozis ameliyatını karşılamıyor maalesef

2 gece özel oda 1800tl

Ameliyat esnasında kullanılan ekstra aletler 2000Tl

Toplam 13.600 gibi bi rakama denk geldi tabi ankaraya gidip gelmeler diğer yapılan kolonskopi mr işlemleri hariç. Sağlık için yapacak bişey yok doktoruma çok güvendiğim için başka bir doktorda aramak istemedim. Sadece endometriozis olsaydı bukadar çok tutmayacaktı zaten

Şimdilik doktor kendi halimize bıraktı bi 6 ay deneyin olmazsa bakarız dedi
Burada bilgi konusunda çok fazla arama yapıp bilmediğim şeyleri öğrendiğim için kendi ameliyatımı yazmak istedim merak ettiğiniz bişey olursa seve seve cevaplamak isterim
Merhaba cok gecmis olsun arkadasim. Bende 21 mart persembe oldum laparoskopiyi hala agrim var.kendi kendime yuruyemiyorum kalkamiyorum. Ilk gun zaten kabustu . Simdi nasilsin peki ne kadsr surede toparladin canim

Merhaba cok gecmis olsun arkadasim. Bende 21 mart persembe oldum laparoskopiyi hala agrim var.kendi kendime yuruyemiyorum kalkamiyorum. Ilk gun zaten kabustu . Simdi nasilsin peki ne kadsr surede toparladin canim
Çok geçmiş olsun daha çok yeni sizinki normal ben de ilk gün ayağa bile kalkamadım. Sürekli sırt üstü yattım yan yatamadım 1 hafta sonunda rahatlamıştım perşembe dikişlerim alındı ondan sonra daha da rahatladım ama hala göbek deliğim acıyo mesala😂

Çok geçmiş olsun daha çok yeni sizinki normal ben de ilk gün ayağa bile kalkamadım. Sürekli sırt üstü yattım yan yatamadım 1 hafta sonunda rahatlamıştım perşembe dikişlerim alındı ondan sonra daha da rahatladım ama hala göbek deliğim acıyo mesala😂
Ya neden gobek deligindne giriyolar ki benm de cok aciyo normalde de ztn cok hassastir. Valla zor be arkadasim su cektigimiz seylere bak bundan snraki surecin nasil ilerlicek sen nerede olmustun ameliyatini

Ya neden gobek deligindne giriyolar ki benm de cok aciyo normalde de ztn cok hassastir. Valla zor be arkadasim su cektigimiz seylere bak bundan snraki surecin nasil ilerlicek sen nerede olmustun ameliyatini
İnşallah bu ameliyatlar son olur🙏🙏 valla doktorum bize bi 6 çoçuk deneyim diyip süre verdi bide adetim 21. Günü progesteran baktıralım dedi okadar biz tüp bebek mi yapsak dedik şu anda gerek yok dedi ısrarla bizde tamam dedik. Ankara başkent üniversitesi Hulusi Zeyneloğlunda oldum canım sen nerde olmuştun sana bişey söyledilermi bundan sınrası için

İnşallah bu ameliyatlar son olur🙏🙏 valla doktorum bize bi 6 çoçuk deneyim diyip süre verdi bide adetim 21. Günü progesteran baktıralım dedi okadar biz tüp bebek mi yapsak dedik şu anda gerek yok dedi ısrarla bizde tamam dedik. Ankara başkent üniversitesi Hulusi Zeyneloğlunda oldum canım sen nerde olmuştun sana bişey söyledilermi bundan sınrası için
Ben istanbuldayim cnm camlica.medicana da oldumml. Benim amh dusuk cikmisti solda 3 sagda 3 yumurtam varmis rahim tupler hersy iyi ama bu yapisikliklar endometriozis yuzunden rezerv azalmis o yuzden vakit kaybetmedn tup bebek yapicaz. Martta lucrin 3.75 vuruldum nisandada olcam.2 ay menepoza sokucak mayistada allah ins nasip ederse tup bebek yapacagiz. Oncesinde bu ameliyati uygun gormustu doktorum snrasnda tup bebekte husran yasamamak icin .

Geçmiş olsun canım bende bundan 6 sene kadar önce ameliyat olmuştum kapalı olarak evli değildim o zaman şimdi 4 yaşında bı kızım var bir sefer tekrar kist oluştu onuda sezeryan sırasında aldırdım.

Ben istanbuldayim cnm camlica.medicana da oldumml. Benim amh dusuk cikmisti solda 3 sagda 3 yumurtam varmis rahim tupler hersy iyi ama bu yapisikliklar endometriozis yuzunden rezerv azalmis o yuzden vakit kaybetmedn tup bebek yapicaz. Martta lucrin 3.75 vuruldum nisandada olcam.2 ay menepoza sokucak mayistada allah ins nasip ederse tup bebek yapacagiz. Oncesinde bu ameliyati uygun gormustu doktorum snrasnda tup bebekte husran yasamamak icin .
Benim sadece solda vardı kist sağ yumurtalığımın ve yumurta rezervimin çok iyi olduğunu söyledi doktor sanırım o yüzden beklietiyo. Senin yumurtaların toplandımı ameliyat öncesi eğer öyleyse bende bazen acaba ameliyattan önce yumurta toplatsamıydım diye düşünüyorum. Endometriozis tüp bebebğin tutummasına da engel oluyomuş bu süreçte ameliyat olmanız iyi olmuş bence de inşallah ilk denemede mutlu sona ulaşırsınız

Geçmiş olsun canım bende bundan 6 sene kadar önce ameliyat olmuştum kapalı olarak evli değildim o zaman şimdi 4 yaşında bı kızım var bir sefer tekrar kist oluştu onuda sezeryan sırasında aldırdım.
Kızınız tedaviyle mi oldu yoksa kendiliğinden mi?? Bu ameliyatları olup çoçuğu olanları duymak beni çok umutlandırıyor☺️ Allah uzun mutlu bi ömür nasip etsin kızınıza

Benim sadece solda vardı kist sağ yumurtalığımın ve yumurta rezervimin çok iyi olduğunu söyledi doktor sanırım o yüzden beklietiyo. Senin yumurtaların toplandımı ameliyat öncesi eğer öyleyse bende bazen acaba ameliyattan önce yumurta toplatsamıydım diye düşünüyorum. Endometriozis tüp bebebğin tutummasına da engel oluyomuş bu süreçte ameliyat olmanız iyi olmuş bence de inşallah ilk denemede mutlu sona ulaşırsınız
Bemim yumurtalarim toplanmadi. Doktor yumurtaliklarima ellemedi sagda 1 cmlik kist varmis sadece sorun teskilvetmez dedi sdc yapisikliklar varmis onlari yakti.rdzervler dusmesin die kisti almadi. Daha basiymis endometriozisin o yuzden basarili gecmis operasyon. Ama yumurtalklarda buyik kistleri olanlari genelde yumurta toplayip o seklde amelyt ediolar rezerv yani amh dusuklugunuz yoksa yumirta toplamamaso benim fikrimce sorun teskiletmez. Ins hepimiz bebeklerimize kavusuruz

Ben gidiyordum canım ama Doğumdan beri gitmedim gerçi bildiğim kadarıyla hala orada hoca. Prof. Dr. Altay Gezer
Teşekkür ederim bilgi için 8 aydır çocuk olmuyor sanırım çikolata kisti yüzünden bu konuda doktor yardımcı olur mu yani herkese gidilmiyor o yüzden soruyorum cocuk sahibi olmak istiyorum 😞

Cok tesekkur ederim.masallah ne guzel kiziniz olmus darisi bizim basimiza. Anladigim kadariyla bu kistler tekrar olusabiliyor. Bende kist 1 cmlik ama yapisikliklar olmus. Hamile kalamadim tupler acik olmasina ragmen rezervler dustugu icin insallah mayistaki tup bebek denememizde olur. Zor surecler sizlerin destegi olmasa daha zor olurdu

Kızınız tedaviyle mi oldu yoksa kendiliğinden mi?? Bu ameliyatları olup çoçuğu olanları duymak beni çok umutlandırıyor☺ Allah uzun mutlu bi ömür nasip etsin kızınıza
Aminnn cümlemizin cocuguna Allah uzun ömürler versin.. tedaviyle değil kendiliğinden evlendikten sonraki 2. Ay oldu Allah nasip ederse oluyor nasipten ötesi yok hayirli zaman hayırlı evlat😍😍

X