Endometriosis (Çikolata kisti)

Bende arada basit kist olurdu ama muhakkak adet olurdum. Bu yasima kadar degil adet olmamak adet gecikmesi bile yasamadim. Hatta yumurtam catlamadiginda bi kac gun erken adet oluyorum. Yumurtlamayla alakali o kadar kosturdum ki mesela soldan yumurtladigimda daha gec sagdan yumurtladigimda daha erken adet oluyorum :) 24 27 gun arasi degisiyor adet araligim genelde
Sagdan soldan yumurtladigini nerden anliyosun ben hic anlamiyorum ve soldan yumurtlamiyorum sanirim cunku 5cm orda kist

Daha oncesinde deneyimlerimi yazmistim ama okumayanlara umut olmasi icin tekrar yazmak istedim. 2009dan beri endometriosiz hastasiyim. Ilk 4 yil kistim yoktu sonrasinda 2013te sağ taraftaki yumurtaligimdaki kistimi ogrendim ilk basta ne kadar onemli bisey oldugunj bilmedigimden uzerinde durmadim. Evlendikten sonra siddetli sanciyla hastameye gittim kistimin cikolata kisti oldugunu hamile kalmamin com dusuk bir ihtimal oldugunu soylediler. Cok uzuldum agladim bir cok doktora daha gittim o esnada 2. Bir kistte sol yumurtaligimda ortaya cikti. Iyice umutsuzluga dustum. 2015 yilinda 2 tane cift tarafli kistle doktor doktor gezmeye basladim. Ozellikle istanbulda isim yapmis hastanelerde cok pahali doktorlara gittim. Gittigim doktorlarin buyuk bir kismi once ameliyat sonra tup bebek dedi. Bir kismi direk tup bebek dedi cok cok az bir kismi dogal yollardan hamilelik dedi. Ben en az olan kismi dinledim. En son esimin arastirmalari sonucu cerrahpasada bir prof.a muayene oldum. Ilk basta devlet universitesi hastanesi oldugu icin onyargiliydim ancak onyargilarim kirildi. Doktorum bana bu kistin öcü olmadigini anlatti ve beni ikna etti. Dogal yollardan en az 1 yil sure verdi. Bu esnada esimin de sperm testleri bozuk geldi hiz sayi morfoloji vs.. hepsi dusuk geldi bunun uzerine doktorum once hsg istedi tum tahlilleri yaptirdi. Herhangi bi sorun cikmadk sadece amh yasima gore biraz dusuk cikti. Sonra asilama yapildi. Ancak asilamadan once doktorum cok umitli olmadigini yumurtalarin cok kaliteli gorunmedigink soyledi usg ile bakarken. Nitekim asilama negatif oldu. Ama doktorum yine de ameliyata ve tup bebege yanasmadi. Dogal yolla olacak esinde de sende infertelite sayilacak ladar buyuk bir durum yok dedi. Sonucunda asilamadan r ay sonra dogal yollardan hamile kaldim. Cok saglikli ve rahat bir gebelik sureci gecirdim. Epidural sezeryan oldum. Kistlerim hamilelikte kurumus. Sezeryan esnasinda doktorum kist kalintilarini temizledi. Hamilelikte kuruyan kistlerin tekrarlama olasiligi daha dusukmus umarim tekrarlamaz. Ancak ameliyat klacak arkadaslar arastirirlarsa ameliyatta sonraki ilk bir kac ay icinde bu kistlerin tekrarlama olasiliklarinin da cok yuksek oldugunu gorecektir. O yuzden eger yasiniz cok ileri degilse cok acele etmiyorsaniz en az 2 yil dogal yollardan deneyin. Rabbim isteyen kimsenin kucagini bos birakmasin
Çok sevindim gerçekten bu tip durumlarda iyi bir doktora denk gelmek çok önemli Allah isteyen herkese hayırlı evlatlar versin

Sagdan soldan yumurtladigini nerden anliyosun ben hic anlamiyorum ve soldan yumurtlamiyorum sanirim cunku 5cm orda kist
Birinden yumurtladigimda daha erken digerinden daha gec adet oluyorum. Bi de yumurtam catladigi aylar ne kasik ahrisi ne batma hissetmiyorum ama catlamadiginda kasikta agri batma hissediyorum. Doktora gidiyorum yine catlamamis biraz fazla buyumus yine bu ayda yumurtan diyor. Yani kaliteli yumurtladigimda catliyor ama o zaman da ben anlamiyorum. Hamile kaldigim ay hic hissetmemistim yumurtladigimi

Birinden yumurtladigimda daha erken digerinden daha gec adet oluyorum. Bi de yumurtam catladigi aylar ne kasik ahrisi ne batma hissetmiyorum ama catlamadiginda kasikta agri batma hissediyorum. Doktora gidiyorum yine catlamamis biraz fazla buyumus yine bu ayda yumurtan diyor. Yani kaliteli yumurtladigimda catliyor ama o zaman da ben anlamiyorum. Hamile kaldigim ay hic hissetmemistim yumurtladigimi
Hmm buyudugu zaman dogal olarak batma yapiyor ben hicbi sey anlamiyorum kendimi dinlemiyorum sanirim bu ay dinlicem suan batma agri sızı yok bugun yumurtlama testi yaptim cift cizgi cikti ama sen dedigin icin ona cok guvenmiyorum dun iliski olmustu bi de yarin olacak bugunu es geçiyorum :)

Bu arada kaç haftalik gebesin ve cok sanslisin Allahim tamamina erdirsin insallah

Allah hepimize şifa versin inşallah. Benim 2010 da ilk 8 cm Di. Ameliyat. 2. 2014 de oldu. Arada 1 aşılama. Amh sonucum 0.5 idi. Ama spontan hamilelikle 2.kızımı dünyaya getirdim. Ege üniversitesinde mucize bebek diye görüş belirttiler Dr. lar. Şu anda 6 cm yine var ve bu sefer barsağı tuttu. Ameliyatın zor olacak dedi Dr.

Allah hepimize şifa versin inşallah. Benim 2010 da ilk 8 cm Di. Ameliyat. 2. 2014 de oldu. Arada 1 aşılama. Amh sonucum 0.5 idi. Ama spontan hamilelikle 2.kızımı dünyaya getirdim. Ege üniversitesinde mucize bebek diye görüş belirttiler Dr. lar. Şu anda 6 cm yine var ve bu sefer barsağı tuttu. Ameliyatın zor olacak dedi Dr.
Gecmis olsun. Peki kistlerin ameliyatla mi alinmiti yoksa hamilelikte mi kurumustu..benimkiler hamilelikte kurudu dogumda da doktor kalintilari temizledi ama tekrarlamis olabilir mi diye hep dusunuyorum. Tekrar kontrole gitmem gerek oteliyorum. Suan icin eski semptomlarim yok agri sizi sanci filan. Ama dogumdan sonra 28 gunde bir adet oluyordum bu aralar adet dongum kisaldi ve adet sonrasi kahverengi akintim basladi. Umarim tekrarlamamistir

Hamile kalabildigine gore bu kistler sende cok agir tahribatlar yapmamis. En azindan tuplerin acik onu biliyorsun. Ayrica kistler dusuk vs.. yapmadigina dair de doktorum beni ikna etmisti ilk aylar cok korkuyordum. Sadece kromozom bozuklugu olan bebekler duser. Onun haricinde kist hoplamak ziplamak dusuge sebep olmaz demisti. Stresten kastim gunluk rutin stres degil oyle bir durumda kimse hamile kalamaz malum hayat sartlari. Kaldi ki benim isim cok stresli ve sinirleri yapiratan bir is. Bahsettigim stres hamilelikle ilgili olan. Doktorum hamilelikle ilgili yasadigin stres beyinde bir bolgeyi aktive ediyor ve bu da ismini unuttugum hormonun yukselmesini sagliyor. Aslinda gebelik sureci icin gerekli olan bu hormon dollenme ve tutunma esnasinda engelleyici oluyor o yuzden de hamile miyim acaba demek belirti kollamak ovulasyon takibi yapmak yasak demisti. Tabi ben herkes hamile kalir ama ben kalamam diyordum cunku dilekolay 2 yil boyunca birakin dusuk yapmayi kimyasal bir gebelik bile gecirmedim. Ayrica ovulasyon testlerinin yaniltici oldugunu doktorumun ne kadar hakli oldugunu hamile kalinca anladim. Cunku normal sartlarda ayin ortasinda olmasi gereken yumurtlamam aslinda adetimin bittigi gun oluyormus :) ben adetimin bittigi gunun gecesi hamile kalmisim. Defalarca doktorum vurgulamisti ama ben ya bitmediyse ya yine gelirse diye korkudan adetten en az 1 2 gun sonra iliskiye giriyordum. Ovulasyon testi de yaniltici 2 sene yaniltti beni. Tavsiyem testleri ve takvimleri bi kenara birakmaniz :)
aslında hamileliklerimden önce kistim yoktu yada gittiğim doktorlar kistten bahsetmedi bilmiyorum :) bi anda ara kanamam oldu doktora gittim ve 4,5 cm - 3,9 cm çikolata kistlerim olduğunu öğrendim. sen ne kadar güzel bebeğini kucağına almışsın inşallah darısı bizim gibi isteyenlerin başına.

aslında hamileliklerimden önce kistim yoktu yada gittiğim doktorlar kistten bahsetmedi bilmiyorum :) bi anda ara kanamam oldu doktora gittim ve 4,5 cm - 3,9 cm çikolata kistlerim olduğunu öğrendim. sen ne kadar güzel bebeğini kucağına almışsın inşallah darısı bizim gibi isteyenlerin başına.
Sizler de alirsiniz bebeklerinizi kucaginiza icin rahat olsun :) allah biseyi gonulden isteyen kimseyi geri cevirmez. Once allaha sonra doktorlarina guven. Belirti kollama hersey gonlune gore olsun :)

Peki yumurta catlamayip kiste dönüsünce adet olunmaz diyolar bu dogru mu acaba sende kiste donustugunde de yine adet oldun mu ben sanirim hic denk getiremicem ya keske rahim kismi seffaf olsa da gorsek ne oluyo orda cunku bildiklerimizi aslinda vucutta olanlar yaniltiyo hep

cerrahpaşada gittiğiniz doktorun adı nedir?

12.03.2019 günü ameliyatımı oldum kurtuldum🙈🙈 doktorumun dediğine göre ameliyat başarılı geçmiş. Saat 2 de girdim ameliyata 4:30 gibi de çıktım. Tabi uyanmam kendime gelmem filan 6 yı buldu. Doktorum Sol yumurtalığımdaki kistleri aldığını makat ve vajina arasında yapışıklık yapan nodülü aldığını ve bağırsaklarımın üstünde de olan endometriozis odaklarını kürediklerini söyledi. Tüplerimde bir problem yokmuş. Bu ameliyat seni 5 sene götürür dedi😂🙈 sonra tekrar edebilirmiş🤷🏻‍♀️ Bağırsaklarda da işlem yapıldığı için 2 gün hastanede kalmam gerekti. Tabi ilk gün ağrım oldu ilk ayağa kalktığımda tansiyonum düştü midem bulandı maalesef yürüyemedim. Bu tarz ameliyatlardan sonra yürümek çok önemliymiş gaz sancısı sıkıştırınca anladım🙈🙈
Raporu 40 gündem açtım 30 da olur dedim ama 20 den yukarı çıkmadı hoca 20 gün rapor aldım😂😂
Ameliyatın maaliyetine gelince😅😅 Laparoskopik adenomiyozis 9.983 Tl

Sgk adenomiyozis ameliyatını karşılamıyor maalesef

2 gece özel oda 1800tl

Ameliyat esnasında kullanılan ekstra aletler 2000Tl

Toplam 13.600 gibi bi rakama denk geldi tabi ankaraya gidip gelmeler diğer yapılan kolonskopi mr işlemleri hariç. Sağlık için yapacak bişey yok doktoruma çok güvendiğim için başka bir doktorda aramak istemedim. Sadece endometriozis olsaydı bukadar çok tutmayacaktı zaten

Şimdilik doktor kendi halimize bıraktı bi 6 ay deneyin olmazsa bakarız dedi
Burada bilgi konusunda çok fazla arama yapıp bilmediğim şeyleri öğrendiğim için kendi ameliyatımı yazmak istedim merak ettiğiniz bişey olursa seve seve cevaplamak isterim

Kızlar merhaba, dün smear testi sonucumu aldım. Doktora yarın göstereceğim ama benzer sonuc alanlar nasıl tedavi uygulandı doktorlarınızın görüşleri ve söyledikleri nelerdi vs bilmek istiyorum...:cry:

MİKROSKOPİK BULGULAR
Materyalde süperfisyel hücreler hakimdir. Arada intermediate hücrelerle seyrek parabazal hücreler izlenmektedir. Endoservikal hücreler görülmektedir. Zeminde mukus, polimorf nüveli lökositler ve Doderlein basilleri mevcuttur.

BETHESDA:

Spesimen tipi: 1 adet yayma preparat.
Yeterlilik: Değerlendirme için yeterlidir, transformasyon zonu örneklenmiştir.
Sonuç: İntraepitelyal lezyon ya da malignite yoktur.
Organizmalar: Doderlein basilleri görülmüştür.

Ulturasonla muayene ettiğinde enfeksiyon var dedi üç adet fitil ve suya karıştırılarak tek seferliğine içilen bir ilaç verdi. Kaşıntı,şişlik, adet düzensizliği,aşırı akıntı ağrı sızı vs hiç birşey yok özellikle adetimi günü gününe oluyorum anlam veremiyorum yani birazda takıntılıyım 2,5 yıllık evliyim Allah nasip ederse çocuk düşünüyoruz o yüzden hormon tahlili ve ultrason, smear testi yaptırdım hormon değerlerim iyi çıktı ancak bu smear testinde mevcuttur kelimeleri moralimi bozdu. Kızlar fikir ve bilgilerinizi paylaşın lütfen...

12.03.2019 günü ameliyatımı oldum kurtuldum🙈🙈 doktorumun dediğine göre ameliyat başarılı geçmiş. Saat 2 de girdim ameliyata 4:30 gibi de çıktım. Tabi uyanmam kendime gelmem filan 6 yı buldu. Doktorum Sol yumurtalığımdaki kistleri aldığını makat ve vajina arasında yapışıklık yapan nodülü aldığını ve bağırsaklarımın üstünde de olan endometriozis odaklarını kürediklerini söyledi. Tüplerimde bir problem yokmuş. Bu ameliyat seni 5 sene götürür dedi😂🙈 sonra tekrar edebilirmiş🤷🏻‍♀️ Bağırsaklarda da işlem yapıldığı için 2 gün hastanede kalmam gerekti. Tabi ilk gün ağrım oldu ilk ayağa kalktığımda tansiyonum düştü midem bulandı maalesef yürüyemedim. Bu tarz ameliyatlardan sonra yürümek çok önemliymiş gaz sancısı sıkıştırınca anladım🙈🙈
Raporu 40 gündem açtım 30 da olur dedim ama 20 den yukarı çıkmadı hoca 20 gün rapor aldım😂😂
Ameliyatın maaliyetine gelince😅😅 Laparoskopik adenomiyozis 9.983 Tl

Sgk adenomiyozis ameliyatını karşılamıyor maalesef

2 gece özel oda 1800tl

Ameliyat esnasında kullanılan ekstra aletler 2000Tl

Toplam 13.600 gibi bi rakama denk geldi tabi ankaraya gidip gelmeler diğer yapılan kolonskopi mr işlemleri hariç. Sağlık için yapacak bişey yok doktoruma çok güvendiğim için başka bir doktorda aramak istemedim. Sadece endometriozis olsaydı bukadar çok tutmayacaktı zaten

Şimdilik doktor kendi halimize bıraktı bi 6 ay deneyin olmazsa bakarız dedi
Burada bilgi konusunda çok fazla arama yapıp bilmediğim şeyleri öğrendiğim için kendi ameliyatımı yazmak istedim merak ettiğiniz bişey olursa seve seve cevaplamak isterim
Peki bağırsaklarının üstünde de varmış ya onlar sende ameliyattan önce bi belirti yapmış mıydı ?

X