Endometriosis (Çikolata kisti)

3.5 cm kistim vardi hamile kaldigimda canim
hiç bir tedavi uygulandımı yoksa hamile kaldığında kistinden haberin bile yokmuydu umutlu habere çok ihtiyacım var benimde dr klomene başlayacaktı öncesinde yumurtaların erken gelişmeye başlamş bu sekilde klomen sonuç vermez deyip yasmin d. kontrol hapı verdi çocuk istiom d. kontrol hapı kullanıom var mı bu konudada bilgin cnm.

Cnm bu dr yeni geldi öncekinin tayini çıktı buna gidip tayini çıkan drun sölediklerini falan anlattım tmm gel klomene başlayacaz demişti gittim yasmine başlattı.Pek tanımıyorum aslında dr u.Zaten fikrim şöyleydi benim klomeni 1,2 kere deneyip olmazsa bi dr beni bursada osman develioğlu die profösöre yönlendirmişti oraya gitmek fikrim.Ama yasmin kafamı karıştırdı çok bugün 2. ilacı aldım kızlar ne yapmalıyım ya yasminin zararı olur muki kullanıom???
İyide yasmin doğum kontrol hapı. onu kullanırken hamile kalamazsın, amaç neydiki onu kullanmakta, anlamadım.

Yaşın kaç

İyide yasmin doğum kontrol hapı. onu kullanırken hamile kalamazsın, amaç neydiki onu kullanmakta, anlamadım.

Yaşın kaç
Yaşım 28 cnm.Yumurtaları bu ay baskılatıp gelecek ay klomenle kontrollü büyütecekmiş sence mantıklı mı valla kafam çok karıştı duydunuz mu böle bişey hiç?

Ben duymadım dr.umdan öyle bişey. Prof. Ali acar araştırabilirsin, başarılı bi hekim. ameliyattan sonra bile 40ıncı günde aşılama yapıldı, menopoz ignesi yapılmadı, vakit kaybetmemek adına.
Sen bilirsin ama bence şu prof. A git yaşın çok küçük değil. 21-22 deseydin bekle derdim ama.

Ben duymadım dr.umdan öyle bişey. Prof. Ali acar araştırabilirsin, başarılı bi hekim. ameliyattan sonra bile 40ıncı günde aşılama yapıldı, menopoz ignesi yapılmadı, vakit kaybetmemek adına.
Sen bilirsin ama bence şu prof. A git yaşın çok küçük değil. 21-22 deseydin bekle derdim ama.
Aslında gitmeyi düşündüm yasmin kullanmadan da eşim bi deneyelim burda klomeni 1 ay yasmin 1 ay klomen çok vakit kaybı değil sonra profa gidelim dedi .2 ay çok uzun zaman değil dedi.Çok bişey kaybettirmez dedi bakalım hayırlısı diorum senin kistin kaç cm yaş kaç hangi tedavi aşamalarından geçtin cnm?

Aslında gitmeyi düşündüm yasmin kullanmadan da eşim bi deneyelim burda klomeni 1 ay yasmin 1 ay klomen çok vakit kaybı değil sonra profa gidelim dedi .2 ay çok uzun zaman değil dedi.Çok bişey kaybettirmez dedi bakalım hayırlısı diorum senin kistin kaç cm yaş kaç hangi tedavi aşamalarından geçtin cnm?
Yaşm 29
Çift taraflıydı kistlerim biri 7 küsür diğeri 8 küsür açık ameliyat oldum, 2012de5 ay sonrada hamile kaldm kendiliğimden.

İlk başta duphaston, seraphone kullandım 4 ay sonra bu ilaçlarla gınalf ve adını hatırlamıyorum bi iğne daha kullandım. Sonra aşılama yapıldı olmadı yine ilaçlar, iğneler. En son ameliyat oldum 40 gün sonra aşılama yapıldı yine olmadı, tekrar aynı ilaçlar. Sonra bayram vardı bayram sonu tüp bebek tedavisine başlayacaktım ilaçları herşeyi aldım adet olmayı bekliyodum ama olmadım hamileymişim yani 2,5 yıl sürdü bu döngü

İnşallah en kısa zamanda sizinde yawrunuz olur.

Ne güzel cnm Allah bağışlasın yavrunu sana.Ameliyat rezervi düşürüyo diolar ama bak ne güzel kendiliğinden kalmışsın sen.Bende yasmin ve klomenden sonra olmazsa profa gidecem ne derse onu yapacam artık (bu arada kistlerinle klomen ve çatlatma tedavisi oldun ama tutumadı değil mi doğru anladım) (bişey daha soracam bu kisti çabuk çıkıp çabuk mu büyüyo ya mayısta gittim tertemizdim eylülde bi gittim 5 cm kist var dediler,o arada incir suyu içmiştim onunla alakası varmı die düşünüyorum kafamda bir sürü sorular kafayı yemek üzereyim:KK43:(((

Kızlar yAaa bende çikolata kisti ile ameliyattan sonra gebe kalanlardanım ümitsizlik yok 5yaşında oğlum şimdi ikinci bebiş için uğraşıyorum banada yasmin yazdılar kullanmadım ama bu ay klomene baßlıcam işallah gerek kalmaz adetime bikaç gün var 3.günü gel dedi doktor 3.günü gitcem bklm yazacm size bi gidimde doktora bu arada bende ameliyat olduğumda kistim 3.5 cm di yani tamamen hormonlarla alakalı ve doktorlarla alakalı herkes başka bişi söylüyo çünkü birazda stresten uzak durmaya bağlı ablamında iki sene çocyğu olmamış sonra bizim köyde bir ot varmış o ottan çay yapıp içirmişler şimdi 4tane çocuğu var şimdi banada o ottan gelcek annamlerin söylesiği isim başka ot gelsin aktarlara gösterip adını tam öğrenip sizede yazarım bugünlerde gelcek ot rahimi temizliyomuş köyde o otla çok hamile kalan oluş annemin söylediğine göre adı sendele o otun bklm tam öğrenim akdarlardan size yazarım bide duydunuzmu bilmem ama hacamat yaptırıpta hamil kalanda çok bide oturma banyosu ile hamile kalanlar var denoycem bende hacamatı

İncir kürü yumurtlamayı sağlıyo cnm kistide büyütme ihtimali var ben iki üç ay önce gittiğimde 3.2 cm di geçen ay gittiğimde 2.17 ye inmiş çörek otu yiyorum bilginiz olsun

Ne güzel cnm Allah bağışlasın yavrunu sana.Ameliyat rezervi düşürüyo diolar ama bak ne güzel kendiliğinden kalmışsın sen.Bende yasmin ve klomenden sonra olmazsa profa gidecem ne derse onu yapacam artık (bu arada kistlerinle klomen ve çatlatma tedavisi oldun ama tutumadı değil mi doğru anladım) (bişey daha soracam bu kisti çabuk çıkıp çabuk mu büyüyo ya mayısta gittim tertemizdim eylülde bi gittim 5 cm kist var dediler,o arada incir suyu içmiştim onunla alakası varmı die düşünüyorum kafamda bir sürü sorular kafayı yemek üzereyim:KK43:(((
Amin, cümlenin evladıyla birlikte.
İğne olduğum zaman ovitrelle çatlatma iğneside kullandım ve tutmadı. Ben hiç klomen kullanmadım.
Benim kistlerim hem çok büyüktü hem yumurtalığa yapışıktı. Kapalı ameliyat da hemen tekrarlıyacağını söyledi dr.um.
Allah'a şükür bi sıkıntı yaşamadım.

Benimle birlikte ameliyat olan hastaların 2si 45 gün sonra tekrarlamış.

Tek tedavinin çocuk olduğunu söylüyor dr.lar.
Geçen kontrole gittim oluşmamış ama hamilede kalmadığım için tekrar serephone duphaston verdi. 4 ay işaç kullanıp hamilelik olmazsa rahim filmi çekilecek .
Tabi eeeen başta rahim filmi ile tüplere bakıldı.

Amin, cümlenin evladıyla birlikte.
İğne olduğum zaman ovitrelle çatlatma iğneside kullandım ve tutmadı. Ben hiç klomen kullanmadım.
Benim kistlerim hem çok büyüktü hem yumurtalığa yapışıktı. Kapalı ameliyat da hemen tekrarlıyacağını söyledi dr.um.
Allah'a şükür bi sıkıntı yaşamadım.

Benimle birlikte ameliyat olan hastaların 2si 45 gün sonra tekrarlamış.

Tek tedavinin çocuk olduğunu söylüyor dr.lar.
Geçen kontrole gittim oluşmamış ama hamilede kalmadığım için tekrar serephone duphaston verdi. 4 ay işaç kullanıp hamilelik olmazsa rahim filmi çekilecek .
Tabi eeeen başta rahim filmi ile tüplere bakıldı.
şu an 2. istiosun sanırım değilmi,serephone duphaston bu ilaçlar ne işe yarıyor cnm?Birde soğan suyu işe yararmı geçen ay içtim bu ayda yasminle içmeyi düşünüyorum bu konuyla ilgili ne öneririsin yaa çok soru soruyorm kusura bakma ama kimseye anlatılmıyo sorulmuyo yaşayan birine görünce bu durumu soru sormadan duramıyorum:)))

Kızlar yAaa bende çikolata kisti ile ameliyattan sonra gebe kalanlardanım ümitsizlik yok 5yaşında oğlum şimdi ikinci bebiş için uğraşıyorum banada yasmin yazdılar kullanmadım ama bu ay klomene baßlıcam işallah gerek kalmaz adetime bikaç gün var 3.günü gel dedi doktor 3.günü gitcem bklm yazacm size bi gidimde doktora bu arada bende ameliyat olduğumda kistim 3.5 cm di yani tamamen hormonlarla alakalı ve doktorlarla alakalı herkes başka bişi söylüyo çünkü birazda stresten uzak durmaya bağlı ablamında iki sene çocyğu olmamış sonra bizim köyde bir ot varmış o ottan çay yapıp içirmişler şimdi 4tane çocuğu var şimdi banada o ottan gelcek annamlerin söylesiği isim başka ot gelsin aktarlara gösterip adını tam öğrenip sizede yazarım bugünlerde gelcek ot rahimi temizliyomuş köyde o otla çok hamile kalan oluş annemin söylediğine göre adı sendele o otun bklm tam öğrenim akdarlardan size yazarım bide duydunuzmu bilmem ama hacamat yaptırıpta hamil kalanda çok bide oturma banyosu ile hamile kalanlar var denoycem bende hacamatı
Sana neden yasmin yamışlardı cnm banada klomene başlayacaktı bir ay öncesinde yasmin verdi bu ay onu kullanıp sonra klomene başlatacakmş.Sana niye vermişti.

hiç bir tedavi uygulandımı yoksa hamile kaldığında kistinden haberin bile yokmuydu umutlu habere çok ihtiyacım var benimde dr klomene başlayacaktı öncesinde yumurtaların erken gelişmeye başlamş bu sekilde klomen sonuç vermez deyip yasmin d. kontrol hapı verdi çocuk istiom d. kontrol hapı kullanıom var mı bu konudada bilgin cnm.

1 yila yakin haberim vardi.dogum kontrol hapi kullandim evlendigimde biraktim 4 ay sonra hamile kaldim canim
Bana umut oldun cnm ya banada klomen öncesi 1 aylık d.kontrol hapı yasmin verdi.D.kontrol hapını nie verdi sana 1 yıl boyunca ne faydasını gördün cnm biraz bilgi verir misin?

Kizlar sendele otunu bende biliyorum.esim karsli orda oluyormuş. Burda aktarlarda bulamadik.icen gercekten hamile kalabiliyormus.bende de kurtaj sonrasi kist cikti sanirim bnmki bayabir büyük. Bakalim hakimizda hayirlisi.

şu an 2. istiosun sanırım değilmi,serephone duphaston bu ilaçlar ne işe yarıyor cnm?Birde soğan suyu işe yararmı geçen ay içtim bu ayda yasminle içmeyi düşünüyorum bu konuyla ilgili ne öneririsin yaa çok soru soruyorm kusura bakma ama kimseye anlatılmıyo sorulmuyo yaşayan birine görünce bu durumu soru sormadan duramıyorum:)))
-
Kusura vakma cvp geç oldu. Evet nasip olursa.
Çikolata kisti olunca sorun dr hiç korunma diyor.

Ben senin yerinde olsam içmezdim. Çünkü aklıma yatmadı. Evet onlar dr olabilir ama her ay yıpranan psikolojisi bozulan biziz.
Şahsen ben kendimde o hakkı görüyorum. Bana başla dedi ilaçları ama üstünden 2 adet dönemi geçti başlamadım.
Haa belki iyi bir örnek değilim, sana kullanmada diyenem.
Ama ne yaşadığımı ben biliyorum. Zaten gergin oluyorsun tedavi sürecinde, ben yine yaşarım ama kızıma yansıtırsam diye korkuyorum.

Serephone nun diğer adı klomifen miş.
Yumurta gelişeceğinde salgılanan hormonları. Uyarıyormuş.

Duphaston ise;
DUPHASTON, endojen progesteron eksikliği kanıtlanmış ya da şüphe edilen vakalarda ya da DUPHASTON'un spesifik etkisinin klinik olarak görüldüğü aşağıdaki durumlarda endikedir.

• kısırlık

• itiyadi düşükler

• dismenore

• endometrioz

• adet düzensizlikleri

• düşük tehdidi

Ayrıca östrojenik bir madde ile kombine edilerek DUPHASTON aşağıdaki durumlarda da uygulanabilir.

• sekonder amenoreler

• fonksiyonel kanamalar

Bu durumlarda kullanılıyormuş.

Ne hissettiğini çok iyi anlıyorum, istediğin zaman yazabilirsin

Evet bende karslıyım şimdi o sendele denilen otu bklyrm gelince söz size akdarlardaki ismini öğrenip yazarım cuma günü hastaneye gitcektim klomen için ne yazikki yeni yıl tatili engeline takıldım ne yapalım hayırlısı....

X