En yakınımken, en uzağım olması..

Konuda bana da tuhaf gelen ayrıntılar var ama bazı konularda sessiz kalmayı beklemeyi tercih ediyorum, sonuçta her ayrıntıya vakıf degiliz.

Sorunuza gelince, konudan bagımsız olarak bir örnek verecegim;
Mesela bagımlı kişilik bozuklugu olan insanlar ile narsist kişilik bozuklugu olan insanlar gayet uyum içinde hayatlarını götürebilirler, amiyane tabir ile tencere kapak diyebilirsiniz.
Sorun yok mudur? Muhtemelen vardır ancak bugun yakındıkları şikayetlerini 1 saat sonra mükemmel ilişki adı altında değiştirebilirler.
Yani narsist biri de sever ama kendi ihtiyaçları dogrultusunda. Kimisi de sevildigini zanneder.
Sonuçta herkesin "sevgi"den anladıgı bir olmuyor. Onlara sorsanız dunyadaki unutulmaz aşklar arasında listelenmeleri gerektigini de iddia edebilirler belki.

Konu sahibi ile eşi arasındaki ilişkinin ise yukarıda verdigim örnekteki gibi oldugunu düşünmüyorum pek.
Degisen zaman ve degisen insanlar var ve artık birbirleri için uyumlu çift degiller, tüm konunun özeti bence bu. Uzattıkları her saniyenin ise bence birbirleri için eziyete dönmesi olası.
Umarım paylaşmaları gerektigi halde birbirlerinden sakladıkları şeyleri açıklamada geç kalmazlar ve iyi ebeveynler olurken medeni bir şekilde gorusebilen insanlar olarak kalmayı da başarırlar.

E efsun_n Nasılsın?
Bir gelişme varmı ?

Canım biraz yazmıştım ama boşanma konusunda net bişekilde karar verdim. Eylül sonuna kadar davayı açacağını söyledi ama tabi dengesiz olduğu için eğer açmaz ise ozaman ben açacağım.

Bunun dışında aile terapisti ikimizin konuşmalarından eşimi narsist kişiliğe benzetti. Eşim ilk gitmeden önce 1 kere gideriz dedi ama doktor artık nasıl muhabbet ediyor ve etkiliyorsa 2ye gittik şimdi 3 e gitmek istiyormuş. Doktorun bana bu teşhisi söylemesini yanlış bulmuyorum çünkü gerçekten çok dengesiz. Hem mutlu olduğunu sevdiğini söylüyor hem gitmek istiyor. Doktor ilk gün dedi zaten bu çelişki sağlıklı bir düşünce değil diye. Kimse 6 yıl sevmediği biriyle yapamaz yapmayı bırak mutlu rolü de yapamaz. Ama o ben'ci, ben de sen'ci olduğum için aslında kişilikler - ve + olarak birbirini tamamlıyormuş. Bunca yıl ki uyum ve beraberliği buna bağladı. Bununla birlikte eşime sormuş hala efsunla birliktelik yaşamak istiyor musun mesele bugün diye evet demiş. O zaman boşanmamalısın. Bu duygular bitmeden vereceğin karar yanlış karardır vs gibi şeyler söylemiş.

Bu arada narsist kişilik bozukluğu ciddi bir sorunmuş. Ben hep kişilik, karakter gibi değerlendirdim ama değilmiş. Karşısındakini çok sevdiğine inandırabilir ama aslında sevmeyebilirmiş. Ve ne olursa olsun kimle olursa olsun hep o bahsettiği eksiklik duygusu hayatında kalıcı olarak var olacakmış. Falan filan..

Ama daha önce de yazdım ben artık bunlara takılmıyorum. İster başka bir kadın olsun, İster psikolojik bir sıkıntı ister, beni sevmediği için gitmek istiyor olsun.. Artık bir önemi yok. Bende ayrılmak istiyorum. Ve beni hak eden birisiyle daha güzel bir hayat istiyorum.

Ben burda hep farklı bir bakış açısı yakalayabilirmiyim diye her yorumu okumaya çalışıyorum değerlendiriyorum. Net bişeyler alamamış olsamda bilinçaltımda mutluyum:)

Bugünden itibaren kendimi daha güzel buluyorum, daha mutluyum. Gözlerimin içi gülüyor. Ve yaşamak istediğim çok güzel anılar var. Hemde onsuz..

Yavaş yavaş eşyaları toplamaya başladım, küçük bir ev bulup hayatıma yeni sayfayla başlayacağım.

Bu eksiklik duygusu hep olacakmış.Kronik bir durum öyleyse . Bu dengesiz davranışları sürekli olacaksa mutlu olamazdınız zaten.2 ileri bir geri seninde psikolojini bozardı.Hayata pozitif bakman çok hoşuma gitti.Sen ondan öncede vardın ondan sonrada pekala güzel bir hayat yaşayabilirsin.Yeni hayatında mutluluklar

(Doktorun dedikleri ilginç geldiği için narsistlikle ilgili bende bakındım.

Önce göklere çıkarıyor insanı inandırmak için herşeyi yapıyor,iltifatlar,jestler,hediyeler,tatiller mükemmel aşık olmak için aşırı bir çaba gösteriyor.

Cinsel hayatta mükemmel gidiyor.

Seni mükemmel aşk yaşarmış gibi hissettiriyor,mükemmel davrandığı için pohpohlanmak istiyor. İçindeki yetersizlik değersizlik duygusunu böyle kamufle ediyor.

Kendine iyice bağlıyor sonrasında da kendini bir anda geri çekiyor ilgisiz davranıyor .

En tepeye çıkarıp sonrada aşağı paraşütle bırakır gibi yere atıyor.Ama bir yandan da terkedilmişlik duygusunu yaşamamak için bırakılmak istenmiyor.

Eşinin kendisini karşılıksız bu şekilde sevmesini isteyip hep elinin altında olmasını istiyor.

Yanında güçlü başarılı kadın görmek istiyor aynı zamanda kendisi başarısız olduğunda kadının başarısını çekemiyor.

İşte başarılı olmak çok önemli .İşte başarısız olmamak için deli gibi çalışıyor.

Başarısızlığının cezasını en yakınından çıkarıyor.)

Son düzenleme:
Ne olursa olsun mutlusun senin adına sevindim
Belirsizliklerin ortadan kalkması rahatlattı seni
Eşyaları senmi topluyorsun dikkat et kendine yorma

Merak edenler için kısaca bahsedeyim. Benim karakter dediğim aslında narsistik kişilik bozukluğu olarak değerlendirilen bir kaç özellik:

* Bir ortama girildiğinde birisi bana çok güzel olmuşsun dediğinde "bende baya yakışıklıyım ama"..

* Ben herhangi bir fedakarlıkla bir iş yapacaksam takdirden ziyade "yapmalısın zaten.."

* İnsanları kılık kıyafetlerine göre değerlendirir, bazı semt insanlarıyla bazı semt insanları vs gibi çok insancıl olmayan düşünceleri vardır.(Kendini üstün görme)

* Beni çok sevdiğini okadar iyi hissettiriyor ki yanında dersin yani bu adam bu kıza deli gibi aşık.(benim esas sevdiğine inanma sebebim)

* Arkadaşlarının, aileden herhangi birilerinin çok başarısını çekemez bir kulp bulur, kesin şöyle oldu kesin böyle oldu..

*bir ortamda sadece o konuşabilir onun istekleri, onun işleri, onun hayatı vs.. Tek anlattığı kendisi..(İnsanları çok dinlemeye tahammül edemez.)

*Kendine tam anlamıyla aşıktır. Günde 50 kere falan aynaya bakabilir, 100 gram alsa anlayabilecek kadar fiziksel takıntılı.

* Bende mesela fiziksel olarak kusur bulması imkansız, (yani normal şartlarda normal bir insanı kastediyorm. Eli yüzü düzgün derler genelde ) boyum 1.78 kilom 58. Ağzım, yüzüm burnum vs. herşey orantılı. Ama kulp ve kusur bulmak istediğinde senin kafan biraz küçük kalmış yüzüne göre, azcık daha şurdan olsaymış.. gibi aptalca bir cümle kullanabilir.. Çok enteresan hala düşündükçe şaşırıyorum..

* Asla eleştirilemez, kesinlikle karşılığında seni ezer..

Daha da dünya kadar da işte.. Bunlar hiçte karakter değil hastalıkmış.. Öğrenmiş olduk.

Bu kişiliğin oluşmasında en önemli etken aileymiş.Çocukken yaşadığı duygusal eksiklikler, duygusal şiddet veya tam tersi aşırı pohpolama

seni bu kadar severken boşanmak istemesinin altında ben başka şeyler ararım. bol bol dua edin büyü ve sihir gibi lanet şeylerle uğraşan insanlar çok var maalesef...

Anlattığın şeylerde narsistliğe giriyormuş.Kişilik bozukluğu .Resmen kendindeki yetersizlikleri seni kötü hissettirerek kusur arayarak bastırmaya çalışıyormuş.

Dünya hali insanın başına herşey geliyor nerden bilecektin ki Efsun.Ne olduğunu bilmek arada kalmaktan iyidir.Bundan sonra önüne bakarsın.Sen daha iyi bir hayatı hakediyorsun.

E efsun_n ne güzel şeyler yazmışsın böyle, ne kadar güçlenmişsin canım. Okurken gurur duydum biliyo musun. Kendine verdiğin değer beni mutlu etti.

Beni hak eden biriyle mutlu olmak istiyorum, güzel anılar biriktirmek istiyorum, o istemese bile ben boşanmak istiyorum demişsin. Helal olsun sana. Rabbim gönlüne yüreğine acı vermesin, herşey o kadar güzel olsun ki o güzek gözlerinin için gülsün. Kalbin sıcacık olsun.

Şu yaşanılanlardan sonra hak ediyosun. Gerçekten mutlu olmayı hak ediyosun, hep böyle güçlü kal.

Bir şey daha var ama sormaya çekiniyorum Efsun.Narsist kişilerle evlenen kişiler genellikle ailesinde anne ya da babası narsist olan kişiler oluyormuş.

Bir şey daha var ama sormaya çekiniyorum Efsun.Narsist kişilerle evlenen kişiler genellikle ailesinde anne ya da babası narsist olan kişiler oluyormuş.

Canım ailede kesinlikle narsistlik yok.Fakat şöyle bir durum var çok başarılı odaklılar. Yani herkesin başarılı olması lazım deyip hep o şekilde yönlendirilmişler. Ama tabi benim eşim bir çok açıdan bu şekilde etkilenmiş. Mesela şuan ikilimde kalıp kesin karar vermemesinin sebebi aslında evlilikteki başarısızlığını kabul edememesi. Sonuçta her açıdan kendini mükemmel kusursuz görüyor ama baktığın zaman evliliği biten bir adam olacak. ömrünün sonuna kadar bu damgayla yaşamak onu çok rahatsız edecek.

Buarada benden psikolog olurmuş valla hiç bir şey için geç değil sanki bu konuya da yönelebilirmişim gibi hissediyorum. Ne dersiniz aile terapisti olayım mı kızlar :) sevdim ben bu işi

Adamın hasta olduğunu bile bilmeden kişilik özelliği kabul ettiğiniz Zaman'larda bile fazla sakin fazla anlayışlı hatta sinirleri alınmış gibi bir haliniz vardı.Narsist oluşu onun yaptığı herşeyi açıklar zaten de sizdeki o duruş da sanki bağımlıymış gibiydi.Bu ayağa kalmaya çok şaşırdım açıkçası.Çok sevindim sizin için.Gurur duydum.Allah iyilerle karşılaştırsın bebeğinizle size hayırlı yazılar yazsın.

Tesekkur ederim canm. Ama benimkisi tam olarak bagimlilik degilde bi kadin olarak evliligim icin bi acaba varmi cabasiydi. Onu da sonuna kadar denedim. elimden geleni yaptim gonlum ferah bu hikayeyi bitiriyoorum.

Ben uzun uzun biseyler yazmicam fikir yurutmicem. Sadece sunu soylemek istedim. Harika bi insansin. Güçlü , karakterli ve onurlu. Yolun her zaman açık olsun. Bebegini saglikla kucagina alirsin inşallah ve hayatin sonsuz guzelliklerini yasarsin.

Tesekkur ederim canm. Ama benimkisi tam olarak bagimlilik degilde bi kadin olarak evliligim icin bi acaba varmi cabasiydi. Onu da sonuna kadar denedim. elimden geleni yaptim gonlum ferah bu hikayeyi bitiriyoorum.

Ortak olarak kesin kararınız mı evliliği sonlandırmak ..
Sadece senin kararın mı ..
Demek ki terapilerin sana da doğruyu görmekte büyük faydası olmuş ki .
Artık kendinden daha emin yönde konuşmaların .
Allah daha da iyilik vrsin . . Seni çok daha sağlam görmek güzel, yazdıklarından bu çok belli .
Eşinin bebekten haberi yok değil mi halen bu arada .

Cok tesekkur ederim mesajin cok rahatlatici ve motive edici. Boyle izlenim vermeme ve boyle hissetmene cok sevindm..

Canim esim hic fikrini degistirmedi bosanmakta kararli ama bazen zamani ertlemek vs istiyor.ben eylule kadar zaman verdim hala dengesizlk yapip uzatirsa davayi ben acicam diger ay buna kesin karar verdim.
Bebekten haberi yok hala soylemeyi dusunmuorum

Hakkında hayırlısı olsun umarım ..
Eşin emin değil bnce işler ciddiye bindiğinde büyük bir bocalama geçirecek ..
Yazık etti ama kendi düşen ağlamaz derler .
Umarım bundan sonra evladınla çok mutlu olur, değer kıymet bilenler çıkar karşına ..
Konunu başından beri takip ediyorum sen gerçekten güzel huylu doğru düzgün bir insansın ..
Allah yolunu açık etsin canım ..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…