En yakin arkadasim...

En buyuk kk

Guru
Kayıtlı Üye
18 Mart 2013
3.703
11.877
Kizlar merhabalar bugun ikinci konum evet biraz fazla abartmis olabilirim. Evde hasta yatiyorum yatarken de dertlerim aklima geliyor vallahi, az once kendi korkunc talihsiz ask hayatimla ilgili konu actim simdi de en yakin dostum aklima takildi. Uzun olabilir, amacim kafali, bilge kadinlarla fikir alisverisi, dertlesmek, kendimizi sorgulamak biraz da...

Liseden beri canimdan da ote bir dostum var. Kendisiyle 15 senedir arkadasiz yani en yakin arkadasim diyebilirim. 30 yasindayiz bu arada. Arkadasimin adi (bir kk klasigi) Ayse olsun. Ayse hirsli, zeki, basarili, biri anadili gibi olmak uzere 3 dil bilen, surekli ama surekli okuyan (hayatimda bu kadar cok okuyan birini daha tanimiyorum), ayni zamanda son derece hos ve iyi kalpli, vicdanli bir kadin. Tek kusuru iskolik gibi bir sey, yani tam bir Oglak burcu kadini, isi onun icin cok onemli, ofiste sabahlar filan.

Ayse daha once, yasi henuz 24ken 1 kere ask evliligi yapti ve yurumedi, bosandi. Bu olaydan sonra gercekten dagildi psikolojik olarak, sonra baska bir adamla 2 sene iliskisi oldu, o da baya baya eski sevgilisiyle aldatmis, arkadasimi maddi olarak kullanmis filan. Sonrasinda calistigi isten kuculme sebebiyle cikarildi ki gercekten beklemiyorduk, yani ayni camiada ayni meslekteyiz ve tarafsiz bir gozle Ayse'nin iyi bir calisan oldugunu biliyorum, duyuyorum. Sonrasinda yeni bir ise girdi. Bu esnada uzun yillardir tanidigimiz biriyle ani bir kararla evlendi yeniden. Bence cok acele verilmis bir karardi ve cok uyardim ama tutturdu "bu son sansim" diye ve evlendi yine de. Gecen sene oldu bu.

Bu sirada sagligi cidden kotulesti, gozlerinin altinda halkalar, bayilmalar, asiri kilo verme... Yeni isinde yonetici pozisyonundaydi, 3 ay sonra cikarildi. Sebebi de "senden istedigimizi veremedin". Bu normal olabilir cunku 30 yasinda, ilk yoneticilik deneyimi, alismasi zaman alacakti, ustelik saglik problemleri de var. Neyse ben Turkiye'de yasamiyorum. Tam bu donemde Turkiye'ye izne geldim ve Ayse'ye binbir israrima ragmen binbir bahane ile benimle gorusmedi. Alinmadim cunku onun icini biliyorum, bende de kredisi coktur. Vardir bir sebebi dedim, cunku ketumdur kendisi, cok sonradan dertlerini ogrenirim, tesadufen. Yapisi boyledir, ilk anda anlatamaz.

Ben Turkiye'ye dondukten sonra Ayse is arayislarina devam etti ve bekledigi pozisyonun biraz daha altinda bir ise girdi. Neyse sonradan ogreniyorum ki esi, o sessiz sakin gorunen, yillardir taniyip iyi biridir diye bildigimiz adam ruh hastasiymis, cok ciddi siddet iceren olaylar da olmus. Benimle hastayim filan diyerek gorusmemesinin sebebi de buymus. Biraz da utanma duygusu. Boyle bir sey benim basima gelemez inkari. Ancak "bir daha sevebilecegimi sanmiyorum, benden gecti, bir daha bosanamam, herkes yaptigi yanlislarla yasamali" diyerek affetti esini. Simdi o kadar dipsiz bir kuyuda ki. Kendisini her anlamda basarisiz, daha da kotusu yasli buluyor. Terapiye gitmesi icin baski yapsam da gitmiyor. Yani o kuyuya kimse erisemiyor. Hele yurtdisindan asla ulasamiyorum ben yani.

Bu kiz egitimli, kendi parasini kazanan biri, son derece acik fikirli bir aileden geliyor, arkadaslari onu yargilayacak tipler degil, ve bu kiz sadece 30 yasinda. Ne desem ikna edemiyorum ama cok karisip esine karsi gorunup yalnizlastirmak da istemiyorum. Bana dedigi sey: sen anlayamazsin, sen basarilisin, hic bosanmadin, bekar olmakla bosanmis olmak ayni sey diil, dunyanin bir ucundasin, mutlusun. E diyorum sen de gidebilirsin? Hem ben bekarim sen bosansan ayni durumdayiz? Alnimizda bosandi yazmiyor ki. Ama sanirim sorun yipranmislik ve basarisizlik hissi daha cok.

Arkadaslar aslinda buraya yazma sebebim dedigim gibi: ailesi tarafindan cinsiyetci bir sekilde yetistirilmeyen, ozgur birakilan kadinlar bile neden boyle bir ruh haline girer? Neden erkeklere "son sansim bu" diye bakar? Neden en ufak tokezlemede kendimizi yuzde yuz kusurlu goruruz? Sevdigimiz kadin dostlarimiza, beylik laflarin otesinde nasil guc verebiliriz? Bu sadece Ayse'yle ilgili degil, kendi hayatimda da, bir erkegin sevgisi ve onayi olmadan, sanki ben yokum, sanki ben bir hicim. Ama biyle yetistirilmedim bile! Nedir biz kadinlarin derdi?

Son düzenleme:
Basireti bağlanabiliyor insanların bazen.

Ayrıca her ne kadar okuyup kendini geliştirmiş, iş konusunda başarılı, özgür yetişmiş bir kadın da olsa bazen insanlar erkek zevklerinin, bu konudaki bilgisizliklerinin kurbanı olabiliyor.
Dışarıdan güzel bir aile profili olsa bile içini bilemezsiniz belki içten içe bir aile baskısı vardır veya kendi güçsüzlüğünün bahanesi arkasına sığınıyordur.
Dilerim bir an önce önünü görecek gücü bulabilir kendinde. Ben olsam madem bu kadar yakın bir arkadaşım ve zorlamak bir işe yaramıyor, her türlü derdini dinleyip yargılamayacağımı belli ederdim ve bu şekilde güvenini kazanırdım. Bazen işte ne yapsanız olmuyor ama bazen de o bardağın taşması için çok saçma bir sebep bile yeterli olabiliyor.

Yazık Ayşe’ye , hayatında erkek olmak zorunda değilki , acı çekmek için bir erkeğe muhtaç hissediyor kendini sanki ...
Ayşeye çok üzüldüm psikolojisi o kadar bozulmuş ki. Gerçekten sarılmak istedim.

Kesinlikle benim de hissettigim bu yani biz disardan cozumu gorebiliyoruz ama insanin psikolojisi bozulunca disardan verilen objektif yorumlari bile teselli saniyor ve inanmiyor sadece olumsuz seylere inaniyor saka gibi

Cok haklisiniz. Ben kendim flort siddetine ugradim 3 sene her turlu zorbaligi yapan biri ile iliski yasadim yani oyle siddet goren kadinlara "aman birak ne olacak aptal misin" gibi yorumlar yapmanin gercekci olmadigini ilk elden biliyorum, bazen insan kendi gormeli. Ki gitmesi gerektigini bilmiyor mudur biliyordur. Normalde kim gururuna yedirir ki boyle bir seyi. Ama iste tamamen psikolojik olarak guc toplama meselesi. Ben de yargilamamaya ve destek olmaya calisiyorum.

Aysenin imtihani bu belki de .Bazen arkadaştan,esten bazen aileden bazen sağlıkdan paradan imtihan oluyoruz.İnsAllah o da bunun bilincine varir ve olaylara daha sagduyulu,sabirla bakar. Ama netice de cok yıpranmış.Sizin onu anlamadığınızi düşünüyor.Hakli da.Bir hastalık geçirdiğin zaman nasilki onun acısını karsi taraf acini paylaşıyorum desede o aciyi hissedemez.Ruh acisi da boyle birseydir heralde.Snucta sana onlari yasamadin gözüyle bakiyor.Yine yaninda olduğunuzu belli edin ama kisi bazen kendi ogrenmesi.deneyimlemesi gerekiyor bazi seyleri öğrenebilmesi için.Allah onunda hakkinda hayırlısını versin

Haklisiniz haricten gazel okumak kolay aslinda. Bugun actigim diger konuda 3 gunluk flortum benden ayrildi diye ne kadar uzuldugumu filan anlatirken 2 kere bosanmak ve 2 kere isten cikarilmak ne demek bunu elbette anlayamam aslinda. Bazen disardan bakip "ne olacak" demek cozum olmuyor. Temennileriniz icin cok tesekkur ederim gercekten. Bence de bu surecten daha guclu cikacak, bazen oldurmeyen aci guclendirir, bambaska biri yapar insani diye umut ediyorum ben de.

Kadın olarak hayatta kalabilmek yaşayabilmek gerçekten çok zor. Ne kadar güçlü de olsan yıkılıyorsun bir yerde. Aldığı darbelerle kabuğuna çekilmiş , özgüvenini kaybetmış gercekten çok üzüldüm. Allah yardımcısı olsun.

Hariçten gazel okumak demişsiniz de hayatın gerçeği bu aslında,kimse dünyaya evlenmek için ya da hayat arkadaşına sahip olmak için gelmiyor.İnsan yalnız da kalabilir,yapılması gereken şey diğerlerine kulaklarını tıkamak.Bunu yapamayan insanlar ( mesela arkadaşınız ) yaşadıkları kötü hayattan hep birilerini sorumlu tutar ama evde ona asıl kötülüğü yapanı suçlayamaz çünkü onu suçlarsa cezasını vermek(bırakmak) zorunda kalacağını bilir.Dışarıdaki Fatma teyzeyi suçlar o yüzden ''boşanırsam laf ederler,başarısız derler'' diye,onun cezasını vermek bakın iki dudak arasında,Fatma teyzenin ruhu bile duymadı.Kusura bakmayın,yazdıklarınızın başka açıklaması yok çünkü.Maddi imkanı olmaz,gidecek yeri seçeneği olmaz,tehdit altındadır bir tık anlayabilirim de şu yazılanlar bilinçsizlik başka bir şey değil.Arkadaşınıza destek olun ve ona sürekli hatırlatın,dışarıdaki insanlardan ve onların fikirlerinden daha ''değerli'' olduğunu...

Aslinda bilincsizlik degil de (cunku biliyor sonucta bunun kabul edilebilir olmadigini, normalde birakmasi gerektigini), bence degersizlik hissi ve ozguven sorunu. Oyle bir degersizlik hissi ki icten ice kendini sucluyor, yalnizlik fikrine katlanamiyor...

Bende de ayni sorunlar oldugu icin anlayabiliyorum. Ben cok uzun suredir yalniz olmama karsin ilk karsima cikan erkege sanki beni bu yalnizliktan kurtaracakmis sanki ben yalniz bir hicmisim gibi bakiyorum. Inanin oyle hobisiz biri de diilim, gitar calarim, yoga yaparim, resim yaparim, seyahat ederim, yuzerim, trekking yaparim, arkadaslarim vardir. Ama nedense o ozguvensizlik ve begenilme, sevilme arzusu, o sevgi ihtiyaci cok gurursuzca seyler yaptiriyor. Bir de sunu derler bunu derler meselesi var tabi. Isyerimden biri performansim hakkinda elestiri, negatif yorum yapinca yikiliyorum.

Arkadasima aynen sen degerlisin, sen onemlisin, hayat senin hayatini asiliyorum surekli ama gel gelelim ayni degersizlik, ayni kendi hayatina onem vermeme bende de var... Gerci yasim ilerledikce azaldi ve terapiye de cok gittim azalmasi icin. Ama bunun cozumu var mi, nedir recetesi, kendine guvenen kadinlar, mutlu olabilen kadinlar nasil yapiyor bunu, bilmiyorum...

Hiç Ruh hastası bı erkek tarafından psikolojik şiddete uğramadığıniz için anliyamiyorsunuz.

Aslinda ugradim 3 sene boyunca duygusal manipulasyon, kisitlama, cinsel zorlamalar yasadim. Fiziksel siddet yasamadim ama hayat enerjim sonmustu cidden. Ha ben birakabilmis miydim? Hayir. Son raddeye kadar katlanmistim ki (sonra da beni aldatti ve baskasiyla beraber olarak beni birakti zaten) biz evliligi birak nisanli bile degildik. Bu yuzden anliyorum biraz ama cikarmak istiyorum bu durumdan dostumu. Bu arada bosan demedim hic, nasil mutlu olacaksan oyle yap, sen cok degerlisin, bunu hak etmiyorsun, kimsenin ne dusundugu onemli degil gibi seyler dedim hep.

Bence
Bence böyle bı durum yokmuş gibi davranip, arkadaşınıza akıl danışın ister özel bişey ister isle alakali. Başkalarının yanında onu biraz övüp pofpoflayin egosunu şişirin yanında olamasaniz bile geçen seni filancaya anlattim gibi... Kendisinin kim olduğunu hatirlarsa kendisi resti çeker zaten.

Çünkü ataerkil düzen böyledir. Kadın nerede olursa olsun 30 yaşından önce evlenmelidir ki,son kullanma tarihi geçmiş turşu gibi atılmasın. İstersen devlet başkanı ol,istersen çok iyi bir doktor. Sen evlenemedin mi,çocuğun neden yok diye sorarlar. Türkiye de bu iğnelemenin yoğun yaşandığı bir yer. Doğurmayan kadın yarım kalmıştır ya da sezaryen anne normal doğum yapmış kadar anne sayılmazi,evlenemedi evde kaldı,kız aldım-verdim gibi yaftalamaları çoğu insanın ağzından duyabilirsiniz. Arkadaşınız ne kadar açık görüşlü bir yerde yetişirse yetişsin Türkiye'de büyüdü. Özgüveni köreldi kendisini kullanma tarihi geçmiş turşu sanıyor. Çok çok üzülerek söylüyorum ama arkadaşınız duvarlar ördü,ancak kendisi çıkabilir. İnsan güçlüdür,baskıların üstesinden geldiğinde herşeyi yapabilir. Kadın da erkek de evlenmek zorunda değildir,çocuk-evlilik dayatılmış gelecektir. İnsan istediği gibi mutlu olabilir

Evet kesinlikle cok dogru bir gozlem. Birine akil danisarak ona aslinda kendi gucunu hatirlatiyoruz surekli akil vermektense daha etkili bir yontem oluyor. Cidden cok nokta atisi bir oneri.

Bence empati yeteneği fazla gelişmiş duygusal zekası da çok yüksek başkasını değil her şeyden kendini sorumlu tuttup cezalandırıyor sanki ayrılsa cezası bitmeden ayrıldığı için yeniden aynı şekilde mutsuz olacağını düşünüyor. Ayrıca iş hayatı da yolunda gitmeyince içsel çöküş yaşıyor böyle durumlarda umutla bakmak zor oluyor. Potansiyeli bu kadar yüksek insanların böyle olmalarına gerçekten çok üzülüyorum

Evet ben de kendime surekli evlenmeme gerek yok filan diyorum yalniz mutluyum da aslinda, hani ozgurum, Afrika kitasindayim, her haftasonum dolu dolu geciyor, safarilere gidiyorum, yagmur ormanlarinda geziyorum, cok sevdigim bir ailem ve dostlarim var, hayalimdeki isi yapiyorum ama sanki erkek arkadasim yok ya, eksigim, veya hani cok aman aman guzel bir kadin olmamak sanki degerimi azaltiyormus gibi, veya biri beni reddedince "hakli, kim beni ne yapsin, sonsuza dek yalniz kalacagim galiba" diye dusunuyorum. Ve bence bunda sosyal medyada okudugum cinsiyetci soylemlerin de cok rolu var. Acikcasi ben de o duvarlari yikamadim ki arkadasima akil verebileyim yani. Belki de o yuzden bu kadar etkilendim aslinda.

Sizlerden bu sekilde fikirler almak iyi oluyor yalniz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…