En yakin arkadasim...

Empati yetenegi zaten galiba genelde hep kadinlarda gereksiz yuksek oluyor... Sacimi supurge edeyim fedakarlik yapayim takdir edileyim yoksa bencil olurum cunku sunu sunu yapmadigim icin sucluyum ben her seyi deneyeyim bana bir kusur atfedilmesin. Biri beni sevmediyse isten cikardiysa veya takdir etmediyse sorun kesinlikle yuzde yuz bendedir. Ne kadar aptalca fikirler aslinda ama bir yandan da ne kadar koklesmis...

Ayşeye söyleyin 10 kere de olsa boşanmak ayıp değil. Bu dünyaya kimsenin kahrını çekmeye gelmiyoruz. Herkes hata yapar ama hatayı devam ettirmek değil hatadan vazgeçmek gerekir.

Üzüldüm arkadaşınıza aslında bosansa, sizin de dediğiniz gibi yurt dışında kimsenin kendisini tanımadığı bir yerlerde hayata yeniden başlasa ne güzel olur.Cocuk yapmasa bari o adamdan o zaman kurtulmak daha da zor olur çünkü

Toplum baskısı hep var.Bu şekilde yetiştirildik.Aileler rahat bıraksa bile hep toplum baskısı vardı.Ayşeye gelince boşanınca gerçekten insanlar iyi olsaydı boşanmazdı bile diyor.Türkiyede bu o kadar çokki.2. Kez aynı şeyleri yaşamak istemiyor olabilir.Boşanmak ağır bir travma.Keza yüreği hırpalanmış ayşenin.Bir çok şeyi içine atmış.Hem aşk ,hem iş sonra tekrar tutunmaya çalışmış hayata yine olmamış.Ayşenin gerçekleri görecek bir durumu yok.Önüne bakamıyor.Çünkü psikolojik olarak çökmüş.İyi bir terapist lazım ayşeye.Tabi bunuda kabul etmek gerekiyor.Ben boşanma aşamasındayken sağlığım hiç iyi değildi.Sürekli tansiyonum düşüyordu.Agrasiftim,bağırıodum.Sonra ellerimden küçk küçük noktalar çıkmaya başladı.kalbim çarpmaya başladı.Strese bağlıyöış.Psikiyatriye gittim.Ağır depresyon dedi doktor.İşimden çıkmayı bile düşündüm.Ayşe inşallah doğruyu bulur.Boşanmış olunca hadsiz insanlar öle çokki.Kendini savunuosun şunu bile söylüyorlar.Eniştenin seni niye boşadığı belli oldu diyorlar.Yani diyorlarda diyorlar.Erkeksiz sanki bir kadın başının çaresine bakamazmış gibi.İnşallah bu günler bu zihinler def olup gider.Ha bide bu durumu yaşayan bilir.Yaşamayan hiç bilemez.

Of Allah kahretmesin bu zihniyeti! Size de cok gecmis olsun cok mutlu olun insallah.

Teşekkür ederim.Sizde ayşeyi giç bırakmayın.Bunun sevabı bile bir ömür yeter size.

Ya zaten cidden cok sevdigim vakit gecirmekten keyif aldigim bir arkadasim hani zaten sevap olmasa dahi birakmam ama iste arkadaslarimiz kotu durumdayken sanki kendilerini bir yuk gibi goruyor ve sanki yaninda olmak bir lutuf gibi hissediyor alakasi yok sevmedigimiz keyif almadigimiz insan olsa mutlu gununde de yaninda olmayiz Yani aslinda. Insan sevdiklerinden cekinmemeli arkadaslar her zaman yaninda olacak.

Ayse ve Ayse gibi kadinlari anlayamiyorum hatta icten ice cok kiziyorum,basarilisin,kendi parani kazanabiliyorsun,kimseye minnet etmeden yasayabilcek imkanlarin var ama sen kendine eziyet etmeyi tercih ediyorsun!Insan hic mi kendi icinde hesaplasma yapmaz?hic mi donup gidisatina bakmaz?hic mi dusunmez?30 yasina gelmissin bu hayat sana iyi kotu nice dersler vermis,omrun her gecen gun yavas yavas giderken neden hala aklin basina gelmez.Arkadasinin problemi yalniz kalma korkusu,sevme sevilme ihtiyaci,ozguven eksikliigi falan degil,arkadasin 18 yaslarinda ergen degil ki,akilli zeki kendini yetistirmis bir kadin diyorsunuz...Kendine eziyet etmeyi seviyor ya da cesaretsiz ama emin olun birgun bicak kemige dayanicak,omuzundaki butun yukleri atmaya calisicak ,akli da basina gelicek,iste o zaman ne kimsenin ne dusundugu,ne de ondan sonrasinda ne yasayacagi pek de umrunda olmayacak,umarim tez zamanda tekrardan akli basina gelir,kendi gucunun farkina varir da yasadiklarinin kaderden oturu kendi tercihleri oldugunun farkina varir.

Destek almak,dertleşmek bana da iyi gelir. Ama lanet girsin şu sosyal medyaya kendimi şişman hissetmemi ve çatlaklarım yüzünden kendim hakkında berbat düşünmemi sağlıyor. Kendinizi yalnız hissetmeyin. Eminim çoğu insan sizin gibi olmak ister. Benim erkek arkadaşım huri gibi bir insan. Aşktan yana şanslıyım fakat kariyer ve paradan yana da şanslı olup yurtdışına gitmek isterdim. Artık bakalım zamanla herşey olur eminim

Bu kadar okuyan kadin mi diyor bunu ? Bekar olanla bosanmis ayni sey degil diye
Ne okuyor ayse ? Cin ali serisini mi?
Kusura bakmayin da hic hayatimda boyle bir kadin gormedim , insallah gercek degildir

Tabi ki bu seksist laflari her yerde soylemiyor ama icsellestirdigi ve takinti haline getirdigi dusunceler bunlar. Entelektuel birikim ile seksizm her zaman ters dusmez ki, oyle olmasa Woody Allen, Bertolucci, Dh Lawrence, Henry Miller gibi igrenc seksist adamlar bu kadar ragbet gormezdi veya Woody Allen filmlerinde 40 Yasin ustunde bosanmis guclu ve ayni zamanda askin nesnesi olan kadinlar gorurduk.

Ama elbette bence de sacma sapan dusunceler. Ama bunlardan azade olabilenler sansli bir azinlik ve cogu zaman egitim ile de alakasi cok yok. Feminizmi icsellestiren kadinlarin bir kismi hic okula gitmemistir bence.

Ben kendimi feminist olarak tanimlayan insan haklari konusunda uzmanlasmis bir avukatim su an birlesmis milletler calisani olarak Afrika'da toplumsal cinsiyete dayali siddeti onleme programlari koordinatoruyum ve hala toplumun kadinlara yaptigi genclik guzellik ve mutlaka evlilik baskilarindan dolayi aci cekiyorum. Sizi bunlar hic etkilemiyorsa hayranlik duyarim ancak.

Son düzenleme:
+1 diyorum ve ekliyorum. Diğer bir sebebi de her şeyiyle mükemmel kadın profili çizmek. Evli , kültürlü ve kariyerli...
Bu yüzden de bence boşanmak istemiyor. Evliliği çoğu kadının statü için kullandığına inanıyorum artık.

ayşe sizin tanımladığınız gibi güçlü bir kadın değilmiş ki ilk fırtına da hemen kendine sığınacak bir liman aramış .Boşanmanın ardından kendine zaman tanımalıydı. İş ve evlilik hayatında art arda yaşadığı olumsuzluklar fazlaca etki bırakmış. Güçlü olduğunu herşeyin üstesinden gelebileceğini hissettirmelisiniz .hayatına özelliklede evliliğine çok fazla müdahil olmadan

Gercekten evli olmaya veya iliskisi olmaya bu kadar anlam yuklenmesi korkunc ve buna prim vermek daha da korkunc yalniz olmak bile diil aslinda yalniz olmanin bir sekilde kadini kusurlu yaptigi inanci igrenc olan. Benim annem bile 60 yasinda kadin, ayseyle konusurken "kizim manyak misin ne demek yasliyim bosandim bir daha kimseyi bulamam?" Diyordu. Yalnizlik tabi ki kotu ama aslinda evlilik ve cocuk cogu zaman statu icin isteniyor.

Arkadaşını davet et. Yanına gelsin, biraz kafasını toplasın. O ortamdan uzaklaşmadıkça içinde bulunduğu durumu göremeyecek. Maalesef nasıl yetişirsen yetiş toplum baskısına kurban gidiyorsun.

Bir örnek vereceğim amacım kimseyi yargılamak değil. Bir kadın bekar olsa ama birden çok erkekle ilişki yaşasa daha önce evlenmediği için sorun olmuyor. (Bazı yörelerde hala sorun o ayri) ama bir kadın evlense ve hayatında eşinden başkası olmasa sonra boşansa artık hayat onun için bitmiş muamelesi yapılıyor. Bu mantıktan çıkamadığımız için binlerce kadın gördüğü şiddete, aldatılmaya vs. bile bile katlanıyor ve boşanmıyor ya da boşanamıyor. Arkadaşının içinde bulunduğu durum tam da bu...

Hic etkilemiyor , acikcasi sizin etkilenmenize de anlam veremedim gercekten
Yanlis anlamayin asagilamak yada hakaret amacli degil saskinlikla soyluyorum anlayamadigimi
Yani sizin gibi kadinlar da hala bu baskilara takiliyorsa , bu toplum ne yapiyor da genc kadinlari bu hale getiriyor bilemiyorum

Ablacim o zaman siz savundugunuz seylere tam olarak inanmiyorsunuz demeyeyim de.ne desem bilemedim. Toplumsal cinsiyet calismasi yapiyorsunuz ama kendi kendinize cinsiyete dayali baski uyguluyorsunuz. Siz, mesela, 10 yasindaki bir kiza, sen mal degilsin, guzellikledegerin artmaz/azalmaz bak erkeklere kimse guzel/cirkin ayirmiyor diyebilir misiniz?

Evlendigi adam sindirmiş. Başka ne olabilir ki? Şuan ki hayatında, arkadaşınızı eşi gitgide dibe çekmiş. Kendine özgüveni kalmamış kadının. Kim bilir neler diyerek psikolojisini bozmuş.

Umarım boşanabilir, kurtulabilir o adamdan.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…