Empati yetimiz bu kadar mı zayıf

ManzaramDeniz

Guru
Kayıtlı Üye
25 Eylül 2011
7.389
11.068
Bu formu takip etmeyi, hali hazırda yaşananları öylesine okup geçmek yerine olanlardan pay çıkarmak,"böyle davranmak bunlara yol açabiliyormuş"demeyi seviyorum.Fakat bazı üyelerin yaptıkları yorumlar çok can sıkıcı gerçekten.Yorum yaparken çoğu kişi empati yapmadan değerlendiriyor.Çözülebilcek bi problem varsa o kadar rahat bir şekilde "boşan,ayrıl...vs"kararları verebiliyorlarki.Hayretler içerisinde kalıyorum.Ben kolay kolay söylemem mesela.İyice düşünmeye çalışırım,benim yazmış olabilceğim bi yorumun etkisiyle o kişinin yanlış bir kara alması ve bunun mebalini almaktanda çok korkarım.Yani o an konu sahibinin yazdıkları okuyup,sadece o an bana doğru gelen ama aslında yanlış olan kararlardan bahsediyorum.

Hangi birimiz kendi hayatımızla ilgili bu kadar rahat yorum yapabiliyoruz? Burası sanalda olsa hepimiz gerçek hayatı yasıyoruz ve çoğu burada yapılan yorumları ciddi bir şekilde hayatına endeksleyebilir.Bunları düşünüp etmeden daha yapıcı veya daha doğru kararları yazmak,gerçekten empati yapabilmek bu kadar mı zor?

Birde bu forumda şuna hiç gelemiyorum."buraya konu açıyorsan tüm yorumlara,ağır eleştirilerede katlanacaksın!!" Yahu bu nasıl sert bi tutumdur,öyle bi pskoloğa gittiğinizde,derdinizi anlattığınızda oda size hatalarınızı yüzünüze vurup duruyorsa,sizi daha çok incitiyorsa birdaha gidermisiniz o psikolağa? Konu sahibi yanlış yapıyor olsa bile,bunu daha ılımlı yada tatlı sert bi ifadeyle dile gitremiyormuyuz? Bu kadar kolaymıdır yani? Zaten kişi buraya yorum açıyorsa akıl almak için,yol gösterebilmemiz için açıyor.Bizim tek yapmamız gereken,yazılanlara göre ona hatalarını söylemek veya doğru olanları kendimizce söylemek,kararı konu sahibine bırakmak olalı..

Dün bi konu açılmış,kapatılmış hemen...Konu sahibini 1 saat içinde bezdirmişler resmen! İnanın üzüldüm. Nedir bu katılık? Yaptığımız,işlediğimiz günahların bedelini yüzüne vurmak,onu sorgulamak bize mi düşüyor ? Yazılan yorumlar beni hayretler içerisinde bıraktı gerçekten.Büyük yüreklilikle çaresizce yazmış konu sahibi derdini.Tamam yaptıkları hata,benimde olmadığı gibi birçoğumuzun doğrularını ters bi durum.Ama hayatımızda hiç mi hata yapmıyoruz yada yapmayacağız.O an kendimizi onun yerine koymak bu kadar mı zor?
Onaları değer yargılarını tartışmak,yargılamak bizim haddimizemi düşüyor?

haddimize düşürülüyor ne yazıkki...
soruyo cevap veriyoruz bizde...
hatalarına gelincee herkesin bi bakışı var...
konuyu açanda zaten her açıdan fikirler almak için açıyor konuyu...
tabiki çok kabalaşmadan konuşmak lazım...
amaaaaaaa bazılarıda illa pohpohlanacak yorumlar istiyo...
kimse birbirinin şakşakcısı değil burda..
üstelik bu konu defalarca tartışıldı şimdiye kadar...
herzamanda "kaldıramayan konu açmasın kardeşim sordun söyledik" diye bağlandı..
bende böyle düşünüyorum...
fikrimizi söylüyoruz sonuçta...

buraya actıgım ılk konu geldı aklıma eskı uyelıgımle 2009 daydı.
tersleyenler, bız ne yapalım dıyenler bı daha tovbe etmıstım burda konus acmamaya gene arada
acıyorum ama sorun yasamadım aslında konudan konuyada farkedıyor.

dunku konus sahıbı daha ıkıncı mesajıyla sert vıraj aldı abarttı. o mesajla canından bezmıs olabılır.

haddimize düşürülüyor ne yazıkki...
soruyo cevap veriyoruz bizde...
hatalarına gelincee herkesin bi bakışı var...
konuyu açanda zaten her açıdan fikirler almak için açıyor konuyu...
tabiki çok kabalaşmadan konuşmak lazım...
amaaaaaaa bazılarıda illa pohpohlanacak yorumlar istiyo...
kimse birbirinin şakşakcısı değil burda..
üstelik bu konu defalarca tartışıldı şimdiye kadar...
herzamanda "kaldıramayan konu açmasın kardeşim sordun söyledik" diye bağlandı..
bende böyle düşünüyorum...
fikrimizi söylüyoruz sonuçta...

"kaldıramayan açmasın" mantığını hiçbirzaman kabul etmek istemiyorum.Bu sadece çoğu kişinin egosunu tatmin edip,ağır yorumlar yapıp,bu cümlenin altına sığınmasından başka hiçbirşey değil zaten...

Pohpohlanmak isteyenlerde var elbet,ama kimsenin haddine düşmez bence başkasının hayatını yargılamak.Ben hayatta şunu yapmıyorum,sen nasıl yapıyorsun demek!

burada her kişilikten insan var herkesin konulara yaklaşım tarzı farklı ,çok tatlı dilli ılımlısıda var olumsuz davrananıda var bazılarıda varki proveke etmeye konuyu saptırmaya bayılır mesela nadirde olsa böyleleride var ,ben buraya yorum yazarken ben olsam ne yapardım diye düşünüyorum önce öyle yorum yazıyorum kimseyi kırmamaya çalışıyorum ,keşke herkes öyle olsa

buraya actıgım ılk konu geldı aklıma eskı uyelıgımle 2009 daydı.
tersleyenler, bız ne yapalım dıyenler bı daha tovbe etmıstım burda konus acmamaya gene arada
acıyorum ama sorun yasamadım aslında konudan konuyada farkedıyor.

dunku konus sahıbı daha ıkıncı mesajıyla sert vıraj aldı abarttı. o mesajla canından bezmıs olabılır.

Evet konu sahibinin değer yargıları birçoğumuza ters gelebilir,ama birde onun penceresinden bakmak,onun doğrularını yazarken kabul edip o açıdan yorum yazmak bu kadar zor olmamalı.

Sizin durumunuzda olan birçok kişi vardır burda emin olun.Öyleki şunuda belirteyim,hatalarımız,yanlışlarımızı hesap sorar nitelikte ,aşağalayıcı nitelikte değilde daha ılımlı yorumlar gelebilmesinden bahsediyorum.Bence siz istediğiniz konuyu açın,nabza göre şerperli yorumlar yazarsınız sizde=) Buraya yazmanıza engel olmamalı hiçbirşey.

Son düzenleyen: Moderatör:
"kaldıramayan açmasın" mantığını hiçbirzaman kabul etmek istemiyorum.Bu sadece çoğu kişinin egosunu tatmin edip,ağır yorumlar yapıp,bu cümlenin altına sığınmasından başka hiçbirşey değil zaten...

Pohpohlanmak isteyenlerde var elbet,ama kimsenin haddine düşmez bence başkasının hayatını yargılamak.Ben hayatta şunu yapmıyorum,sen nasıl yapıyorsun demek!

dünkü kapanan konu bir istisnaydı. çünkü dünkü arkadaş berdel usülü evlendirilmiş, töre baskısı altında yaşayan ve ciddi şekilde maddi yokluk çeken bir arkadaşımızdı. boşanmak bi kenara dursun bakkala süt almaya gidince bile dayakla tehdit edilen bir kadındı. onun bu halini bilmeden gelip "boşan şekerim ayol" yorumu yapanlar yüzünden ortam gerilince o da konuyu kapattırdı ki bence kapattırmamalıydı.

fakat genel olarak bu yorum kaldıramayanlar ve boşan kelimesini duyunca sinir krizi geçiren konu sahipleri, dünkü arkadaşımız gibi haklı değil genellikle.
öyle kadınlar var ki, ihanetin ve aşağılanmanın her türlüsünü yaşadığını anlatıyor konu açıp. birisi boşan diyince de eşi tarafından kırılan gururunun acısını "sen bekarsın anlamazsın evlenince görürüm ben seniii" diyerek çıkartıyor.

yani eşine ya da eşinin aşık olduğu "daha güzel ve daha genç" kadına gösteremediği tepkiyi burada ona iyi niyetiyle yardımcı olmaya çalışan kk üyelerine hakaret ederek gösteren konu sahipleri gördüm ben.

edit: dünkü kapanan konu başkaymış. onu görmedim.

Son düzenleme:
benim de anlamadıgım ; kk üyelerıne hitaben konuların açılması .

hafta da bir muhakkak kk üyeleri ıcın bır üye konu acıyor :)

yani tamam anlıyorum rahatsızlıgınızı dile getiriyorsunuz ama ,

değişen birşey olmuyor kı .hem de kimseyı değiştirmek gibi çabamız da

olamaz değil mi! hepimizin illlaki canini sıkan yorumlar olmustur ,ama

bunu dert etmemek gerekıyor diye düşünüyorum .

her türden insan var burada .herkesın bakış açısı çok farklı .

herkesin aynı düşüncede olması mumkün değil.

Evet konu sahibinin değer yargıları birçoğumuza ters gelebilir,ama birde onun penceresinden bakmak,onun doğrularını yazarken kabul edip o açıdan yorum yazmak bu kadar zor olmamalı.

Sizin durumunuzda olan birçok kişi vardır burda emin olun.Öyleki şunuda belirteyim,hatalarımız,yanlışlarımızı hesap sorar nitelikte ,aşağalayıcı nitelikte değilde daha ılımlı yorumlar gelebilmesinden bahsediyorum.Bence siz istediğiniz konuyu açın,nabza göre şerperli yorumlar yazarsınız sizde=) Buraya yazmanıza engel olmamalı hiçbirşey.

hayır sorun o degıl, konu sahıbının deger yargıları yasadıkları yargılamak kımseye dusmez.
benım yasadıklarım sızın yasadıklarınız kımseyı baglamaz kımse kalıplasmıs dogrulara gore yasamak zorundada degıl zaten.
ama dunku konuda sorulan sorunun cevabını o yastakı bı ınsan verebılır alıcagı cevapları tahmın edebılır
dıyelım ki dertlesmek ıstedı yazdı, ıkıncı mesajında kımseyı oyle sert tersleyemez en fazla konusunu kapattırsın.

onun dısında,vardır tabıkı cunku forumda yasanan seyler,ılımlı yorumlar tabıkı gelmelı haklısınız burda herkes fıkrını soylebılır.
tek sorun soylemek var soylemek var.! nabıza gore serbetlı yorumlar yazamam ıste kımseye mınnet etmem bu konuda usulunce cevaplarım ıllaki :)) yorum yazıyorum kımsenın engelı olmadan :nazar:

önce konuyu okuyorum,sonrada yapılan yorumlara hiç bakmadan o anda ne hissedersem onu yazıyorum..evet çoğu zaman empati yaparak,karşımdakini anlmaya çalışarak yorum yaparım ama sırf iyi görünsün diye de fikrimi değiştirmem.ayrıca bunca üyesi olan bir yerde elbette herkesten anlayış ve empati bekleyemeyiz.saygı sınırı aşılmadıkça herkes istediği yorumu yapabilir.

dünkü kapanan konu bir istisnaydı. çünkü dünkü arkadaş berdel usülü evlendirilmiş, töre baskısı altında yaşayan ve ciddi şekilde maddi yokluk çeken bir arkadaşımızdı. boşanmak bi kenara dursun bakkala süt almaya gidince bile dayakla tehdit edilen bir kadındı. onun bu halini bilmeden gelip "boşan şekerim ayol" yorumu yapanlar yüzünden ortam gerilince o da konuyu kapattırdı ki bence kapattırmamalıydı.

fakat genel olarak bu yorum kaldıramayanlar ve boşan kelimesini duyunca sinir krizi geçiren konu sahipleri, dünkü arkadaşımız gibi haklı değil genellikle.
öyle kadınlar var ki, ihanetin ve aşağılanmanın her türlüsünü yaşadığını anlatıyor konu açıp. birisi boşan diyince de eşi tarafından kırılan gururunun acısını "sen bekarsın anlamazsın evlenince görürüm ben seniii" diyerek çıkartıyor.

yani eşine ya da eşinin aşık olduğu "daha güzel ve daha genç" kadına gösteremediği tepkiyi burada ona iyi niyetiyle yardımcı olmaya çalışan kk üyelerine hakaret ederek gösteren konu sahipleri gördüm ben.

EDT;edt yazdığın kısma yeni dikkat ediyorum:KK66:görmeden yazdım
edit: dünkü kapanan konu başkaymış. onu görmedim.

Bahsettiğiniz konuyu yeni öğrendim,ben şu twitterde tanışıp gecelik bişeyler yasayan kızın derdinden bahsetmiştim.İstisna konulardan bahsetmiyorum.Tüm konulara aynı yorumlar geliyor demiyorum ki ayrıca.Bahsettiğim bikaç konuyu baz alarak açtım ve rahatsızlığımı dile getirdim.
Bişeylerin değişiceğinden umudum yok zaten:)

benim de anlamadıgım ; kk üyelerıne hitaben konuların açılması .

hafta da bir muhakkak kk üyeleri ıcın bır üye konu acıyor :)

yani tamam anlıyorum rahatsızlıgınızı dile getiriyorsunuz ama ,

değişen birşey olmuyor kı .hem de kimseyı değiştirmek gibi çabamız da

olamaz değil mi! hepimizin illlaki canini sıkan yorumlar olmustur ,ama

bunu dert etmemek gerekıyor diye düşünüyorum .

her türden insan var burada .herkesın bakış açısı çok farklı .

herkesin aynı düşüncede olması mumkün değil.

Tek tek isim verip burda şu kişi şu yorumu yapmış ne ayıp diyemem değil mi?
Elbette kk üyelerine hitaben konuşucağım.
Her seferinde bişeyler değişmiyor diye bu tepkilere tepkimizi belirtmesek bu tarz fitursuzca yorum yapanların sayısında artış olacağını düşünüyorum.
Dert değil benimkisi rahatsızlık.
Benim bu konuyu açma sebebim düşünce değiştirmek değil,biraz düşünerek yazmaları...

Genelleme yapıyorum ben tüm kk kadınlar hadsiz yorumlar yapıyor demiyorum!
İstisnalar yazılıp duruluyor.Yapamayın lütfen

1-Öncelikle empati dediğimiz şey yani karşımızdaki kişi gibi düşünmek olayı malesef olamaz. Çünkü herkes farklı kişiliktir ve empati yapmaya kalksa bile malesef kendi cephesinden görerek ve hissederek yapar. Çünkü karşısındaki kişi değildir. Düşünceleri onun gibi değildir. Herkes ben olsam ne yapardım diyerek konuya cevap veriyorlar. Ben onun yerinde olsaydım deseniz bile malesef bunu başaramazsınız.
2-Açılan konulara yapılan yorumlara gelince; bu kadar çok üye sayısının olduğu yerde o kadar da çok düşünce vardır. Şimdi konu sahibi konusunu açıyor, bakıyor ki açtığı konuda kendisi haksız duruma düşmüş başlıyor "ama siz daha önce bana yapılanları bilmiyorsunuz, daha öncede böyle olmuştu şöyle olmuştu" diye anlatmaya. İbre kendine doğru dönüyor. Kardeşim madem bir olay anlatacaksın kısa ve öz olarak o olayın başlangıcından itibaren yaz herkes bilsin ona göre yazsın. Olayın ortasından başlamana ne gerek var. Ayrıca burada istediği cevabı alamayan kişinin yorum yapanlara yaptığı hakaretleri de unutmamak lazım değil mi?

bence daha dikkatli bak kendi hayatını paylaşanlar genelde konu sahibiyle aynı şeyleri yaşamış olanlar oluyo...
yoksa kimse amanda bak ben iyiyim sen kötüsün demiyo...

Tek tek isim verip burda şu kişi şu yorumu yapmış ne ayıp diyemem değil mi?
Elbette kk üyelerine hitaben konuşucağım.
Her seferinde bişeyler değişmiyor diye bu tepkilere tepkimizi belirtmesek bu tarz fitursuzca yorum yapanların sayısında artış olacağını düşünüyorum.
Dert değil benimkisi rahatsızlık.
Benim bu konuyu açma sebebim düşünce değiştirmek değil,biraz düşünerek yazmaları...

Genelleme yapıyorum ben tüm kk kadınlar hadsiz yorumlar yapıyor demiyorum!
İstisnalar yazılıp duruluyor.Yapamayın lütfen
sımdı su actıgın konunun zıttını ıkı uc yorum daha yapsam azarlanman an meselesı :KK1:

ne yazık kı bazı konu sahıplerı pohpohlanmak ıstıyor :KK14:

sızın actıgınız konu ıcın kendı düşüncemi belırttıgım ıcın ,hemen bı agresıflik gosterdınız .

ben de dıyorum kı ; böyle konu açarak tepkinizi gostersenız de ne fayda .

kac bın uye var burada ,emin olun herkes düşünerek yazıyordur zaten ,sadece bakıs acılar farklıdır .

sızın düşünceye davet etmenıze gerek yok dıye dusunuyorum sadece .

neyse ; umarım istediginiz sonucu alırsınız :KK34:

sımdı su actıgın konunun zıttını ıkı uc yorum daha yapsam azarlanman an meselesı :KK1:

sızın actıgınız konu ıcın kendı düşüncemi belırttıgım ıcın ,hemen bı agresıflik gosterdınız .

kac bın uye var burada ,emin olun herkes düşünerek yazıyordur zaten ,sadece bakıs acılar farklıdır .

Öfkeli yorum değil,bastırmak için,daha iyi ifade edebilmek için kullandığım ünlem işaretlerinii öfke olarak yorumlamayın.keza sizde o şekilde bir yorumda bulunmuşsunuz.
Sonuç peşinde değilim ayrıca,konuşmak,paylaşmak,düşünceyi dile getirmek diyelim:KK66:

katılıyorum...
burada söylediğimiz fikirlerle çözüm bulan insanlar var...
o zaman herkesi pohpohlayalım sen haklısın sen süpersin diye..
sorunuyla başbaşa kalsın ama gururu okşansın...

katılıyorum...
burada söylediğimiz fikirlerle çözüm bulan insanlar var...
o zaman herkesi pohpohlayalım sen haklısın sen süpersin diye..
sorunuyla başbaşa kalsın ama gururu okşansın...

Niçin beni anlamamkta bu kadar direniyorsunuz?
Anlatmak istediğim konu içeriğinde mevcut,olayları başka yerlere çekıyorsunuz.Sizin bahsettiğinz konu ile benim anlatmaya çalıştığım o kadar farklı ki.
Neyse siz kimseyi pohpohlamyın,hep eleştirin..
Ne kadar anlatamaya çalışsamda gözünüz okuyor ama algılamıyorsunuz ne yazıkki.

Burada muhafazakar insan sayisi cok fazla.

O yuzden o bahsettiginiz hanima cok sert elestiriler geldi ben de okudum. Hatta icki icmeye gidenin sonu boyle olur yazmisti biri. Her koyun kendi bacagindan asilir kimse unutmasin bunu.

Bazi evliliklerde kadin o kadar hatali ve gozu kapali ki icinde bulundugu durumun farkinda bile degil. O durumda ben de ayril diyorum cunku evliligi coktaaaaan bitmis ama ruhu duymuyor. Kadin olarak uzuluyorum hemcinsimin ezilmesini istemiyorum. Bu kadar fazla bakis acilarinin oldugu bir toplulukta cikan ses elbette fazla olacak ama keske bakis acilari biraz daha genis olsaydi.

Niçin beni anlamamkta bu kadar direniyorsunuz?
Anlatmak istediğim konu içeriğinde mevcut,olayları başka yerlere çekıyorsunuz.Sizin bahsettiğinz konu ile benim anlatmaya çalıştığım o kadar farklı ki.
Neyse siz kimseyi pohpohlamyın,hep eleştirin..
Ne kadar anlatamaya çalışsamda gözünüz okuyor ama algılamıyorsunuz ne yazıkki.

bugün aynı şey benimde aklımdan geçti maalsef toplum olarak tü kaka demek çook kolay : hepimiz hemen hemen aynı kültür ahlak we değer yargılarına sahibiz o yüzden bize biraz uç bişey yaşayan insanlara ilk bakış açımız '' ay ne ayıp'' şeklinde oluyor ama

aynı hatalara weya benzerlerine yada başkalarına abes gelecek türden hatalara yanlışlara kimsenin düşmeyeceği garantisi yok bu hayatta , yada onun düştüğü hatadan yada bilerek yada bilmeyerek yaptığı yanlıştan kendimize pay çıkarmıyoruz maalesef..

ama tabii herkes düşüncesini ''özgürce'' ifade eder.. pohpohlanma beklentileri olanlar değil ama ''diğerlerine'' fazlaca acımasız dawranıldığına bende şahit oldum burda :KK53:

X