Ek gıdaya geçişşş

yavrum doktorların ortak görüşü 4 le 6. ay arasında ek gıdalara başlanması yönünde, ancak kimi doktor 4. aydan sonra kimisi de illaki 6. aydan sonra diye görüş bildiriyo, bizim drumuz 4. ayın bitiminde başlamamızı istedi, zaten ek gıda dediğim de şu anda meyve suyu muhallebi ve mamadan ibaret, yoğurt çorba türü şeyler vermedim henüz, bizim ek gıdalara geçiş amaçlaırımızdan birisi de bebeğin 6 aylık olduğunda emmenin kolayına gelmesi ve bu yüzden ek gıdaları reddetmesi riskini azaltmak, sizin doktorunuz 6. ay diyorsa o zaman başlarsınız sorun teşkil etmiyo yani, bi de biz birazcık minik olduğumuz için doktorumuzun ek gıdalara kilo aldırma amaçlı başlattığını düşünüyorum, dediğimg ibi ek gıda dediğimde muhallebi mama ve meyvesuyu şu anda, çok fazla çeşitlendirmedim daha, yakında yoğurda başlıycam sonra çorbaya derken öyle öyle çoğaltçam yani

hıı mantıklı gerçekten de, du bende çorbalara başlayınca koyum zeytinyağı, ben havuç suyu vermedim ya doğru dürüst, kış gününde pazara da çıkamıyom zaten, marketten de almakistemiyom, doktorumuz şeftali suyu verebilirsin demişti, dondurucudaki şeftalilerden birer ikişer çıkartıp veriom şimdilik, bi de elma suyu veriyom, şu havalar bi düzelse çeşit çeşit alacam herşeylerden kuzuşuma, he bi de bişi sorcam bu brokoli dondurucuya konuluyo mu :uhm:

6-8 AY : Anne sütüne aldığı sürece ve miktarda devam edilmelidir.Anne sütü yoksa veya yetersizse en az 300 ml. devam maması verilmelidir.

Saat 06.00-07.00: Kahvaltı (Devam maması içine akşamdan tuzu alınmış peynir + Haşlanmış yumurta sarısı + reçel ilave edilerek hazırlanır.)

Saat 10.00: Kavanoz maması veya meyve püresi

Saat 13.00: Sebze çorbası veya sebze püresi (ıçersine ince çekilmiş kıyma ilavesine başlanabilir.)

Saat 16.00: Yoğurt

Saat 19.00-20.00: Kaşık maması veya muhallebi (Muhallebi devam maması ve pirinç unu ile hazırlanmalıdır.)

örnek 6-8 ay beslenme tablosu

canım ya sen çok bilgilisin maşallah senden bi ricam var benim kızım prametüre 8 aylık ama ben düzeltilmiş yaşına göra mama veriyorum buna görede 6.5 aylık ve kaşığa alıştıramıyorum sadece kendi hazırladığım şeyler sebze çorbası ve meyve suyu yada püresi bunlarıda çoğunluk biberonda veriyorum sen kaç cc veriyosun öğünün mesela sabah kaç cc öğle kaç cc vs... sölersen sevinirim hala oturtamadım şu öğün işini ve çoğunluk kaşık maması veriyorum kızıma onuda biberondacokacimcoookCADIARZU

estahhfrulaaaa canım öle deme ..okuduklarımı paylasıyorum bende...
ben sutum oldugu ıcın formul mamadan vermıyorum.emzırıyorum ve meyve-muhallebı-yoğurt-kasık maması verıyorm.
ama bır seferde en az 120 cc alması gerkıyıor dıye bılıyorum.ama doktoruna da sor ıstersen.bol iştaharrr

aaah ah alması lazım da almii anam almii, su manyağı benimki yaaa, ama bende şöööle bi formil keşfettim, 90 ml suya 4 ölçek mama koyyom, 1 kaşık da muhallebi ekliyom, onu içiriyom ardından suyu dayıyorum :jeyyar:

sağol canım yaaa.s.

ya arkadaşlar ben bu ek gıda konusunda hatamı yapıyorum bilmiyorum bana bir yardımcı olun şimdi annem diyorki önce emzirip sonra ek ne veriyorsan ver diyor fakat benim oğlum uyanıkken hayatta emmez uykusu gelecek sersemleyecek öyle emer mesela sabah 8 de emdi beni saat 10 da ona kahvaltı veriyorum 90 ml mama nın içine peynir yumurta sarısı bebe bisküvisi pekmez sadece onu yiyor beni emmeden sonra 11-12 gibi uyutuyorum o arada ne emerse işte sonra saat 2 gibi meyve püresi yada suyu bu arada benim oğlum meyve püresini yerken öğürüyor ancak suyunu verebiliyorum normalmi bu durum neyse 2-3 saat sonra çorba yedirmeye çalışıyorum akşam muhallebi ve mama yani uzatmayım kısaca oğlum sadece uyurken emiyor ek gıdanın öncesinde yada sonrasında beni emmiyor yani birde imkanı yok biberonla 90-120 ml içmiyor e kaşıklada mama yedirmek çok zor oluyor

hıh aynısı tıpkısı bide bizim evde var ondan pütürlü hiç bişey yemiyo kusmasın diye vermiyorum bende biberonu almıyo okadar mamada kaşıkla verilmiyo uyurken veriyom mama çakıyo zilli nasıl çakıyosa açıyo gözünü yırtıyo mötünü
canım annen seni unutmasın diye emmdikten sonra ver demiştir emdikten sonra ha önce ha sonra farkı yok yani yerterki alsın

of of benimkide öyle uyurken biberon vermeyi deniyorum hemen ağlamaya başlıyor bugün kavanoz daki meyve pürelerinden veryim dedim hani benim yaptıklarım pütürlü olduğu için yiyemiyordur diye ama onuda çok zor yedi normalde muhallebi yada çorbasını koyu kıvamlı verebiliyorum ama meyveyle arasımı yok ne, yani sırf kilo almamak için direniyor doktor bu çocuğu büyütmemiz lazım dedikçe ben strese giriyorum ben strese girdikçe o yemiyor bende böyleymişim annemi emmemişim annemde emziğin arasından ağzıma muhallebi tıkarmış görsen bana hiç benzemiyor oğlum ama cins huyları benden almış işte

anaa benimki de tam tersi uyurken tıkıyom ağzına, kız gündüz uykusunda olmayabilir belki de gece uykusunda vermeyi bi denesene, emzik alıyosa önce emzikle alıştırma yap sonra biberonu vermeye çalış

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…