Ek gıdaya geçişşş

XIXBXIXARU

benim tatlımı tatlı kızım
Kayıtlı Üye
2 Şubat 2008
522
3
ARKADAŞLAR KIZIM 4 AY 4 GÜNLÜK SADECE EMİYOR EK OLARAK HİÇ BİŞEY VERMEDİM ŞİMDİYE KADAR EK GIDAYA GEÇMEK İSTİYORUM AMA NASIL VE NEYLE GEÇECEM BİLMİYORUM ASLINDA BİLİYORUM AMA KAFAM KARIŞIYOR LÜTFEN EK GIDAYA YENİ GEÇENLER YARDIMCI OLURMUSUNUZ BİDE MAMA OLARAK HANGİ MARKAYI ÖNERİRSİNİZ SAOLUN ŞİMDİDEN :1hug:a.s.

biz de yeni geçiyoruz. kızım da inek sütü proteini allerjisi vardı ama dr. yine de deneyelim dedi. milupanın sütlü pirinçli muhallebisi ile başladık iki gündür.inşallah allerji yapmaz. buna birkaç gün devam edeceğiz sorun olmazsa cam rendede hazırlanmış elma püresine geçeceğiz. doyumluk değil tadımlık olacak birer öğün. sen de böyle yapabilirsin.

ben 3 gündür sadece tattırmak amaclı elma suyu veriyorum, 1 hafta boyunca byle verecem, sonra armut sonra havuç suyu vercem, 3 hafta yapıyo, ondan sonra ne yapcam bende bilmiyorum :)

Birinci Adım: Sağlık uzmanları ek gıdalara geçiş sürecine sindirimi kolay, sıvı bir karışım elde etmek için anne sütü ya da mamayla karıştırdığınız sade pirinç unuyla başlamanızı öneriyor. Pirinç ya da arpa gibi tahıllar demir ve B vitamini içerir ve büyüyen bebeğinize gerekli kalorileri sağlar. Başlangıçta üç ya da dört kaşık yeterlidir; bu besinleri vermek için bebeğinizin canlı, sakin ve mutlu olduğu bir anı seçin. Ek besinleri bebeğiniz açlıktan avaz avaz bağırırken vermeyi denemeyin, bebeğiniz biraz süt içip karnını tam doyurmadığı bir anda verin.

İkinci Adım: Bebeğiniz lapasını memnuniyetle yemeye başladığında hafif sebzelere geçmeyi düşünebilirsiniz. Sebzeleri buharda pişirin ya da haşlayın, ezin, pişirme suyundan ekleyin ve pürüzsüz bir kıvamda olması için süzgeçten geçirin. İsterseniz biraz anne sütü ya da mama ekleyebilir ya da daha lezzetli hale getirmek için pirinç unuyla karıştırabilirsiniz. Lezzetli meyveler gibi tatlı yiyecekleri daha sonra verirseniz bebeğinizin sebze sevme eğilimi daha fazla olur. Bebeğiniz yeşillikleri zevkle yemeye başladığında öğünlerine daha tatlı seçenekler ekleyerek yemek yemeyi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz!

Üçüncü Adım: Bebeğinizin bir yiyeceğe çabuk alışabilmesi için yeni bir yiyecek vermeden önce birkaç gün bekleyin. Bebeğiniz bazı yiyecekleri sırf tadı ya da kıvamı yüzünden yemiyorsa, bu yiyecekleri hemen elemeyin; başka bir gün yeniden deneyin ya da sevdiği yiyeceklerden biriyle karıştırın. Ayrıca bu kendiniz için pek sık pişirmediğiniz sebzeleri ve meyveleri kullanmak için de iyi bir fırsattır. Acele etmeyin, cesur olun ve bebeğinizi mümkün olduğunca fazla tatla tanıştırın; böylece sağlıklı ve çeşitli yiyeceklerden oluşan bir beslenme biçimi olacaktır.

kızlar, muhallebiye başladıktan sonra sankim daha kötü kokmaya başladı kakası. sizin bebişlerde durum nasıl. normal midir acep.

ek gıdalar daha da çeşitlendikçe iyice öğk olacak anlaşılan. peki hafif sümüksü bir kıvamda oluyormu. kızımın ki bazen öyle oluyor ama allerjisi devam ettiğindenmi yoksa normal mi bilemiyorum dr da emin olamıyor. kakalı bezi alıp götürecem o olacak.

valla anacım ben hiç sümüksü bi görüntü görmedim ama sankim daha bi büyük insan kakasına benziyo, eskisi gibi sulu diil, koyu kıvamlı, mesela bu gün ezini doldurmuş ama hç dışarıya taşmamış, koyu kıvamlı olduğu için herhal, yoksa bu kadar mok sulu olsaydı kesin dışarı taşardı

waterlilly canım hemen telaşlanma devam ederse bu sümüksü durum doktora götür.. benimkilerde ek gıdaya geçtikten sonra bazen koyu kıvamlı yapıyorlar büyük adam gibi bazen cıvık sümükümsü ve hepside çok kötü kokulu çıkıyor malesef.. bzen yeşil sarı karışık bzen kahverengimsi yediklere şeye göre değişiyor ben onu anladım..
mesela elma armut püresi verdiğimde cıvıklaşıyor bazen sümükümsü oda hazır mama verdiğimden diye düşünüyorum çünki ek gıdalarla hazır biberon maması karışınca içerde böyle oluyor herhalde..:)) iki bebe olunca bende pratik olmak zorundayım herşeyimiz tepside içerde hazır vaziyetde tepside biberonu çalkaladıktan sonra içini döktüğüm bir kabım var içinde mama çok kalınca sümükümsü bir kıvam alıyor oradan anladım bende..
havuç suyu püreside hafif kabız yptı önce sonra havuç suyunada zeytinyağı koyuyorum zaten öyle yapmak gerkiyormuş içindeki vitamin yağda çözülüyormuş ancak.. böyle yapınca kabızlık durumuda ortadan kalktı..

teşekkür ederim nazlımelek yazdıkların moral oldu, demek ki normal bebişlerde de sümüksü kaka olabiliyor. ben hazır mama vermiyorum ama belki muhallebi yapıyordur yada yediklerimden de oluyordur anne sütünden geçiyor sonuçta denemeye devam edeceğim. Allah bütün bebişleri korusun

öyleyse bizim alerji devam ediyor galiba ya of. ne güzel seviniyordum ben de kızım kurtuldu diye.

ne alercisi anacım o :uhm:

zeytinyağı mı koyyon :uhm:

merhaba ben bugün üye oldum
bebnin bebeğim henüz4 ay 9 günlük.ek gıdalara başlamadım doktorum önermiyor 6 aydan sonra dedi.benimde kafam karıştı.versem mi vermesem mi bilemedim.artık önce sebzeyle başlıyorlarmış.

zeytinyağı mı koyyon :uhm:

evet canım havuç suyu ve püresine biraz saf zeytinyağı koyuyorum.. havuçtaki A vitamini zeytinyağında çözülüyormuş.. hem havuç benim oğlanlara kabız yapmıştı zeytinyağı kabızıda önlüyor.. zaten mamalarınada ara ara kabız olmasınlar diye 1-2 damla zeytinyağı koyuyordum..

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…