Ege adetlerinde var mi boyle bisi? "3. Gün Gelin Evinde Kalma"

Damat çalıştığı şehre gitti ve kız kardesiniz evinde yalnız mı kaldı? O yüzden aman gelinimizi yalnız birakmayalim ayağına adet mi uydurdular ki acaba :)) benim bir exim egeliydi. Nişanlı filan bile değildim anne babası beni çağırıp dururdu. Görmediğim bir gün de benim evime kahvaltıya gelip akşama kadar benle oturup yemek yiyip gittiler. Sen gelmezsen biz geliriz dediler. Ay ne garip insanlardı . Allah kurtardı da doguluyla evlendim pisman değilim

Damat kızın bulunduğu şehirde çalışıyormuş zaten. Kayın ailesi memleketlerinden yeni evli olan oğullarının evlerine gelmişler kalmaya bizde adet böyle diye.

Damat kızın bulunduğu şehirde çalışıyormuş zaten. Kayın ailesi memleketlerinden yeni evli olan oğullarının evlerine gelmişler kalmaya bizde adet böyle diye.
A aa her adeti yerine getirmişler demek ki bı leylek kalmış. Varsa bile böyle birşey, bu devirde çok saçma gitmek. Allah kıza yardım ede.

Yada birde şöyle birşey var.Gelin damat evlendigi gün insanlar gerdeğe girer. Bunlar düğün gecesi yemekli içmeye gidiyorlar.Dedim hatta başka bir gün kutlama yapamıyorlar mi diye.

Bizimkiler düğünde kaç bilezik takacaksiniz diye sormuşlar Nisanda çok problem ettiler.Esimin yakın çevresinde gördüm su düz bileziklerden takiyorlar.Ankarada hep Burma bilezik takarlar.

Mehir asla alınmamalı.Alacaklarsa mehir yapmasınlar o zaman.Balikesir'den evlenmeyin kızlar.

Nasıl yardım etmiş annesi

Ben Egeli değilim ama bizde el öpme adeti vardir.gelin damat 1 hafta falan geçince gidip el öper evine döner.bunlar kafasından uydurmuş.

Bende hiç böyle bir adet duymadım. Ama genelde balayından sonra yada düğünden bir iki gün sonra el öpmeye gelin damat ailelere gider. Onlarda hediyesini verir. Para yada altın. Doğu'da bu böyle. Bazen gelin damat uzakta oturursa gelip kalırsa yani çok problem değil. Şart da degil kendilerinin bileceği iş. Hiç sanmiyorum böyle 5-6 gün kalmalı adet olsun. Bence kv- kp bı oğullarının evini göreyim bı ortamını göreyim. Yeni gelin aldım bir iki hizmetini bana tavrını göreyim diye yoklama çekmeye geliyor.

Konu sahibi, ne yaptınız? Son durum nedir?

Böyle bir adet hiçbir yerde yoktur ne saçma adet. Ayrıca olsa bile uygulanmak zorunda değildir. Diğer taraftan evlilik sonrası adetlerde gelin ve damat büyüklere gider ama kalmalı değildir.

Trabzondan bildiriyorum. her yazını egede geçiren biri olarak böyle saçma sapan bir adet Turkiyenin herhangi bir yerinde ben duymadım.

bir taraflarından adet uydurmuş görümcem kılıklılar neyse, kardeşiniz daha yeni gelin 3.günden ne kendi canini nede eşini sıkmasın ama ilk fırsatda mesafesini koysun.
dıger türlü çok çekecek yoksa belli yani.

Nasıl yardım etmiş annesi
Valla o kadarını bilemiyorum :) Sadece 300/400 metre uzaktaki evde kalan ( o gece için ) annesine " anneeeee olmuyorrrrr yaaa " diye bağırdığı, annesinin de " sus oğlum sus, tamam geliyorum " dediği duyulmuş :) Tüm köy tarafından

Çete bunlar aynı kabileden hepsini yok etmek lazım

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…