Duygusal takıntılarımdan nasıl kurtulabilirim?

Oooo düpedüz şeytanmış... Eşinize çok üzüldüm umarım bundan sonra çok güzel bir hayatınız olur.

Böyle kadinlar/anneler malasef varlar.

Babaannenize gelirsek.
Bazi insanlar bu tip kötü insanlara karşı bağımlilik geliştiriyorlar (genelde cocuklari), eğer sirt çevirirsem hayati bana zindan eder diye korkuyorlar (ki bunu yapiyorlar, eşimden biliyorum).
Bu sebepten etraflarinda aile fertleri kalıyor. Bu insanlara psikolojide flying monkey denilir. O kötü insanın aman şeytan damarina basmamak için yeri geliyor kendileri bile kötülük yapiyorlar. Ayrica o insan yillarca diğerlerinin eksik, salak, pis (akliniza ne gelirse) olduğuna inandiriyor.
Benim KV mesela çocukluğundan beri eşime, sen ayni baban gibisin...seni kimse sevmicek, sevimli değilsin diye aşilamiş. Seni sadece ben, annen olduğum için, severim diye diye yillarca bu sohbet dönmüş.
Babaanneniz yaşıyormu bilmiyorum ama eğer öldüyse fark etmişsinizdir belki, kimse güzel bir anısını anlatmaz/anlatamaz. Herkes içten bir oh çeker ve sırtındaki yükün hafiflediğini hisseder.
Bu tip insanların kimseyle bir güzel anısı, yaşanmışlıği olmaz. Kimse açık açık psikolojik şiddete uğradığını anlatmaz ama o kişiden içten içe nefret ederler.

Hasetlik. Siz psikolojik sorunları olan insanlara hasetlik yaftalaması mı yapıyosunuz valla ben kendimi ne haset ne kıskanç ne de kötü kalpli görebilirim. Ben sadece sağlıklı düşünemediğimi biliyorum

Öldü babaannem. Çok gariptir ki, insanları açlıkla terbiye etmeye çalışırdı. Kendisi açlıktan öldü, doktorlar bir sebep bulamayıp eve yolladılar, 25 kiloydu öldüğünde. Ölene kadar da insanlara yaptığı özellikle anneme yaptığı kötülükleri sayıkladı bilinci yerinde değildi. Bilmiyorum ilahi adalet var mıdır ama babaannemin ölüme giden sürecini gördükten sonra davranışlarıma ekstra dikkat etmeye başladım. Ürkütücü bir süreç oldu kısacası.

Bahsettiğiniz sendromu biliyorum. Kesinlikle bir etkisi olduğunu düşünüyorum çünkü herkes babaannemin ne kadar kibirli bir kadın olduğunu yıllardır bilir ve söyler. Duygu sömürüsü falan yapan bir tip de değildi, düpedüz kötü kötü konuşurdu. Yine de etrafında insanlar vardı evet. Ondan merak ettim zaten çünkü böyle tipler genelde pek yalnız kalmazlar. Ama ölüm işte öyle garip bir şey ki, babannem ölünce herkes rahatladı ve bir yandan da bir anda her şey bitti. Bütün o kin ve nefret boşa çıktı.

Teşekkür ederim

Kesinlikle öyle. Bu tip olayları yaşamayan anlamıyor ve klasik tavsiyelerde bulunuyorlar.
Coğu insanin kötülük anlayişi bu insanları anlamaya yetmiyor. Bende ilk zamanlar anlamadim. Ona sevecen ve iyilikle yaklaştim. Sonlara doğru beni zehirlemek istediğini vs ima ediyordu. Karnimdaki bebeği onun daha iyi büyüteceğini söylüyordu.

Avukat olmama rağmen bunları anlamam ve kendimi aklamam yıllarimi aldi. Resmen artik kendi aklimi sorgulamaya başlamiştim. Coğu söylediği şeyleri kayit altina aldim ve canımı/sağlığımı zor kurtardım.

Oğlunun mutlu olmasi onu tetikledi. Aslinda benlik bir durum yok. Onun sorunu oğullarıyla. Eşimden nefret ediyor ve kaynimi kocası saniyor. Ona yaptığı kötülüğün tarzi farklı ama ayni kapiya çıkıyor.
Şimdi eltimde uğraşıyor. Bakalim o nasil pacayi kurtaracak

Evet anlamak ve ispat etmek çok zor gerçekten. Gerçek kötüler öyle şeyler yapıyorlar ki insan kendi mental sağlığından şüphe ediyor. Çok üzücü ama bazı insanlardan gerçekten onlar ölmeden kurtulmak çok zor. Hatta ölseler bile arkada bıraktıkları hasarlar kalıyor, iyileşmek yıllar alıyor. Umarım eltiniz de en az hasarla kurtulur bu işten, onun işi daha zor gibi geldi bana çünkü muhtemelen onun eşine çok iyi davranıyordur. İspat etmesi zor olacak. Allah yardımcısı olsun ne diyelim...

Öyle ne yazikki. Kaynima aşiri iyi davranıyor ama evin kumasi. Ilişkideki üçüncü kişi eltim :)
Adam 37 yaşında ama zihinsel bildiğin çocuk. fırsatı olsa annesinin rahimine geri dönecek. Onu tüm sülaleden izole tutuyor. Kaynim sadece annesiyle ve nadirde olsa eşimle görüşüyor. Ne hikmetse oğlunu haftada bir bize gönderiyor ama kendi içeri girerse annesi üzülürmüş. Ikisi don ve g*t gibiler. Bide kaynimin oğluna sacma sapan şeyler aşiliyor. Benim oğlum akşamları emiyor. Geçende kaynimin oğlu bana diyorki, annem beni sevmemiş bebekken bana meme vermemiş. Bu kaynanamın aşilamasi. Küçücük çocuğun aklina gelen bir konu olamaz

Kesinlikle nereden bilsin küçük çocuk sevgiyi, sütü falan. Çok zor bir durum. Elti ancak boşanarak kurtulur bence, onun hem kocada hem kaynanada sıkıntı var bari kocası az akıllı olsaydı...

Hasetlik. Siz psikolojik sorunları olan insanlara hasetlik yaftalaması mı yapıyosunuz valla ben kendimi ne haset ne kıskanç ne de kötü kalpli görebilirim. Ben sadece sağlıklı düşünemediğimi biliyorum
Kuzum seni kırmak istemem ama ben de mesajları okuduğumda öyle düşünmeye başladım. şöyle bir durum var ki sağlıklı olmadığının farkındasın ama bu durumun sende nasıl açığa çıktığını kabul etmiyorsun. Eşin sana yeterince destek değil ve farklı bir aileye girip o aileden sevgi görmek istiyorsun. Seninle aynı konumda 'gelin' olan biri daha var ve eltin. Ancak eltine de torun olduğu için sana göre daha sevgi dolu davranılıyor. Sen bütün bunları kıskançlıkla ve insanların kötülüğünü isteyerek dışarı yansıtıyorsun. Birinin ölümünü istemişsin ve kendi ağzınla kötü biri değil dediğin kv bu kişi veya haberi bile olmayan eltin ? Destek gördükten sonra ne kadar düzelirsin bilemiyorum ama önce bunları kabul etmen lazım gibi.

Konunuzda hiç böyle duygulara sahip olduğunuz için kendinizi sorguladığınıza veya vicdanen kötü hissettiğinize dair birşey yazmamışsınız.Acaba o kişinin size yaşattığı stresden değil de o insanın ölmesini isteyecek kadar nefret dolu olduğunuz için asıl sorun sizde olmasın?O kişi herkimse onun adına üzüldüm

Dualarımızı eksik yapmamamız lazım. Sonra bu dua sizin kalan hayatınızın imtihanı olur.
Birinin ölmesini istemek yerine ıslah olmasını,sizden uzaklaşmasını, içinin size ısınmasını vesaire dua ederseniz hayırlı duanın sonucu da hayırlı olur.
Ayrıca çocuk isterken de çok düzgün dua etmek lazım. Bir hastalıkla veya hayırsız bir evlatla imtihan olursunuz

Bu psikolojiyle çocuk sahibi olunmamalı zaten.

Eşiniz de sizin annenizin ölmesini istese güzel olmazdı değil mi? En azından öyle düşünen bir adamla evlilik sürmezdi.

Bunu da düşünmedim değil ama eşimle mutluyum neden 3.kişi için eşimden vazgeçeyim kş
F FloppyDisk de yazmış hayatın garip bir mizah anlayışı var. Kaynananın ölümünü umarken kıymetli eşinizi gömebilirsiniz. Yani o adam da o kadından çıktı o büyüttü onun terbiyesini aldı, ne kadar farklı olabilir ki? Çok farklı dediğiniz anda adamın yüzünde anasını görebilirsiniz dikkat edin.

Anladığım kadarıyla kayın aileye mensup biri bu kişi. Yok saymak da bir çeşit ölüm. Yok sayın. Var olan ama yok sayılan olsun,varlığını sorgulasın gözünüzde, onun psikolojisi bozulsun. Adam yerine koymazsanız hayatınızı etkileyemez. Kişisel gelişim okuyun

Teşekkür ederim inşallah

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…