Dünya etrafında dönüyor

Kayınpederine davranmayacaksın bitanem artık iletişim yok elçin eşin olacak o halledecek…
Sen hallet diyeceksin…
Biraz bir tık bak çok değil çingenelik…
Kayınpederimle konuşmuyorum birkaç aydır. Eşime yazın o eve gitmeyeceğimi söyledi. O zaman ben hiç gelmem orası benim de evim oraya gidemeyeceksem ne yapayım dedi. Normalde de ailelerimizle oturmuyorduk çıkıp geziyorduk dedim. Olsun ben sizde kalamam dedi. Neden baban bunları yaptığı için orda beraber olamıyoruz, sonuçta her yeri beraber geziyoruz dedim. Tartıştık biraz. Bunu yapsak da sürekli başıma ailemle görüşmedim diyecek en küçük sıkıntıda. çünkü babamla görüşmüyorum daha ne yapayım diyor. Ben de sen aradın o görüşmüyor seninle dedim. Anlamıyor sanırım

Merhaba benim kp tam anlamıyla dünya etrafında dönsün istiyor. Kayınvalidem 1 saat komşuya gitsin kpnin suratı asılıyor, laf sokuyor. Ben bir hafta aramadığımda kp, hemen kvyi aratıp bizi niye aramadın bu kadar arayı uzatma vs dedirtiyordu. Bu arada kv ile hiçbir zaman aramızda bir şey konuşamadık çünkü hep hoparlörde kp dinliyordu. Bunu şöyle anladım, kvye x babam ne yapıyor dediğimde direkt kp konuşmaya başlıyordu bu tarz şeyler… konunun ortasından muhabbete girince artık her seferinde onun da dinlediğini fark ettim.

Biz eşimle aileleri tanıştırdık 5-6 ay sonra nişan oldu. Tanıştığımız ilk aydan kp, görüşelim görüşemedik demeye başladı. Bu sırada daha nişan olmamıştı tabii. Eşim farklı şehirdeydi ben ve kp gil aynı şehirdeydik. Yani kv ile hiç oturup gelin kv kahve içme bile ayarlayamadık. Kp her planın içindeydi. Ben de görüşmedim nişanlım uzakta diye, o geldiğinde görüştük.

Onun dışında aşırı derecede hayatımıza dahil olmak istiyorlar. Evimize kimi davet edeceğimizden kime gideceğimize kadar tüm dünya kp ve akrabalarını memnun etmek zorundaymış gibi davrandı. Her şeyi hemen arayıp haber verelim istiyor. Örneğin tatile gideceğiz diyoruz gidiyoruz eşim gider gitmez arıyor. Ne zaman gittin, kaç gün kalacaksın, hangi gün dönüyorsun bir soru furyası başlıyor. En son gittiğimizde eşim yuvarlak cevap verdi tam belli değil kaç gün kalacağımız dedi. Kv 3-4 gün sonra aradı naptınız ne zaman dönüyorsunuz diye. Biz onlarla farklı şehirlerde yaşıyoruz bu arada. Herkesin ailesi bunları bu kadar merak ediyor mu? Uçağa biniyoruz uygulamadan kp uçağımızı takip ediyor, uçak inince kv yazıyor nasıl geçti yolculuk diye.

Bu arada eşimle görümcem 30 yaş üstüler hala aman babamızın suratı asılmasın diye pervaneler. Görümcem yemeğini bitirmiyor kp yiyeceksin diyor yemediğinde surat asıyor, küsüyor görümcem gidip kucağına oturuyor gönlünü alıyor. Çok üzülüyorum kaç yaşında insan neden yemeğini yemedi diye babasının gönlünü almak zorunda kalıyor? Benden de aynısını bekliyorlar. Yeni evliyken evimize geldiler. Eşim yaklaşık 12 saat kadar çalıştığı için sıkılıp akrabalarına gittiler. 2 hafta kadar vakit geçirdik. Kp giderken bu az oldu bunu saymıyorum seneye de buraya vakit ayırabilirim dedi. Kv daha uzun kaldı falan. Kendi kızlarından oğullarından beklemediği hizmeti benden bekliyorlar. Resmen gelin aldık sonuna kadar kullanalım modundalar.

Sonra ben aramayı azalttım diye bana laf dokundurmaları sonuç almayınca eşime söylemeye başladılar. Evdeyken de ara moontheyle konuşalım falan dediler. Bir iki aradık. Sonra eşim bu konuda bana baskı yapınca ben eşim deyince de aramamaya başladım. Ayda bir falan ve özel günlerde konuşuyorum. Tabii tek sebep bu değil. Lohusa insanın evine gidip haftalarca tatil yapıyorlar. Herkesin arasından konuşuyorlar, hakaret ediyorlar. Kv sürekli ben çok iyiyim ama yanlış anlaşılıyorum insanlar çok kötü niyetli diyip duruyor. Bana da, oğlumuz bizi arayıp haberdar etmiyor sen et diyorlardı. Arıyordum sonra onlar eşimi arayıp biz bunu karşı taraftan duyunca kalıyoruz sen niye önce haber vermiyorsun falan diyorlardı. Bu da önemli şeyler değildi üstelik. Örneğin ben tek başıma başka şehre gidiyorum bunun gibi şeyler. Ben bunları göre göre her şey sorun oluyor diye uzak kalmaya başladım.

Anlayacağınız ne yapsam da onları memnun edemeyeceğimi bildiğim için bir noktada mesafe koydum. Çünkü ne yapsam fazlası istendi. En son tatilden döndük. Kp eşimi aradı neden döndüğünüzü haber vermiyorsun dedi. Eşim de gece geldik zaten vakit olmadı sabah da kalkıp işe gittim dedi. Kp bir başladı. Bize kaç gün kaldığını söylemedin ne yapmaya çalışıyorsun? Çok yanlış yapıyorsun oğlumun evine misafir gibi gittim geldim. Sen bana ne yaptın ne biçim evlatsın dedi. İnsanlar aileleriyle iyi geçinmek için neler neler yapıyor. Gavuru müslüman ediyor sen adam olup da bir karını bize ısındıramadın dedi. Eşim de siz her hafta konuşurken de hala ara diyordunuz dedi. Kp de sen o zaman da kızı sürekli ara deyip bunaltmayın diyordun. Kız bunlara bunaldığına göre normal biri değil dedi. Nerde yetişmiş bu kız padişah soyundan mı falan dedi. Sonra eşime boşanmış bir akrabalarını örnek göstererek o da senin gibiydi inşallah sonun onun gibi olmaz. Bir oğlu oldu da buldu belasını dedi.

Bahsettiği çocuk da yaşı büyük olmasına rağmen çalışmayan, baba parasıyla gezip tozan herkesin sorunlu diye bahsettiği birisi ama ben çocuğu tanımıyorum.

Her neyse ben bu konuşmalara çok ama çok sinirlendim. Sadece kp ile içli dışlı olmadığım için bana bunları nasıl söyleyebilir inanılmaz tuhafıma gitti. Bir de üstüne bayramda aradık açmadı. Eşimin doğumgününde aramadı. Bir de üzerine küstü anlayacağınız. Kv ye birisi bir şey desin kp hemen müdahale eder kvye toz kondurmaz bu çok güzel ama bana söylediklerine bakınca benim de oğlunun eşi olduğumu kabullenememiş herhalde. Onların çekirdek ailesine sonradan katılmış biri gibi hissettiriyorlar. Yarın bir gün evlerine gidince ne yapacağım diye düşünmeye başladım. Bir taraftan hakkımda neler söylenmiş. Bir taraftan da gitmesem ilişki iyice kopacak. Bu durumun benzerini yaşayan var mı? Kp gile karşı nasıl bir tutumda olmalıyım?
O nasıl kayınpedermiş ya. Benim annem ile kp evlilik aşamasındalar yakında evlenecekler. Yani çok yakınız. Ki kayınpederimi çok severim. Bu özel duruma rağmen özel günler harici, sağlık sorunu veya bir iş olmadığı sürece kp'yi aramam. O da aynı şekildedir.Birbirimizi çok severizseveriz o ayrı.
Mesafeli koru

Benim kpde merak eder yola gidince varınca dönünce vs diye ama onunki yolda bi şey olur diye endişe etmekten daha çok, aramaz mesaj atar. Sadece yolculuklarda bu şekildedir bizde oda babacan tavrı yüzünden. Ben kayınpederimi çok sevdiğim için haftada 1-2 ararım yada mesaj atarım, ben atmasam o atar işteyiz nöbetli çalışıyoruz diye aramaktan imtina eder mesaj atar uyuyoruzdur belki diye. Sizinkiler iyi niyetten değil kesinlikle o yüzden haklısınız. Ben resmen babalık görüyorum evlat gibi hissediyorum bu yüzdende rahatsız etmiyor ki sınırlar konusunda çok huysuz biriyimdir. Siz eşinizle çözün meseleyi hiç karışmayın

Kadın huylu erkek de hiç çekilmiyor ya. Özne belirtmeden anlatsanız tam kv davranışları, testesteronundan da utanmıyor bazı adamlar. Böyle ince ince manipülatif tavırlar, eşle oturup dedikodu yapmalar, yok kaynımın oğlu da böyleydi boşandı gözdağları offf daraldım. Kayınpeder dediğin bayramdan bayrama hal hatır sormalık el öpmelik mesafeli ciddi duruşlu olgun adamdır ya, bu neymiş Allah sabır versin. Bence mesafeye devam, kendi kendilerini yesin dursunlar geri adım atarsanız yüz bulur daha da azıtır bu adam. Eşiniz de bence elinden geleni yapıyor gibi. Siz de manipüle edilmemesi adına güzel bir üslupla olayın dışardan nasıl göründüğü, normal bir aile yapısı olmadığına ikna ederseniz, kendi ev içi ilişkinizi sağlam tutarsanız zamanla kabullenip uzaklaşacaklardır.

Kp kontrol manyağı kesinlikle normal değil.
Ben olsam hiç iletişime geçmem, sinir olsun dursun.
Bu tipleri dikkate aldıkça kendilerini bir şey zannediyorlar.
Eşinizin farkındalığını arttırmaya çalışın.

O nasıl kayınpedermiş ya. Benim annem ile kp evlilik aşamasındalar yakında evlenecekler. Yani çok yakınız. Ki kayınpederimi çok severim. Bu özel duruma rağmen özel günler harici, sağlık sorunu veya bir iş olmadığı sürece kp'yi aramam. O da aynı şekildedir.Birbirimizi çok severizseveriz o ayrı.
Mesafeli koru
Bir de görseniz burnu yere düşse almaz erkekliğin kitabını o yazmıştır gidip mutfaktan bir su almaz. Bu yazdıklarımın hepsi için kvyi kullanıyor o da kendisi yapsa yüzgöz olacağının farkında olduğundan. Bu şekilde olmadığını sanıyor herhalde. Kv de malesef hiçbir zaman yaptığın yanlış demez sürekli onu gazlar, eşime de babanı haberdar et diyip durur.

Kadın huylu erkek de hiç çekilmiyor ya. Özne belirtmeden anlatsanız tam kv davranışları, testesteronundan da utanmıyor bazı adamlar. Böyle ince ince manipülatif tavırlar, eşle oturup dedikodu yapmalar, yok kaynımın oğlu da böyleydi boşandı gözdağları offf daraldım. Kayınpeder dediğin bayramdan bayrama hal hatır sormalık el öpmelik mesafeli ciddi duruşlu olgun adamdır ya, bu neymiş Allah sabır versin. Bence mesafeye devam, kendi kendilerini yesin dursunlar geri adım atarsanız yüz bulur daha da azıtır bu adam. Eşiniz de bence elinden geleni yapıyor gibi. Siz de manipüle edilmemesi adına güzel bir üslupla olayın dışardan nasıl göründüğü, normal bir aile yapısı olmadığına ikna ederseniz, kendi ev içi ilişkinizi sağlam tutarsanız zamanla kabullenip uzaklaşacaklardır.
Çok güzel özetlemişsiniz gerçekten🙏 Ben kpnin eşime söylediklerini o an düşünüp söylediğini düşünmüyorum hiç. Dedikodumuzu yaptıklarını biliyordum zaten herkesin hakkında konuşan bizim hakkımızda niye konuşmasın diyordum. Bu konuştuklarını bence kv ile uzun süredir konuşuyorlardır. Söyledikleri de gerçekten çok kadınsı acaba hangilerini kv aklına soktu diyorum😂 kesinlikle dediğiniz gibi mesafeyi arttırmak gerek ne yapsak teşekkürler demek yerine bir adım fazlasını istiyorlar sürekli. Peki yerimde olsanız evine gittiğinizde hiç konuşmaz mıydınız ya da olayı bilmiyormuş gibi davranarak normal mesafenizi mi korurdunuz?

Benimde görümcem böyle kontrol manyağiydı, evlendiğimizi idrak edemedi sanirim hergün arayip ne yedigimizi bize gelince ne yemek istediklerini falan sıralıyordu 😂😂😂
ayda bir yanlarına çağırırlardi falan ayağimı kestim bayramdan bayrama gitmeye düşürdüm, eşim zamanla oradaki kontrolcülüğü fark edip detaylı konuşmamaya başladı vs sonuç olarak rahatladık.
Artık herkes nerede duracağini biliyor.

Tam olarak aynısı. Eşim beni de baskı altına alsın istiyor. Evimize kim gelecek gidecek benim fikrim alınmasın, eşim beni ailesiyle görüşmeye zorlasın gibi.

Ben de sinirlenip üzerine gidiyorum bazen ama çok haklısınız onu da anlıyorum ben. Zaten en ufak bir şeyi büyük adım olarak görüyor daha önce hiç yapmadığından. Mesela kp bu olayı bildiğimi hiç bilmemeli mi sizce? Haftaiçi eşimi aradı tesadüfen bunlar konuşulurken eşim izinliydi. Benim duymamı istemedi yani. Ama kv ile kendisi edi ile büdü gibi aklınıza gelebilecek her şeyi aralarında konuşur. Bizi aile olarak görmüyorlar tabi
Siz sadece sınır koyun ve hiçbir tartışmaya girmeyin , eşiniz halletsin baktınız çirkefleştiler bir cinnet geçirin hepsine ayar verin , uzak ve mesafeli olun ...

Çok güzel özetlemişsiniz gerçekten🙏 Ben kpnin eşime söylediklerini o an düşünüp söylediğini düşünmüyorum hiç. Dedikodumuzu yaptıklarını biliyordum zaten herkesin hakkında konuşan bizim hakkımızda niye konuşmasın diyordum. Bu konuştuklarını bence kv ile uzun süredir konuşuyorlardır. Söyledikleri de gerçekten çok kadınsı acaba hangilerini kv aklına soktu diyorum😂 kesinlikle dediğiniz gibi mesafeyi arttırmak gerek ne yapsak teşekkürler demek yerine bir adım fazlasını istiyorlar sürekli. Peki yerimde olsanız evine gittiğinizde hiç konuşmaz mıydınız ya da olayı bilmiyormuş gibi davranarak normal mesafenizi mi korurdunuz?
Ben herhalde yapabileceksem hiç gitmezdim, tabii burda eşinizle bu dengeyi kurmanız gerekiyor. İlla gideceksem de yüzgöz olmaz salağa yatardım, baktım laf dokunduruyor kaşımaya çalışıyor altta kalmaz, ama ses falan da yükseltmeden sırıtarak lafımı sokardım. O noktada bildiğimi anlarlardı. Oradan sonra da istediğiniz mesafeyi koymakta sonuna kadar haklı oluyorsunuz, salak değillerse sebebin salakça boşanma tehditleri olduğunu farkederler zaten.

Ben herhalde yapabileceksem hiç gitmezdim, tabii burda eşinizle bu dengeyi kurmanız gerekiyor. İlla gideceksem de yüzgöz olmaz salağa yatardım, baktım laf dokunduruyor kaşımaya çalışıyor altta kalmaz, ama ses falan da yükseltmeden sırıtarak lafımı sokardım. O noktada bildiğimi anlarlardı. Oradan sonra da istediğiniz mesafeyi koymakta sonuna kadar haklı oluyorsunuz, salak değillerse sebebin salakça boşanma tehditleri olduğunu farkederler zaten.
Eşime ben bu olaydan sonra yüz yüze bakabileceğimizi sanmıyorum gelmek istemiyorum dedim. Direkt o zaman ben de gitmem sen tek gidersin ailenin yanına dedi. Buna da kızdım açıkçası her yere giderken beraberiz sadece babasıyla görüşmediği için o şehre ayak basmayacak ki kendisi de orda doğdu büyüdü bir sürü arkadaşı var. Normalde de ailesiyle oturmuyorduk gidince sürekli dışardaydık ama ego meselesi haline getirdi. Benim de içime sinmiyor hiç görüşmemek sanırım giderim ama hiçbir şekilde konuşmam orda yokmuş gibi davranırım. Eşimi kenara çekip çekip doldurma huyları vardır direkt yanlarına giderim ne ile ilgili dolduracaksa benim yanımda doldursun en azından benim hakkımda bir şey diyemez

Eşinizin kısas davranışının aslında bir temeli yok, sizin ailenizden bir kötülük görmediği sürece. Ama o da arada kalıp bunalmış ve size bu şekilde yansıtıyor belli ki. Bence dediğiniz gibi başında durmak, doldurmaları için fırsat bırakmamak da mantıklı, birden kesip atmak yerine bi de böyle denersiniz. Eşinizin de elinde ilerde sizi suçlamak için bir koz olmaz. Ben o laflara rağmen yine senin için onlarla görüştüm dersiniz.

Eşinizin kısas davranışının aslında bir temeli yok, sizin ailenizden bir kötülük görmediği sürece. Ama o da arada kalıp bunalmış ve size bu şekilde yansıtıyor belli ki. Bence dediğiniz gibi başında durmak, doldurmaları için fırsat bırakmamak da mantıklı, birden kesip atmak yerine bi de böyle denersiniz. Eşinizin de elinde ilerde sizi suçlamak için bir koz olmaz. Ben o laflara rağmen yine senin için onlarla görüştüm dersiniz.
Çok doğru teşekkür ederim 🙏

X