Popüler Konu Dukan Diyeti Deneyimlerimiz

Selam herkese

Yanlis hatirlamiyorsan dukan sütü sinirlamisti ve yine yanlis hatirlamiyorsam bunun sebebi laktozdu, eger öyleyse laktozsuz süt buldum, kafayi bulana kadar icebilir miyim :KK37:

Diger bir sorum, keten tohumu kullanmak istiyorum, ne kadar kullanmaliyim. 1 tatli k., 1 yemek k. vs.? Somon baligi kadarda omega3 icerdigini yazmis birisi yine bu forumda baska bir konuda ve günlük 1 yk kullaniyormus. Siz ne dersiniz

Tesekkür ederim.

Son düzenleme:
Bu arada bu akşam haşlama tavuk yemeyi planlıyordum. Tam tavuk haşlanmıştı ki tenceredeki suya kıyamadım. Ne kadar da sağlıklı ve güzel kokuyordu. Derken içine yarım limon sıkıp, 2 diş sarımsak ezip, biraz sirke damlatırken buldum kendimi. 3 kaşık yoğurt katmasam olmazdı artık. O da nee..Yalancı işkembe çorbası olmuştu artık. 1 yemek kaşığı da yulaf kepeği ilave ettim. Kuru nane ve pul biberi de severim diye ekeledim güzelcene. Mis gibi çorba oldu. Az da tuz koyup bi kase içtim. Sıcacık. Bu soğuk havalarda öyle güzel geldi ki.. Tavsiye ederim. Sarımsak müthiş bir şey yaa. Tabi evdekiler rahatsız olur derseniz koymayın diyeceğim ama evliler için; erkekler işkembeye bayılır sonuçta :KK25: :KK1:

Ender Sarac'inda söyle bir yazisini buldum, bizde protein eksikligi yok tabi yine de paylasayim.

Keten Tohumu ve Diyet İkilisi

Keten dünya üzerinde yağından ve tohumundan yararlanılan bir bitkidir. İçerisinde yüksek oranlarda protein ve bazı sabit yağlar bulunmaktadır. Tohumunun kabuğunda ise suya atıldığında suyu emerek şişmeye başlayan bir madde bulunmaktadır. Bu nedenle keten tohumu tüketildiğinde müshil ilacı etkisi gösterebilmektedir.

Oral yolla tüketilmesi durumunda kabızlık sorununda, sindirim yollarında meydana gelen hasarlarda, gastrit tedavisinin başlangıcında, kronik öksürük ve bronşit tedavilerinde kullanılan keten tohumu ciltte meydana gelen iltihaplanmalarda da tedavici edici özelliğe sahiptir.

Bunca iyi özelliği saydık fakat henüz bitiremedik. Fakat sağlık noktasındaki etkilerine kısa bir ara verip diyet konusundaki etkisini açıklayalım isterseniz. Öncelikle diyet sırasında vücutta birçok protein ve mineralin eksilmesi söz konusu olabilmektedir. Keten tohumu bu noktada size yardımcı olmakta ve kaybedilen proteini geri kazandırmaktadır. Diğer yandan kabızlık sorununu gidermekte ve düzenli bir boşaltıma yardımcı olmaktadır. Boşaltım sorunlarının giderilmesi diyet ve sağlık açısından önemli bir noktadır. Günlük olarak 1 veya 1.5 kaşık keten tohumunun tüketilmesi bu noktada epey yararlı olacaktır. Ayrıca sabah saatlerinde alınması etkisini gün boyu sürdürmesi açısından tercih nedenidir.

Diyet açısından neden tercih edildiğini yazdığımıza göre biraz daha sağlık ders vermeye devam edebiliriz. Keten tohumu yukarı da sayılanların yanında balgam söktürücü etkiye, hafıza kaybı, unutkanlık gibi beyinsel bozukluklardan koruyucu etkiye sahiptir. İçerisinde Omega 3 adı verilen yağda mevcuttur. Bunlarla beraber keten tohumunu meme kanseri tedavisi gören beyanların kullanmaması iyi olacaktır. İçinde bulunan östrojen meme kanseri tedavisinde ters etki yapabilmektedir.
Keten tohumunu güneş ışığından uzak bir noktada, folyo içinde veya kapalı bir kapta buzdolabında saklayabilirsiniz. Isı ve ışığa oldukça duyarlı olan tohumu 50 veya 100 er gramlık paketlerde almanız bozulmasını önlemek açısından iyi olacaktır. Ayrıca un haline getirilmiş keten tohumları daha hızlı bozulabildiği için öğütülmeden iri tohumlar halinde almanız ve kendiniz öğütmeniz daha sağlıklı olacaktır.

2 aydir zoooooorla dukana devam ediyorum ve 69 dan 64 e dustum ammaaaaaa gecen haftanin basinda babam ve annem geldi ve bende dukan mukan kalmadi herseyden yedim(.1 kere ekmek ve 1 kerede tatli olmak uzere)ve ne yapacagimi bilmiyorum bu bir haftanin sonunda 64 kg dan 65 800 e cikiverdim .elbette vucut sebzelerden dolayi su topladi ama hepsi su degildir tabii bu arada buraya girmeye hic firsatim olmadi bir kere bile giremedim cok yogun bir kosusturma icindeydim kendime ozel bisey bile pisiremedim .soyleyin bana ben simdi neeedeyim ,yarin yine ataktanmi baslamaliyim ???????????????????
cevaplarinizi bekliyorum

Son düzenleme:
2 aydir zoooooorla dukana devam ediyorum ve 69 dan 64 e dustum ammaaaaaa gecen haftanin basinda babam ve annem geldi ve bende dukan mukan kalmadi herseyden yedim(.1 kere ekmek ve 1 kerede tatli olmak uzere)ve ne yapacagimi bilmiyorum bu bir haftanin sonunda 64 kg dan 65 800 e cikiverdim .elbette vucut sebzelerden dolayi su topladi ama hepsi su degildir tabii bu arada buraya girmeye hic firsatim olmadi bir kere bile giremedim cok yogun bir kosusturma icindeydim kendime ozel bisey bile pisiremedim .soyleyin bana ben simdi neeedeyim ,yarin yine ataktanmi baslamaliyim ???????????????????
cevaplarinizi bekliyorum

bence seyir evresindeysen devam etmelisin.nasıl yapıyordun 5+5 mi 1+1 mi? belki uygulanışı değiştirisin.2 aydan sonra tekrar başa dönmek motivasyonunu bitirir.ama lütfen bundan sonra iradene hakim ol canım...

cevaplarinizi bekliyorum

Niye panik yapıyorsun ki. Acele etmeye gerek yok. Zayıflayacaksın. Yapman gereken diyete aynen kaldığın yerden devam etmek, hareketi artırmak ve bolcana su içip, bitki çayı içmek. Hareketle dengelersin durumu. Her gün 1 saat tempolu yürü zaten 3-4 günde toplarsın kendini. Böyle panik yapma ve atak da yapma bence. Acelemiz yok. Veriyoruz işte kiloları. Sıkma canını. Ödem atmak istiyorsan çok çok sıkkınsa canın 2 gün full saf protein yap da için rahatlasın bari.

Canlar cigerler az once dukanella yaptim ve cok sevdim cok,diyeti bi gun birakicak bile olsam yapar yerim,o derece.lakin sorum su bu harika seydden hangi evrede ne kadar tuketebiliyoruz?lutfen cevap eyleyin

cevaplariniz icin tesekkurler arkadaslar. ogretmenim ben 15 tatilde hergun yuruyebilirim insallah. evde kosu bandim da var insallah emeklerim bosa gitmez.hic kacamak yapmamayi dusunuyorum insallh

bilge sana ozel den msj atmistim az once gordunmu cvbini bekliyorum canim

Paylaşımın için teşekkürler. Hepiiz için son derece faydalı bilgiler

[COLOR="#FF0000. uruyemisler Karbonhidrat degeri[/COLOR]

Leblebi (50gr.) 16
Findik (50gr.) 13
Fistik (50gr.) 12
Badem (50gr.) 12
Ceviz (50gr.) 10
Patlamis misir (50gr.)10
Kuru üzüm (50gr.) 38
Kestane (50gr.) 35
Kuru incir (1 adet) 6
Cips (lOOgr.) 10
[COLOR="#FF0000"]
Hamur isi ve tatlilar Karbonhidrat degeri
[/COLOR]
1 dilim francala (20gr.)11
1 dilim ekmek (20gr.) 12
Tost (20gr.) 8
Sandviç (50gr.) 25
Makarna (50gr.) 18
Börek (50gr.) 33
Pilav (50gr.) 10
Simit (1 adet) 25
Bisküvi (1 adet) 4
Kesme seker (1 adet) 12
Baklava (1 porsiyon) 105
Muhallebi (1 porsiyon) 30
Çikolatali pasta (1 porsiyon) 65
Kremali pasta (1 porsiyon) 62
Meyveli pasta (1 porsiyon) 50
Kek (1 porsiyon) 30
Dondurma (1 porsiyon) 20
Karamela (lOOgr.) 68
Bonbon (lOOgr.) 72
Bitter çikolata (lOOgr.) 24
Bitter çikolata (lOOgr.) 55
Reçel (1 tatli kasigi) 14
Bal (1 tatli kasigi) 16

Baliklar Karbonhidrat degeri

Trança izgara 0
Kiliç izgara 0
Kefal izgara 0
Levrek izgara 0
Barbunya izgara 0
Barbunya tava 12
Çupra izgara 0
Kalkan tava 12
Kefal tava 12
Hamsi tava 15
Istavrit tava 12
Istavrit izgara 0
Lüfer tava 12
Lüfer izgara 12
Istakoz haslanmis (1 pors) 0
Istakoz kokteyl (1 pors) 1
Karides kokteyl (1 pors) 1
Karides tava (6 adet) 8
Karides haslanmis (6 adet)0
Midye tava (8 adet) 10
Midye dolma (1 adet) 2
Midye haslanmis (8 adet) 1
Kalamar tava (1 porsiyon)10

Meyveler Karbonhidrat degeri

Erik Tatli (1 adet) 4
Incir (1 adet) 4
Kayisi (1 adet) 5
Seftali (1 adet) 12
Elma Ortaboy (1 adet) 16
Armut Ortaboy (1 adet)18
Mandalina (1 adet) 9
Portakal (1 adet) 17
Greyfurt (1 adet) 16
Muz (1 adet) 22
Üzüm (100 gr) 9
Karpuz (100 gr) 4
Kavun (100 gr) 4
Yesil Erik (100 gr) 6
Çilek (100 gr) 8
Kiraz (100 gr) 8

Dogal meyve sulari Karbonhidrat degeri

Greyfurt 24
Portakal 28
Mandalina 24
Domates 10
Elma 32
Armut 36
Üzüm 42
Seftali 30
Visne 34
Kayisi 34
Çilek 24
Kola 23
Gazoz 21
Çay 0
Çay (tek sekerli)12
Soda 0

Çorbalar Karbonhidrat degeri
Tavuk suyu 0
Et suyu sade 0
Iskembe 10
Paça 12
Sebze 12
Mantar 15
Domates 16
Kuskonmaz 16
Sehriye 17
Tarhana 17
Mercimek 18
Bezelye 20

Sebzeler Karbonhidrat degeri
Patlican (1 adet) 4
Kabak (1 adet) 4
Dolmalik biber (1 adet)4
Kuskonmaz 5
Enginar (1 adet) 6
Karnabahar 6
Kereviz 6
Kiymali ispanak 6
Etli lahana dolmasi 8
Püre ispanak 8
Pirasa 8
Havuç 9
Bamya 10
Zeytinyagli lahana dolmasi 18
Misir (1 adet) 18
Pirinçli ispanak 20
Taze bezelye 20

Çig Sebzeler Karbonhidrat degeri
Taze sogan (1 adet) 1
Maydanoz (10 gr.) 2
Kimizi turp (4 adet) 2
Yesil biber (1 adet) 3
Salatalik (1 adet orta boy) 4
Havuç (1 adet orta boy) 4
Domates (1 adet orta boy) 6
Çig lahana (1 porsiyon) 7
Marul (1 adet orta boy) 8

Bakliyat Karbonhidrat degeri
Mercimek (lOOgr.) 48
Bezelye (lOOgr.) 45
Bakla (lOOgr.) 47
Nohut (lOOgr.) 50
Fasulye (lOOgr.) 52
Pirinç (lOOgr.) 53

Et Karbonhidrat degeri

Sis izgara 0
Biftek izgara 0
Bonfile izgara 0
Pirzola izgara 0
Köfte izgara 1
Kus basi sebzeli 6
Köfte tava 8
Döner 0
Pide döner 25
Iskender 28

*Et porsiyonlari 200 gramdir.

Tavuk Karbonhidrat degeri

Tavuk çevirme 0
Tavuk haslama 0
Tavuk döner 0
Tavuk tava 8

*Tavuk porsiyonlari 400 gramdir.

Sakatat Karbonhidrat degeri

Beyin salatasi (1 porsiyon) 8
Beyin haslama (lOOgr.) 1
Beyin tava (100 gr.) 10
Yürek izgara (200gr.) 1
Böbrek sote (200gr.) 1
Böbrek izgara (200gr.) 1
Ciger izgara (200gr.) 3
Ciger tava (200gr.) 6
Dil haslama (250gr.) 0
Dil tava (250gr.) 12

Sarküteri Karbonhidrat degeri

Sosis 1
Salam 1
Jambon 1
Pastirma 1
Sucuk 1

Yumurta Karbonhidrat degeri

Haslanmis (1 adet) 0
Sahanda (1 adet) 0
Omlet sade (2 adet) 1
Omlet sebzeli (2 adet) 1
Omlet patatesli (2 adet) 22
Sucuklu sahanda (2 adet) 1
Pastirmali sahanda (2 adet)1
Menemen (2 adet) 11

Süt mamulleri Karbonhidrat degeri

Inek sütü (1 su bardagi) 6
Ayran (1 Su Bardagi) 5
Keçi sütü (1 su bardagi) 13
Kaymak (1 yemek kasigi) 1
Krem santi (1 yemek kasigi)1
Yogurt (250gr.) 12
Beyaz peynir (100gr.) 1
Kasar (100gr.) 1
Dil peyniri (100gr.) 1

Içkiler Karbonhidrat degeri

Kirmizi sarap (1/4 litre) 2
Raki (1/6 litre) 0
Viski (1/6 litre) 0
Votka ( 1/6 litre) 0
Cin (1/6 litre) 0

Mezeler Karbonhidrat degeri

Çiroz (100gr.)1
Ançuez (100gr.)1
Lakerda (100gr.)1
Ciger ezmesi (100gr.)3
Rus salatasi (100gr.)8
Tursu (100gr.)6
Fava (100gr.) 47
Sardalya (3 adet) 0
Hardal (1 tatli kasigi) 2
Mayonez (1 yemek kasigi)1
Ketçap (1 yemek kasigi) 4
Sirke (1 yemek kasigi) 1
Limon (1 adet) 6

cevaplarinizi bekliyorum

2-3 gün saf protein yap. yürüyüşünü rttır bol yeşil çay iç sonra seyirden devam et

2-3 gün saf protein yap. yürüyüşünü rttır bol yeşil çay iç sonra seyirden devam et
saol canim kendimi ii hissetmem icin saf proteini yapsam ii olacak sanirim. ama 3 gun gozumde buyuyordu, takilmisim 3 gun diye. dogru valla 2 gun yeter iyi aklima getirdin tekrar teskkurler

İki sorum olacak siz değerli dukkancılarıma..

1.) Hani beyaz tavuk eti haşladığımızda yağ-tuz falan koymadan çıkan tavuk suyu ile çorba yapsam uygun mudur diyet için ? Yoksa tavuğun yağını mı içerir bilemedim...

2.) Takita 60 bulamadığım için sadece pasta kek vs için takita olandan aldım o da mı yasak ? Ama bi kere kekim için 2 kaşık kullandım bu arada :S Az öncede arkadaş sormuş ama benim de kafama takıldı... Sıvı tatlandırıcımda var realden almıştım diabet bölümünde değerleri uygun gibi ama oda mı yanlış acaba :S Ama bulamıyorum başka.....

tavuk suyunu elbette kullanabilirsin ama buz dolabına koy üstünde yagı donsun yağını at. rahatlıkla kullanabilirsin tavuk suyunu

sıvı tatlandırcılar sıcakta bozulup metalik tat bırakıyor .ısıya dayanıklı olan splenda ve takita 60

cevaplariniz icin tesekkurler arkadaslar. ogretmenim ben 15 tatilde hergun yuruyebilirim insallah. evde kosu bandim da var insallah emeklerim bosa gitmez.hic kacamak yapmamayi dusunuyorum insallh

bilge sana ozel den msj atmistim az once gordunmu cvbini bekliyorum canim

Cevapladım :KK34:

Neden diğer arkadaşlar yok bu arada dikkatimi çekti. Diyeti terki diyar mı eylediler nedir :KK50:

Canlar cigerler az once dukanella yaptim ve cok sevdim cok,diyeti bi gun birakicak bile olsam yapar yerim,o derece.lakin sorum su bu harika seydden hangi evrede ne kadar tuketebiliyoruz?lutfen cevap eyleyin

Sorunu şöyle ytanıtlıyayım
7 kaşık süttozu kullandın günlük limit 3 kaşık süttozunda
kakao limitide 1 tatlı kaşığı o da haftada 1 yada 2 kez fazlası kesin duraklamaya yol açıyor. buna göre ne kadar yiyeceğine sen karar ver

Selam herkese

Yanlis hatirlamiyorsan dukan sütü sinirlamisti ve yine yanlis hatirlamiyorsam bunun sebebi laktozdu, eger öyleyse laktozsuz süt buldum, kafayi bulana kadar icebilir miyim :KK37:

Diger bir sorum, keten tohumu kullanmak istiyorum, ne kadar kullanmaliyim. 1 tatli k., 1 yemek k. vs.? Somon baligi kadarda omega3 icerdigini yazmis birisi yine bu forumda baska bir konuda ve günlük 1 yk kullaniyormus. Siz ne dersiniz

Tesekkür ederim.

keten tohumunun fazlasının zararlı olduğu birçok yerde geçiyor. genelde bir tatlı kaşığını geçmemeyi ve mümkünse kullanmadan hemen önce dövmeyi/öğütmeyi öneriyorlar. önceden öğütülmüş olanlar pek tavsiye edilmiyor...

Daha önce kabızlık sorunum olmuştu, ekstra hiç bir şeye gerek yokmuş meğeer. Gojiberry ve yulaf kepeğini düzenli tüketilince her şey yoluna giriomuş:)

atak evremın ılk gunundeydım ve gene bozdum dukanı ya ben bu atak evresını yapamıorum ıste :KK43: dırek seyırden baslasam olmazmıydı

Slm kızlar;

Ben bugün yine gram verememişim;her gün tartılmasam mı acaba ya canım sıkılıyor böyle olduğu için:KK43:( Light süt tozu konusunda biri beni aydınlatabilir mi?ben coffee mate'in light olanını aldım ama bir arkadaşım olmaz dedi????yardım lütfen!!

X