Nikah Düğünde imam nikahı kıyılır mı

Bildiğim kadarıyla olmuyor tabi işin ehline sormak lazım ben hac istemiştim imam kabul etmedi senin geçimini sağlayacak mebla işte dedi bende 20 reşat altın demistim yani sizinki oldu bittiye getirilmiş bir hocaya danışın
Bana da öyle geldi işte kafama takıldı. Acaba ben mi yanlış biliyorum diye sordum

Şöyle bi detayı söylemeyi unutmuşum. Benim düğünüm kuranlı oldu ama yinede düğünde böyle kabul ettin mi mehir ne istiyosun diye birşey sorulmadı.
Heeee o zaman bunlar gıyaben kıydılar.Orada Kur’an okuyan hocaya kesin dediler ki işte damat bu ,bu X kişi de gelinin vekaleti gibi.Bakın ben tahminle konuşuyorum bunu da daha önce kimseden duymadım.Dinimizde( ben müslümanım) gıyaben işte cenaze namazı kılmak, vekaletle kurban kestirmek vardır ya sanırım bunu da öyle yaptılar.Ama! Bunu da imamın kabul etmemesi lazımdı çünkü dediğiniz gibi gelin mihir söylemedi? İşlerine geldiği gibi olmuş sanki, sizi üzmek istemem ama.

Öyle dendi böyle dendi.
Siz eşinizle imam nikahı hakkında konuşmadınız mi düğün öncesi?
Resmi nikah dini nikahın yerine geçiyor diyenler var ama bu sizin isteğinizle olmalı.
Kafalarına göre iş yapamazlar.
Durumdan rahatsızlık duyduysanız söyleseydiniz, eşinizle konuşsaydınız.

Heeee o zaman bunlar gıyaben kıydılar.Orada Kur’an okuyan hocaya kesin dediler ki işte damat bu ,bu X kişi de gelinin vekaleti gibi.Bakın ben tahminle konuşuyorum bunu da daha önce kimseden duymadım.Dinimizde( ben müslümanım) gıyaben işte cenaze namazı kılmak, vekaletle kurban kestirmek vardır ya sanırım bunu da öyle yaptılar.Ama! Bunu da imamın kabul etmemesi lazımdı çünkü dediğiniz gibi gelin mihir söylemedi? İşlerine geldiği gibi olmuş sanki, sizi üzmek istemem ama.
Evet çünkü benim bundan hiç haberim olmadı gece bittikten sonra bana öyle söylendi bende o anın şokuyla hiç bişe diyemedim ve 3 aylık evliyim

Resmi nikahta ki şahitler şartları sağlarsa imam nikahı yerine geçiyor. Ama mehir öyle arabadan inerken dediği şey değil

Öyle dendi böyle dendi.
Siz eşinizle imam nikahı hakkında konuşmadınız mi düğün öncesi?
Resmi nikah dini nikahın yerine geçiyor diyenler var ama bu sizin isteğinizle olmalı.
Kafalarına göre iş yapamazlar.
Durumdan rahatsızlık duyduysanız söyleseydiniz, eşinizle konuşsaydınız.
Daha önceden kısa bi konusu geçmişti orda da geçiştirmişlerdi işte yakın zamanda kıyılır denmişti

Evet çünkü benim bundan hiç haberim olmadı gece bittikten sonra bana öyle söylendi bende o anın şokuyla hiç bişe diyemedim ve 3 aylık evliyim
Olay mihir vermemek şekerim bence.Onu allem kallem etmişler.Çok merak ediyorum kendi kızlarına böyle bişey yaptırırlar mıydı? Yoksa ağırlığınca altın mı isterlerdi??

Daha önceden kısa bi konusu geçmişti orda da geçiştirmişlerdi işte yakın zamanda kıyılır denmişti
Yaşınız profilinizdeki gibi 21 ise sizi ciddiye almayıp, canları nasıl istiyorsa öyle yapmışlar.

İşin mehir kısmını geçtim, kendi adıma ayrıca dini nikah isterdim, öyle içim rahat eder çünkü. Bunu da kimseye sormaya gerek yok.

Kaynanam da hoca eşi. Ama böyle birşey yapılması bana da değişik geldi
Mezhep falan mi farkli acaba. Icinize sinmiyorsa ben hocanin karşısında yeniden imam nikahi kiyilmasini istiyorum deyin. Bunun icinde kayinvalide ve kayinpedere degil esinize demeniz yeterli. Onlar sana sormadan mehir verip nikah kıymış zaten. sende nikahi yenilerken onlara sormak zorund degilsin.

Nikahtaki maksat cümleye bu çiftin evli olduğunu duyurmak ve mehirdeki maksat ise kadına maddi hak tanımaktır.
Dini hassasiyeti olan kişiler ise, bunlara riayet eder.
Resmi nikahta evet herkese çiftin evli olduğu duyurulduğu için aynı anda dini nikah olarakta geçerli olur ancak, Mehrin de konuşulması gerekir.

Yani sizin durum bana biraz çiğ geldi, niyet farklı gibi geldi maalesef 😐

Mezhep falan mi farkli acaba. Icinize sinmiyorsa ben hocanin karşısında yeniden imam nikahi kiyilmasini istiyorum deyin. Bunun icinde kayinvalide ve kayinpedere degil esinize demeniz yeterli. Onlar sana sormadan mehir verip nikah kıymış zaten. sende nikahi yenilerken onlara sormak zorund degilsin.
Yo hayır kuranında namazındalar. Eşimin babası hocaydı ama rahmetli oldu ama kaynanam bu şekilde yaptı

Nikahtaki maksat cümleye bu çiftin evli olduğunu duyurmak ve mehirdeki maksat ise kadına maddi hak tanımaktır.
Dini hassasiyeti olan kişiler ise, bunlara riayet eder.
Resmi nikahta evet herkese çiftin evli olduğu duyurulduğu için aynı anda dini nikah olarakta geçerli olur ancak, Mehrin de konuşulması gerekir.

Yani sizin durum bana biraz çiğ geldi, niyet farklı gibi geldi maalesef 😐
Hocaya gidip kıydırmak gerekir mi

Yo hayır kuranında namazındalar. Eşimin babası hocaydı ama rahmetli oldu ama kaynanam bu şekilde yaptı
Senin Iyi niyetinin farkindayim. Ama kayinvalidenin namazinda kuraninda olmasi iyi niyetli oldugu anlamina gelmiyor malesef. 🙆‍♀️ etrafimda bir cok ornegini gormus biri olarak sen kendi icine sineni yap diyorum. Kayınvalidene söyle seni seven, dusunen biri ise zaten nikahin yenilensin ister. Nikahin tazelenmesinde bir mahsur yoktur.

Senin Iyi niyetinin farkindayim. Ama kayinvalidenin namazinda kuraninda olmasi iyi niyetli oldugu anlamina gelmiyor malesef. 🙆‍♀️ etrafimda bir cok ornegini gormus biri olarak sen kendi icine sineni yap diyorum. Kayınvalidene söyle seni seven, dusunen biri ise zaten nikahin yenilensin ister. Nikahin tazelenmesinde bir mahsur yoktur.
Teşekkür ederim 😇

X