Düğün mü nikah mı???

Biz hem kına gecesi hem de düğün yapmıştık. Düğün sonrası da arkadaşlarımız ile bir mekana tekrar gitmiştik. Her şeyim çok içime sinerek oldu, dolayısıyla pişman olduğum bir şey olmadı. Bir arkadaşım ise gereksiz masraf diye düşünüp, tek gün bir eğlence gibi bir şey yapıp evlenmişti. O da pişman değil.

Ancak bunlar çok kişisel tercihler.
Kimi insan gereksiz masraf görür, tek nikah yapar. Kimi insan bir kere evleniyorum der, hepsi olsun ister.

Aslında tek evlenirken değil, pekçok şey de bu böyle. Mesela biz balayından sonra da her sene tatile gidiyoruz bütçemiz dahilinde.
Ancak aynı arkadaşım balayına gitmeyi tercih etmedi. Sonrası içinde hiç tatil konseptine gitmediler. "Bir tatil için en uygun 3-4 gün 25 bin TL vereceğime, şunu bunu yaparım" diyor. Maddi durumları da bizim aylık gelirimizi 2 katı kadardır.

Yine farklı bir konu, kimi bebeği olur mevlüt okutur , yakınlarına yemek yedirir. Hoşuna gider. Kimi insanlara yemek vermeyi gereksiz bulur vs.

Tamamen kişilerin gelir durumu , paraya bakış açıları ve nelerden hoşlanıp hoşlanmadığı ile ilgili şeyler bunlar. O yüzden siz içinize nasıl sinerse öyle yapın.

Kişisel fikrim; özellikle pandemi sonrasında artık çoğu kişi tek gün ile evleniyor. Aynı gün içinde kına + düğün yapıyor. Bu şekilde bir şey yapabilirsiniz. Ama istemiyorsanız direkt nikah salonunda nikahta tercih edebilirsiniz.
Allah geçim versin inşallah 🤗😇

Sadece yemekli bir eglence yaptim dugun niyetine, kisi sayisini sinirli tuttum, oyle davullu zurnali oynamali degildi daha soft muzikler calindi. Nikah da orada kiyildi. Sonrasinda da after party icin eglenmeye gittik arkadaslarimizla orada baya oynayip eglendik, oldu bitti. 😃

Selam kızlar. Nişanlanıyorum ve 3 ay sonrasına düğün yapacağız diye konuştuk. Ama düğün olsun mu yoksa nikah mı karar veremedik. Ben kendim kadınlar arasında şöyle elli kişi falan bir mekanda yemekli bir kına ve ertesi gün ailemin istediği herkesi davet edeceği öğlen saatlerinde sade nikah ve akşamına sadece birinci derece yakınlarla/arkadaşlarla yemekli düğün. Ama şimdi hesap yaptım sadece amca/dayı/teyze/hala ve kuzenlerle atmış beş kişi yirmi kadarda arkadaş. Erkek tarafı maksimum elli kişi olacak dedi sevgilim. Bi kaç otelle düğün için görüşme yapmış kişi başı bin tl oluyor dedi. Düğün yerine o paraya senin arabanı değiştirelim yada istediğin yere balayına gidelim dedi. Kararsızım. Düğün yapmayanlar ve yapanlar ne düşünüyor merak ediyorum. Teşekkürler.
ben eğlenceli organizayonlu kına ve sade bir nikah yaptım, çok da güzel oldu, günümüz şartlarında maddi durumunuz çok iyiyse hepsini yapın ama para saçmak ne kadar doğru bilmiyorum

Kına + nikah yaparak evlendim. İçinizde kalacaksa yapin düğün ama bence çok gereksiz. Gidin gezin görün eğlenin o paraya derim.

Benim zamanim da kinada dansçılar olmuyordu organizasyon filan yeni çıktı onu da tutmayın bence çok sıkıcı geliyor bana 😃 organizasyon yoktu ama çok eğlendiğimizi hatırlıyorum

Yemekli kınaya gerek yok. İlla yemekli bir organizasyon olacaksa bir tane olsun. Ben düğün kadınıyım, düğün seviyorum🤣🤣 Düğünümde de inanılmaz eğlendim. Siz nasıl istiyorsanız öyle yapın. Sadece araba değişmek için istediğim bir şeyden vazgeçmezdim.

Valla aklıma gelmezdi bunu yaşayacağım ama dün sevgilim dediki; sanki babanın içinde erkek kardeşinin düğününü kız tarafı istemiş onu benden çıkarıyor gibi geldi dedi. Biz nişan kına, kız kınası yemeği ve düğünü karşılamıştık. Babam bunu söylemiş bende sinir oldum bunu söylemesine ama yok canım yanlış anlamışsın dedim. Daha hiç bişey ortada yokken gerginlik çıkacak. Biz kınayı yapacağız. Erkek tarafı düğün.

O ne demek yahu, babanın içinde neden kalsın? baban üstüne düşeni yapan biri belli ki, karşı tarafın da üstüne düşeni yapmasını bekliyor doğal olarak. Babanın derdi kızım mutlu olsun, güzel bir düğünü olsun başka ne derdi olacak :KK51:
Nişanlın çok saygısızca ve edepsizce konuşmuş, paradan kaçmak için babana laf etmiş. Umarım ağzının payını vermişsindir, şöyle bir babayı ben olsam asla çiğnetmezdim. Paradan kaçmaya can atıyor bu nişanlı valla yapsınlar düğünü.

Bana da kına çok avam geliyor. Anlamı da ataerkiye hizmet eden bir olay.
Kına yapacağıma o paraya düğün yaparım. En azından kadın erkek karışık gelir. Bu Kadın kadına olayı bile itici geliyor bana mesela.
🤷

Sizin durumunuzda kına+nikah yeterli bence. Kişi başı 1000 TL çok uçuk olmuş.
Biz 9 sene önce yemekli düğün yaptık 1000 kişilik ama o zamanin durumuyla şimdiki zaman kiyaslanamaz bile. Biz düğün yapmasak içimde kalırdı ama kişiden kişiye göre değişir bu.

Sizin durumunuzda kına+nikah yeterli bence. Kişi başı 1000 TL çok uçuk olmuş.
Biz 9 sene önce yemekli düğün yaptık 1000 kişilik ama o zamanin durumuyla şimdiki zaman kiyaslanamaz bile. Biz düğün yapmasak içimde kalırdı ama kişiden kişiye göre değişir bu.
Fiyat uçuk değil, biraz iyi bir yerde yapayım dersen fiyat bu, biz de bu yaz evleneceğiz , sorduk , eli yüzü düzgün oteller bin tl dedi kişi başı, yani uçuk tabi ki ama böyle genelde onu demek istedim.

Fiyat uçuk değil, biraz iyi bir yerde yapayım dersen fiyat bu, biz de bu yaz evleneceğiz , sorduk , eli yüzü düzgün oteller bin tl dedi kişi başı, yani uçuk tabi ki ama böyle genelde onu demek istedim.
Doğrudur yani geneli böyleyse de çok pahalı geldi bana göre. Sizde dugun mu yapacaksiniz? Allah kolaylık versin hepinize bu fiyatlarda çok zor biseyler yapabilmek. Biz 9 sene önce düğün, ev mobilyasi ve diğer eşyaların çoğu ve tüm takıların toplamına 30 bin kredi çekip 36 bin olarak geri odemistik. Ortalamaydi herşey diyebilirim o fiyatlarda. Ne en iyisi ne kotusuydu. Şimdiki zamanda düğün yapmak çok zor Allah kolaylık versin.

Doğrudur yani geneli böyleyse de çok pahalı geldi bana göre. Sizde dugun mu yapacaksiniz? Allah kolaylık versin hepinize bu fiyatlarda çok zor biseyler yapabilmek. Biz 9 sene önce düğün, ev mobilyasi ve diğer eşyaların çoğu ve tüm takıların toplamına 30 bin kredi çekip 36 bin olarak geri odemistik. Ortalamaydi herşey diyebilirim o fiyatlarda. Ne en iyisi ne kotusuydu. Şimdiki zamanda düğün yapmak çok zor Allah kolaylık versin.
Biz düğünden vazgeçtik, yurtdışında büyükelçlikte nikah yapıcaz, birkaç gün de balayı, sonra eşimin yaşadığı şehirde normal bir restoranda kutlama yemeği yapıcaz

Selam kızlar. Nişanlanıyorum ve 3 ay sonrasına düğün yapacağız diye konuştuk. Ama düğün olsun mu yoksa nikah mı karar veremedik. Ben kendim kadınlar arasında şöyle elli kişi falan bir mekanda yemekli bir kına ve ertesi gün ailemin istediği herkesi davet edeceği öğlen saatlerinde sade nikah ve akşamına sadece birinci derece yakınlarla/arkadaşlarla yemekli düğün. Ama şimdi hesap yaptım sadece amca/dayı/teyze/hala ve kuzenlerle atmış beş kişi yirmi kadarda arkadaş. Erkek tarafı maksimum elli kişi olacak dedi sevgilim. Bi kaç otelle düğün için görüşme yapmış kişi başı bin tl oluyor dedi. Düğün yerine o paraya senin arabanı değiştirelim yada istediğin yere balayına gidelim dedi. Kararsızım. Düğün yapmayanlar ve yapanlar ne düşünüyor merak ediyorum. Teşekkürler.
Düğün milleti eğlendirmek diye düşünüyorum. Benim annem düğün meraklısı olduğu için 😆 hem nişanda düğün hem memleketimde düğün hem eşimin memeleketinde düğün yapıldı 2 kına 2 düğün artık 🤮 Düğünlere bile gitmek istemiyorum.Az masraf çok huzur. bu arada evlenirken 18 yaşındaydım kına nikah yeterli bence

Selam kızlar. Nişanlanıyorum ve 3 ay sonrasına düğün yapacağız diye konuştuk. Ama düğün olsun mu yoksa nikah mı karar veremedik. Ben kendim kadınlar arasında şöyle elli kişi falan bir mekanda yemekli bir kına ve ertesi gün ailemin istediği herkesi davet edeceği öğlen saatlerinde sade nikah ve akşamına sadece birinci derece yakınlarla/arkadaşlarla yemekli düğün. Ama şimdi hesap yaptım sadece amca/dayı/teyze/hala ve kuzenlerle atmış beş kişi yirmi kadarda arkadaş. Erkek tarafı maksimum elli kişi olacak dedi sevgilim. Bi kaç otelle düğün için görüşme yapmış kişi başı bin tl oluyor dedi. Düğün yerine o paraya senin arabanı değiştirelim yada istediğin yere balayına gidelim dedi. Kararsızım. Düğün yapmayanlar ve yapanlar ne düşünüyor merak ediyorum.
Nikah candır kardeşim. Ama nikah sonrası yakın akrabaları yemeğe götürmek için o kadar para vericeğine bi salon tutup düğün yapmak daha mantıklı.

Kişi başı bin liraların konuşulduğu bir düğün cok gereksiz. Aylarca borç ödersiniz. Yemekli düğün yapmayın yapacaksanız. Şehir dışından gelenlere evde pide verirsiniz.

O ne demek yahu, babanın içinde neden kalsın? baban üstüne düşeni yapan biri belli ki, karşı tarafın da üstüne düşeni yapmasını bekliyor doğal olarak. Babanın derdi kızım mutlu olsun, güzel bir düğünü olsun başka ne derdi olacak :KK51:
Nişanlın çok saygısızca ve edepsizce konuşmuş, paradan kaçmak için babana laf etmiş. Umarım ağzının payını vermişsindir, şöyle bir babayı ben olsam asla çiğnetmezdim. Paradan kaçmaya can atıyor bu nişanlı valla yapsınlar düğünü.
Konu sahibi erkek arkadasini kendi degerlendirirmis onun sorusu baskaymis. Bana bunlari soyledi.
Oysa ki sizin de acikladiginiz gibi sorusuyla baglantili bir degerlendirme. Bazen insan yasadiklarini objektif degerlendiremiyor. Neyse dilerim komu sahibinin gonlunce olsun.

Bana saçma geliyor sade bir nikah yeterli güzel bir kına da yapın kurt dökün tamam

X