Duamda Haddimi Aşıyor Muyum

Sareben

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
4 Nisan 2021
762
925
20
İçimde günlerdir asla geçmeyen bir sıkıntı var zikir çekiyorum dua ediyorum fakat eksiklik yapıyormuşum sanki hiç biri yetmiyormuş gibi hissediyorum üzerimde bir depresyon hali umutsuzluk karamsarlık bıraksalar bütün gün ibadet ederim Rabbimden isterim içimdeki sıkıntı başka türlü geçmicek hacetim gerçekleşmicek gibi hissediyorum ne yapsam az geliyor gözüme ama bir yandan da istediğim şey için bu kadar dua etmek ibadet etmek doğru mu emin olamıyorum sıkıntı da tam bu nokta da başlıyor işte

İstediğim şey için dualar ediyorum ama Rabbimin bana verdiği şeyden razı olmayıp vermediği şey için bu kadar yalvarmak istemekle yanlış mı yapıyorum

Bilmiyorum ben sadece çok istediğim için dualar ediyorum Rabbimden istiyorum başka kimden isteyebilirim ki O ol demedikçe olmaz sonuçta bu yaptığım onun verdiğinden razı olmamak gibi olmuyor değil mi duam istediğim Allah ım ben bunu beğenmedim bunu al şunu ver gibi bir şey değil gönlümden geçeni hayırlısıyla ısrarla dualarla istiyorum sadece

Duada ısrarcı olmak sabırlı olmak önemli diye biliyorum inşAllah duada haddimi aşmak değildir bu biraz araştırma yaptım aslında internetten ısrarla dua etmek haddi aşmak değilmiş ama içim rahat etmedi bir türlü sizlerle paylaşmak istedim

Tabiki allahtan istiycez ve duada israrci olacagiz... Ama olmayincada isyana yonelmiycez... Neden olmuyor vs gibi.. hadisi serifte kopan ayakkabi baginizi bile allahtan isteyin buyruluyor... Herseyi istiycez ...

Tabiki allahtan istiycez ve duada israrci olacagiz... Ama olmayincada isyana yonelmiycez... Neden olmuyor vs gibi.. hadisi serifte kopan ayakkabi baginizi bile allahtan isteyin buyruluyor... Herseyi istiycez ...
Dua da bu kadar ısrar etmek isyan sayılmaz değil mi

Hayir asla oyle dusunme dua da israrci olmak cok guzel birsey rabbimden umudu kesmedigini gosterir icindeki sikinti icinde insirah suresi oku bol bol insallah gecer
Okuyorum sürekli fakat nedense kısa süreliğine rahatlıyor içim sonra tekrar aynı

Eki Görüntüle 2861215
Onume gelince paylasmak istedim
Belkide vesvese geliyor sen bu kadar dustukce dualara sarildikca benimde cok oluyor aklima sacma salak seyler takiliyor insallah gecer
Allah razı olsun sizden çok haklısınız belki de ben bu kadar dua edip Allah a sığındım için şeytan tarafından bana oynanan bir oyun bu teşekkür ederimm

Allah razı olsun sizden çok haklısınız belki de ben bu kadar dua edip Allah a sığındım için şeytan tarafından bana oynanan bir oyun bu teşekkür ederimm
Rica ederim yardimci olabildiysem ne mutlu herkese oluyro ozellikle de cok ustune dusersen dualarin bol bol ayetel kursi ve vesvese dualarinida oku seytan bos kapiya girmez sen Allah la bir oldukca o seni daha cok zorluyor

Rica ederim yardimci olabildiysem ne mutlu herkese oluyro ozellikle de cok ustune dusersen dualarin bol bol ayetel kursi ve vesvese dualarinida oku seytan bos kapiya girmez sen Allah la bir oldukca o seni daha cok zorluyor
Haklısınız gerçekten ben kendimi o kadar sıkıntıya kaptırmışım ki bu şekilde düşünemedim

Canım duamda bende israrciyim ama sabirla bekliyorum rabbim vereceği günü
sen vesveye kapilma cnm rabbim inşllah gönlündeki dualari hayirlisi ile kabul etsin

Allah razi olsun kuzum tabi haberdar ederim seni bebisin kalp sesini duydunmu tatlım
Yok daha Kuzum dun ultrasona girdim doktor kese var ama bebek cok kucuk gorunmez daha dedi ben takvimi yanlismi yaptim Anlamadim ayin 15.inde rdv var o zaman anliycam insallah

Bizler bir şeyi çok istiyoruz .Bunun için çeşitli dualar uygulama ve tertipler yapıyoruz.Çok istediğimiz içinde hemen bir işaret veya kabul olmasını bekliyoruz .Ve istediğimiz olmayınca içimize sıkıntı giriyor ve de acabalar la hüzne kapılıyoruz.
Oysa ki duadaki amaç sabır şükür ve inancın sınanmasıdır.
Duada şüpheye düşmemek ve vesveseye kapılmamak gerekir.
Duada ısrarcı olmak bize iyi gelen dua ve esmaları vird edinimektir.
Herkese uygun esma ve dua farklı.Çünkü herkesin açmayı istediği kapı ve açılmamış kapıları farklı.
Mesela iki genç kız düşünün ikiside sevdiğine kavuşmak istiyor.Birinin kavuşamaması nazar ve istemeyen gözlerin etkisiyle oluşmuyor.
Diğeri sevdiği kişinin ona karşı içinde yeterli sevgisi olmamasın dan veya diylelim sevdiği kişinin mizacından inatçı ve egolu karakterinden dolayı.
Bu durumda iki genç kızın aynı anahtarı kullanması doğrumudur.
Misal bir işe girmek için iki kişi başvuruyor.Ikiside o işi çok istiyor.
Biri işi yapabilecek girişkenlik ve özgüvene sahip değil diğeri o işi yapabilecek bilgi ve donanımlara sahip değil.
Iki kişinin de o işe girebilmek için yapması gerekenler aynı mı?
Bu yüzden bir duanın veya uygulamanın mucize bir etki gösterip olsun istediğimiz şeylerin hemen oldurmasını beklemek yanlış değil mi?
Çok fazla dua ve esmayı okuyup karıştırmakta aynı hasta olan bir insanın bulduğu her ilacı içmesi gibi.
Oysa her başı ağrıyanın ağrı nedeni aynı değildir. Ağrı kesici ağrıyı dindirir hastalığı ortadan kaldırmaz.
Yani naçizane söylemek istediğim önce krndimizi ve ne istediğimizi iyi bilmemiz gerekir.
Duada sabır ve inanç çok önemli.Yaradana inanmak sadece onun varlığına değil onun bizi duyduğuna duamıza icabet ettiğine de gönülden itikat etmek gerekir.
Birde kendi tecrübemden yola çıkarak söyleyeyim duada kullanılan sözler çok önemli.
Sadece içimizden gelen cümlelerle(başka dualarda ki hoş sözleri söylemeye çalışmadan)samimi içten ve isteğimizi net brlirterek yapmalıyız.Olumsuzluk ve şüphe barındırmayan cümleler kurarak yapmak gerektiğini düşünüyorum

Son olarak çevremde yaşadığım duayla ilgili ders veren nitelikteki olayı anlatayım ..
Bir tanıdığımız evine komşuları davet etmişti o gün bizde ordaydık..Bir komşusu gelini ve yeğeni orda olduğu için onu da getitmişti.
Gelinlerinin çok tatlı mavi gözlü kumral bir bebeği vardı.
Tanıdığın cocuğu bebeği çok sevdi.Hep onunla oynamak istedi.Bebeğin annesi bebrk darlandı diye rahatsız olup kalktı evine gitti.
Tanıdığın çocuğu da arkasından ağladı..Anne bebek çok tatlı niye gitti.O bebek bizim olsun nolur diye ağladı.
Anneside çocuğu ağladığı için ve bebeği çocuğundan kaçırir gibi götürdüğü için hırsal Allahım inşAllah benim sılamın da öyle maviş tatlı kardeşleri olur diye yüreğinden çıkar gibi dua etti. Ordaki komşulardan biri kız sizin nasıl maviş bebeğiniz olacak srnde kocanda esmer koyu renk gözlüsünüz dedi.
O da Allah isterse olur dedi.
Yaa aradan 3 yıl geçti .Kadın kocasının onu ukrayna lı bir kadınla aldattığını öğrendi boşandılar.Adam o kadınla evlendi.Zaten kadın hamileymiş. Çocugu babası hafta sonları alır evine götürürdü .Kardeşini seviyormusun tatlımı diye sormuştum.Çok tatli maviş maviş deyince o gün gelmişti aklımızaBu anıda burda dursun.

Dua da bu kadar ısrar etmek isyan sayılmaz değil mi
Neden isyan sayilsin... Benimde senelerdir ettigim dualarim var... Rabbimden bikmadan istiyorum... İsyan farkli bir seydir... Neden ben ... Neden benim duam olmuyor... Niye benim basima geldi vs... Benim merhametli mevlam varken neden kapisindan ayrilayim ki... Tabi siz ne tarz ne dua ediyorsunuz oda onemi...

Böyle şeyler söylemekten kaçınıyorum ben de elbette çok fazla ısrarla dua ettiğim için bazen Rabbin sana vermiyor istediğin şeyi O nun verdiğine razı olmuyorsun gibi düşünceler geçiyor içimden

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…