Duamda Haddimi Aşıyor Muyum

Bizler bir şeyi çok istiyoruz .Bunun için çeşitli dualar uygulama ve tertipler yapıyoruz.Çok istediğimiz içinde hemen bir işaret veya kabul olmasını bekliyoruz .Ve istediğimiz olmayınca içimize sıkıntı giriyor ve de acabalar la hüzne kapılıyoruz.
Oysa ki duadaki amaç sabır şükür ve inancın sınanmasıdır.
Duada şüpheye düşmemek ve vesveseye kapılmamak gerekir.
Duada ısrarcı olmak bize iyi gelen dua ve esmaları vird edinimektir.
Herkese uygun esma ve dua farklı.Çünkü herkesin açmayı istediği kapı ve açılmamış kapıları farklı.
Mesela iki genç kız düşünün ikiside sevdiğine kavuşmak istiyor.Birinin kavuşamaması nazar ve istemeyen gözlerin etkisiyle oluşmuyor.
Diğeri sevdiği kişinin ona karşı içinde yeterli sevgisi olmamasın dan veya diylelim sevdiği kişinin mizacından inatçı ve egolu karakterinden dolayı.
Bu durumda iki genç kızın aynı anahtarı kullanması doğrumudur.
Misal bir işe girmek için iki kişi başvuruyor.Ikiside o işi çok istiyor.
Biri işi yapabilecek girişkenlik ve özgüvene sahip değil diğeri o işi yapabilecek bilgi ve donanımlara sahip değil.
Iki kişinin de o işe girebilmek için yapması gerekenler aynı mı?
Bu yüzden bir duanın veya uygulamanın mucize bir etki gösterip olsun istediğimiz şeylerin hemen oldurmasını beklemek yanlış değil mi?
Çok fazla dua ve esmayı okuyup karıştırmakta aynı hasta olan bir insanın bulduğu her ilacı içmesi gibi.
Oysa her başı ağrıyanın ağrı nedeni aynı değildir. Ağrı kesici ağrıyı dindirir hastalığı ortadan kaldırmaz.
Yani naçizane söylemek istediğim önce krndimizi ve ne istediğimizi iyi bilmemiz gerekir.
Duada sabır ve inanç çok önemli.Yaradana inanmak sadece onun varlığına değil onun bizi duyduğuna duamıza icabet ettiğine de gönülden itikat etmek gerekir.
Birde kendi tecrübemden yola çıkarak söyleyeyim duada kullanılan sözler çok önemli.
Sadece içimizden gelen cümlelerle(başka dualarda ki hoş sözleri söylemeye çalışmadan)samimi içten ve isteğimizi net brlirterek yapmalıyız.Olumsuzluk ve şüphe barındırmayan cümleler kurarak yapmak gerektiğini düşünüyorum

Son olarak çevremde yaşadığım duayla ilgili ders veren nitelikteki olayı anlatayım ..
Bir tanıdığımız evine komşuları davet etmişti o gün bizde ordaydık..Bir komşusu gelini ve yeğeni orda olduğu için onu da getitmişti.
Gelinlerinin çok tatlı mavi gözlü kumral bir bebeği vardı.
Tanıdığın cocuğu bebeği çok sevdi.Hep onunla oynamak istedi.Bebeğin annesi bebrk darlandı diye rahatsız olup kalktı evine gitti.
Tanıdığın çocuğu da arkasından ağladı..Anne bebek çok tatlı niye gitti.O bebek bizim olsun nolur diye ağladı.
Anneside çocuğu ağladığı için ve bebeği çocuğundan kaçırir gibi götürdüğü için hırsal Allahım inşAllah benim sılamın da öyle maviş tatlı kardeşleri olur diye yüreğinden çıkar gibi dua etti. Ordaki komşulardan biri kız sizin nasıl maviş bebeğiniz olacak srnde kocanda esmer koyu renk gözlüsünüz dedi.
O da Allah isterse olur dedi.
Yaa aradan 3 yıl geçti .Kadın kocasının onu ukrayna lı bir kadınla aldattığını öğrendi boşandılar.Adam o kadınla evlendi.Zaten kadın hamileymiş. Çocugu babası hafta sonları alır evine götürürdü .Kardeşini seviyormusun tatlımı diye sormuştum.Çok tatli maviş maviş deyince o gün gelmişti aklımıza😔Bu anıda burda dursun.
O kadar güzel yazmışsınız ve o kadar güzel açıklamışsınız ki gerçekten kendime getirdi bu yazı beni bir nevi evet dua ediyorum ama doğru duayı mı ediyorum doğru anahtarı mı kullanıyorum acaba diye düşünmeye başladım istediğim şeye o kadar takılmışım ki karşıma ne çıkarsa denemeye çalışıyorum Rabbim sizden razı olsun şimdi biraz daha sorgulayacı yaklaşarak hangi anahtarı kullanmam gerektiğini düşünüyorum

Canım duamda bende israrciyim ama sabirla bekliyorum rabbim vereceği günü
sen vesveye kapilma cnm rabbim inşllah gönlündeki dualari hayirlisi ile kabul etsin
İnşAllah canım Rabbim içimizdeki sıkıntılar def edip gönlümüzdeki hayırlı eyleyip nasip etsin

O elleri kaldirip dua etmeyi başarıyorsunuz ne mutlu size bir cok insana o bile nasip olmuyor o yuzden seytanin vesvesesini bi tarafa birakin ve dua etmeye devam edin seytan sizi yolunuzdan cikarmak icin bunlari soyluyor

Tabiki allahtan istiycez ve duada israrci olacagiz... Ama olmayincada isyana yonelmiycez... Neden olmuyor vs gibi.. hadisi serifte kopan ayakkabi baginizi bile allahtan isteyin buyruluyor... Herseyi istiycez ...
❤️ :KK200: cansın. Allah ilmini arttirsin. Böyle hanımlar görünce cok seviniyorum. Allah sayınızı arttirsin.

Cok bunaldiysaniz
Gün içinde is yaparken otururken sayisiz Ayetül Kürsi okuyun, bitince tekrar okuyun, bitince bir daha okuyun, sayiya gerek yok, yavas yavas hafiflediginizi iyi hissettiğinizi göreceksiniz.
Sabah aksam birer kere Amenerrasûlü'yü okuyabilirsiniz.
Felak Nas zaten korunma duaları, onlari da okuyun, seytan cin uzak fesat insanlar olsun. Amin. @Harlofia

İnşallah kelimesi "muallak" Yani Askıda bırakılmış demektir. İnşallah kelimesini kullanmama mız lazım. Allahın izni ile allahın rahmeti ile kelimelerini kullanmamız lazım.
"Misal Ben Mesela Şöyle derim: Rabbimin izni ile yarın Annemlere gidiceğim
Rabbim rahmetin ile Salih Saliha evlatlar nasip eyle."
İnşallah kelimesini hayatınızdan çıkarın lütfen 🙏

İnşallah kelimesi "muallak" Yani Askıda bırakılmış demektir. İnşallah kelimesini kullanmama mız lazım. Allahın izni ile allahın rahmeti ile kelimelerini kullanmamız lazım.
"Misal Ben Mesela Şöyle derim: Rabbimin izni ile yarın Annemlere gidiceğim
Rabbim rahmetin ile Salih Saliha evlatlar nasip eyle."
İnşallah kelimesini hayatınızdan çıkarın lütfen 🙏
Şöyle bir düzeltme yapalim:
İnsaallah kelimesini duada kullanmak mantıksız oluyor.
Ama kendi irademizle bir is yapacağımız zaman kullanmamiz gerekiyor.
Belki bilginiz vardir, bu durum hadiste gecer, ayet vahyi sırasında yasanan bir seyle ilgili.
Duada kullanirsak,
biri iyi dilekte bulununca, amin yerine insaallah dersek, "Allah'im istersen kabul et" veya "Allah dilerse kabul etsin" anlami oluyor ki böyle dua olmaz, duada kesinlik olmali, hadisler böyle söylüyor.
O yüzden biri dua ettigi zaman "amin" diye karşılık vermek gerekiyor. Dua ettigimiz zaman "amin"le kapatmamiz gerekiyor.

Bir is yapacağımız zaman ise,
Veya biriyle buluşacağımız zaman ise,
"Yapacagim insaallah, geleceğim insaallah" demek gerekiyor.

Peyhamberimiz'e sav biri gelip bir konuda hüküm sormuştu. Peygamberimiz, "sorunun cevabini yarin verecegim" dedi. "Verecegim insaallah" dememisti. Konuyu daha detayli şekilde alıntı yaparak yazayim:

***** Rivayete göre risaletin ilk yıllarında Mekkeliler, Hz. Peygamberin iddiaları hakkında bilgi almak amacıyla Medine’deki Yahudi bilginlerine bir heyet gönderdiler. Çünkü Müşrikler, kitap ehli olmaları hasebiyle Yahudilerin kendilerinde olmayan bilgilere sahip olduğunu kabul ediyorlardı. Yahudi bilginler, onun peygamber olup olmadığından emin olmak için kendisine üç soru sormalarını tavsiye ettiler. Bu üç soru Ashab-ı Kehf’e, Zülkarneyn’e ve ruhun mahiyetine dair sorulardı. Mekkeli heyet Medine’den dönüp bu soruları Hz. Peygamber’e yönelttiğinde Allah Rasulü “inşallah” demeden; “Sorduğunuz bu sorulara yarın cevap vereceğim.” diye karşılık verdi. Ancak günler geçtiği hâlde kendisine bu sorulara dair vahiy gelmiyordu. Bunun üzerine Kureyşlilerden, Hz. Peygamber’i üzen dedikodu ve yalanlamalar gelmeye başladı. Nihayet on beş gün sonra, sorulan sorulara cevap teşkil eden Kehf suresinin ilgili ayetleri nazil oldu. (İbn Kesir, Tefsir, V, 136.) Bu surede Hz. Peygamber için sembolik bir itap ifade eden iki ayet yer almaktadır ki bu ayetler şöyledir:

“Allah'ın dilemesine bağlamadıkça (inşallah demedikçe) hiçbir şey için ‘Bunu yarın yapacağım.’ deme. Bunu unuttuğun takdirde Allah'ı an ve: ‘Umarım Rabbim beni, doğruya bundan daha yakın olan bir yola iletir’ de.” (Kehf, 18/23-24.) *****

iç sıkıntısı için ya nur ya selam esmalarını yine bu topiklerinden birinde okumuştum hangi esmaları okuyorsunuz bilmiyorum ama bunu da deneyebilirsniz

X