Dua edince işlerim hep ters gidiyor?

yarenturk

Üye
Kayıtlı Üye
5 Ekim 2019
193
140
33
Merhaba kızlar,

Siteye yeni üye oldum, burada böyle bir forum varmış, görünce aklıma dua ettiğim zamanlar geldi. Dua ettiğim zamanlar dualarım hiç kabul olmadı. Kapalı bir çevrede yetiştim, elimizden dua kitapları düşmezdi. İlahiyatçı çok arkadaşım vardı, dernekler, toplu dualar, sohbetler dua ederdik.
Onlarında etkisiyle çok dua ettim, Allah hepsinden razı olsun, hem özel hayat hem iş hayatım için. Fakat şu yaşıma geldim, bir duamın kabul olduğunu bilmem. Aksine dua edince işlerim daha kötü gitti. Bunu gerçekten gördüm, çok zor zamanlar yaşadım ama duanın manevi rahatlama dışında bir faydasını görmedim.

Bunu dediğimde genelde arkadaşlar inanarak içten yap dediler duanı. İnanarak içten yaptım, kuran okudum, namaz kıldım, nafile orucu tuttum, sadaka verdim. Nefsimi yenmek için keyif verici her şeyden uzaklaştım, dua ettim. Düşününce (Allah bilir tabi,) büyük bir gühanımda yok. Olanlar için defalarca tövbe ettim. Nihayetinde dualarım kabul olmadığını anladım.

Sabırlı ol dediler, 30 yaşındayım. Yıllardır dua ederim, kabul olduğunu bilmem. Aksine ne zaman dine yaklaşsam hayatım zorlaştı. Ahirette verir diyorlar, dünya geçimliliği ahirette ne işe yarar bilemedim kızlar. Birkaç ay önce de işi bıraktım, kpss hazırlanayım dedim. Dua ederim, çalışma gücü versin Allah, sabır versin diye. Öğrendim ki sınavı zorlaştırmak için soru sayısını arttırdılar. Tamamen yıkıldım, bakalım ne yapacağız. Doğrusu dua ettiğim umut bağladığım bir konuda terslik çıkması zorlaşması beni hiç şaşırtmadı. Hep böyle oldu nihayetinde.

Niye yazdım bunları, burada baya eski konular gördüm. Buna benzer şeyler yaşayanlar var mı merak ettim?

Site de yeniyim, hatta bir sağlık sorunu için hesap açmıştım. Konu kapsamı dışına çıkmadım umarım.

Son düzenleme:
Bende bazen ayni seyleri dusunurum, sonra derim ki bunlar tamamen seytanin vesveseleri. Allah kiminin duasini hayirli olmadigi icin, kiminin daha iyisi olucagi icin, kimininde dua etmesini sevdigi icin geciktirir. Belkide Allah gercekten senin dua edisini seviyoda bu kulum biraz daha istesin diyodur. Bununla ilgili bi yazi okumustum ne kadarini anlatabildim bilmem
Umarim gonlunce olur hersey. Rabbim bize sah damarimizdan daha yakin bizim icin ne hayirli bizden daha iyi bilir.

Yoo nie suc olsun ki. Sadece agaca cikip meyve toplamamaya benzermis namaz arkası dua etmemek. "Kulum iste benden dio Rabbim" o an. Ama vesveslere ve nefsimizi dinlioruz bende dediklerini kimi zaman yapmio deilim. Buda Allaha tam teslim olmadigimizdan kaynaklanio bence.

Bakış açını degistir. Bereket den bahsederdi rahmetli babannem cennet ve cehennem mevki gibi 7 yıl yoksulluk 7 yıl bolluk bereket artık senin icin bereket neyse onun üzerinden düşün namaz kılan birisi degilim yalnız cok dua ederim. Uzun yıllar dua ettim hic birsey yolunda degildi . Ama sabrettim ısrarla beni gör duy allahım dedim ve ne dilediysem oldu ama gec ama erken duanın yarısı inanç yarısı sabırdır. Sabret ve allahın seni duymasını iste canı gonulden belki senin yedi bolluk yılın kapıdadır bilemezsin . Allah hayırlısını versin cümlemize...

Bazen ben de isyan noktasina geliyorum. Inancli biriyim. Bazen asosyale bagliyorum duadan ibadetten dolayi eve kapaniyorum. Hani cok bi sey de istemiyorum sadece icim ferahlasin icimdeki sıkintı gecsin istiyorum olmuyor 8 aydır ayni ic sıkıntısıyla yasiyorum..islerimin yoluna girip girmemesini hastaliklarimi vs gectim tek dilegim bu korkunc ic sıkıntısının gecmesi ama okadar dua etmeme ragmen olmuyor..cok uzuluyorum Allah sesimi duymuyor beni yalniz birakiyor beni gormuyor diye cok uzuluyorum cok..ne kadar dinden uzak insanlar var isleri tıkırında biz niye boyle cezalandiriliyoruz demekten kendimi alamiyorum..ama yine de dua etmeye devam ediyorum yine de bekliyorum Allahla konusuyorum..baska yapacak bi sey yok..

“Allah kuluna üç şekilde cevap verir: ‘Evet’ der, istediğini verir; ‘hayır’ der, daha iyisini verir ; ‘bekle’ der, en iyisini verir.” Mevlana
Belki de farkında değilsindir ama Allah sana istediğinin iyisini vermiştir

Her şey imtihan kardeşim. Hayattan fazla bişey beklemefen yaşamayı belki de öğrenmemiz lazım. Bende de mesela dua bile edememe yorgunluğu var o kadar ki bıkkınım. Rabbim imtihanımızı kolaylaştırsın.

Bence herşey olacagina variyor. Dualarımiz, namazlarımız, oruclarimiz vs. Bunlar öteki dünyamızı kurtarıyor

Mesela benimde direkt istediğim hiç bişey olmadı sayılır.
İlk düzgünce el açarak ettiğim dua üniversite sınavını kazanmaktı. Kazandım ama üniversite hayatım hep insanlardan dolayı pronlemli geçti.
İkinci olarak ettiğim dua sevgilimden ayrılmıştım onunla barışmaktı olmadı.
Sonra başka biri için aramızda engel vardı kalksın istedim kalkmadı.
Bir işim olsun dedim şükür oldu.
Yine aşık oldum birini sevdim bu sefer onun için dua etmedim olacağı varsa olur dedim olmadı.
Hiç alakasız biriyle evlendim. Her gün şükür sebebim oldu.
Sonra babam hastalandı allah çaresiz dert vermesin dedim annem kanser oldu vefat etti. Kardeşim şizofreni oldu iyileşmez hastalıklardan biriymiş. Keza babamda öyle. Son bir kaç senedir o kadar bunaldım ki intiharı düşinmeye başladım. Ben onlar iyi olsun istedikçe daha kötüye gitti herşey.
Ama aralarda öyle şeyler oluyor ki anlamadım duaların aslında kader çizgisi seyrinde kabul olduğunu.
Hep ailemin oturabilecekleri evleri olsun isterdim. Hastalandıktan sonra aldılar. Hastalanmasalar yine olmazdı.
Annem ölmesin istedim kaderi buysa acı çekmesin dedim. Kaderi buymuş ama fazla acı çekmedi ya da çekti ds ben görmedim.
Bir keresinde anneme babama bakacak maddi gücüm olsun istedim. (o zaman iyilerdi) oldu ki şu zor zamanlarda maddi olarak yardım edebildim. İrili ufaklı duaların aslında kabul olduğunu zamanla farkediyor insan. Ne bileyim. Bazen ruhsal olarak o kadar yoruluyorum ki ne yapacağımı şaşırıyorum. Bazen inancım öyle zayıflıyor ki bazı şeyleri göremiyorum. Bazen de farkına varıyorum. Allah yardım etsin inşallah

Dualar koruyucudur unutmayın olmayanda bi hayır vardır allahtan birşeyin olması için değil hayırlı olması için dua edin duaları yanlış yapıyoruz allahtan herşeyi isteyelim ama doğru şekilde evleneyim die değil mesela hayırlı biriyle evleneyim diye dua edelim işe girelim diye değil hayırlı bi iş nasip et diye edelim allah rızkımızı ölene dek kesmeyecek rızk endişesi ile değil şükürle tevekkül ile yaşayalım

Dua ile isler ters gitmez..
Biz dualarimizda ters gideriz. Her duanin gercekleşme şekli
Her niyetin farkli dua şekli vardir.
Tedbir tevekkül takdir
Başka da karişip neden diyebilceğimiz durum yok yeryuzunde karinca tanesi kadar birseyiz Rabbim ise onlarca binlerce milyonlsrca insanin agacin hayvanin herşeyin Rabbi.
Tevekkeltü Allah

Bence herşey olacagina variyor. Dualarımiz, namazlarımız, oruclarimiz vs. Bunlar öteki dünyamızı kurtarıyor
Ben de öyle düşünüyorum. Yaşadığım şeylerden sonra duanın bu dünya için bir faydası olmadığınına inanmaya başladım. Kabul edilemeyecek dua yoktur, sabır et deniyor, yukarıda da dendiği gibi ama sonuçta ahiret daha önemliyse duaların ahiret için olması gerektiği bu dünya için dua etmenin gereksizliğine düz mantıkla inanıyorum. Kim ne derse desin. yıllardır bir işim yolunda gitmedi.

Belki dua etmeyince her şey daha da kötü olacak? Belki o gereksiz bulduğunuz dua ile en kötüsünü defetmiş oluyorsunuz? İsteklerinizin kabulünu değil, hakkınızda hayırlı olan dileyin.
Bir yıldan uzundur dua etmiyorum. Ruhsal açıdan inanın daha iyi durumdayım. hayal kırıklığı yaşamıyorum.

[QUOTE
Nasıl dua edeceğimi biliyorum. 20 yıldır tüm kalbimle dua ediyorum ben. Rızık endişesi ile değil de iki kuruşla da yaşanmaz bunca emeğin üzerine, ya da iki kuruş kazanacağız diye başkasına bu kadar muhtaç olmamalı insan. Kusura hiç bakmayın, dünya adıl değil. Allah dualarımı kabul etmiyorsa bunun zaman harcamanın mantiği yoktur. Ahiret için ibadeti yapar bu dünya için yalnızca kendime bel bağlarım. Son birkaç yıldır böyle yapıyorum, her şey olacağına varıyor ve işlerim bu şekliyle daha iyi. En azından psikolojim iyi.
Bu dünya için yapılan hiçbir dua kabul olmadı benim.

Kusura bakmayın elbette herkez dua etmeyi bilir ben sadece bi teklifte bulunmuştum sizin gönlünüz ne dilerse o olur umarım huzur bulacağınız günler erkendir dualarınızın kabul olması dileği ile

insanın sürekli değişiklik isteyen bir yapısı vardır. kendince hep daha iyisini , iyinin fazlasını ister. insanın meşhur nankörlüğü de budur. mutluluğun tarifi sıkıntıdan çıkmaktır. sürekli bir mutluluk hali ne yazık ki mümkün değil.
bunun yerine memnun olmak yani aslında bir şekilde şükür halinde olmak daha sürdürülebilir bir durum. o yüzden her insana elindekine şükretmek tavsiye edilir. bunu öğrenmemiz lazım.

her zaman kötünün daha kötüsü vardır ve hayat gerçekten bir mücadele yeridir. mutsuz olmanızın sebebi mevcut halinizden sıkılmış olmanız. başınıza bir bela gelse şu anki halinizi yana yakıla ararsınız. başkalarına bakmayın zira en yakınınızdakinin bile akıbetini bilemezsiniz. dualarınızın da sizi nelerden koruduğunu bilemezsiniz.
ah keşke bilseydik de daha fazla şükredebilseydik.

Hatayi dualarda degil de kendinizde aradiniz mi hic?
Bir de buna benzer seyler yasayan var mi merak ettim demissiniz. Farzedin ki biri yasiyor, sizin icin ne degisecek? Kendinizce tasdiklemis mi olacaksiniz? Bu da dualarda deneyen var mi denilmesi gibi bir durum.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…