Dua edelim mi?Tüm Kalbimizle ama

alintilari bu sekilde nasil aliyorsun :26::26:

bendede ayniymis pardon degisik geldide

canım sadece bir alıntı yapacaksam yorum yapan arkadaşın mesajının altında alıntı yap yazıyor direk onu tıklıyıp yorumumu yapıyorum senin yaptığın gibi işte.

ama çoklu alıntı yapacaksam eğer, mesajı yazan arkadaşların yorumlarını teker teker kopyalıyorum mesajı yazacağım yere ve orda hani video foto yüklenecek simgeler varya onun yanında yer alan seçeneklerden ''alıntı yap'' işareti alıntı yapacağım yoruma kadar kopyalayıp tıklıyorum (çok karışık oldu ama umarım anlatabilmişimdir)

oldu galiba

senin yaptigin islem cok ugrastirir alinti ile cevaplanin yaninda alintilamak istedigin mesajlari isaretleyip sonra altlarina yazmak daha kolay oluyor

bu daha kolaymış. valla bilmiyordum canım. öğrendiğim iyi oldu.

boswer canim ya bilmemek ayip degil,ögrenmemek ayip

orası öyle canım. senin sayende oldu bu bak. sen sordun bana sonunda öğrenen ben oldum.

kızlar sabah bizi taşlayacak kaç sayfa konudan bağımsız konuşuyoz. konuyu bulana kadar söylenmeseler iyi

kızlar günaydın , herkesin cuması ve mevlüd kandili mübarek olsun.

sedosumm bende 5 tane yasin - i şerif okudum canım bu akşam da 2 tane okuyabilirim.

KANDİLLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ

Kandil gecelerinde yapılabilecek ve yapılması gereken önemli ibadetler vardır.Bunlar; afv ü mağfirete nail olma, ecrü sevap kazanma, manevi terakki kaydetme, bela ve musibetlerden kurtulma ve rızai İlâhiye ulaşma gibi.. Bunları bilip hatırlamakta fayda vardır.

Mevlid Kandilinde yapılması gerekenler:
1. Kur'ânı Kerim okunmalı, okuyanlar dinlenmeli, uygun yerlerde Kur'ân ziyafetleri verilmeli, Peygamber Efendimize olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmelidir.

2. Peygamber Efendimize (s.a.s) salât-ü selâmlar getirilmeli, Onun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

3. Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar,111 onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli.

4. Tefekkürde bulunulmalı; Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, ALLAHın benden istekleri nelerdir gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.

5. Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı; ve şimdinin ve geleceğin plân ve programı çizilmeli.

6. Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.

7. Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.

8. Müminlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.

9. Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.

10. Kişi kendine ve diğer Mümin kardeşlerine hattâ isim zikrederek dualar etmeli.

11. Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı; vefa ve kadirşinaslık ahlâkı yerine getirilmeli.

12. Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli.

13. O gece ile ilgili âyetler, hadîsler ve bunların yorumları ilgili kitaplardan ferden veya cemaaten okunmalı.

14. Dini toplantılar, paneller ve sohbetler düzenlenmeli; vaz ü nasihat dinlenmeli; şiirler okunmalı; ilâhî ve ezgilerle gönüllerde ayrı bir dalgalanma oluşturmalı.

15. Kandil gecesinin akşam, yatsı ve sabah namazları cemaatle ve camilerde kılınmalı.

16. Sahabe, ulema ve evliya türbeleri ziyaret edilmeli; hoşnutlukları alınmalı; ve manevî iklimlerinde vesilelikleriyle Hakka niyazda bulunulmalı.

17. Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli; iman kardeşliğine ait sadakati yerine getirilmeli.

18. Hayattaki manevî büyüklerimizin, üstadlarımızın, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek veya telefon, faks yahut email çekerek tebrik edilmeli; duaları istenmeli.

19. Bu kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduğunca oruç tutulmalı

kandiliniz ve cumanız mübarek olsun kardeşlerimm dualarda buluşalım inşAllah

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…