Lazer Epilasyon DOKTOR dan LAZER VE CİHAZLAR mutlaka okuyun

tamam çok haklısınız,ama algılayamdım diğer bölgelrımdede böle bır sorunmu olcak?yada ben bunların iğneden başka yöntemle yok edemeyecekmıyım,anladığım kadarı ile alex diyorsunuz,ama 8 yıldan fazla oldu,bende artık eskisi gibi sık sık gitmıyorum,

herkes farklı bişey öneriyor kafam karıştı ya ben ndyag daha ii diye alexı bırakıp ndyaga gectım nolcak sımdı ?

Paradoks Kıllanma genellikle yüzde, göğüs başı çevresinde ve göbek altı hizada rastlanmaktadır. Açıkcası bunun nedeni bu bölgelerde kıllanmanın belirli bir yerlerde olmasındandır. Lazer epilasyon için koltuk altı, alt bacak, üst bacak gibi bölgeler tüm bir bölge olarak kabul edilir. Bu bölgelerde genellikle kıllanma tüm bölgede ve homojen olduğu için Paradoks Kıllanma gerçekleşiyor olsa bile hissedilmez, çünkü sonuçta kalın kıllarınız gider; ancak ince kıllarınız geriye kalır.
Kaldı ki Paradoks Kıllanma daha çok lazer epilasyon yapılan yere yandaş olup lazer uygulanmayan bölgelerde de görülebilmektedir. Bu durum da daha çok bahsettiğimiz yüz, göbek vs gibi bölgelerde oluşabilmektedir.

Kesinlikle kalıcı bir şekilde kıllarınızdan kurtulmayı düşünüyorsanız ince ve rengi açık kıllar için şu anki teknoloji ile elektroliz yani iğneli epilasyon dışında bir seçenek maalesef bulunmamaktadır.

çok tşk ediyorum..

iyi günler dün lazer epilasyor için bilgi aldım da gittiğim merkezde alex ve nd-yag cihazların her ikisi de mevcut ilk iki seans alexle başlayıp sonra nd-yag a devam ederiz dedi genital koltukaltı alt bacak ve üst dudak bölgesi istiyorum kıllarıma da bakıp yoğunluğunun az ve yumuşak olduğunu buna göre de ilk 4 seans başına 400tl sonra 5-6. seanslara devam etme durumu olursa fiyatın düşeceğini söylediler koltukaltı ve genital için 4 haftada 1 alt bacak ve üst dudak için de 6 haftada 1 gerekli olduğunu ancak hepsini birden 6 haftada 1 olabileceğinin ve 3-3,5 saat arası süreceğini söylediler şimdi bu durumda
- ilk iki seans alexle başlayıp sonraki seanslara nd-yag ile devam edilebilir mi burda okuduğuma göre cihaz değiştirirken arada ara verilmesi gerekir diye okumuştum da kafam karıştı
-saydığım bölgeler için 3-3,5 saat sürmesi fazla değil mi?
- genital koltukaltı alt bacak ve dudak üstü için seans başı 400tl normal mi kıl yoğunluğum az olduğunu fazla olsaydı fiyatın da ona göre artacağını söylediler de
-beyaz tenli değilim esmer de değilim kumralım yani kıllarım da fazla kalın değil genital ve koltukaltı siyah ama alt bacak ve dudak üstü bölgesi kılları cılız ve açık renkli
bu durumda bana hangi cihazı tavsiye edersiniz???
cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler...

Son düzenleme:

Yazınızdan anladığım kadarı ile Türkiyede genelde insan tipi çok koyu cilt olmadığından ortalama Türk insanı için en etkili ve uygun olan Aleksanrdayt lazer oluyor. Doğru mu ?delikafaduldendelikafadulden

İlk iki seans Alex ile başlayıp sonra Nd:YAG ile devam etmenin ben mantığını anlayamadım. Daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi eğer cilt tipiniz uygunsa en etkili olabilecek lazer Alextir. Bu arada piyasada aynı anda hem Alex hem Nd:YAG lazerle atış yapabilen (yani önce Alex ile yapılan atışın hemen üstüne tekrar Nd:YAG atış yapan cihazlar da bulunmaktadır. Ancak benim kişisel görüşüme göre bunlar tamamen ticari amaçlarla üretilmiş ve lazer yaptıran kişiye ek bir kazanç sağlamayan uygulamalardır).
Tekrar kısaca lazer ile yapılan epilasyonun nasıl gerçekleştiğini değerlendirecek olursak: lazer uygulandığında bildiğiniz gibi derinin içinde bulunan kıl yanmaktadır. Bu kılın yanması sırasında kıldan etrafa yayılan ısı belli bir düzeyde olursa ancak o kılı üreten hücreleri tahrip edebilmektedir. Yani lazer ışığının direkt kıl üreten hücrelere herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Bu nedenle kıllarınız ne kadar kalın ve koyu olursa o kadar çok hacimde bir cisim yakılmış olacağından ve o oranda da fazla ısı etrafa yayılmış olacağından kıl üreten hücreler tahrip olabilir. Aksine kıllarınız ince veya açık renk ise kıl yeteri kadar yanmayacak ya da kendisi yanacak ama etrafa yayacağı ısı fazla olmayacağından kendisini üreten hücrelerin tahrip edilmesine neden olamayacaktır.

Bölgelere yapılan uygulamanın ne kadar sürdüğü bir çok faktöre bağlıdır; bunlar arasında lazer makinesinin hızı (ki genellikle saniyede 1.5 atıy yapan makineler mevcuttur), uygulamayı yapan kişinin ne kadar seri uygulayabildiği, uygulama yapılırken düzgün taranıp taranmadığı ya da arada atlamaların olup olmaması gibi bir çok neden sayılabilir. Dolayısıyla süre hakkında herhangi bir öngörüde bulunmak yanlış olur.

Ben kişisel olarak özellikle genç yaşlarda dudak üstü ve yüz bölgesine lazer uygulanmasını hiç tavsiye etmiyorum. Genelde bu bölge kılları genç bir kız/kadın cildindeki en ince ve en açık renkli kılların bulunduğu bölgelerdir. Aksine daha öhce de bahsettiğim gibi bu bölgede bazen Paradoks Kıllanma da görülebilir. Ancak hormonal dengesizlikler nedeniyle veya menopoz sonrası bu bölgede bir kaç adet gerçekten kalın ve koyu kıllar görülebilir ki o tür kıllara tabiiki lazer uygulanabilir.

Bir iki seçeneğiniz bu bölgede Paradoks Kıllanma riskini de göz önüne alıp lazer yaptırmanız ve eğer Paradok Kıllanma görülmüyorsa o zaman belli aralıklarla lazeri yaptırmanızdır. Yani bilirsiniz ki lazer bu kıllarınızı bitirmeyecektir ama dier geçici yöntemlere göre (ağda, cımbız vs) daha uzun süre kalıcı bir rahatlama sağlayacaktır. Bu tür bir uygulamanın yani lazer uygulamalarının herhangi bir sağlık açısından yan etkisi bulunmamaktadır. Bu cihazlarda kullanılan ışıklar (her üç lazer tipi içinde) mor ötesi ışınlara yakın ışınlardır ve bir ultraviyole ışın gibi ciltte kanser edici etkisi yoktur.

Fiyatlar hakkında ise herhangi bir öngörüde bulunmam doğru olmaz, çünkü bildiğiniz gibi serbest ;iyasa koşullarında herkes kendi fiyatını belirlemektedir. Burada sizin yapabileceğiniz biraz piyasa araştırması yapmak, bir iki merkezle görüşmek ve size en mantıklı ve güvenilir olan bir kurumu tercih etmek olacaktır.

arkadaşlar ben 6 yıldır alex ve nd/yag kullanıyorum, her iki cihazdada kalıcı sonuç alabilirsiniz ancak ağrı ve yanık riskleri anlamında benim tecrubelerimde nd/yag lazerin alexe göre daha ağrısız ve daha az risk içerdiği yönünde...

Yazınızdan anladığım kadarı ile Türkiyede genelde insan tipi çok koyu cilt olmadığından ortalama Türk insanı için en etkili ve uygun olan Aleksanrdayt lazer oluyor. Doğru mu ?delikafaduldendelikafadulden
Bilindiği üzere Nd YAG lazerlerin dalga boyu 1064nm.'dir. Lazer ışınlarının çeşitli dokulardaki emilim eğrilerine bakıldığında Nd YAG lazerin melanin emiliminin epilasyonda kullanılan diğer lazerlere göre daha düşük olduğu görülür.
Ancak epilasyon işleminde asıl yokedilmek istenen, kıl kökündeki doğurucu hücrelerdir. Öyleyse lazer ışınının ilk olarak buraya inebilmesi gerekmektedir. Daha yüzeyde olan yüksek melanin emilimi amaca hizmet etmez, sadece deride yanık ve pigmentasyon değişikliklerine neden olur. Melanin emilimi en yüksek dalga boyuna sahip Ruby lazerlerin artık kullanılmama nedeni de budur. Nd YAG lazer melanin hücrelerinin en yoğun bulunduğu epidermo-dermal birleşme hattını aştıktan sonra etkisini alt bölgelerde gösterir. Çıkış gücü yüksek bir Nd YAG lazerle bu seviyenin altındaki kıl köküne yeterince yüksek güçle ulaşıldığında hem istenmeyen tüy yok edilecek hem de deriye verilen zarar minimuma inecektir. Nd YAG lazerlerin melanin emilimindeki düşüklük, diğer lazerlere göre daha yüksek enerji aktarımı ile rahatça kompanse edilebilir. Bu nedenle Nd YAG lazer seçerken yüksek çıkış gücü olan cihazları tercih etmek gerekir.
Nd YAG lazer sistemleri lazer epilasyon yanında, 4-5 mm kalınlığa kadar varislerin tedavisinde, cilt altı kollajen üretimini uyararak kırışıklık tedavisinde (lazer genesis) amacıylada kullanılırlar. Cilt yanığı, lekelenme gibi komplikasyon ihtimali bu sınıf lazerlerde oldukça düşüktür.

sonuç olarak bir polemiğe girmek istemem ancak şunu tekrar vurgulamalıyım bir kıl kökünü tahrip etmek için melanine afinitenin yüksek olması tek başına yeterli değildir hatta enerjinin köke ulaşmadan bir kısmını kılı yakarak harcaması köke istenilen dozda ulaşmaya bir anlamda engeldir.Biz alexandrıte kullanırken bir miktar kılın yüzeyde olmasını isterizki amaç enerjinin bu uçtan hareket etmesi,yine alex sonrası gerek yüzeyde gerek ciltaltında kıl tamama yakın yandığından işlemden sonraki ilk günlerde sonuç nd/yag lazere göre daha başarılı izlenimi verir ancak nd/yag lazerde biz tamamen yeni sıfırlanmış bir cildi tercih ederiz ve işlemden sonra düşük melanin afinitesi sebebi ile cilt altı kılları tam yanmadığından bunu 10-15 gün sonra dökülme olarak görürüz,hatta alex ve nd/yag yaptıran hastalarımız bazen bu farkı sorar ve nd/yag ile istenilen sonucu alamayacakmıyız tereddütü yaşarlar.Yine vurgulamalıyımki lazer epilasyonda başarı kökte yaptığınız tahribatla ölçülür kılla olan tahribatla değil,yani dalga boyu sadece melanine daha fazla afinite gösteriyor diye bu cihaz daha başarılı diyemeyiz öyle olsaydı 90lı yıllarda kullandığımız RUBBY lazerlerin yerini Alexandrıte almazdı yada alexandrıte ile sonuçlar yeterli tatmini sağlasa nd/yag lazerler keşfedilmezdi, sonuç olarak hekiminiz muayene ile görerek vede tecrube ile en iyi kararı verecektir,kimse Türk ırkı için şu lazer diğer ırklar için bu lazer diyemez herbirinin diğerine üstünlükleri olabilir,unutmayın biz hekimler için hastalıklar değil hastalar vardır ve her tedavi vede hastalığın seyri kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir.
Yine belirteyim ben hem alex hem nd/yag kullanıyorum,eğer hastam beyaz tenli ve kıllarıda kalınsa alex ile sorunu çözebiliyoruz ancak yaz mevsiminde hafifte bronzlaşma varsa nd/yag kullanıyorum,yine belli seans alex daha sonra nd/yag uygulamaları bizimde başvurabildiğimiz ve etrafımızdada yaygın uygulamalardır,yani bu konularda kesin konuşmalar yapmak çok mantıklı gelmiyor...

Istanbulda Epiderm diye bir lazer yapan yer var. 4 tane şubesi olan bir yer, Kadıoğlu sağlık hizmetleri diye tanınmış, laboratuarları filan olan bir sağlık gurubuna ait. Burada Dematoloji ve Plastik cerrahi uzmanları var 4 adet, yani internet sitesinde adları var. Bunların sitesinde ndyag lazer için şöyle yazıyor:
NdYag lazer:
1064nm lazer epilasyonda kullanılan dalga boyları arasında kromoforlar tarafından en az tutulan ışın olduğundan etkinlik de az olmakta, etkinliği sağlayabilmek için de verilen enerjiyi arttırmak gerekmektedir. Yüksek enerji acı hissini dayanılması zor boyutlara çıkarttığından hastaların çoğu tedavi sürecini yarım bırakmaktadır. NdYag'daki önemli ve tehlikeli risk ise ciddi ve kalıcı iz bırakan yanık ihtimalidir.
Yani buranın uzmanları da doktor meddoc ile aynı kanaatte, herhalde 4 uzman doktorun olduğu bir yer ticari amaçla yanıltıcı bilgi vermez, bildiğim kadarı ile çok ciddi ve biraz pahalı bir kuruluş ve sadece lazer epilasyon hizmeti veren 4 poliklinikten oluşuyor.

peki ben nasil bulabilirim hem nd/yag kullanan hem 100 wattin ustunde hemde yakin bir yer :) sizin verdiginiz sitede referanslara bakmistim genelde hem 65 watti dediginiz gibi.bulmasi biraz zor olucak gibi.tesekkur ederim ilginiz icin.

2 sayfa geride bende bu merkezden bahsetmistim.arastirdim internetten hasta yorumlarinida okudum herkes memnun gibiydi.bende randevu alip gitmeyi dusunuyodum fakat sonra bu farki ogrenince kararsiz kaldim onun icin doktor hanima sormak istedim.benim killarim cok kalinda degil cok siyahda degil ten rengimde cok acik degil onun icin en etkili makine hangisiyse ona baslamak istiyorum.teknolojinin hizini yetisemiyoruz artik :)

bahsettiğiniz yer yıllardır bu işin ticaretini yapan uygunsuz reklam ve açıklamalar yapan bir şirket ve bahsettiğiniz doktorlar o kliniğin sahibi değil ve arada değişmekteler ve o sitede yazanlardan kendilerininde haberi olduğunu sanmıyorum yani tamamen ticari kaygılarla şirket yetkililerince yazılmış bir firmanın reklamı!!!,sonuçta bana cevap yazan bayanla bu sitede yazanların cumle olarak paralelliğine dikkatinizi çekmek isterim sanki aynı yerden kes kopyala yapıştır emin olun nd/yag kullanan memorial,alman,florance night.,medikal park gibi hastanelerde daha fazla doktor ve akademisyen var ve emin olun bahsettiğiniz kliniği 50 -100 kez bütçe olarak katlar!!! ben herhangi bir özel klinikte şuan çalışmıyorum tamamen devletteyim ve şirketimin ekonomik kaygıları ile hareket etmiyorum sadece yılların tecrubesini paylaşıyor ve hem alex hem nd/yag iyidir diyorum...

..............adresinde referanslarda fotona tıklandığında ,fotona xp max modeli kullanan kliniklerdeki cihaz 130watt yani yüksek enerjili model dualis xp max ise 65 watt,bu arada bahsettiğim hastaneleri oradanda teyit edebilirsiniz

Son düzenleyen: Moderatör:
size alexandrıte tavsiye edemem bence nd/yag uygun cihaz...tabii 130watt olan modeller
bu cihazdada epicare nd/yag
cutera nd/yag
fotona nd/yag markalarından birini tercih edebilirsiniz

Siz Ankaradasınız ve Epiderm İstanbulda. Buna rağmen tanınmış bir yeri acımasızca karalıyorsunuz. Yazdıklarınızın altına imza atma cesareti gösterebilirmisiniz çok merak ediyorum. Yaklaşımınızı çok seviyesiz bulduğumu ve bir hekime yakışmadığını da belirtmek isterim. Bu forumda meddoc isimli hekim ne kadar güzel yazmış ve bilgi vermiş, fikir alışverişlerinde seviyeyi düşürmemek lazım.

Sayın Üyeler,
hizmet aldığınız kişi ve kuruluşlarla ilgili olumlu veya olumsuz düşüncelerinizi yazmanız ve elbette Doktorlarında bilgi ve tecrübelerini paylaşmaları kadar doğal birşey olamaz.

Fakat kurallarımız gereği karalayıcı yorumlar yapmak,kurum veya kişi kötülemek,reklam yapmak yasaktır.
Bu sebeple lütfen site kurallarını göz önünde bulundurarak yorum yapınız.

Son düzenleme:
Sevgili Meslekdaşım drbeauty06,

Bir polemiğe girmek ben d esitemem, ancak yanlış bilgilendiriyorsunuz. Lazer epilasyonda melanin önemli olmasaydı neden bütün merkezler kalın ve koyu kıl tercih ettiklerini söyliyorlar? Eğer melanin önemli olmasaydı o zaman kimse rengi açık kıllara etkisi az olur demezdi.

Tekrar belirtmek isterim ki lazer epilasyonun tüm dünyada onaylanmış ve kullanılmakta olan cihazlarca (Alex, Diode ve Nd:YAG) başarılı olabilmesi için melanin ilk şart! Bu nedenle değil midir ki yurtdışında ve özellikle Ameriika'da bu maçala Meladine gibi kılın cilt içindeki kısmını boyadığını iddia eden ürünler satılmaktadır. Bunu artırabilmek için ilk çıkan Q switched Nd:YAG lazerlerde de topikal karbon süspansiyonları sürülmesi denenmiştir.

Bahsettiğiniz gibi Ruby lazerlerin melanin pigmentine afinitesi Alexten de fazladr. Ancak bu kadar fazla olması cilt rengi açık hastalarda bile cildin de yanmasına neden olduğu için bırakılmıştır.

Önemli olan lazer ışınlarının kıl üreten hücrelere ulaşması değildir. Bu hücreleri geçse bile bu hücrelerden aynı diğer melanin taşımayan hücrelerden süzüldüüğü gibi süzülmektedir.

Nd:YAG cihazların melanine olan afinite azlığı tabii ki enerji miktarını artırarak giderilmeye çalışılmaktadır. Bunu bahsederek önceki yazılarınızda bahsettiğiniz Nd:YAGın daha ağrısız olduğu savını kendiniz çürütmüş oluyorsunuz. Enerji miktarı ile algılanan ağrı doğru orantılıdır.

Lazer ışınlarının deriden nüfus etme derinliklerine gelince Alex 3-4mm, Diode 5-7mm ve Nd:YAG 8-10mm gibi nüfus etmektedir. Ancak 3-4mm de gayet yeterli bir derinliktir. Önemli olan kullanılan lazerlerin ne kadar derine indiği değil, hatta eğer hasta konforunu bir kenara bırakacak olursak hangi lazer kullanıldığı da değil; hedeflediğiniz atış alanında ki kılların durumudur.

Ayrıca ek bilgi olarak söylemek gerekir ki Nd:YAG lazerlerin bu kadar derine nüfus etmesi dolayısıyla özellikle dudak çevresi Nd:YAG lazer uygulamalarında dudak içine lazer ışınlarını tutabilecek en azından beyaz bir gazlı bez koymak gerekmektedir. Aksi halde lazer ışınları diş köklerine kadar inebildiğinden dişlerde renk kararmalarına neden olabildiğine dair literatürde yazılar bulunmaktadır.

Tüm lazerler iyidir, yeter ki uygun kişide uygun dozda uygulansın.

Ayrıca ben burada yazılarımı yazarken hiç bir zaman herhangi bir ticari kurumun sayfalarından alıntı yapmadım. Yapdığım en büyük alıntılar David Goldberg'in Laser Hair Removal adlı kitabıdır ki hemen hemen sadece bu konuda yazılmış ve 2. baskısı bir kaç yıl önce çıkmış tek kitaptır.

Eğer bir şirketin web sayfasında da benim yazdıklarımın aynısı yazıyorsa bunun tarafsızlık veya taraf tutmakla ne ilgisi olabilir. Ayrıca bir şirkette veya özel kurumda hekim olmak da herhangi bir forumda bilgilerini paylaşmak için engel olmasa gerek.

Tecrübelerinize saygı duyuyorum ama lütfen güncel bilgileri takip ederek ve eskimiş yayınlarla, günümüzde halihazırda tedavülden kalkmış cihazlarla yapılmış makalelerden örnekler vererek yanlış yönlendirici olmayınız.

Son bir not olarak ben de lazer epilasyon işi ile 2000 yılından beri ilgilenmekteyim. Lazer ile ilgili olarak bilgi ve deneyimlerini kazanmak için ziyaret ettiğim Roma'daki ünlü plastik cerrah Prof. Dr. Maurizio Valeriani ile yaptığım kişisel görüşmeden bir anekdotu aktarmak isterim. O yıllarda da "acaba hangi lazer sorusu?" benim de kafamı kurcalamaktaydı. Prof. Valeriani "Eğer hastanın gerçekten epilasyon olmasını istiyorsan Alex, yok eğer hastanın sana abone olmasını istiyorsan Nd:YAG" demişti.

Son olarak bence önemli olan 1. cilt rengi, açık renkse Alex, koyu ise önce Diode daha da koyuysa Nd:YAG; 2. kılın yapısı, kalın ve koyu hepsi uygulanabilir, ince ve/veya açık renk lazerden kalıcı sonuç elde edilemez, ancak geçici çözüm olur.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…