Doğum Sonrası Hayat

ya havuz başında 1.5-2 saatte 1 emzirdim tabi, sonra şezlongta uyudu. evde takılmaktansa aynı işi havuz başında yapıp arada yüzerim diye düşünmüştüm. otele girdiğimiz günün gecesi hiç uyanmadı, taa tatil bitene kadar.
eve geldik, aynı gece uyanmaya başladı. temiz hava, tatil iyi geliyor bebeklere
Benim oglum da oyleydi. Ben anneme giderdim o zamanlar urlada evi. Sahile gotururduk bebek arabasinda dalga sesleriyle hc uyumadihi kadar cok uyurdu. Evde uyumuyorsa orman yuruyusune cikardim arabasiyla karsimiz orman. Bi bakardim uyumus kalmis kahvemi de yapardim termosa. Ama ben ilk zamanlar surekli emmek icin uyandigi icin geceleri cok paralandim. Ne zaman emme olayi bitti delikdiz uyumaya basladi. Ben cok uykusuz kaldim o donem. Esim deseydi hadi gel tatile gidelim cildirmis olmalisin derdim heralde :) oglum hic yoran bi bebek olmadi mutlu bi bebekti fakat uykusuzluk beni bitirdi.

O bir paket tamam mı… içinden ne çıkacak bilmiyorsun, paketin içini kendine uyduramıyorsun. Ne çıkarsa bahtına. yakınında annen kv varsa daha rahatsın, eşinin mesaisi azsa daha rahatsın. Sana uyanı seç beğen al.

Gezme tozma, cinsellik, film izleme vs aynı biz de. Tek fark bazen sinir seviyemiz zorlanıyor o kadar. Onu da kontrol altına almayı basardık.

Gezme tozma, cinsellik, film izleme vs aynı biz de. Tek fark bazen sinir seviyemiz zorlanıyor o kadar. Onu da kontrol altına almayı basardık.

Selamlar,
Doğum ardından, ailenizin yeni üyesi aranıza katıldıktan sonra yaşam şartlarınız ne düzeyde bir değşim gösterdi? Kimi arkadaşlarım çocuk önces-sonrası arasında bir fark olmadığını, artık gezme tozma tatil planlarına bebişlerini de katarak aynı düzeyde devam ettiklerini söylüyor. Kimi arkadaşım da hiçbirşey eskisi gibi olmuyor vb dedi. Bu kadar vahim bir durum olacağına da ihtimak veremiyorum.

Aynı şekilde eşler arasındaki durumu elbet doğum sonrası bir süre etkileyecektir diye düşünüyorum ama lohusalık sonrası süreçleriniz nasıl işledi. Bazı erkeklerin, doğum sonrası eşini anne formatına alıp cinsel çekim hissetmeme durumundan bahsetmiş. sizin bakışınız, sizindeneyimleriniz nasıl bu konuda acaba

Sorun yaşamadık diyen net yalan söylüyor. Hayatını mikemmel göstermeye bayılan pembiş gelinlerdir onlar. Tatilde camış gibi yatamıyorsun mesela en basidi. Temel ve duygusal ihtiyaçlarını gidermekten sorumlu olduğun bir birey var artık hayatında nasıl eskisi gibi olabilir ki.
Ne yiyecek nereye sıçacak nasıl oyalanacak bunları hep planlayacaksın bir yere giderken çantanı alıp çıkamayacaksın.
Sorun yaşamadık diyenlerin çocuk öncesi hayatları kesin bok gibidir.

Her çocuğun süreci farklı ben tek çocukla kızım gazlı ve huysuz olduğu için ilk 6 ay kendisi oturup donmeye baslayana kadar cocugu kucagimdan indirip yemek bile yiyemezken ikiz+1 cocugu olan arkadaşım fıtı fıti her yeri geziyor.
Bebek arabası goorunce eşime hep söyledigim şey bir gün arabaya bindirip gezdiremedik şöyle.
önce gazli ve huysuzdu sonra gazsiz ama huysuz oldu, yürüyünce kurtlu gibi oldu toplasaniz 3 kez bebek arabası kullanamadık yani öyle diyeyim.
Her çocuk degisik biz ne desek ne anlatsak boş o yüzden.

yani değişim kelimesinin anlamını sorguluyorum. kakalı bez bir bebek dünyaya getiriyorsak tabiki olacak bu bir değişim mi?
dün öğlen oğlum sırtını bırak boğazına kadar kaka yapmış ve biz buna çok güldük mesela.

ya da evet hastaysa acile de gidilecek. Bu ben de olabilirim, eşim de, ailemden biri de.
Bilmiyorum, bana bunlar değişim gibi gelmiyor, hayatın getirdiği olağan durumlar değil mi?

Evet tabi ki değişim nasıl değişim olmaz ki. 2 sene uykusuz geceler değişim değil midir? He ben gece uyanıp bebek emzirmeyi çok sevdim. Ama değişimdi yani. Kim’i keyif alır kimi almaz. ama değişimler konuşulmalı herkes kendi kararını vermeli. Tatillerimiz çocukla da keyifli geçiyor çok gülüyoruz ama asla eskisi gibi dinlenemiyoruz.

yani değişim kelimesinin anlamını sorguluyorum. kakalı bez bir bebek dünyaya getiriyorsak tabiki olacak bu bir değişim mi?
dün öğlen oğlum sırtını bırak boğazına kadar kaka yapmış ve biz buna çok güldük mesela.

ya da evet hastaysa acile de gidilecek. Bu ben de olabilirim, eşim de, ailemden biri de.
Bilmiyorum, bana bunlar değişim gibi gelmiyor, hayatın getirdiği olağan durumlar değil mi?

2.5 aylıkken antalyaya otele, 4 aylıkken de asos'a kampa gittik:) çok keyifliydi bizde 🤷‍♀️😊
açık havayı bebeğim çok seviyor ve en uzun uykularını uyudu çadırda da, sahilde de.
her bebek ve ailede aynı olmuyor o yüzden evet öyle çiftler var :)

2.5 aylıkken gittiğiniz otel tatilinde sorumsuzca uyuyabildiniz mi mesela? Bebeğin uyandığı saatlerde uyanmak zorundasınız.
En kolay tatiliniz de o olacak muhtemelen. Biz ilk 3 ay kolik bebeyle road trip yaptık çünkü bir tek arabada susuyordu bütün Ege’yi gezdik 🤣
4 aylık otel tatili yapabilecek kıvama geldik. 4. Ay tatilimiz rüya gibiydi kolik bitmiş emiyor. Ha unutmadan alkol alamadım sadece anne sütüyle beslediğimden 🥲
Papatya çayı içtim akşamları 🫶

Hayat olarak hiç bir şey eski düzende olmaz. Mesela tek kendim varsam, düzenli beslenmem gerekse bile(Değerlerim düşük) savsakladığım çok olurdu. Ama çocuk varken asla bu olmuyor, yani sağlıklı yemek pişirmek zorundasın.

Bazen tv izlerken şekerleme yaparsın ya, mesela o da olmuyor çünkü "Ya bir şey olursa" diyorsun. Filmlerdeki gibi kahve al, ayaklarını uzat, kitap oku yok 😅 ya uyuyacak, ya baba dışarı çıkaracak.

En çokta gitar çalmak istediğim bir gün, gitarımı tellerinin artık olmadığını farkedince çocuklu olduğumu anlamıştım 😂😂😂

Maddi ve manevi yetebiliyorsanız çocuk yapın. Rahat rahat depresyona bile giremiyoruz 😅 sürekli soru soran, meraklı, hareketli minik bir insanla sürekli berabersiniz. Öğrenmesi gereken çok şey var ve öncelikle sizin iyi bir örnek olmanız lazım.

Tatil zaten bebekken çok kolay. Emzir uyusun. Açık havada rahat uyur.
En rahat tatillerim o dönemde oldu benimde😄
Fakat tatiller bebek arabası dönemi geçene kadar kolay. Biz otele giderdik öğlen uyuturduk arabasında ooo bira içer keyif yapardık.
3 yaştan sonra o iş de değişiyor.
Denize gitmez, illa havuz Allah havuz. Havuzda durmaktan artık yüzgeçlerin çıkar. Şansın varsa yaşıt bir çocuk bulursa biraz başından gider. Yoksa tüm tatil nöbetleşe bir çocuğu eğlemek zorundasın.
Ben mesela 3-4 yaşına kadar oyun oynamaktan da keyif alıyordum. Artık Lego oynamaktan bıktım. Doydum. Anne oynayalım deyince ruhum sıkılıyor. Yedi senedir Lego oynuyorum el insaf çocuğum kendin oyna artık diyorum.
Ben de tam aksine 2 yastan sonra cok rahat ettim. Evet evdeyken oynamaktan bana da gina geldi ama :) ben havuz sevmiyorum hep denize giderz mesela ya arkadas bulur kendine cocuk varsa araya kaynar :) yada kendi oynar. Parkta keza oyle. Evde sadece benim tepemde okula basladik o sorunu da halletik :) hafta ici okul hafta sonu jimnastik kaymakli ekmek kadayifi oldu. enerjisini atiyor ve cok seviyor okulda yada sporda olmayi. Benim hayatim cok kolaylasti bu aralar. Her cocuk farkli heralde.

Cocukla bütün hayatin degisiyor. Heleki ilk sene onun saatine göre yasiyorsun. Biz de geziyoruz felan. Ama cocuklarla tek basina yaptigin program tabi ki uyusmuyor. Mesela Alacati cift olarak güzeldi, ama cocuklarla hic birsey anlamazsin. Tatilöer eskisi kadar rahat da gecmiyor, kendine ayiracagin zaman kisitli felan, ama hayatini ona Adapte ediyorsun. Cift olarak ilk iki cocuktan sonra hic Problem yasamadik..3cü.dogumdan sonra lohusa depresyonu gecirdigim icin daha zor gecti. Sükür simdi ama yine iyiz (destek alarak). Öyle yooo hicbirsey degismiyor diyenler hep cocugunu aile büyüklerine veya dadiya birakanlar sanirim..yoksa imkani yok

Tabiiki hayat değişiyor.
Değişmemesi de mümkün değil.
Evlenince de evimiz değişiyor, sorumluluklarımız değişiyor neticede.
7 yaşında oğlum var. Hayatım bekar çocuksuz halimle aynı değil olamaz. Çünkü ne olursa olsun okul ödevlerini takip etmem, öğlen yanına beslenme çantası koymam, kurslarına götürmem lazım.
Eşimle baş başa çıkacaksam çocuksuz gibi bugün gidiyoruz hop diye plan yapamıyorum. Önce annemi arıyorum gün ayarlıyorum plan program yapıyorum. Sonra gidip eğleniyorum.
Yada arkadaşlarımla tek plan yapacağım zaman bekar biri gibi akşam çıkalım diyemem. Önce eşimi arayıp çocuğa akşam sen bakabilir misin diye sormak durumundayım.
Kafam da bekar halimle aynı değiş. Sürekli aklımda oğlumla ilgili sorumluluklarım var.
Çünkü hayatına giren her insan bir şeyleri değişir.
Hayatımın bekar çocuksuz dönemi bitti şu an küçük çocuklu dönemindeyim. İleride oğlum evden gidecek kendi hayatına ben yine bekar çocuksuz halim gibi olmayacağım. O zaman da aklım oğlumda eşinde çocuğunda olacak. O zaman da yine endişe edeceğim ekstra biri olacak.
Güzel ve anlamlı şekilde bahsetmişsiniz.

Ben de tam aksine 2 yastan sonra cok rahat ettim. Evet evdeyken oynamaktan bana da gina geldi ama :) ben havuz sevmiyorum hep denize giderz mesela ya arkadas bulur kendine cocuk varsa araya kaynar :) yada kendi oynar. Parkta keza oyle. Evde sadece benim tepemde okula basladik o sorunu da halletik :) hafta ici okul hafta sonu jimnastik kaymakli ekmek kadayifi oldu. enerjisini atiyor ve cok seviyor okulda yada sporda olmayi. Benim hayatim cok kolaylasti bu aralar. Her cocuk farkli heralde.
Mutlaka kolaylaşıyor ama asla çocuksuz bir insan kadar kolaylaşmıyor. Burada bekar hayatı gibi çocuklu olunur mu deniyor neticede hiç birimiz hiç bir zaman tam bir çocuksuz olamayacağız.
Yoksa ben de 7 yaş çocukla 1-2 yaş çocuğu olan arkadaşlardan daha rahatımdır. Ama asla bir çocuksuz kadın kadar özgür değilim demek istediğim bu 😄

Değişmedi demek yalan olur ya. Eşimle ilişkim daha güzel bir hal aldı ama ben değiştim. Kendi alanımı, tek takılmayı o kadar çok seviyorum ki oğlum çok zorluyor. Bir tık bencil biriyimdir hatta o kalmadı. Mesela oğlum olunca kalmadı. Mesela anneler çocuklarından bahsederken “biz” kipiyle konuşur ya. İlk zamanlarda istemsiz söylüyordum, 40 çıkınca söylemeyi bıraktım. Ki çok özen gösterdim söylememek için. Çok çok daha duygusalım. Kendimi duygusuz olarak tanımlardım mesela. Annelik çok değişik bir duygu ya asla tek düşünemiyorsun. Anne olmayı seviyorum ama anneyim ben diye gezen insanlardan da asla olamam.

X