Devlet hastanesinde kadın doğum poliklinikleri neden böyle?

Revenrose

Üye
Kayıtlı Üye
28 Ağustos 2024
113
90
Kızlar herkese iyi akşamlar. Gerçekten çok sıkıldığım bir konu hakkında konuşmak istiyorum. Ben lise çağlarımdan beri pcos ile uğraşan biriyim. İstanbulda gitmediğim devlet hastanesi kalmadı galiba. 5-6 ay adet görmediğim oluyordu. Mecbur gidiyordum yani hastaneye. Keşke gitmeseydim diye çıktım her defasında. Doktorlar hep ters davranıyor. Mahremiyet desen sıfır. Bir hastanede beni ultrasona almışlardı diğer odada yaşlı bir teyzeye alttan muayene yapıyorlardı. Ben karnımda jelle bekliyorum gelmelerini ve kadını da görüyorum açık ve net bir şekilde. Bu kadar vurdumduymazdı bir çoğu. Aynı anda 4-5 hasta alıyorlardı. Bu durum mesela diğer polikliniklerde yok. Doktorlar zaten neredeyse dövecek hep bir tersleme halindeler. Her neyse bir süredir eşimle demiyoruz ama çocuğumuz olmuyor geçenlerde yine mecburiyetten gideyim bi dedim. Ne var ne yok baksınlar diye. Doktor benden smear testi istedi. Ben de yaptırmak için yanına gittim. Odaya aldılar beni çıkar altını dedi. O sırada doktorun olduğu kısma başka bir hasta daha aldılar. Ben de kapıyı kapatmalarını rica ettim. Gözükür içeriden dedim. Biz biliriz gözüküp gözükmeyeceğini sen dediğimizi yap dedi. Ben de ısrar ettim bu konuda net gözüküyor ama ben onu görüyorsam o da beni görüyordur dedim. Diğer odanın perdesini çekti neyse ki. Sonra doktor geldi yanıma. Çubuğu sokunca istemsiz elim karnıma gitti. Sonra elini çek dedi. Çektim. Bu defa biraz acıttı yine istemsiz elim aşağı doğru gitti. Ama ona engel olacak bir yere degil karnımın yukarısına yani. Elini çek demiştim sana bir kez daha uyarmicam seni dedi. Şok oldum. Hicbisey diyemedim. Eşimden de test istemişlerdi. Eşime şuan izin vermiyorlar iş yerinden çok yoğun bi süreci var özelde cumartesi yaptırsa olur mu dedim. Orası bizi ilgilendirmez burada yapılacak dedi. Ben de birkaç aya yoğunluk bitince yaptırabilecek o zaman dedim. Çıkar mısınız hanımefendi imsanlar bekliyor dedi. Çıktım bahçede hüngür hüngür ağladım. Eşimi aradım bidaha gelmicem buraya diye. Neyse özelde doktor bakıyorum şimdi. Muayene olmuş 2000 lira. Ama psikolojimden kıymetli değil gerçekten. Hiç merhamet nezaket kalmamış neden devlet doktorları böyle ya da bana mı hep böyle denk geliyor?

Günde 100 hasta bakıp üstüne adam gibi yasayamadiklari için, her gün bir hasta yakını tarafından darp edilen binlerce arkadaşları oldukları için, her hastaya 5 dk vereceksin diyen sistem için bu haldeler. Onlar da çok memnun değildir emin ol. Sana ayırdığı fazladan 1 dk dışardaki insanların bağırıp cagirmasina neden oluyor. Bir de çok akıllılar var başhekimi çağırın diye zirlayanlar

İlk gittiğim gün sıra bile yoktu kapıda bir kişi bekleyen bile yoktu. Biraz erken gelmişim randevumdan. İş yerine dönmem gerekiyordu. Hocam hiç bekleyen yok da ben gelsem işten izin aldım da dedim. Randevu saatin gelince gireceksin dedi ve çıkardı beni. Kahkahaları koridorda inliyordu içerde 4 kişi. Ben iş yerinde bir saniye telefonuma bile bakamıyorum yoğunluktan. Bana hiç de öyle gelmedi. İkinci gittigimde birkac kişi vardı bekleyen onları da zaten hepsini benimle birlikte içeri aldı muayeneye.

O kadar haklısın ki aynılarını bire bir yaşadım bizzat. Ama eşin istediği yerde test verebilir hiç bir farkı yok çünkü. Ben en son özele gittim doktor beni 45 dk dinledi sakın sakın kadın doktora gitmeyin diğer branşlar içinde geçerli. Siz yine doktoru bulmuşsunuz genelde asistanlar bakıyor.

Bana hemşiresi baktı doktorun ilk gittiğimde doktor da odadaymis ama hastayla diyalog kurmuyormus. Smear testi yapacağı zaman tanıdım hanım ablayı. Bana hayatımda ilk defa böyle bir işlem yapılıyor. Genç bir kadına bir kadının yaptığı bu şeye kötülük diyorum ancak. O kadar ağlattı ki beni. Sevmiyorsan yapma bu mesleği. Mecbur degilsin

sırf bu yüzden her ay 170 km yol gidiyorum. ben evlenmeden önce Trabzonda üniversite hastanesine gidiyordum ve özel hastane kadar ilgiliydiler ve imkanları genişti. ama su an bulunduğum ilde ilk defa böyle bir sistem gördüm. bebeğimi esimin görmesine izin vermediler ama odada bekleyen 3 hasta gördü saçma sapan bir sistem valla.

muayene ücreti 10 bin olsun isterse devlete gitmem kfkf su an doğumumu yaptıracak doktorumun da muayene ücreti 2800 tl ama umrumda değil açıkcası. gebe kalma sürecimde de esimle birlikte hep özele gittik.

Kime gittiniz bende Trabzon’da yaşıyorum hamile kalmaya çalışıyorum :)

Zorunluluğu yok. Randevu saatinde alması niye tuhaf ki ? Bir de gulsunler ne olacak ? Siz kendinizle neden kiyaslaniyorsunuz ?

Ben de hamile kalırsam özele giderim o zamana kadar tutumlu olayım diye düşünmüştum sadece. Ama hiç gerek yok gerçekten. Hastane çıkışı o kadar ağladım ki tövbe ettim bir daha asla devlete gitmicem diye. İnsan muamelesi görme ücreti ödüyoruz biz aslında özele.

Zorunluluğu yok. Randevu saatinde alması niye tuhaf ki ? Bir de gulsunler ne olacak ? Siz kendinizle neden kiyaslaniyorsunuz ?
Yani gerçekten muayene olurken başka hasta sizin vajinanıza baksa Güler miydiniz? Muayene odalarında Türk kahveleri pasta partileri bunları bu gözler gördü yaşadı.

Hastaneden hastaneye de değişiyor yoğun olmayan bölgenin devlet hastanesine gidin bir de deneyin

Kime gittiniz bende Trabzon’da yaşıyorum hamile kalmaya çalışıyorum :)
ben Doc.dr. Ömer Demire gidiyordum en son. ablam da kadın bir prof bi dr var Nilgün müydü, Nilüfer miydi adını unuttum ama aynı hastanede. ablam da ondan memnundu.

Su an medacal park karadeniz hastanesinde Nebahat Hocaya takipliyim. başka sehirdeyim ama Kasımdan sonra beraber ilerlicez insallah. Doğumumu da o yaptıracak. Aşığım kadına öyle seviyorum onu da ben de gebelik elde etmek için ona gidiyordum. bende de pcos var.

ama Ömer hoca da çok ilgiliydi gercekten. hiçbir doktorun dikkat etmediği detaylara dikkat etmisti. bir cok farklı test istemisti. ama tabi o dönem bekardım gebelik için gitmemistim. o konuda nasıl bilemiyorum

Zorunlulukları var tabi ki devletten maaş alıyorlar bir zahmet insan gibi konuşsunlar. Ya da sevmiyorlarsa bıraksınlar bu mesleği. İnsanlar şifa bulmak için gidiyor oraya. Stres sahibi olup dönüyorlar sayelerinde.

Anlayışsız doktora denk gelmişsiniz devletteki doktorların hepsi böyle değil bir daha bu doktora gitmezsiniz olur biter ağlayacak bir şey yok ki bunda

Nebahat hocaya da gittim ama detaylı ilgilenmedi konuşurken beraber kapıya çıktık resmen çok hastası olduğu için çabuk hallediyor işini. 7M hastanesinde ki Şener hocaya takipli hastasıyım şuan 45 dk beni dinledi rahim filmimi de çeken oydu. Nasıl hamile kaldınız ne kullandınız yardımcı olur musunuz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…