Dert

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ben de görümceyim konuya o açıdan bakarak yorum yapıcam önce.
Geçen sene eylülde evlendiler. Hiçbir şeyine müdahale etmedim. Gelinlik,eşya kına falan işte bana WhatsApptan mesaj atıp abla sence nasıl diye soruyordu. İçine sinen neyse onu al, yap falan dedim.
Karışmamak benim tercihimdi. Hatta annemle gelinlik yüzünden biraz sürtüştüler açık bulmuş annem gelinimiz bana söyledi anneme dedim ki hayatında bir kez giyecek bırak istediği olsun düğün öncesi moral bozmaya değmez. Gelinimizin annesi biraz cins bi kadın ama idare ettik kardeşlerim üzülmesin tatsızlık çıkmasın diye.

Erkek tarafı biraz alttan alır biz öyle görüp öyle büyüdük. Bu görümce tayfası ortalık karıştırmaya çok müsait oluyor nedense..

Nişanlını seviyor muydun,aşık mıydın bilmiyorum. Ablasının lafıyla hareket etmesi falso yontabilir miydin bilemiyorum..
Ailesiyle göbek bağı kopmamış biriyle zor olurdu ama ben karşılıklı sevgi ve saygının herşeyin üstesinden geleceğine inananlardanım.
Özetle hayırlısı olsun.

Burda yakın gördüğüm üyelerin bildiği ama benim iç dökmek ve arada gelip yorumları okuyup motive olmak için açtığım bir konu olacak.
Şimdi bilmiyorsunuz ki şubattan beridir nişanlıyım. Başlarda hiçbir sorunumuz yoktu. Sonra kıyafete karışma mevzuları geçti aramızda. (Aslında o konuda da ailesinin doldurduğunu öğrendim) Konuşarak hallettiğimizi düşünüp kuzu kuzu evimizi dizmeye yönelik alışveriş yapacaktık. İlk önce salon takımı falan bakalım dedik Bir markaya gittik çok güzel şeyler vardı ve uygundu. Ama ben biraz araştırma yaptım burdaki arkadaşlarıma sordum. Sağlam olmadığını çabuk döküldüğünü söylediler. Yaşadığım şehirde ünlü ve sağlamlığı ile bilinen bir yere gittim. Oranın da fiyatları aşağı yukarı aynıydı. Maksimum 40 bin fark vardı. Birkaç gün daha bakalım dedik. Bu arada ben yatak odası takımını beraber almak istiyordum hem öyle uyguna geliyor hem de takım oluyor diye. Yatak odasını ailem ödeyecek. Eve gittim nişanlım mesaj attı. Ablam ordaki koltuk takımını beğendi diye. Ben de bizim kararımız olması gerektiğini söyledim. Yatak odası takımını sağlam bulmadığımı söyledim. Ertesi gün tekrar aradı biz koltuğu ordan alalım yatak odasını başka yerden seçelim dedi. Aşırı sinirlendim kendi fikri günden güne değişiyordu. Bir kez daha bakacağım dedim. Ertesi gün gelinlik bakmaya gittik. Görümce beni alacaktı. Kız kardeşim hasta olduğu için gelemedi. Arabaya biner binmez ilk sorusu "Koltuk takımını ne yaptınız ben ordakini çok beğendim yeaaaa oldu." 😏 Kendisi de bu arada varlıklı. Kendi varlığı değil kocasından dolayı. 2-3 senede bir takım değiştirdiğini söyleyen Avrupa'yı gezdiğini söyleyen biri. Ben de daha karar vermediğimi söyledim. Oradaki koltuklar çok güzel demeye devam etti. "Ben zaten sıkılıyorum sen de sıkılıp değişmek isteyeceksin" sağlamlık arama demeye getirdi. Ben de bakacağız daha demeye devam ettim(ne hale düştüm). Olmadı koltuğu ordan alın yatak odasını başka yerden dedi. Anladım ki nişanlımın söylediği bu fikir görümce kişisine ait. Bir öneri bir insana bir kez denir. Israrcı olmaya devam etti. Sakin kalmaya çalıştım. Neyse kazasız belasız gelinliği de seçtim derken ertesi gün nişanlımın üniversitede işi vardı görümce bizi kahvaltıya çağırdı. Nişanlım yoktu bana balayı nereyi düşündüğümü sordular. Yorum gelmemesi için bakacağız daha dedim. Bu sefer ne dese beğenirsiniz Hatay'a gidin siz dedi. (Hataylı arkadaşlar yanlış anlamasın Hatayı çok severim neredeyse her sene giderdim depremden önce) Ben de Hatayı istemediğimi söyledim. Diğer yerler uzak olur uçak yok demeye başladı. Eylül'de hava soğur demeye başladı. (Coğrafya bilgisi rezalet otur sıfır) Bu benim için son damla oldu.

Nişanlım mesaj atıp sen ablamla koltuk bakın dedi. Ben de kendisinin gelmesini beraber gitmemiz gerektiğini söyledim. Gecikebilirim dedi ve o gün eve dönmem gerekiyordu. Biz bu sefer başka bakmadığımız bir yere gittik. Ora da bayağı yüksek bir fiyat çıkardı. Ben yine(salak ben) herkesin cebini düşünerek oradan ayrıldım. Bu sefer hem uygun hem de sağlam dediğimiz yere gittik. Görümce hiçbir şeyi beğenmiyor, seçtiklerime laf söyleyip "ama yine de sen bilirsin" diye hedef şaşırtmaya çalışıyordu. Ordaki kadın illallah etti resmen. Ben orada beğendiklerimi aldırıp çıktım. Normalde 170 bindi ama tanıdık olduğu için 145 bine denk geldi. 40 bini bizim tarafa ait bu arada.
Biz ordan nişanlımla başka eksikleri tamamlamaya geçtik ama yüzüm bildiginiz turşuya döndü. 😂 Akşama görümce benim yanımda nişanlımı aradı ne dese beğenirsiniz "borca girdin üzülüyorum". Herhalde bedavaya evlendirmeyi düşünüyorlardı. Nişanlım da pısırık pısırık bakalım artık ödenir bilmem ne dedi.
Ben de dönüp senin ailen neden ödemeyeceği para üzerinde söz hakkı sahibi oluyor dedim. Yine içinden bişiler diyip geçiştirdi. Ailesi de zaten benim yanımda sürekli maddi konulardan konuşuyorlardı. Çok sinir oldum. Annesi 15 binlik albüme pahalı dedi. Ben de dönüp nişanlıma dedim ki biz o albümün bir alt segmentini alalım (10 bin), 5 bini sen dansçı kızlara ver dedim. Yok Yok istediğin albüm olsun sonra laf söz olur dedi. Sonra o kız tarafına ait demeye getirdi. Ordan indirim yapıp uyanıklık yapıyormuşum. Ayıpmış yaptığım. En sonunda da bizimkiler benim ödediğimi duyar laf eder dedi. Ben de artık yeter diyip eteğimdeki bütün taşları döktüm yani dayanamadım. Bu kadar aile ağızlı olunmaz ya. Ailem iyi niyetli diyip durdu. Ben de nişanı verdim eline gönderdim. Bitti.
Buradaki mutsuz evliliklerin çoğu bu hikayeyle başlıyor.Evlenince kadınlar yok eşimin ailesi herşeye karışıyor,yok görümcem eşimi etkiliyor vb .
Mutsuz evlilikler sürpriz olmuyor.İnat edip evlenseniz ana kuzusu eşiniz,size saç baş yoldurur işin sonunda kötü kalpli kıymet bilmeyen gelin olurdunuz ....

Valla sinir oldum ya bu görümceye ne oluyor ne hakla bu kadar mudahele etme haddini buluyor dicem ama işte sümsük olunca konuşur durur ben çok sevindim açıkçası evlendikten sonra bunların hepsini sinirden doğrardin yoksa sineye çekicek bir yapın yok kk da hep güçlü ayakları üzerinde kadınlar önünü gören kadınlar görünce gurur duyuyorum çok çok mutlu olursun inşallah

Konuşmaya çalıştım ama ailem iyi niyetli diyor. Kötü olduğunu söylemiyorum zaten karışmasınlar diyorum.
Aynen öyle benimkiler de iyi niyetli ama bazı şeylerin kararının gelin ve damada bırakılması gerektiğinin de farkına varmalı herkes. Fikir elbette verilebilir ama diretmek falan artık insanın gözüne batan şeyler.

Nişanı verdin, ne dedi ex nişanlın? Ya da ailen, onun ailesi biliyor mu şu anda, onlar ne dediler?

Valla sinir oldum ya bu görümceye ne oluyor ne hakla bu kadar mudahele etme haddini buluyor dicem ama işte sümsük olunca konuşur durur ben çok sevindim açıkçası evlendikten sonra bunların hepsini sinirden doğrardin yoksa sineye çekicek bir yapın yok kk da hep güçlü ayakları üzerinde kadınlar önünü gören kadınlar görünce gurur duyuyorum çok çok mutlu olursun inşallah
Ben aslında onlara bu davranışları çok görmüyorum nişanlım pısırık.

Sonra kıyafete karışma mevzuları geçti aramızda. (Aslında o konuda da ailesinin doldurduğunu öğrendim)
Bana kalırsa doğru karar. Hep söylüyorum. Kıyafete karışmaya kalkmak benim için en önemli red flag.
Üstelik ailesinin dolduruşu da işin içindeyse o iş konuşarak düzelmez diye düşünüyorum.
Zaten kendi kararlarını verip büyümeyi de başaramamış gibi görünüyor.
Yok Yok istediğin albüm olsun sonra laf söz olur dedi. Sonra o kız tarafına ait demeye getirdi. Ordan indirim yapıp uyanıklık yapıyormuşum. Ayıpmış yaptığım. En sonunda da bizimkiler benim ödediğimi duyar laf eder dedi. Ben de artık yeter diyip eteğimdeki bütün taşları döktüm yani dayanamadım. Bu kadar aile ağızlı olunmaz ya. Ailem iyi niyetli diyip durdu. Ben de nişanı verdim eline gönderdim. Bitti
Bu kadar para lafı eden adamdan hayır gelmez.
Bir de konuyu okurken kendilerini pek bir uyanık görmüşler gibi geldi.
Görümceyle sizi sürekli yalnız bırakmaları, bu esnada sizi etkileme çabaları vs.
Büyük ihtimalle evde "ben onu ikna ederim" diyen bir görümce vardı.
Balayına kadar karışması, ex nişanlının ağzını ağmaması falan geleceğinize ilişkin güzel fragman olmuş.
Dediğim gibi doğru karar, ama yine de zor bir karar olduğu için sizin adınıza üzüldüm.
Umarım zamanı gelince çok daha doğru bir insan çıkar karşınıza.

Aynen öyle benimkiler de iyi niyetli ama bazı şeylerin kararının gelin ve damada bırakılması gerektiğinin de farkına varmalı herkes. Fikir elbette verilebilir ama diretmek falan artık insanın gözüne batan şeyler.

Nişanı verdin, ne dedi ex nişanlın? Ya da ailen, onun ailesi biliyor mu şu anda, onlar ne dediler?
Hayırlısı olsun karar senin diyorlar

Damat efendinin çabası varmi yüzüğü tekrar takip seni ikna etme için sessizmi kalıyor
Neden böyle yapıyorsun bilmem ne dedi ama o 5 bini bana çok görüp ailem bunu laf eder demesi son damla oldu yani. Her şeyin içinde olacaklarının kanıtı

Burda yakın gördüğüm üyelerin bildiği ama benim iç dökmek ve arada gelip yorumları okuyup motive olmak için açtığım bir konu olacak.
Şimdi bilmiyorsunuz ki şubattan beridir nişanlıyım. Başlarda hiçbir sorunumuz yoktu. Sonra kıyafete karışma mevzuları geçti aramızda. (Aslında o konuda da ailesinin doldurduğunu öğrendim) Konuşarak hallettiğimizi düşünüp kuzu kuzu evimizi dizmeye yönelik alışveriş yapacaktık. İlk önce salon takımı falan bakalım dedik Bir markaya gittik çok güzel şeyler vardı ve uygundu. Ama ben biraz araştırma yaptım burdaki arkadaşlarıma sordum. Sağlam olmadığını çabuk döküldüğünü söylediler. Yaşadığım şehirde ünlü ve sağlamlığı ile bilinen bir yere gittim. Oranın da fiyatları aşağı yukarı aynıydı. Maksimum 40 bin fark vardı. Birkaç gün daha bakalım dedik. Bu arada ben yatak odası takımını beraber almak istiyordum hem öyle uyguna geliyor hem de takım oluyor diye. Yatak odasını ailem ödeyecek. Eve gittim nişanlım mesaj attı. Ablam ordaki koltuk takımını beğendi diye. Ben de bizim kararımız olması gerektiğini söyledim. Yatak odası takımını sağlam bulmadığımı söyledim. Ertesi gün tekrar aradı biz koltuğu ordan alalım yatak odasını başka yerden seçelim dedi. Aşırı sinirlendim kendi fikri günden güne değişiyordu. Bir kez daha bakacağım dedim. Ertesi gün gelinlik bakmaya gittik. Görümce beni alacaktı. Kız kardeşim hasta olduğu için gelemedi. Arabaya biner binmez ilk sorusu "Koltuk takımını ne yaptınız ben ordakini çok beğendim yeaaaa oldu." 😏 Kendisi de bu arada varlıklı. Kendi varlığı değil kocasından dolayı. 2-3 senede bir takım değiştirdiğini söyleyen Avrupa'yı gezdiğini söyleyen biri. Ben de daha karar vermediğimi söyledim. Oradaki koltuklar çok güzel demeye devam etti. "Ben zaten sıkılıyorum sen de sıkılıp değişmek isteyeceksin" sağlamlık arama demeye getirdi. Ben de bakacağız daha demeye devam ettim(ne hale düştüm). Olmadı koltuğu ordan alın yatak odasını başka yerden dedi. Anladım ki nişanlımın söylediği bu fikir görümce kişisine ait. Bir öneri bir insana bir kez denir. Israrcı olmaya devam etti. Sakin kalmaya çalıştım. Neyse kazasız belasız gelinliği de seçtim derken ertesi gün nişanlımın üniversitede işi vardı görümce bizi kahvaltıya çağırdı. Nişanlım yoktu bana balayı nereyi düşündüğümü sordular. Yorum gelmemesi için bakacağız daha dedim. Bu sefer ne dese beğenirsiniz Hatay'a gidin siz dedi. (Hataylı arkadaşlar yanlış anlamasın Hatayı çok severim neredeyse her sene giderdim depremden önce) Ben de Hatayı istemediğimi söyledim. Diğer yerler uzak olur uçak yok demeye başladı. Eylül'de hava soğur demeye başladı. (Coğrafya bilgisi rezalet otur sıfır) Bu benim için son damla oldu.

Nişanlım mesaj atıp sen ablamla koltuk bakın dedi. Ben de kendisinin gelmesini beraber gitmemiz gerektiğini söyledim. Gecikebilirim dedi ve o gün eve dönmem gerekiyordu. Biz bu sefer başka bakmadığımız bir yere gittik. Ora da bayağı yüksek bir fiyat çıkardı. Ben yine(salak ben) herkesin cebini düşünerek oradan ayrıldım. Bu sefer hem uygun hem de sağlam dediğimiz yere gittik. Görümce hiçbir şeyi beğenmiyor, seçtiklerime laf söyleyip "ama yine de sen bilirsin" diye hedef şaşırtmaya çalışıyordu. Ordaki kadın illallah etti resmen. Ben orada beğendiklerimi aldırıp çıktım. Normalde 170 bindi ama tanıdık olduğu için 145 bine denk geldi. 40 bini bizim tarafa ait bu arada.
Biz ordan nişanlımla başka eksikleri tamamlamaya geçtik ama yüzüm bildiginiz turşuya döndü. 😂 Akşama görümce benim yanımda nişanlımı aradı ne dese beğenirsiniz "borca girdin üzülüyorum". Herhalde bedavaya evlendirmeyi düşünüyorlardı. Nişanlım da pısırık pısırık bakalım artık ödenir bilmem ne dedi.
Ben de dönüp senin ailen neden ödemeyeceği para üzerinde söz hakkı sahibi oluyor dedim. Yine içinden bişiler diyip geçiştirdi. Ailesi de zaten benim yanımda sürekli maddi konulardan konuşuyorlardı. Çok sinir oldum. Annesi 15 binlik albüme pahalı dedi. Ben de dönüp nişanlıma dedim ki biz o albümün bir alt segmentini alalım (10 bin), 5 bini sen dansçı kızlara ver dedim. Yok Yok istediğin albüm olsun sonra laf söz olur dedi. Sonra o kız tarafına ait demeye getirdi. Ordan indirim yapıp uyanıklık yapıyormuşum. Ayıpmış yaptığım. En sonunda da bizimkiler benim ödediğimi duyar laf eder dedi. Ben de artık yeter diyip eteğimdeki bütün taşları döktüm yani dayanamadım. Bu kadar aile ağızlı olunmaz ya. Ailem iyi niyetli diyip durdu. Ben de nişanı verdim eline gönderdim. Bitti.
Burhan cok iyi yapmışsın çok sevindim sen yapamazdin onlarla

Bide hatay için balayi nedir yaaa 😅yazinin sonuna gelmeden insallh yüzüğü atar dedim Allah hakkında hayırlı olanı nasip etsin mutlu olacaksiniz insalllh tekrar bariisirsiniz..
Ay resmen kanser. Orda havuzlu öğretmenevi varmış da çok güzelmiş de. Hatay İskenderun arsuz çok güzel ama sonuçta deprem oldu oralarda. Ben de deprem olan bir ildeyim. Demiyor ki istedikleri yeri secsinler şu atmosferden biraz uzaklaşsınlar. Kendi Avrupa'yı gezmiş bize böyle layık görüyor.

Hayırlısı olsun karar senin diyorlar
İlişkin hakkında yeterli detaya hakim değilim, bu yüzden iyi ki ayrıldın ya da keşke ayrılmasaydın falan diyecek konumda da değilim. İçine sinmeyen bir şeyler varsa, eş adayının ailesine karşı hep böyle tavırda olacağını hissediyorsan iyi yapmışsın, hakkında hayırlısı olsun

Ailelerin bu kadar müdahil olması ve size kendinizi kötü hissettirecek şekilde sürekli maddiyat konuşmaları kötü olmuş. Ama bir de şu açıdan bakiyorum gerçekten şuan tr tarihinin ekonomik olarak en zor zamanlarindan geçiyoruz parayı kimse havadan kazanmıyor tiktoker değilse, dansçı, album vs bunlari tamamen gereksiz buluyorum ya tabiki hevesiniz varsa bir şey diyemem ama seneye benim de düğünüm olacak kesinlikle kına yapmayacagim, albüm istemiyorum stüdyua gider iki üç nostaljik poz ve kendi cektiklerimiz yeterli, dansci hele hiç en saçması da o geliyor biz dans edicez zaten. Hevesi olanları anlarim ama yuva kurarken biraz makul olmak gerekiyor ve gereksiz harcamalardan kaçınmak gerekiyor diye düşünüyorum. Nişanlinizin durumu nasıldı bilmiyorum belki de çok fazla yükün altında kalacağını düşündü, ama yine de o bu yaptiklarini haklı çıkarmaz orada hemfikiriz. Sizin koltugunuzu neden ablası seçiyor ki

ben de görümceyim ve önce en azından benim tecrübeme göre su soruyu sorayım.. nişanlınız ailesine şikayet ediyor olabilir mi? benim yengem evlenmeden önce kendi ailesine göre de bizim ailemize göre de afaki taleplerde bulunmuştu. biz karışmadık. babam abime koca işletme devrettiği için düğününü de kendin yap demişti. sadece nisanı ailem üstlenmisti gerisi abimdeydi. bu arada altınlar vs harüç. onları ailem yapmisti. sadece iste ev dizme, düğün abime aitti. o dönem yengemin abime maddi baskılarını abim gelip bize anlatırdı hep. bildiğiniz ben yapamam bunla, bu paragöz, yok benden yüz binlik yüzük istiyor, yok beşyüz gram altın istiyor vs diye. ve sunu söylemisti kendi parasını ödeyeceği şeyleri ucuz, benim ödeyeceklerimi özellikle pahalı seciyor. düğünden 1 hafta önce bile nişan attılar.
o dönem ben veya ailem yengeme bir sey demedik ama abime ayrıl veya saçma sapan isteklerine evet deme dedik. cünkü abim mutsuzdu. bizim için de önemli olan açıkcası abimin huzuruydu.
he evlendiler ama sonucta. abim düğünün ertesi günü bile gelip yemgemi ve aailesini bize şikayet etti. ben hayatımı mahvettim vs diye. annem tersledi onu. artık esin o senin, sorunlarını kendin çözeceksin, bize anlatma dedi. artık abim anlatmıyor, yengem anlatıyor 😂😂

su an biz tüm aile keske evlenmeseydiler diyoruz. onlar yüzünden biz gerginiz sürekli. o yüzden bence sizin için de belki de en iyisi oldu.

benim görümce yok ama kv her seyi en iyi markadan almamızı istiyordu. he biz gerek görmedik çünkü tasinicaz ve asyaları almicaz yanimiza diye ucuz aldık her seyi. kimse de karışmadı. fikirlerini söyleyip kararı bize bıraktılar.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X