Derdim çok büyük, içinden çıkamıyorum

Benim kurumdan arkadaşım hiç evlenmedi evliliği de düşünmüyor 5 günlük bebeği evlat edindi hatta hormon tedavisine bile gerek kalmadan bebeğini emzirdi su an oğlumun yaşında ve ilk okula başlayacaklar birlikte ve aşırı derecede düşkün kızına kızıda ona çok düşkün hatta dozunu bile kaçırdıklarını düşünüyoruz o derece bağlılar birbirlerine. Anne baba olmak için illaki doğurmak kendi kanından olması gerekmiyor emek gerekiyor o emeğine herkes veremiyor

Herkesin 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun öncelikle.

Bir hafta önce yaklaşık bir yıldır devam etmekte olduğumuz tüp bebek tedavisinin sonuna geldik ve maalesef olumsuz sonuçlandı. Doktorun söylediği ise eşimin maalesef bu denemede de görüldüğü üzere çocuk sahibi olmasının imkansız oluşuydu. Daha önce 3 defa Mikrotese ameliyatı oldu eşim ve hiçbirinde sperm bulunamadı. Geçen hafta yine yıkıldık. Böyle olan birçok çift var biliyorum. Eşim ameliyattan çıktığında ve onu odaya getirdiklerinde tek düşündüğüm acaba bu defa sperm bulundu mu değil, acaba eşimin çok ağrısı var mı, çok canı yanıyor mu Allahım, kısa zamanda ağrılarının dinmesi ve sağlığına kavuşmasıydı. Nitekim bir haftadır dikişleri alınana kadar pansumanını da yaptım banyo da yaptırdım. Bu ameliyatı biraz ağrılı oldu nedense.

Şimdi problem şu. Ben artık durumu kabullendim. Bizim çocuğumuz olmayacak. Eşimi de çok seviyorum asla bırakmam. Ama her şeyin bir çözümü var, bu şekilde üzüntü ile ağlamakla yaşamak yerine yuvamızı şenlendirecek bir bebeği evlat edinmeyi çok istiyorum. Çeşitli hormon takviyeleri vs. ile süt annesi süt babası da olabiliriz. Yani benim böyle bir kaygım yok ama eşimin var o da olur ona da peki.
Ama o asla bu işe yanaşmıyor. Bak diyorum doğurmakla kan bağıyla anne baba olunmaz. Hem 40 yaş altı olduğumuz için daha çok 0-1 yaş aralığı alma hakkımız var. Çocuğumuz olsun. Evladımız olsun, ona oda yapalım, ilgilenelim. Büyütelim, anne baba olmak ne demek belki de o yavruda bu duyguyu fazlasıyla bulucaz. Evimiz şenlenecek. Bundan adım gibi eminim.

Ama asla yanaşmıyor. Ben istemiyorum diyor. Sorun şu ki benim de yaşım ilerliyor ve yumurta rezervim azalıyor. Yani ilerleye ilerleye hepten kaybedicem anne olma şansımı.
Ben eşimi seviyorum ve ondan ayrılmamak için hem de bir evladımız olsun diye bu yolu seçmeye dünden hazırım. Ama o bu konuda çok net.

Benim net olduğum konu ise, evet bazı insanlar evlat edinmeden de çocuksuz hayatlarına devam ederler. Buna saygım sonsuz. Ama ben içimdeki annelik duygusunu asla bastıramıyorum. Bir çocuk sahibi olmayı evlat edinmek de olsa çok ama çok istiyorum. Ona sonsuz şefkat ve sevgimi vereceğime, onu en iyi şekilde yetiştireceğime inanıyorum.

Hayatıma başka birini alıp tekrar evlenip çocuk sahibi olmaktansa bunu tercih ettim ama karşımdaki insandan net cevap : İstemiyorum!

Bu durumda sizce benim halim ne olacak? Boşanmalı mıyım? Elimden başka bir şey gelmiyor artık. Eşiniz zamanla alışır filan demeyin o çok net bu konuda. Bak diyorum seni bırakmıycam seninle devam edicem ama bir çocuğumuz olsun istiyorum diyorum yok diyor. Senin şansın var istersen ayrılırız diyor.

Yorumlarınızı bekliyorum.
Şu an için eşiniz zor bir dönemden geçiyor ona zaman tanıyın. Tüm suçun kendisinde olduğunu düşünüyor ve bu durumda bu teklifinizi kabul bile etse sonradan durumu değişebilir. Eşinizin fiziken iyileşmesini ve toparlamasını bekleyin. Daha sonrasında terapi almayı veya yurt gezmeyi teklif edin. Hâlâ aynı fikirde olursa ve hâlâ boşanmak istiyorsan kabul ederim diyorsa ayrılabilirsiniz. Evlilik dediğimiz şey sadece karı kocadan oluşan bir kurumdan ibaret değil, her iki eşin de çocuk sahibi olma isteği sonsuz hakkıdır.
Önemli olan diğer nokta da sizin tercihiniz eşinizle çocuksuz bir hayat sürmek mi, yoksa ayrılıp çocuklu hayata geçmek mi bunu uzun uzun düşünüp gerekirse psikolojik yardım alarak karar vermeniz. Çocuk sahibi olması imkansız birinden ayrılmak kötü bir şey değildir, aksine her iki tarafa da iyi gelebilir. Siz ya başkasıyla evlenip çocuk sahibi olursunuz veya bekar anne olmayı tercih edersiniz, eşiniz de isterse durumundan haberdar biriyle evlenip hayatına devam edebilir. Kendinizi yaptığınız seçimden dolayı mutsuz ve suçlu hissetmemeniz çok önemli, bunun için eşinizle uzun uzadıya konuşmalısınız. Dilerim eşiniz de siz de sizi mutlu edecek tercihler yaparsınız. Anne olmayı istemek suç değil bundan dolayı kendinizi kötü hissetmeyin. Bu biyolojik veya evlat edinme yoluyla da olsa farketmez.
Allah yardımcınız olsun, her şey gönlünüzce olsun.

Bir hafta önce yaklaşık bir yıldır devam etmekte olduğumuz tüp bebek tedavisinin sonuna geldik ve maalesef olumsuz sonuçlandı. Doktorun söylediği ise eşimin maalesef bu denemede de görüldüğü üzere çocuk sahibi olmasının imkansız oluşuydu. Daha önce 3 defa Mikrotese ameliyatı oldu eşim ve hiçbirinde sperm bulunamadı. Geçen hafta yine yıkıldık. Böyle olan birçok çift var biliyorum. Eşim ameliyattan çıktığında ve onu odaya getirdiklerinde tek düşündüğüm acaba bu defa sperm bulundu mu değil, acaba eşimin çok ağrısı var mı, çok canı yanıyor mu Allahım, kısa zamanda ağrılarının dinmesi ve sağlığına kavuşmasıydı. Nitekim bir haftadır dikişleri alınana kadar pansumanını da yaptım banyo da yaptırdım. Bu ameliyatı biraz ağrılı oldu nedense.

Şimdi problem şu. Ben artık durumu kabullendim. Bizim çocuğumuz olmayacak. Eşimi de çok seviyorum asla bırakmam. Ama her şeyin bir çözümü var, bu şekilde üzüntü ile ağlamakla yaşamak yerine yuvamızı şenlendirecek bir bebeği evlat edinmeyi çok istiyorum. Çeşitli hormon takviyeleri vs. ile süt annesi süt babası da olabiliriz. Yani benim böyle bir kaygım yok ama eşimin var o da olur ona da peki.
Ama o asla bu işe yanaşmıyor. Bak diyorum doğurmakla kan bağıyla anne baba olunmaz. Hem 40 yaş altı olduğumuz için daha çok 0-1 yaş aralığı alma hakkımız var. Çocuğumuz olsun. Evladımız olsun, ona oda yapalım, ilgilenelim. Büyütelim, anne baba olmak ne demek belki de o yavruda bu duyguyu fazlasıyla bulucaz. Evimiz şenlenecek. Bundan adım gibi eminim.

Ama asla yanaşmıyor. Ben istemiyorum diyor. Sorun şu ki benim de yaşım ilerliyor ve yumurta rezervim azalıyor. Yani ilerleye ilerleye hepten kaybedicem anne olma şansımı.
Ben eşimi seviyorum ve ondan ayrılmamak için hem de bir evladımız olsun diye bu yolu seçmeye dünden hazırım. Ama o bu konuda çok net.

Benim net olduğum konu ise, evet bazı insanlar evlat edinmeden de çocuksuz hayatlarına devam ederler. Buna saygım sonsuz. Ama ben içimdeki annelik duygusunu asla bastıramıyorum. Bir çocuk sahibi olmayı evlat edinmek de olsa çok ama çok istiyorum. Ona sonsuz şefkat ve sevgimi vereceğime, onu en iyi şekilde yetiştireceğime inanıyorum.

Hayatıma başka birini alıp tekrar evlenip çocuk sahibi olmaktansa bunu tercih ettim ama karşımdaki insandan net cevap : İstemiyorum!

Bu durumda sizce benim halim ne olacak? Boşanmalı mıyım? Elimden başka bir şey gelmiyor artık. Eşiniz zamanla alışır filan demeyin o çok net bu konuda. Bak diyorum seni bırakmıycam seninle devam edicem ama bir çocuğumuz olsun istiyorum diyorum yok diyor. Senin şansın var istersen ayrılırız diyor.

Esiniz biraz kendisine gelsin. Bir terapiste gidin birlikte. Orada birbirinizi daha iyi anlayacaginizi düşünüyorum. Kendinizi üzmeyin. Allah bir sekilde kolaylik sunar

Bekar annelik benim yapabileceğim bir şey değil. Onlar kadar güçlü olduğumu düşünmüyorum. Eşim yanımda olsun isterim. Çocuğumu anne babalı büyütmek isterim. Tabii ki kim istemez bunu. Ama tercih meselesi. Bekar anne tanıdıklarım da var demir gibi sağlam kadınlar maşallah...
Evlilik dışı cinsel ilişkiden bahsetmedi bence arkadaş, koruyucu annelikten bahsetti. Bekar hanımların bu şekilde anne olabildiklerini biliyordum. Sadece Nüfusuna geçirmiyorsun.

Valla eşiniz bu konuda dediğiniz kadar neyse, tartışmaya bile acmiyosa, yapacağınız şey belli. En fazla terapiye ikna etmeye çalışabilirsiniz, bu süreç onu da yipratmistir elbette. Ama terapiyi de reddediyosa yapacak biseyiniz yok, anne olmayı isteyen bir kadinsiniz, eşinizden dolayı bu kadar büyük bir fedakarlık yapmanız ikinizin de sırtına kambur olur. Olmuyorsa olmuyo, dünyanın sonu değil, yolunuza bakin

Evlat edinseniz kimseye açıklama yapmak ve ailenize bile evlatlık olduğunu söylemenize gerek yok. Bunu bir hazırlanma süreci olarak görüp iyi planlamanız gerekiyor.

Eşiniz çocuk istemese bu kadar ameliyatla ve ağrıyla, doktor süreci ile uğraşmazdı. Sanırım kendini suçluyor ve suçluluk psikolojisi ile saçmalıyor. Çift terapisi alın. Aile büyükleri araya girmesin. Hatta mümkünse eşinizin durumundan kimseye arkadaş, yakın çevre ve aileye de bahsetmeyin. Bu tamamen sizin alacağınız bir karar. Çiftler çocuk olduktan sonra çok büyük bir süreçten geçiyor ve hamilelik aslında çocuğunun olacağını hazırlama süreci. Zart diye eve çocuk geldiğinde sıkıntılı psikolojide birinin bunu istememesi olabilir. Evde evcil hayvan bakmaya benzemez. Sadece terapi haricinde çocuk evlerine yardım amaçlı gitmeyi de teklif edebilirsiniz. Oradaki çocukların durumunu ve sevgiye açlığını görünce bakış açısı değişebilir. Koruyucu aile için de başvurabilirsiniz. Umarım hakkınızda hayırlısı olur.

Kocanizin belki şuan psikolojisi bozuktur. Onca acı çekti diyorsunuz bencil diyecek oluyorum ama tezat geliyor bu inat. Velev ki kabul etti diyelim o çocuğu kocanız dışlayıp cocuga üvey olduğunu sonsuza dek hissettirebilir bu çok büyük bi veba olur. Sizin için kocaniza sahip olmak mı yoksa bir çocuğa sahip olmak mı daha önemli buna karar vermeniz lazım eğer kocanız hala olumsuz olursa

Daha bir hafta olmuş olumsuz sonuç alalı daha çok erken değil mi bu konuları konuşmak için. Eşiniz de bir sürü operasyon geçirmiş . İllaki fizyolojik ve psikolojik olarak çok yorulmustur. Bırakın biraz o da kabullensin , düşünsün. Mesela bir yıl hiç çocuk konusunu acmasaniz sonra böyle bir teklifte bulunsaniz cevabı belki farklı olurdu. Bak seni bırakmıyorum evlatlık edinelim şeklinde söylemeniz bile kırıcı olmuş bence.
Bu arada çok geçmiş olsun. Allah gönlünüze göre versin.

Eğer eşiniz hiç çocuk sahibi olmak istemeseydi çok daha farklı olurdu yazacaklarım ama eşiniz evlat edinmek istemiyorum diyor yani kendi kanından olmayan bir çocuğu istemiyor. Sizin anne olma arzunuzu yok sayma pahasına ısrarcı bu durumda. Bana göre bu bencillik. Asıl aile doğuran değil büyütendir.

Ben sizi cok takdir ettim acikcasi.Siz esinize asiksiniz ve anneligin sorumlulugunu tasiyabilecek birisiniz bence ince dusunceli birisiniz.Esiniz de zor bir surecten gecmis bebek sahibi olabilmek icin.Onu da anlayisla karsilamak lazim.Biraz sure verin ona bir yil kadar bu sure zarfinda da cocuk esirgeme kurumuna goturun sik sik.Psikolog destegi de alabilirsiniz.Ama bu sure sonunda da hayir istemiyorum derse iki yol var ya bosanacaksiniz bebek ozleminiz agir basacak ya da esiniz ile mutlu mesut ddvam edeceksiniz evlilige

Eşiniz şu an çok yaralı... umutları yine yıkıldı kendini eksik ve yetersiz hissediyor. Çünkü sorunun kaynağı O. Siz onun yüzünden anne olamıyorsunuz. Kendini ezik işe yaramaz gibi görüyor bir erkek için çok zor bu duygular. Ona biraz zaman tanıyın. Tedaviniz çok yeni olmuş. Çok travmatik süreçler bunlar ancak yaşayan bilir. Biraz zaman geçince güzellikle ılımlı bir şekilde konuşun.

Bence çok güzel düşünmüşsünüz. Doğurup çöpe atan, sokağa bırakan değil sizin gibi sevgiye ilgiye aç bir çocuğun sorumluluğunu alabilecek insanlar asıl anne babadır benim gözümde. Umarım eşiniz kararınızın mantıklı olduğunu anlar ve kabul eder.
Benim kurumdan arkadaşım hiç evlenmedi evliliği de düşünmüyor 5 günlük bebeği evlat edindi hatta hormon tedavisine bile gerek kalmadan bebeğini emzirdi su an oğlumun yaşında ve ilk okula başlayacaklar birlikte ve aşırı derecede düşkün kızına kızıda ona çok düşkün hatta dozunu bile kaçırdıklarını düşünüyoruz o derece bağlılar birbirlerine. Anne baba olmak için illaki doğurmak kendi kanından olması gerekmiyor emek gerekiyor o emeğine herkes veremiyor
Konuyu dağıtmak istemem ama arkadaşınız hormon almadan nasıl emzirebildi bilgi verebilir misiniz? Sonuçta kendisi doğum yapmıyor. Benim de ilerisi için benzer düşüncelerim var bu yüzden soruyorum.

Bekar annelik benim yapabileceğim bir şey değil. Onlar kadar güçlü olduğumu düşünmüyorum. Eşim yanımda olsun isterim. Çocuğumu anne babalı büyütmek isterim. Tabii ki kim istemez bunu. Ama tercih meselesi. Bekar anne tanıdıklarım da var demir gibi sağlam kadınlar maşallah...
Size de hiçbir çözüm getirilemiyor. Eşiniz neden evlatlık istemiyor? Dini sebepler mi?

Hayır kendi çocuğum gibi göremem dedi. Ben senin gibi yapamam. Sen anaçsın çok istiyorsun bu yüzden her çocuğu kabul edersin diyor.

Düşündükçe içinden çıkamıyorum. Düşünün, ben tekrar evlenmişim bir bebeğim olmuş, başka bir adamla birlikteyim... Ya eşim? Çocuğu olmaması onun elinde mi? Ömür boyu evlatsız mı kalacak? Mutsuz olacak... Şimdi ben onun yanında bir nefesim... Ama çocuksuz da olmuyor. Evlat edinmeyi de kabul etmezse beni de mutsuzluğa mahkum edecek... Hep ağlayacağım. Öbür türlü ise eşimi unutamam diye korkuyorum. Onu severken nasıl başkasıyla olabilirim? Ayrılmak da zor... En iyisi psikolojik destek...

X