deprem, ben ve korkularım.

elazığda üç beş binaya müdahale edildi ama olası istanbul depreminde çok daha yıkım olabilme ihtimali yüksek bende sizin gibi düşünüyorum gölcük kadara ağır bir tablo olacak .

Kendinizi buna hazırlayın ben tekim şuan aklıma geliyo olursa falan diye ama bi kere yaşayınca insan hazırlıyo sanki bu duruma kendini daha sakin davranıp saklanacağım yerlere geçerim elimde telimle diye düşünüyorum tabi o an yapabilirmihim bilmiyorum, ama şehir olarak bulunduğum yerde fay yok o yüzden biraz rahatladın açıkçası

ben sivriceye 100 km mesafedeyim.. daha önce Van depremini de hissetmiştim ama bu çok daha şiddetli hissettiğim Bi deprem oldu.. eşim evde yoktu oğlumla tek ne yapacağımı şaşırdım.. ve evet o günden beri baş dönmem var sürekli sallanıyorum.. ama psikolojik olduğunu düşünmüyorum fiziksel olarak baş ağrısı ve baş dönmem var

merak ettim hangi şehirdesiniz :) fay olmayan bir şehir bulup kaçasım var ama bakıyorum tüm şehirler azcık olsa etkileniyor ya şehrinde olmasa bile ben kayserideyim elazığı bize çok uzak diye düşünürdüm bu kafdar yoğun hissettim

aklıma japonyada kı turk geldı orda buyuk bır deprem oluyor bır ölu var oda turk panıkle camdan atlamıs
dedıgım gıbı panık insanı öldurur derın nefes alın cocugunuz ıcın soguk kanlı olmak zorundasınız hayatda karsılasabılecegımız tek sey deprem degıl kı
bır grup saldırganla karsılasabılırsınız, hırsızla burun buruna gelebılırsınız evde uyurken, kaza gecırebılırsınız,yangın cıkabılır allah korusun ama bunların hepsı ınsanların yasadıgı seyler degıl mı ? soguk kanlı olmak saglıklı dusunmeyı ve o tehlıkenın ıcınden daha kolay cıkmayı saglar.
belkıde ben cok agır trafık kazası ve buyuk deprem gordugum ıcın kendımı daha guclu hıssedıyorumdur ne yapacagımı neyle karsılacagımı bıldıgımden belkı.... kımısı de yasadıgı ıcın buyuk panık olur ama onun yanlıs yapma ıhtımalı daha fazladır panıgın sıze artısı yok daha cok canınıza mal olur
sallandıgınızı hıssettıgınız an kapene yanı olur sabıtlı agır bır esyanın hemen yanı olur oraya cocugunuzla cokeceksınız . kırıslerden sutunlardan uzak duracaksınız bızım her odada sıgınacagımız bır alan var esımle cocugumla konustuk salonda su kanepe mutfakta surası dıye evımızın en guvenlı yerıde cocuk odası sabıtlı dolaplar ve kucuk oda oldugunda tam ortasında bıle dursak ustumuze bına coktugu an alt boslukta kalıcaz calısma masası ve yatak yan yana cunku tam korumaya alacak durumda bızı bunların hepsını konusacaksınız sız tedbırınızı alın elınızden gelenı sakınce yapın susuz sekılde 2-3 gun de yasayabılırsınız enkaz altında kalırsam hemen bulamazlarsa dıye de dusunmeyın orda elınıze gecen bır tasla parcayla cat cat vurursunuz bagıramıyorsanız bıle korkmayın

Fay yok derken kırmızı bölgede değiliz yani mardindeyim ama bişey diyimmi annemler konyada deprem bölgelerindeki een güvenli ilçedeler bide, kaçıp gidesim var gerçi şuanda izmirdeler orada beşik oldu bu ara

turkıyenın her yerı deprem bolgesı hele benım memleketım gazıantep dırek altı bos :) su kuyularının cok oldugu yerler alt zemın hep boztur ve bızım sehır fayda en tehlıkelı yerde dırek

yanı kacmak cozum degıl burdan depremden kacarsın trafık kazası yakalar bunun sonu yok
tedbırı elden bırakmayın kendınıze cok guvenecek kadar tedbır alırsanız depremı korkusunu falan unutursunuz bıle normal gelır

teşekkür ederim canım bende çıkan 0.455

Fay yok derken kırmızı bölgede değiliz yani mardindeyim ama bişey diyimmi annemler konyada deprem bölgelerindeki een güvenli ilçedeler bide, kaçıp gidesim var gerçi şuanda izmirdeler orada beşik oldu bu ara
konyadan tuzgolu fay hatti gecmiyor mu benmi yanlis biliyorum

bende kırmızı bölgede değilim sarı bölgedeyim ama yakınlık hissi bile korkutuyor açıkcası

sizi yaşadıklarınız güçlendirmiş ben böle birşey yaşaamdım daha önce yani deprem gibi normalde soğuk kanlıyımdır ama bunu belkide ilk yaşadığımdan böle aciz kaldım belki hiç birşey bilmediğim için ölümü böyle hissettim normalde çok temkinliyimdir ayağımı hep sağlam basarım herşeyim planlıdır. aşa bir ile gitsem bile o ilin en ufak şeylerini araştırırım belkide aniden olduğu için çok güvensiz hisssettim kendimi

bu panıgınızın yenı dogum yapmıs oldugunuz ıcın hormonlarınızla da alakalı oldugunu dusunuyorum
yenı dogum yaptıgımda bebegım kucukken ya uykuda nefesı kesilirse ya bırsey olursa dıye nefesını dınlerdım o panık halı yenı dogum yapınca oluyor zaten o gecer onu atlatırsınız zamanla

teşekkür ederim canım bende çıkan 0.455
hnagi il miş. Rabbim yardımcınız olsun. peki şunu merak ediyorum bu kadar riskli bir ildesiniz ilinizde binalar kaç katlı bu deprme için ilde neler yapılıyor. mesela siz ev alıken depreme dayanıklı araştırması yatınız mı bizim burda hiç yaşanmadığından aklımın ucundan geçmedi ama şuanda kesinlikle ilk kriterim.

fazlada yeni sayılmam yani askere gitcek 3.5 yasında :) sanırım siz 3,5 aylık diye düşündünüz

il istanbul canım zaten patlamaya hazır bomba gibi. burada 50 katlı bina da çok ama genel olarak 7-10 kat civarında. inanır mısın burada hiç bir önlem alınmıyor ayrıca belediyeler tarafından 45 yıllık binalar da aileler yaşıyor üstelik kağıt kıvamındalar ama hala kentsel dönüşüm bekliyorlar. bizim bina 7 yıllık babamlar ilgilendi alırken ben açıkçası hiç bakmadım. bu kadar riskli olmasının sebebi silivriye çok yakınız biz. en riskli bölgeler buralar zaten canım. ama dediğim gibi binalara deprem testi yaptırabiliyorsun araştır istersen.

ah ah kimse yanaşmaz buna hatta desem akıl sağlığımdan şüphe ederler.binada az sallantı var diye dışarı çıkmayanlar oldu. bizim evimizi yapan tanıdık onu arattırdım eşime adam sinirlendi sana nasıl anlatayım güvenli tabiki diye yüzüme kapadı

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…