deprem, ben ve korkularım.

Bu arada kurtarma çalışmaları elazığda bile bence verimli değildi.
İstanbul için felaket çok daha büyük olacak.
Muhtemelen çoğumuz hayat üçgeni oluştursak bile zamanında müdahale edilemeyeceğiz.
elazığda üç beş binaya müdahale edildi ama olası istanbul depreminde çok daha yıkım olabilme ihtimali yüksek bende sizin gibi düşünüyorum gölcük kadara ağır bir tablo olacak .

bende uzun sürdüğünü düşünüyorum insanlar inanmıyor hatta burada 3,5 hissedildi diyolar ama inanın okadar az değildi be kapının gelip gittiğini gördüm zaten normalde baş dönmesi çok yaşayan bir insanım daha da arttıbenim eşimde vardiyalı çalışıyor nöbetteyken annemle kalıyorum korkuyorum kalamam yalnız ama çocuğum uyuyuncada korkuyorum hadi oldu nasıl kucaklayacam onu
Kendinizi buna hazırlayın ben tekim şuan aklıma geliyo olursa falan diye ama bi kere yaşayınca insan hazırlıyo sanki bu duruma kendini daha sakin davranıp saklanacağım yerlere geçerim elimde telimle diye düşünüyorum tabi o an yapabilirmihim bilmiyorum, ama şehir olarak bulunduğum yerde fay yok o yüzden biraz rahatladın açıkçası

Elazığ yaklaşık 450 km uzaklıkta bir şehirde yaşıyorum.deprem günü neden bu kadar yoğun hissettik inanın hiç bilmiyorum. eşimle kahve içiyorduk oturdum sandalyenin gidip geldiğini hissettim aniden deprem oluyor dedim koşup çocuğumu kucakladım (3.5 yasında ) girişte öylece aciz kaldık ne yapacagız diyoruz kirişe gecelim dedim kapının altına dur dedi eşim ama oda çok korkmuştu bekliyorum duracak diye ama durmuyor resmen evin gidip geldiğini hissettim . hayatımda hiç deprem yaşamamıştım .Ama haaytımda hiç bu kadar ölüme yakın olduğumu da hissetmemiştim. Deprem durmasıyla ayağımda çorap bile yoktu koşarak merdivenlerden kucağımda çocukla indim. 2 tane bel fıtığım var oğlum tombik sayılacak bir kiloda ama ben nasıl uctum bilmiyorum. Aşşağı indiğimde herkez aynı durumdaydı . Arabaya binip kayınvalidem lere gittik biz 11 katlı bir binanın 6. katıyız onlar 3 katlı bir binanın 1. katı biz hissetmedik buraya gelin dediler hissetmişler ama çok az ve daha öncede defalarca yaşadıkları için normal karşılamışlar.2 gün eve giremedim . Sonrasında mecbur girdim ama eve girdiğim anda baş dönmem başlıyor anı defalarca yaşıyorum. 2 gün çok az uyudum . işe geliyorum gidiyorum çocuğum evde dışarıda sorunum yok ev azından evdeki kadar yok eve girdiğim an çarpıntılarım başlıyor ev sanki ayağımın altından kayıyor.hiç birşey yapasım yok yemek yemek vs hiç umrumda değil çocuğuma bir şey olacak diye çok korkuyorum. Depremden bir hafta önce sabahları erkenden uyanıp ben işe giderken anne lütfen vedalaşalım diyip sarılıp öpüyor kokluyor ama bunu her sabah yaptı . normalde 10 gibi kalkan çocuk bir haftadır peşimden ayrılmıyordu. Neden bu kadar üstüme düştü diyip duruyordum. Normalde çok soğuk kanlı bir insanım olaylardan hiç etkilenmem hatta bazen duygusuz olduğumu düşünenler olur . Olaylar karşısında hemen toparlayan ve en az etkilenen ben olurum . şuan evde yalnız kalamıyorum. Eve gitmek istemiyorum hatta taşınmak istiyorum.Evim kendi evim daha 6 yıllık bina eşim kesinlikle ev değişikliğine yanaşmaz bunu kime desem de zaten gülüyor bu kadar etkilenecek ne var diyorlar ama kendime söz geçiremiyorum. Bu e devletten de baktım evimin konumu 0,181 fay hattında yani riski çok çok az zaten il olarakta bir kısmı çok az riskli görünüyor. Ama doğuya yakınız yani doğu depremi bizi etkiliyor hissediliyor . Ama yıkıcı etkileri yok diye düşünüyorum. İlimizde daha önce cok büyük bir deprem yaşanmamış bi 1939 yılında 6 büyüklüğünde yaşanan bir deprem var bir ilçede o ilçede bana 100 km den fazla uzaktır yani, aslında 2016 da sanırım bir 4 büyüklüğünde deprem yaşanmış ta onu da biz hissetmemiştik oda yine uzak bir ilçedeydi. yıkım vs olmadı. çevremdekiler normale döndü ben dönemiyorum. Bu kadar az yaşanan depremde bu kadar etkilendim. peki deprem bölgesinde yaşayanlar nasıl evlerinize giriyorsunuz bu durumu nasıl aştınız bana önerileriniz var mı lütfen yardım edin ..
not: psikiyatri ye gidemem ilaç başlar biliyorum o ilaçlarda öle hemen bırakılmıyor ve işim gereği o ilacın bana reçete edilmesi iyi sonuçlar doğurmaz..
ben sivriceye 100 km mesafedeyim.. daha önce Van depremini de hissetmiştim ama bu çok daha şiddetli hissettiğim Bi deprem oldu.. eşim evde yoktu oğlumla tek ne yapacağımı şaşırdım.. ve evet o günden beri baş dönmem var sürekli sallanıyorum.. ama psikolojik olduğunu düşünmüyorum fiziksel olarak baş ağrısı ve baş dönmem var

Kendinizi buna hazırlayın ben tekim şuan aklıma geliyo olursa falan diye ama bi kere yaşayınca insan hazırlıyo sanki bu duruma kendini daha sakin davranıp saklanacağım yerlere geçerim elimde telimle diye düşünüyorum tabi o an yapabilirmihim bilmiyorum, ama şehir olarak bulunduğum yerde fay yok o yüzden biraz rahatladın açıkçası
merak ettim hangi şehirdesiniz :) fay olmayan bir şehir bulup kaçasım var ama bakıyorum tüm şehirler azcık olsa etkileniyor ya şehrinde olmasa bile ben kayserideyim elazığı bize çok uzak diye düşünürdüm bu kafdar yoğun hissettim

benimkisi zate çok cahillikti düşünüyorum ne yapalım bulamıyorum . yani deprme anında ne yapılır aklıam birşey gelmiyor. okadar aciz hissettimki kendimi aslında kendim için değil çocuğum içindi tüm paniğim. hatta kendimden korkuyorum camdan falan bile atlabilirim o derece panik oldum o an.
aklıma japonyada kı turk geldı orda buyuk bır deprem oluyor bır ölu var oda turk panıkle camdan atlamıs
dedıgım gıbı panık insanı öldurur derın nefes alın cocugunuz ıcın soguk kanlı olmak zorundasınız hayatda karsılasabılecegımız tek sey deprem degıl kı
bır grup saldırganla karsılasabılırsınız, hırsızla burun buruna gelebılırsınız evde uyurken, kaza gecırebılırsınız,yangın cıkabılır allah korusun ama bunların hepsı ınsanların yasadıgı seyler degıl mı ? soguk kanlı olmak saglıklı dusunmeyı ve o tehlıkenın ıcınden daha kolay cıkmayı saglar.
belkıde ben cok agır trafık kazası ve buyuk deprem gordugum ıcın kendımı daha guclu hıssedıyorumdur ne yapacagımı neyle karsılacagımı bıldıgımden belkı.... kımısı de yasadıgı ıcın buyuk panık olur ama onun yanlıs yapma ıhtımalı daha fazladır panıgın sıze artısı yok daha cok canınıza mal olur
sallandıgınızı hıssettıgınız an kapene yanı olur sabıtlı agır bır esyanın hemen yanı olur oraya cocugunuzla cokeceksınız . kırıslerden sutunlardan uzak duracaksınız bızım her odada sıgınacagımız bır alan var esımle cocugumla konustuk salonda su kanepe mutfakta surası dıye evımızın en guvenlı yerıde cocuk odası sabıtlı dolaplar ve kucuk oda oldugunda tam ortasında bıle dursak ustumuze bına coktugu an alt boslukta kalıcaz calısma masası ve yatak yan yana cunku tam korumaya alacak durumda bızı bunların hepsını konusacaksınız sız tedbırınızı alın elınızden gelenı sakınce yapın susuz sekılde 2-3 gun de yasayabılırsınız enkaz altında kalırsam hemen bulamazlarsa dıye de dusunmeyın orda elınıze gecen bır tasla parcayla cat cat vurursunuz bagıramıyorsanız bıle korkmayın

merak ettim hangi şehirdesiniz :) fay olmayan bir şehir bulup kaçasım var ama bakıyorum tüm şehirler azcık olsa etkileniyor ya şehrinde olmasa bile ben kayserideyim elazığı bize çok uzak diye düşünürdüm bu kafdar yoğun hissettim
Fay yok derken kırmızı bölgede değiliz yani mardindeyim:KK48: ama bişey diyimmi annemler konyada deprem bölgelerindeki een güvenli ilçedeler bide, kaçıp gidesim var gerçi şuanda izmirdeler orada beşik oldu bu ara🙄

turkıyenın her yerı deprem bolgesı hele benım memleketım gazıantep dırek altı bos :) su kuyularının cok oldugu yerler alt zemın hep boztur ve bızım sehır fayda en tehlıkelı yerde dırek

yanı kacmak cozum degıl burdan depremden kacarsın trafık kazası yakalar bunun sonu yok
tedbırı elden bırakmayın kendınıze cok guvenecek kadar tedbır alırsanız depremı korkusunu falan unutursunuz bıle normal gelır

öncelikle bu konuda bilgi vereyim e devletten arama butonuna türkiye deprem tehlike haritaları yazın daha sonra sizi afada ait bir sayfaya yönlendriyor ilk açmada kişile bilgilerinizi yazabileceğiniz bir ekran çıkıyor oraya doldurunca uygulama açılıyor uygulamada deprem haritası ekranı var uygulamayı yakınlaştırarark ilinizi ilçenizi mah hatta evinizi buluyorusnuz sokak sokak yazıyor bilgi al sol tarafta bilgi al butonu var ona tıklayıp evinizi işaretlediğinizde size bir hangi aralıkta olduğunu veriyor haritanın altındada hangi aralık deprme riski nedir onu renklerle ve sayılarla ifade etmiş beyazla başlayan yer açık sarı sarı kırmızı ve mora kadar gidiyor ben evimi bulup denedim 0.181 çıktı oda açık sarıyla koyu sarı ortasında bi yer yani çok az riskli diye düşündüm sonra başka illerde deneyim dedim bir yere tıkladım muşmu 0,6 çıktı yani en riskli alanlardan biyerdi. eğerki yapamayan olursa yardımcı olurum
teşekkür ederim canım bende çıkan 0.455 :KK43:

Fay yok derken kırmızı bölgede değiliz yani mardindeyim:KK48: ama bişey diyimmi annemler konyada deprem bölgelerindeki een güvenli ilçedeler bide, kaçıp gidesim var gerçi şuanda izmirdeler orada beşik oldu bu ara🙄
konyadan tuzgolu fay hatti gecmiyor mu benmi yanlis biliyorum

bende kırmızı bölgede değilim sarı bölgedeyim ama yakınlık hissi bile korkutuyor açıkcası

aklıma japonyada kı turk geldı orda buyuk bır deprem oluyor bır ölu var oda turk panıkle camdan atlamıs
dedıgım gıbı panık insanı öldurur derın nefes alın cocugunuz ıcın soguk kanlı olmak zorundasınız hayatda karsılasabılecegımız tek sey deprem degıl kı
bır grup saldırganla karsılasabılırsınız, hırsızla burun buruna gelebılırsınız evde uyurken, kaza gecırebılırsınız,yangın cıkabılır allah korusun ama bunların hepsı ınsanların yasadıgı seyler degıl mı ? soguk kanlı olmak saglıklı dusunmeyı ve o tehlıkenın ıcınden daha kolay cıkmayı saglar.
belkıde ben cok agır trafık kazası ve buyuk deprem gordugum ıcın kendımı daha guclu hıssedıyorumdur ne yapacagımı neyle karsılacagımı bıldıgımden belkı.... kımısı de yasadıgı ıcın buyuk panık olur ama onun yanlıs yapma ıhtımalı daha fazladır panıgın sıze artısı yok daha cok canınıza mal olur
sallandıgınızı hıssettıgınız an kapene yanı olur sabıtlı agır bır esyanın hemen yanı olur oraya cocugunuzla cokeceksınız . kırıslerden sutunlardan uzak duracaksınız bızım her odada sıgınacagımız bır alan var esımle cocugumla konustuk salonda su kanepe mutfakta surası dıye evımızın en guvenlı yerıde cocuk odası sabıtlı dolaplar ve kucuk oda oldugunda tam ortasında bıle dursak ustumuze bına coktugu an alt boslukta kalıcaz calısma masası ve yatak yan yana cunku tam korumaya alacak durumda bızı bunların hepsını konusacaksınız sız tedbırınızı alın elınızden gelenı sakınce yapın susuz sekılde 2-3 gun de yasayabılırsınız enkaz altında kalırsam hemen bulamazlarsa dıye de dusunmeyın orda elınıze gecen bır tasla parcayla cat cat vurursunuz bagıramıyorsanız bıle korkmayın
sizi yaşadıklarınız güçlendirmiş ben böle birşey yaşaamdım daha önce yani deprem gibi normalde soğuk kanlıyımdır ama bunu belkide ilk yaşadığımdan böle aciz kaldım belki hiç birşey bilmediğim için ölümü böyle hissettim normalde çok temkinliyimdir ayağımı hep sağlam basarım herşeyim planlıdır. aşa bir ile gitsem bile o ilin en ufak şeylerini araştırırım belkide aniden olduğu için çok güvensiz hisssettim kendimi

sizi yaşadıklarınız güçlendirmiş ben böle birşey yaşaamdım daha önce yani deprem gibi normalde soğuk kanlıyımdır ama bunu belkide ilk yaşadığımdan böle aciz kaldım belki hiç birşey bilmediğim için ölümü böyle hissettim normalde çok temkinliyimdir ayağımı hep sağlam basarım herşeyim planlıdır. aşa bir ile gitsem bile o ilin en ufak şeylerini araştırırım belkide aniden olduğu için çok güvensiz hisssettim kendimi
bu panıgınızın yenı dogum yapmıs oldugunuz ıcın hormonlarınızla da alakalı oldugunu dusunuyorum
yenı dogum yaptıgımda bebegım kucukken ya uykuda nefesı kesilirse ya bırsey olursa dıye nefesını dınlerdım :KK70: :KK70: o panık halı yenı dogum yapınca oluyor zaten o gecer onu atlatırsınız zamanla

teşekkür ederim canım bende çıkan 0.455 :KK43:
hnagi il miş. Rabbim yardımcınız olsun. peki şunu merak ediyorum bu kadar riskli bir ildesiniz ilinizde binalar kaç katlı bu deprme için ilde neler yapılıyor. mesela siz ev alıken depreme dayanıklı araştırması yatınız mı bizim burda hiç yaşanmadığından aklımın ucundan geçmedi ama şuanda kesinlikle ilk kriterim.

bu panıgınızın yenı dogum yapmıs oldugunuz ıcın hormonlarınızla da alakalı oldugunu dusunuyorum
yenı dogum yaptıgımda bebegım kucukken ya uykuda nefesı kesilirse ya bırsey olursa dıye nefesını dınlerdım :KK70: :KK70: o panık halı yenı dogum yapınca oluyor zaten o gecer onu atlatırsınız zamanla
fazlada yeni sayılmam yani askere gitcek 3.5 yasında :) sanırım siz 3,5 aylık diye düşündünüz

hnagi il miş. Rabbim yardımcınız olsun. peki şunu merak ediyorum bu kadar riskli bir ildesiniz ilinizde binalar kaç katlı bu deprme için ilde neler yapılıyor. mesela siz ev alıken depreme dayanıklı araştırması yatınız mı bizim burda hiç yaşanmadığından aklımın ucundan geçmedi ama şuanda kesinlikle ilk kriterim.
il istanbul canım zaten patlamaya hazır bomba gibi. burada 50 katlı bina da çok ama genel olarak 7-10 kat civarında. inanır mısın burada hiç bir önlem alınmıyor ayrıca belediyeler tarafından 45 yıllık binalar da aileler yaşıyor üstelik kağıt kıvamındalar ama hala kentsel dönüşüm bekliyorlar. bizim bina 7 yıllık babamlar ilgilendi alırken ben açıkçası hiç bakmadım. bu kadar riskli olmasının sebebi silivriye çok yakınız biz. en riskli bölgeler buralar zaten canım. ama dediğim gibi binalara deprem testi yaptırabiliyorsun araştır istersen.

il istanbul canım zaten patlamaya hazır bomba gibi. burada 50 katlı bina da çok ama genel olarak 7-10 kat civarında. inanır mısın burada hiç bir önlem alınmıyor ayrıca belediyeler tarafından 45 yıllık binalar da aileler yaşıyor üstelik kağıt kıvamındalar ama hala kentsel dönüşüm bekliyorlar. bizim bina 7 yıllık babamlar ilgilendi alırken ben açıkçası hiç bakmadım. bu kadar riskli olmasının sebebi silivriye çok yakınız biz. en riskli bölgeler buralar zaten canım. ama dediğim gibi binalara deprem testi yaptırabiliyorsun araştır istersen.
ah ah kimse yanaşmaz buna hatta desem akıl sağlığımdan şüphe ederler.binada az sallantı var diye dışarı çıkmayanlar oldu. bizim evimizi yapan tanıdık onu arattırdım eşime adam sinirlendi sana nasıl anlatayım güvenli tabiki diye yüzüme kapadı :KK43:

X