deprem, ben ve korkularım.

il istanbul canım zaten patlamaya hazır bomba gibi. burada 50 katlı bina da çok ama genel olarak 7-10 kat civarında. inanır mısın burada hiç bir önlem alınmıyor ayrıca belediyeler tarafından 45 yıllık binalar da aileler yaşıyor üstelik kağıt kıvamındalar ama hala kentsel dönüşüm bekliyorlar. bizim bina 7 yıllık babamlar ilgilendi alırken ben açıkçası hiç bakmadım. bu kadar riskli olmasının sebebi silivriye çok yakınız biz. en riskli bölgeler buralar zaten canım. ama dediğim gibi binalara deprem testi yaptırabiliyorsun araştır istersen.
sizin tasınma imkanınız yokmu ölüm elbette Allah ın emri ama o sallanma hissi o kıyamet anı çok zor.. ben kalp krizinden falan aniden öleyim ya

ah ah kimse yanaşmaz buna hatta desem akıl sağlığımdan şüphe ederler.binada az sallantı var diye dışarı çıkmayanlar oldu. bizim evimizi yapan tanıdık onu arattırdım eşime adam sinirlendi sana nasıl anlatayım güvenli tabiki diye yüzüme kapadı :KK43:
bazıları öyle canım benim babam 99 depreminde bişey olmaz deyip çıkmadı dışarı annem ablam ve ben kaçtık evden sadece. insanları değiştiremiyoruz ama risk olarak hem düşük bulunduğunuz yer içinizi böyle rahatlatın. Allah yavrunuzu size bağışlasın arkasında böyle anne olduktan sonra :)

siz bu konuda baya tedbirlisiniz ama nereye kadar insna herzaman bu kadar planlı olmuyorki bunu düşünüyorum elim ayağım titriyor hadi wc de banyoda geldi aklıma neler neler geliyor

Geçen depreme araba galerisinde yakalandım.
Kızım okuldaydı.
Arada taş çatlasın 3 km varken okula 1,5 saatten uzun sürdü ulaşmamız.
Evde önlem almak da evet aslında yeterli değil.

sizin tasınma imkanınız yokmu ölüm elbette Allah ın emri ama o sallanma hissi o kıyamet anı çok zor.. ben kalp krizinden falan aniden öleyim ya
son eylül depreminde çok korktum anlatamam size. evi satılığa çıkardıkta alan yok :)

bazıları öyle canım benim babam 99 depreminde bişey olmaz deyip çıkmadı dışarı annem ablam ve ben kaçtık evden sadece. insanları değiştiremiyoruz ama risk olarak hem düşük bulunduğunuz yer içinizi böyle rahatlatın. Allah yavrunuzu size bağışlasın arkasında böyle anne olduktan sonra :)
Allah razı olsun. kendim hiç umrumda olmaz vereceğimiz bir can Öyle böyle gideceğiz kimse dünyaya çakılı değil ama yavrum minicik bana bağımlı benim bir hatam bir ihmalim yüzünden ona zarar gelsin istemiyorum kendimi çok sorumlu hissediyorum

Allah razı olsun. kendim hiç umrumda olmaz vereceğimiz bir can Öyle böyle gideceğiz kimse dünyaya çakılı değil ama yavrum minicik bana bağımlı benim bir hatam bir ihmalim yüzünden ona zarar gelsin istemiyorum kendimi çok sorumlu hissediyorum

şimdi istenbuldaki insnalarda tamamen bizim gibi düşünüce biraz zor olur alan haklısın. bugun karavan gösterdim eşime bunu alalım diye sen iyice manyaklastın diyo :)
ya kıyamam ne kadar korktuğun buradan belli işte :) içini ferah tut kötüyü getirme aklına hem dediğim gibi tedbirini al gerisi kader Allah korusun bambaşka bi yerde yakalanabiliriz bu depreme böyle çok zarar gören insanlar oldu. bu gidişle el birliğiyle fayları yok etmeye çalışırız ülkece:halay:

ya kıyamam ne kadar korktuğun buradan belli işte :) içini ferah tut kötüyü getirme aklına hem dediğim gibi tedbirini al gerisi kader Allah korusun bambaşka bi yerde yakalanabiliriz bu depreme böyle çok zarar gören insanlar oldu. bu gidişle el birliğiyle fayları yok etmeye çalışırız ülkece:halay:
öyle birşey olsa ilk ben giderim :) yada parayla alınan birşey olsa tüm malımı herşeyimi veririm :)

öncelikle bu konuda bilgi vereyim e devletten arama butonuna türkiye deprem tehlike haritaları yazın daha sonra sizi afada ait bir sayfaya yönlendriyor ilk açmada kişile bilgilerinizi yazabileceğiniz bir ekran çıkıyor oraya doldurunca uygulama açılıyor uygulamada deprem haritası ekranı var uygulamayı yakınlaştırarark ilinizi ilçenizi mah hatta evinizi buluyorusnuz sokak sokak yazıyor bilgi al sol tarafta bilgi al butonu var ona tıklayıp evinizi işaretlediğinizde size bir hangi aralıkta olduğunu veriyor haritanın altındada hangi aralık deprme riski nedir onu renklerle ve sayılarla ifade etmiş beyazla başlayan yer açık sarı sarı kırmızı ve mora kadar gidiyor ben evimi bulup denedim 0.181 çıktı oda açık sarıyla koyu sarı ortasında bi yer yani çok az riskli diye düşündüm sonra başka illerde deneyim dedim bir yere tıkladım muşmu 0,6 çıktı yani en riskli alanlardan biyerdi. eğerki yapamayan olursa yardımcı olurum
Telden girdim bilgi al linkini göremedim bilgisayarda bakmak gerekiyor galiba

canım içini ferah tut gerçekten kaçılamıyor nerede nasıl yakalanacağımız da belli olmaz ki annenler olur başka şehir olur maalesef kaçamayız. önlem tabii ki alabiliriz ama bu bence senin bulunduğun bölgede ev değiştirmek olmamalı. risksiz bir bölge belli yani yeni ve sağlam bir binaysa yeterli gibi için rahat edecekse binaya deprem testi yaptırabilirsin. bu arada fay hattını nasıl görüntüledin merak ettim ben istanbuldayım malum burası felaket şehri ben de bakayım evime :KK43:

Bende İstanbul'dayım Allah hepimizi korusun amin🤲☹ afad'ın sitesinden nasıl bakılıyor? Haritayı açtım ama beceremedim ataşehir ferhatpaşa'dayım

Yani deprem olunca korkuyorum tabi ama yapabileceğim bir şey yok.

99 depreminde küçüktüm de ben ama annemler kucakladı beni sokağa çıktık, gece sokakta yattık. Baya gürültülüydü o deprem onu hatırlıyorum sonra kuzenim çöken binadan atladı falan, kötüydü yani ama olursa yapacak bir şey yok.

Yaşadığınız ilin içinde de toprak alt yapısına bağlı, bizim yaşadığımız bölgenin altı boş mesela sallanıyoruz :KK45:

X