deprem, ben ve korkularım.

bebek4856

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
8 Eylül 2015
887
913
Elazığ yaklaşık 450 km uzaklıkta bir şehirde yaşıyorum.deprem günü neden bu kadar yoğun hissettik inanın hiç bilmiyorum. eşimle kahve içiyorduk oturdum sandalyenin gidip geldiğini hissettim aniden deprem oluyor dedim koşup çocuğumu kucakladım (3.5 yasında ) girişte öylece aciz kaldık ne yapacagız diyoruz kirişe gecelim dedim kapının altına dur dedi eşim ama oda çok korkmuştu bekliyorum duracak diye ama durmuyor resmen evin gidip geldiğini hissettim . hayatımda hiç deprem yaşamamıştım .Ama haaytımda hiç bu kadar ölüme yakın olduğumu da hissetmemiştim. Deprem durmasıyla ayağımda çorap bile yoktu koşarak merdivenlerden kucağımda çocukla indim. 2 tane bel fıtığım var oğlum tombik sayılacak bir kiloda ama ben nasıl uctum bilmiyorum. Aşşağı indiğimde herkez aynı durumdaydı . Arabaya binip kayınvalidem lere gittik biz 11 katlı bir binanın 6. katıyız onlar 3 katlı bir binanın 1. katı biz hissetmedik buraya gelin dediler hissetmişler ama çok az ve daha öncede defalarca yaşadıkları için normal karşılamışlar.2 gün eve giremedim . Sonrasında mecbur girdim ama eve girdiğim anda baş dönmem başlıyor anı defalarca yaşıyorum. 2 gün çok az uyudum . işe geliyorum gidiyorum çocuğum evde dışarıda sorunum yok ev azından evdeki kadar yok eve girdiğim an çarpıntılarım başlıyor ev sanki ayağımın altından kayıyor.hiç birşey yapasım yok yemek yemek vs hiç umrumda değil çocuğuma bir şey olacak diye çok korkuyorum. Depremden bir hafta önce sabahları erkenden uyanıp ben işe giderken anne lütfen vedalaşalım diyip sarılıp öpüyor kokluyor ama bunu her sabah yaptı . normalde 10 gibi kalkan çocuk bir haftadır peşimden ayrılmıyordu. Neden bu kadar üstüme düştü diyip duruyordum. Normalde çok soğuk kanlı bir insanım olaylardan hiç etkilenmem hatta bazen duygusuz olduğumu düşünenler olur . Olaylar karşısında hemen toparlayan ve en az etkilenen ben olurum . şuan evde yalnız kalamıyorum. Eve gitmek istemiyorum hatta taşınmak istiyorum.Evim kendi evim daha 6 yıllık bina eşim kesinlikle ev değişikliğine yanaşmaz bunu kime desem de zaten gülüyor bu kadar etkilenecek ne var diyorlar ama kendime söz geçiremiyorum. Bu e devletten de baktım evimin konumu 0,181 fay hattında yani riski çok çok az zaten il olarakta bir kısmı çok az riskli görünüyor. Ama doğuya yakınız yani doğu depremi bizi etkiliyor hissediliyor . Ama yıkıcı etkileri yok diye düşünüyorum. İlimizde daha önce cok büyük bir deprem yaşanmamış bi 1939 yılında 6 büyüklüğünde yaşanan bir deprem var bir ilçede o ilçede bana 100 km den fazla uzaktır yani, aslında 2016 da sanırım bir 4 büyüklüğünde deprem yaşanmış ta onu da biz hissetmemiştik oda yine uzak bir ilçedeydi. yıkım vs olmadı. çevremdekiler normale döndü ben dönemiyorum. Bu kadar az yaşanan depremde bu kadar etkilendim. peki deprem bölgesinde yaşayanlar nasıl evlerinize giriyorsunuz bu durumu nasıl aştınız bana önerileriniz var mı lütfen yardım edin ..
not: psikiyatri ye gidemem ilaç başlar biliyorum o ilaçlarda öle hemen bırakılmıyor ve işim gereği o ilacın bana reçete edilmesi iyi sonuçlar doğurmaz..

canım içini ferah tut gerçekten kaçılamıyor nerede nasıl yakalanacağımız da belli olmaz ki annenler olur başka şehir olur maalesef kaçamayız. önlem tabii ki alabiliriz ama bu bence senin bulunduğun bölgede ev değiştirmek olmamalı. risksiz bir bölge belli yani yeni ve sağlam bir binaysa yeterli gibi için rahat edecekse binaya deprem testi yaptırabilirsin. bu arada fay hattını nasıl görüntüledin merak ettim ben istanbuldayım malum burası felaket şehri ben de bakayım evime

Kelin merhemi olsa basina surecek durumundayim. Allah korktugumuzu yasatmasin. Fay hattina uzakliginizi e devletten nasil ogrendinizi anlatabilir misiniz bizler de bakalim. Ben e devlete girdim sadece bir harita cikti kirmiziyla isaretlenen yer vardi evirdim cevirdim beceremedim bilgi edinmeyi.

Deprem sizi nerede olursanız olun bulur. Kaçılmaz. Bu kadar korkuyorsanız iyi arastirin hayat üçgenini öğrenin hem yaninizda hem de sokağa en yakın duvarda deprem cantası bulundurun. Deprem ülkesiyiz ama kimse de deprem çantası yok. Doğru düzgün deprem eğitimi bile yok

Canım ben de urfadayım.Aşırı hissettik ama ne gelirse Allahtan ne yapalım.Ben düzce depremini de yaşadım 7 yaşındayken.O daha berbattı.Benim bazen işi gereği eşim de evde olmuyor sallanıyormuşum gibi geliyor ama dua ediyorum kendimi telkin ediyorum geçiyor.Ben sizin kadar etkilenmedim sanırım ama buradakiler de sizin gibi..Hatta bizim dairede bir bayan arkadaş lavaboda kapısını kapatmıyor o derece...

Tedbirlerinizi alın. Dolapları sabitleyin, saklanmamız gereken yerleri öğrenin. Depremde evi yıkılan birinden duyduğum bir söz beni çok etkiledi "Allah tedbirli kulunu severmiş, sen tedbirini al gerisini yine ona bırak" diyordu adam. Siz üst katta olduğunuz için yaşamışsınız bu korkuyu bu kadar. Ben de kaç gündür deprem korkusuyla yaşıyorun içten içe hem kendim için hem ailem için. Ama diğer yandan imi ferah tutmaya çalışıyorum, nereye kadar sürecek bu korku diye.

Deprem konusunda sorun olacak derecede takıntılıyım. İstanbul'dayım.
Arabada deprem çantam var. Çanta değil, bavul gerçi. Evde enkaz altında kalma ihtimaline karşı yatağımızın yanında deprem çantam var. Ekmeği bile baş ucumuza koyup uyuduğum oluyor.
Düşme ihtimali hiçbir ağır eşyayı yükseğe koymuyorum.
Evdeki sığınma alanlarını çocuğuma dahi ezberlettim. Nasıl duracağını falan bile biliyor. Eşim şiddetli deprem yaşamamış, bilmiyor. Dalga falan geçti benimle başta. O öyle yaptıkça ciddiye bindirip manyağın teki oldum. Ters bir durumda öleceğini düşünüyorum çünkü gerçekten ciddiye almıyor. Kızımla benim üstüme kapanacakmış.
Kızımın odası var, yanımızda yatıyor. Aksini düşünmek istemiyorum. Muhtemelen deprem bir kaç sene içinde olur, sağ kalırsak ondan sonra ayırırım diyorum.
Telefonumda güvendeyim uygulaması var. Konumla beraber attığı için kullanıyorum.
Şarjlarımızı mümkün oldukça %80 üstü tutmaya çalışıyorum. Onun dışında hep cebimde gezdiriyorum.
Lastquake uygulamasına instagramdan çok giriyorum.
Evin yakınına aracımızı park ettirmiyorum. Boş arazinin oraya bırakıyoruz. Üstüne ev çöktükten sonra arabayı de deprem çantasını da kullanamayız.
Deprem planımı yaptım ama ne olur bilmem.
Halil mercanlıya güveniyorum. Evet çalışma sistemi aklıma yatmasa da biliyor. O yakın zamanda büyük deprem yok diyor.

Istanbulda 2. dereceden deprem bölgesinde oturuyoruz.
Cantayi hazirladim odadan odaya gecerken yanimda getiriyorum..
Ne ders calisabiliyorum ne baska birsey gözüm hep avizede.
Binamiz 50 yillik kentsel dönüsümde 6 ay icinde yeni evimize gececegiz ve gecene kadar böyle diken üstünde olacagimi düsünüyorum

Bu arada kurtarma çalışmaları elazığda bile bence verimli değildi.
İstanbul için felaket çok daha büyük olacak.
Muhtemelen çoğumuz hayat üçgeni oluştursak bile zamanında müdahale edilemeyeceğiz.

Korkmayın korkularınızın üstüne gidin . Insan korkuyorum dedikce korkar. Iyiyim korkmuyorum en zor anlarda bile nasılmantıklı davranacağımı biliyorum yapabiliyorum diyin kendinizi telkin edin . Bi acil durumda olası en kötü şey panik olmaktır. Sakin olup düşünmeye çalışırsınız neticede tekölüm şekli deprem değil. Bilgilenin nerelerde dururum ne yaparım düşünün kendinizi korkutmayın. Yapacak bisey yok deprem engellenebilcek bi şey değil malesef. 17 ağustosu da hatırlıyorum istanbul dayım bazen tekim bi çok şehirde. Yani bu belli olmaz kendinizi siz kendiniz iyi edersiniz

öncelikle bu konuda bilgi vereyim e devletten arama butonuna türkiye deprem tehlike haritaları yazın daha sonra sizi afada ait bir sayfaya yönlendriyor ilk açmada kişile bilgilerinizi yazabileceğiniz bir ekran çıkıyor oraya doldurunca uygulama açılıyor uygulamada deprem haritası ekranı var uygulamayı yakınlaştırarark ilinizi ilçenizi mah hatta evinizi buluyorusnuz sokak sokak yazıyor bilgi al sol tarafta bilgi al butonu var ona tıklayıp evinizi işaretlediğinizde size bir hangi aralıkta olduğunu veriyor haritanın altındada hangi aralık deprme riski nedir onu renklerle ve sayılarla ifade etmiş beyazla başlayan yer açık sarı sarı kırmızı ve mora kadar gidiyor ben evimi bulup denedim 0.181 çıktı oda açık sarıyla koyu sarı ortasında bi yer yani çok az riskli diye düşündüm sonra başka illerde deneyim dedim bir yere tıkladım muşmu 0,6 çıktı yani en riskli alanlardan biyerdi. eğerki yapamayan olursa yardımcı olurum

Biz 250 km ötedeyiz resmen dibine kadar hissettik daha önce egede yaşıyodum ve sürekli sallanırdık orda alışkınım sanıyodum ki bu çook çok farklıydı, bide eşim uyuyodu neye uğradığımı şaşırdım hemen kaldırdım uyku sersemi algılayamadı adam çıkmıyo dışarı öyle bakakaldı etrafına, ben onu bırakıp çıkamıyorum bi yandan eşyaları tutuyorum devriliyodu herşey, bi yandan yalvarıyorum kalk çıkalım diye, bana dediği şey 7. Kattayız nereye kaçabilceksin anaam resmen gel ölelim demek, elim ayağım düştü gerçekten çok uzun sürdü bu deprem ya bide eşim göreve gittimi üstüne, tekim şimdi evde hayırlısı Allahtan, kimseye göstermesin inşallah bidaha

aslında herzaman okullarda tatbikatlarda öğrendiğimiz şeyler ama sanırım pek umursamadım çünkü daha önce başka bir ilde yaşıyordum bir kez bile hissetmedim yaşım 30 a geldi ilk defa hissetim ama bu konuda çok yetersiz olduğumu anladım. şuan evimde hangi nokta güvenli onu düşünüyorum. mesela oturma odasında bir kanepe var dış duvara ve balkona bakıyor o kanepeye duvar arasını açtım oraya geçsek güvenli olurmu diye düşünüyorum. ama deprem öyle birşeyki sen unutup düşünmediğinde buluyor seni..

siz bu konuda baya tedbirlisiniz ama nereye kadar insna herzaman bu kadar planlı olmuyorki bunu düşünüyorum elim ayağım titriyor hadi wc de banyoda geldi aklıma neler neler geliyor

Dış duvara yakın durmak tehlikeli, kanepenin odanın iç kısmındaki kenarına cenin pozisyonunda yatmanız daha güvenli. Dış duvarlar ev yıkılmasa dahi aşağı inebiliyor, o kenardaysanız siz de aşağı düşebilirsiniz.

gazıantepdeyım depremı bızde yakından hıssedenlerdenız hangı sehırdesınız bılmıyorum ama elazıg ve malatya cevresı de fena etkılendı

deprem esnasında yapmanız gereken hıcbırseyı bılmıyorsunuz depremde yıkım esnasında sızı öldurecek ılk yere gecmıssınız kirişlere ...

masa gıbı yatak kenarı gıbı ustune bırsey dustugunde mevcut cisimin altında bır bosluk bırakacak alanlara kenarlara gecıp hayat ucgenı yapmanız lazım

bunun gıbı
panik ve bılgısızlık insanı öldürür, cok korkuyorsanız boynunuza bır düdük asın ve bu sekılde sakının bırsey olmaz. arac varsa deprem cantanız orda hazır dursun bızım oyle sadece deprem degıl yangın da olabılır su da basabılır bır canta aracta dursun
depreme sokak ortasında yakalansanız yer yarılır belkı su borusunun ustundesınızdır belkı dogalgazın ustundesınızdır bılmezsınız yıne ölebılırsınız ona bakarsak... yanı bu kadar paniğe gerek yok
ben golcuk depremınde de yakalandım gecen gun elazıg depremınde de antepde sallandım yaklasık 20 yıl once ankarada da buyuk bır deprem olmustu onda da yakalandım. sız yapmanız gerekenlerı yapın yeterlı . bırdaha kapı kirisi gıbı ılk olduren yerlerde de durmayın

bende uzun sürdüğünü düşünüyorum insanlar inanmıyor hatta burada 3,5 hissedildi diyolar ama inanın okadar az değildi be kapının gelip gittiğini gördüm zaten normalde baş dönmesi çok yaşayan bir insanım daha da arttıbenim eşimde vardiyalı çalışıyor nöbetteyken annemle kalıyorum korkuyorum kalamam yalnız ama çocuğum uyuyuncada korkuyorum hadi oldu nasıl kucaklayacam onu

siz bu konuda baya tedbirlisiniz ama nereye kadar insna herzaman bu kadar planlı olmuyorki bunu düşünüyorum elim ayağım titriyor hadi wc de banyoda geldi aklıma neler neler geliyor
banyoda wc de yakalanırsanız klozet ve kuvet arası veya camasır makınasının hemen yanında durmanız gerek ustunuze beton yıkılırsa arada bosluk kalır hayat ucgenı konumunde korur sızı

benimkisi zate çok cahillikti düşünüyorum ne yapalım bulamıyorum . yani deprme anında ne yapılır aklıam birşey gelmiyor. okadar aciz hissettimki kendimi aslında kendim için değil çocuğum içindi tüm paniğim. hatta kendimden korkuyorum camdan falan bile atlabilirim o derece panik oldum o an.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…