demir damlasına başlayanlar...

cok tskler canım sanırım pzt tesı bekleyıp yenısını ıstemek cunku eczaneden aldıgımda ole cıkarsa yıne huylanacam cunku sızınkı koyu ınsan bebeg olunca ne kadar evhamlı oluyor kendım olsam bu kadar onmsıcegımı sanmıyorum :ecrin_bebek:

ben de yağız 4 aylık olduğundan beri ferro sanol veriyorum(vermeye çalışıyorum)
çünkü tam bir çin işkencesi
tadı çok korkunç
yağız hiç istemiyor ağzını kilitliyor
mamasına katsak yemiyor
üzerine dökülse kıyafeti demir gibi pas lekesi oluyor ve yıkanınca çıkmıyor

remedios bence yemeklerine koymayın tatlım
hem bu ilaç aç karnına alınması ve süt grubu ile birleşmemesi gereken bir ilaç hemde tadından dolayı çocukları yediği yemekten soğutabilir. bu sefer içinde ilaç var tadı yine aynı düşüncesi ile tüm yemeklerden uzaklaşıyorlar ..

ayrıca bu kan ilaçları çocukların dişlerini çabuk çürütüyor
ben onun yerine pekmez veriyorum

asorti demir ilacımı dişleri çürütüyor cnm piraye de biraz kansızlık var doktor o yüzden sabah akşam 10 damla dedi dişimiz yok henüz ama takıldım orayaCADIARZU

demirin dişleri çürüttüğünü duymamıştım(henüz dişimiz çıkmadı bu arada)

bizim doktorumuz demir damlasının çok önemli olduğunu ve bir yaşına kadar kullanmamız gerektiğini ve yağız'ın iştahsızlığının da demir eksikliğinden kaynaklanabileceğini söyledi

bir ara haberlerde çıkmıştı yüksek demir içeren bebek mamaları zeka geriliği yapıyor diye
amerika'da bir araştırma yapmışlar bir gruba normal demir içeren bebek maması diğer gruba yüksek demir içeren bebek maması vermişler ve bebeklerin büyümesini takip etmişler
yüksek demir içeren mamayla beslenen bebeklerin zekası %7 daha geriymiş.

zaten yedirdiğimiz mamalarda demir var
bir de dışarıdan saf demir ilavesi yapınca zeka geriliği olur mu acaba
ben çok ilgili doktorumuza sormak istedim ama net bir cevap vermedi ve mutlaka demir damlasını vermem gerektiğini söyledi

yakınlarda doktora kontrole gidecek olan varsa sorabilir mi acaba demir takviyesi yararlı mı zararlı mı diye?

Bana da gittiğimi iki doktor sabah akşam kilosu neyse kaç damla dedi ama bana çok geldi sabah akşam 9 damla düşünsenize. Üstelik kansızlığı falan da yok kızımın. O yüzden ben de sadece sabahları 9 damla veriyorum. Doğru mu yanlış mı bilmiyorum ama annelik içgüdülerim böyle diyor.

Bize de kilosu kaçsa o kadar damla vermemizi söyledi doktor, 1 yaşında yapılacak tahlile kadar verilmesi gerektiğini söyledi. Asorticim pekmezin öyle bildiğimiz gibi çok kan yapıcı etkisi yokmuş, yani öyle olması için çok fazla yenmesi gerekirmiş. Kan yapan ana besin kırmızı etmiş. Ben de yanlış biliyomuşum, doktorumuz uzun uzun anlattı, sizinle de paylaşayım dedim yeri gelmişken. Pekmez tatlandırıcı etkisinden dolayı ve alınan kalsiyumu güçlendirici etkisinden dolayı tercih edilirmiş.
Bebeklerde anemi çok sık rastlanan bir durum olduğu için demir damlası verilmeli dedi bize.. Ben de kullanmayı çok istemiyorum ama doktor ikna etti beni..

Biz de günde 8 damla veriyoruz. Ama bence önemli kızlar..Sanki bizim çocukluğumuzda bize de verirlermiş. İnternetten siz de araştırmışsınızdır. Demir eksikliğine bağlı kansızlık çocukların hem zeka düzeyini hem de bedensel gelişimini olumsuz etkiliyormuş. Ben vermekte fayda var derim:CüvCüv:

şimdiye dek hiç demir damlası vermedik, doktoru 6 aylıkken kan tahlili istedi gerek yok dedi. böbreklere mi ne zarar verirmiş gereksizse... kafam karıştı ya...

valla ben veriyorum vermeyede devam edicem ben kansızdım(şuan değilim şükür)kızımda da var biraz kansızlık dr çok sorun yaratacak bi kansızlık değil ama günde 2 kere ver dedi 1 ay sonra yeniden tahlil yapıcaz...

X