Coronavirüs Türkiyede

Gelsin artik vakti ya diken ustundeyiz 😥
Cocuklarima potansiyel hasta muamelesi yapiyorum okulda. Oksurse eve gonderiyorum nolur nolmaz diye. Kurtulalim su illetten de artik 🙄

Çocuklar aslında en risksizi. 10 yaş altı bildirilen hiç ölüm olmadı. Daha çok 50 yaş üstü veya kronik hastalığı olanlar risk altında.

Çocuklar aslında en risksizi. 10 yaş altı bildirilen hiç ölüm olmadı. Daha çok 50 yaş üstü veya kronik hastalığı olanlar risk altında.
Yine de insan tedirgin oluyor. Ya ailesinden birinden getirdiyse ? Onu etkilemez ama ya bana bulasir ve beni kotu etkilerse ?
Ay insan korkuyor ya 🙄

Aynen bende de öyle bir kutu var, grip olmuştum geçen sene kızımı emzirirken takıyordum. Onlar işe bile yaramıyor diyor çoğu kişi ama resmen fırsatçılık işte.
Onlar hakikaten işe yaramıyormuş ama eczacı 80 liraya bir maske satıyordu. O daha etkili falan dedi.
vento-ventilli-virus-solunum-koruma-maskesi-en-149-fffp1-nr__1292357748218164.jpg

Aynen bende de öyle bir kutu var, grip olmuştum geçen sene kızımı emzirirken takıyordum. Onlar işe bile yaramıyor diyor çoğu kişi ama resmen fırsatçılık işte.
Ne kadar kotu ama. Insanlarin bu korku ve kaygi durumundan faydalanmak ne kadar cirkin 😥

Bir de almak isteyen varsa trendyolda 25li kağıt maske var. 19.90..
Kendi maskenizi kendiniz hazırlıyormuşsunuz sanırım yorumlardan anladığım o.
Ama dediğim gibi işe yarar mı bilmiyorum.

Yine de insan tedirgin oluyor. Ya ailesinden birinden getirdiyse ? Onu etkilemez ama ya bana bulasir ve beni kotu etkilerse ?
Ay insan korkuyor ya 🙄

Tabi ama korkmak yerine önlemimizi almak gerekli. Hayat devam ediyor. Aynı korkuları domuz gribi için de yaşamıştık, ama bunun dezavantajı daha hızlı yayılıyor olması maalesef. Yine de dediğim gibi ölüm oranı çok düşük. Çevrenizde risk grupları varsa onları kollayın, kendiniz de hijyeninize ve mesafenize biraz daha dikkat edin. Şimdilik daha fazlasına gerek olduğunu düşünmüyorum. Bakanlığın da bu konuda özenli çalıştığını düşünüyorum.

Onlar hakikaten işe yaramıyormuş ama eczacı 80 liraya bir maske satıyordu. O daha etkili falan dedi. Eki Görüntüle 2603599

Açıkçası takip ettiğim çoğu doktor hasta olmayanların maske takmamasını söyledi. Ben zaten izindeyim şu an, kızım da ben de dışarı çıkmayı düşünmüyoruz bu ara. Mecbur kalırsak kısa mesafe olur zaten muhtemelen, onda takarım o basit maskelerden belki.

Eşim de artık ne yapar bilmiyorum, zaten neredeyse 1 aydır tedbiren eve gelir gelmez duşunu almadan yanımıza yaklaşmıyor hiçbir yere dokunmuyordu. Aynı usul devam :)

Tabi ama korkmak yerine önlemimizi almak gerekli. Hayat devam ediyor. Aynı korkuları domuz gribi için de yaşamıştık, ama bunun dezavantajı daha hızlı yayılıyor olması maalesef. Yine de dediğim gibi ölüm oranı çok düşük. Çevrenizde risk grupları varsa onları kollayın, kendiniz de hijyeninize ve mesafenize biraz daha dikkat edin. Şimdilik daha fazlasına gerek olduğunu düşünmüyorum. Bakanlığın da bu konuda özenli çalıştığını düşünüyorum.
Insallah dedigin gibidir. Ozenle calisiyorlardir umarim.
Rahatliyorum sen konustukca. Tesekkurler 🥰🤗

Panik yapan bir halim mi var? Boyle mi algiladiniz yani? Kendim hastanede calismiyorum ama calisan yakinlarim var. Siz de biraz arastirin. Hatta rahatligimdan dolayi hastaneye gitmeyi bile dusunmedim hala da duaunmuyorum. Panik yapsam kostura kostura giderdim.
Bu arada ABD ye giden vatandaş Türkiye den aktarmalı giden bir yolcuymuş Türkiye den oraya giden biri değil resmî açıklama yapılmıştı. Çok iyi önlem alındığını düşünüyorum Avrupa da bile yayılan ve nerdeyse en son bize geldi. Bir vaka oldu diye bence yermek iyi değil zaten gelicekti eninde sonunda ki bakmayın Avrupa sağlık sisteminde çok kötü millet ülkemizi gömüyor ama bizde ki sağlık sistemi çoğu Avrupa da yok.

Şunu da ekleyeyim arkadaşlar, maske cidden gerek olmayan bir önlem. Nişanlımın hastanesindeki enfeksiyon hastalıkları bölümü başkanı profesör dışarıda gezip dolaşırken maske takmıyor öyle söyleyeyim. Onu geçtim biz maske takmayı bilmiyoruz zaten. O maskeyi alıp çöpe atacaksınız en basiti, tıbbi atık kutusuna değil. O maskenin üzerinde kalanlar bir başkasını enfekte edebilir, ya da kendiniz elinizle alıp çöpe atarken elinize bulaştırıp salgına katkıda bulunabilirsiniz. Maskeyi doğru takmayacaksanız hiç takmayın. Maske takmak özen gerektiriyor. Bunun yerine ellerinizi daha sık ve özenli yıkayın, alkol bazlı el dezenfektanları ya da kolonya kullanın ve ellerinizi ağzınıza, burnunuza sürmemeye çalışın.

Açıkçası takip ettiğim çoğu doktor hasta olmayanların maske takmamasını söyledi. Ben zaten izindeyim şu an, kızım da ben de dışarı çıkmayı düşünmüyoruz bu ara. Mecbur kalırsak kısa mesafe olur zaten muhtemelen, onda takarım o basit maskelerden belki.

Eşim de artık ne yapar bilmiyorum, zaten neredeyse 1 aydır tedbiren eve gelir gelmez duşunu almadan yanımıza yaklaşmıyor hiçbir yere dokunmuyordu. Aynı usul devam :)
Hastanelerde kullanılan el dezenfekte sıvısını öneriyorum. 1 tane aldım, ailecek 1 2 saatte bir ellerimizi dezenfekte ediyoruz. Şu activex marka ıslak mendilleri de tavsiye ederim. Kızınız kaç yaşında bilmiyorum ama bol bol evde probiyotik yoğurt, kefir falan yapıp yedirin kuzucuğa.

Hastanelerde kullanılan el dezenfekte sıvısını öneriyorum. 1 tane aldım, ailecek 1 2 saatte bir ellerimizi dezenfekte ediyoruz. Şu activex marka ıslak mendilleri de tavsiye ederim. Kızınız kaç yaşında bilmiyorum ama bol bol evde probiyotik yoğurt, kefir falan yapıp yedirin kuzucuğa.

Evet 1.5 yaşında, ev yoğurdu eksik olmuyor zaten. Kızım için endişeliyim tabii ama dünyada hiçbir miniğin zarar görmediğini öğrendiğim için bir nebze rahatladım. Umarım biran önce geçer gider. Dezenfektan ben de düşünüyorum evet.

Astoria Astoria sizin önereceğiniz bir ürün var mı?

Evet 1.5 yaşında, ev yoğurdu eksik olmuyor zaten. Kızım için endişeliyim tabii ama dünyada hiçbir miniğin zarar görmediğini öğrendiğim için bir nebze rahatladım. Umarım biran önce geçer gider. Dezenfektan ben de düşünüyorum evet.

Astoria Astoria sizin önereceğiniz bir ürün var mı?

Nişanlım bana Actodermanol diye bir antiseptik getirmiş, inanılmaz güçlü olduğunu söyledi. Bulabilirseniz o. Ancak 80 derece kolonyaların da hijyen için uygun olduğunu söylemişti.

Nişanlım bana Actodermanol diye bir antiseptik getirmiş, inanılmaz güçlü olduğunu söyledi. Bulabilirseniz o. Ancak 80 derece kolonyaların da hijyen için uygun olduğunu söylemişti.
Onu bana dermarollerın yanında dezenfekte spreyi olarak vermişlerdi... Mutlu oldum 😂

Actodermanol ecz.de var midir acaba? Yarin ilk isim 2 3 paket almak olacak 🤭

X