Coronavirüs Türkiyede

Ben hala ülkemizin ciddiyetin tamamen farkında olduğunu düşünmüyorum. Okullar tatil edilmez mi ya? Küçücük ilkokul çocukları servisle gidip geliyor
Çocuklara bulaşınca normal grip gibi atlatılıyor asıl sorun onları almaya giden velilerde anne-babalar gidip o kalabalıkta bekliyo öğrencileri ariyo asıl onlar tehlikede

öyle boş market yok ya ben demin sırf meraktan gittim a101e herşey yerli yerinde duruyordu 1 mahallede 3 marka market var nasıl bitebilir ki. insanlar oralarda yoktur die daha büyüklerine gidiyor sonuç boş marketler di,e reklam atıyolar

Burada Manisa Salihli olarak geçen hikâye bugün telefonuma Mersin Anamur'da geçen olarak geldi. Yani cümlelere kadar aynı. :) Ve ne hikmetse bu haberleri yayanların ailesinde hep sağlıkçı var. :) Bunlar muhtemelen tek bir kaynaktan yayılıyor. Kim yayıyor bilmiyorum ama ciddi bir durum olsa bunun saklanabileceğini düşünmüyorum, salgına katkıda bulunacağı gibi hızlı yayıldığından dolayı da engellenemez. Hastanelere şüpheli olarak ön tanıya Corona yazıp alınabiliyorlar, her gördüğümüze atlamamak lazım. Her şeye itibar etmeyin.
Tabi ki şüpheyle başvuran, incelenen birçok vaka var.
Her görülen sanki hastaymış muamelesi görüyor, yaşadığı bulunduğu alanlar dezenfekte ediliyor, hastaneye getiriliş götürülüş merasimi keza öyle.
Gören insanlar hasta zannediyor, halbuki sadece semptom taşıyan şüpheli vakalar.
Pozitif vakanın tek olduğuna inanıyorum, dünyanın her basınında anlık bilgiler yer alıyor, saklanacak bir şey değil bu.

öyle boş market yok ya ben demin sırf meraktan gittim a101e herşey yerli yerinde duruyordu 1 mahallede 3 marka market var nasıl bitebilir ki. insanlar oralarda yoktur die daha büyüklerine gidiyor sonuç boş marketler di,e reklam atıyolar
Bu yaĞmanın sebebi, dün çıkan okullar 3 hafta tatil olacak söylentisi.
Dolayısıyla bu saçma bilgiye ulaşan herkes evini doldurmaya, izin almaya, 3 hafta izole yaşama planı yaparak stokladı.
Dün birçok özel okul hazırlığımızı yaptık, yazılı bilgilendirme bekliyoruz cumadan itibaren tatil olacak gibi şeyler söylediler velilere.
Duyanlar önce markete sonra okula çocuğu almaya koştu.

İnsanlar marketlere rutin alışverişine gidince panik yapıp makarna, un, kolonya, çamaşır suyu alanları görüp kalmayacak herşey bitecek endişesiyle birbirinden görerek de aldı bence, biraz da açıklamanın ilk şoku sebep oldu, umarım ve dilerim salgına dönmezse bu panik havası dağılacaktır.
Bir iki haftaya döner her şey normale.
Şu an stokçular stoklarını yaptı. Marketler raflara yeni ürün çıkartacak, insanlar koronayla yaşamaya alışacak. Bir haftalık on günlük süreç değil bu, kimbilir kaç ay sürecek. Günlük hayatına dönecek herkes.

İstanbul'daki arkadaşlarım hayatlarına tam gaz devam ediyor :KK53: Konserler, yemekler, tatiller...
Ne yapalım kendimizi karantina altına mi alalım. 😅 Bizde herşey virüs haberinden önceki gibi devam ediyor. Hafta sonu için mini tatilimizi bizde iptal etmedik, umarım bu rahatlığımız pişmanlık olarak geri dönmez 😅

Biz burda pahalilik ve firsatciliktan yakiniyoruz
Ama ihracat yapma planları başlamış bile geçmiş olsun Türkiyem yakinda parayla bile tıbbi malzeme bulamayacağız sanırım🤦‍♀️

Ne yapalım kendimizi karantina altına mi alalım. 😅 Bizde herşey virüs haberinden önceki gibi devam ediyor. Hafta sonu için mini tatilimizi bizde iptal etmedik, umarım bu rahatlığımız pişmanlık olarak geri dönmez 😅
Burası da öyle, benim çevrem en azından. Eninde sonunda normal hayatına dönecek herkes zaten mecburen.

Bizim gibi rahatlara bir şey olmaz :KK70: En başta panik, stres düşürüyor bağışıklığı.

Bu yaĞmanın sebebi, dün çıkan okullar 3 hafta tatil olacak söylentisi.
Dolayısıyla bu saçma bilgiye ulaşan herkes evini doldurmaya, izin almaya, 3 hafta izole yaşama planı yaparak stokladı.
Dün birçok özel okul hazırlığımızı yaptık, yazılı bilgilendirme bekliyoruz cumadan itibaren tatil olacak gibi şeyler söylediler velilere.
Duyanlar önce markete sonra okula çocuğu almaya koştu.

ben sabah gazeteleri okudum okullar için herhangi bir tatil söz konusu değil.
üniversitelerinde tatil yapması sonucu herkesin memlekete gitceğinden dolayı tatil yapmıyorlar.
zaten virüsten daha ölen bile yok memleketimizde. neden tatil olsun ki :/
aslında öğretmenler okulda bilgilendirici açıklama yapmalı insanları çocukları telaşa sürüklüyorlar

Screenshot_20200312_144314_com.facebook.katana.jpg

minik kalp0753 minik kalp0753

Bir iki haftaya döner her şey normale.
Şu an stokçular stoklarını yaptı. Marketler raflara yeni ürün çıkartacak, insanlar koronayla yaşamaya alışacak. Bir haftalık on günlük süreç değil bu, kimbilir kaç ay sürecek. Günlük hayatına dönecek herkes.
Umarım inşaallah corona salgın haline gelmez, ölüm vakaları görülmez, eğer görülürse dünkü panik havası yeniden tetiklenir, bu halini korursa zaten panik bitecektir, şimdiden YouTube'da virüsü tiye alan videolar var, ki bence bu iyi, paniklerini korkularını bu şekilde bastırabillmeleri iyiye işaret, sürekli korku endişe hali çok kötü çünkü.

Millet hala tatil planı gezi planı yapıyor, burada bile yazanları görüyorum. Tamam günlük yaşantı sekteye uğramasın ama bakan kaç kere söyledi, mecbur kalmadıkça yolculuk yapmayın diye.

Bu insanların bencilliği düşüncesizliği yüzünden kim bilir kaç kişi bedel ödeyecek.

Zorunlu hallerde mecbur gideceksin tamam da, gezmenin seyahatin sırası değil şu an.
Evet canım. Bir de şu umreden ya da başka yerlerden gelen insanlara hemen hoşgeldine gitmeler olmasa... Ya da kimse ülkeye gelmese. Gelenler 14 gün karantinada olsa..
Cekirgelerin ilerleme yönü kuzey doğu diye biliyorum sanırım bize gelmez. İnşallah gelmez.

Millet hala tatil planı gezi planı yapıyor, burada bile yazanları görüyorum. Tamam günlük yaşantı sekteye uğramasın ama bakan kaç kere söyledi, mecbur kalmadıkça yolculuk yapmayın diye.

Bu insanların bencilliği düşüncesizliği yüzünden kim bilir kaç kişi bedel ödeyecek.

Zorunlu hallerde mecbur gideceksin tamam da, gezmenin seyahatin sırası değil şu an.
Bende anlamiyorum bu rahatligi tamam panik olmayalim ama bu tedbir almamak.nedendir bence evden gerek olmadikca cikmamak lazim. Tum dunyaya yayilan bir virus Yani cokta basit birsey degil

Bazı insanlar mı fazla rahat ben mi paniğim anlamadım ama şöyle bir şey var. Günümüzde birisi verem olsa panik olur mu? Hayır. Ama eski devirlerde olsa panik olunurdu. Neden? Çünkü o zaman veremin tedavisi bilinmiyordu. Korona virüs de öyle. Belki o kadar güçlü bir virüs değildir, belki ileriki yıllarda verem gibi basit bir hale dönüşecek. Ama şu an için tedavisi bilinmediğinden korkulması gerek ne yazık ki. O yüzden grip gibi atlatılabilir bir şey diyenlere katılmıyorum.

yok Turkiyebye degil pakistana falan gidecegini dusunuyolar yon olarak ama hepimiz ayni dunya da yasiyoruz ve bir felaketler silsilesinin icindeyiz resmen bu sene

allah yardımcımız olsun valla :KK43: üzülüyorum ama elden bişey gelmiyor
fırsatçılara gün doğuyor o kdar :KK43:

X